Monday 26th June 2017,
Radio Deon Chicago

Emerytura w USA dla nielegalnych imigrantów. Prawdy i mity. Odpowiada Andrzej Sałata

Admin 01/09/2017 O TYM MÓWIMY
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Brak stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych może być problemem przy staraniu się o amerykańską emeryturę. Biuro Social Security skrupulatnie sprawdza, czy osoba, która przepracowała kwartały, miała kartę rezydencyjną lub obywatelstwo. Świadczenia mogą także zostać niewypłacone jeżeli osoba nie opuści terenu Stanów Zjednoczonych.

Te i inne kwestie poruszał Andrzej Sałata z biura Social Security w Chicago. Jeden ze słuchaczy na antenie Radia Deon zapytał, czy w przypadku nieposiadania obywatelstwa pieniądze na emeryturę przepadną?

„Najpierw trzeba sprawdzić, czy numer Social Security był wydany przed 1 stycznia 2001 roku. Jeżeli było to później niż 1 stycznia 2001 roku, to tylko możemy uznać przepracowane kwartały, jeżeli osoba otrzyma pozwolenie na pracę tu w Ameryce”.

Social Security czy „numer IRS”?

Andrzej Sałata podkreśla również, że jest różnica, czy posiadany numer to numer podatkowy (Tax Identification Number), czy numer Social Security

„Jeżeli to jest numer Social Security, dane zostają u nas w biurze. W momencie starania się o emeryturę, patrzymy na to, czy osoba otrzymała już pozwolenie na stały pobyt, czy pozwolenie na pracę. Wtedy możemy zacząć wypłacać świadczenia. Jeżeli osoba otrzymała numer Social Security przed 2001 rokiem, to też może złożyć dokumenty, aby otrzymać emeryturę. My nie możemy płacić świadczeń, dopóki osoba nie wyjedzie za granicę – na przykład z powrotem do Polski”.

W przypadku wyjazdu do Polski strona amerykańska potrąci pracownikowi podatek

„Jeżeli osoba nie ma obywatelstwa amerykańskiego i wyjeżdża za granicę na stałe, to podatek wynosi 25,5 procenta”.

Andrzej Sałata jest gościem w studio Radia Deon w każdy pierwszy piątek miesiąca. Po audycji prowadzi darmowe porady dla słuchaczy pod numerem telefonu 773-283-2425.

Kolejna wizyta Andrzeja Sałata będzie mieć miejsce 2 lutego po godzinie 9:30.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródlo: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook