Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Tylko do jutra można się zgłaszać do pierwszej edycji The Voice of Polonia Ameryka

Opublikowano

dnia

To już ostatnie chwile – przypominamy, że zgłoszenia do konkursu The Voice of Polonia Ameryka można przesyłać tylko do 30 września. Warunkiem uczestnictwa jest mieszkanie w Stanach Zjednoczonych i oczywiście zamiłowanie do muzyki i śpiewania po polsku. Spróbujcie swoich sił! To może być pierwszy krok do scenicznej kariery!

Pierwsza edycja międzynarodowego konkursu polskiej piosenki The Voice of Polonia Ameryka jest organizowana przy współpracy z amerykańską fundacją Sounds and Notes prowadzoną przez Grażynę Auguścik.

Ogłoszenie The Voice of Polonia Ameryka:

„Czujesz, że urodziłeś się z mikrofonem w ręce, a nie miałeś jeszcze okazji tego udowodnić? A może przeciwnie, masz już pierwsze sukcesy za sobą i szukasz kolejnych doświadczeń? Zakochałeś się w polskiej piosence na wakacjach?

A może – gdy ogarnie Cię nostalgia – wyciągasz z półki swoją ulubioną płytę z czasów młodości, z którą związanych jest tyle wspomnień? Mówisz po polsku chociaż w Polsce nie mieszkasz? A może tylko fascynuje Cię ten „szeleszczący” język?

Jeśli chociaż na jedno z tych pytań Twoja odpowiedź brzmi „tak” konkurs wokalny „The Voice of Polonia” jest dla Ciebie. W tym roku oprócz europejskiej edycji konkursu ogłaszamy pierwszą edycją międzynarodowego konkursu polskiej piosenki The Voice of Polonia Ameryka.

Do 30 września nadeślij swoje dwa nagrania na adres e-mailowy info@thevoiceofpolonia.eu i wypełnij Formularz Zgłoszeniowy.

Spośród zgłoszonych kandydatur profesjonalne jury wybierze 32 uczestników, którzy zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu, czyli przesłuchań na żywo w Nowym Jorku 25 października 2024. Spośród tych wokalistów jury wyselekcjonuje szczęśliwą ósemkę, która weźmie udział w wielkim finale w Nowym Jorku 26 października.

Podczas tego wieczoru finalistom będą akompaniowali wspaniali muzycy. W europejskich edycjach Konkursu w skład jury wchodzili Anna Maria Jopek, Marek Piekarczyk, Maria Sadowska oraz Janusz Radek. Gwiazdą The Voice of Polonia Ameryka będzie znakomita wokalistka Grażyna Auguścik.

Dla zwycięzcy, Konkurs funduje nagrodę w wysokości 1000 USD. Jest więc o co walczyć. A zatem do usłyszenia…”

Więcej o The Voice of Polonia na stronie konkursu.

Źródło: The Voice of Polonia
Foto: The Voice of Polonia

Polonia Amerykańska

Powołano Polonijną Radę Konsultacyjną przy Marszałku Senatu RP. W jej skład wszedł m.in. więziony na Białorusi Andrzej Poczobut

Opublikowano

dnia

Autor:

W Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się 25 września uroczystość powołania Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP. Rada będzie m.in. opiniować projekty uchwał dotyczące Polaków za granicą i Polonii. W skład rady powołano Andrzeja Poczobuta, polskiego dziennikarza i działacza polskiej mniejszości więzionego na Białorusi.

Podczas uroczystości w Senacie RP marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska powołała 16 członków Rady. Mają oni reprezentować Polonię i Polaków mieszkających poza ojczyzną.

Jak poinformowano w komunikacie, w skład Rady weszli: Małgorzata Bonikowska z Kanady, Andżelika Borys z Białorusi, Lourival de Araujo Filho z Brazylii, Maciej Dokurno ze Szkocji, Alicja Donimirska z Wielkiej Brytanii, Małgorzata Hallewell z Wielkiej Brytanii, Lesia Jermak z Ukrainy, Alina Ewelina Kieżun z Litwy, Małgorzata Kwiatkowska z Australii, Helena Legowicz z Czech, Wiesław Lewicki z Niemiec, Gerwazy Longher z Rumunii, Tadeusz Pilat ze Szwecji, Frank Spula ze Stanów Zjednoczonych, Andrzej Poczobut z Białorusi (w jego imieniu akt powołania odebrał Marek Zaniewski z Białorusi).

Frank Spula

„Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo” – powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podczas wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.

„Historia pokazała, iż Polacy mieszkający poza granicami mają wielką moc – wielokrotnie wspierali nas tu w kraju i kiedy działaliśmy razem wszystko się udawało – tak było, gdy powstała ‘Solidarność’, gdy staraliśmy się o akcesję do NATO czy Unii Europejskiej” – dodała marszałek Senatu i przyznała, że bez pomocy Polaków z zagranicy, jako ambasadorów Polski, to by się nie udało.

Odnosząc się do powołania w skład rady Andrzeja Poczobuta Marszałek stwierdziła, że liczy, iż będzie możliwe spotykanie się z nim na posiedzeniach Rady. „Chcemy, by cały świat o tym wiedział, że Andrzej Poczobut jest dla nas ważny, że upominamy się o niego i chcemy, by jak najszybciej opuścił więzienie” – powiedziała.

Jak informuje komunikat Senatu RP, Polonijna Rada Konsultacyjna jest ciałem doradczym przy Marszałku Senatu RP. Jej zadaniem jest m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią. Członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej powołuje i odwołuje marszałek Senatu.

Family News Service

 

Fot: 60mln.pl, senat.gov.pl, Mirek Krajewski_Family News Service
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Niesamowity film „Powołany 2” jeszcze w ten weekend w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeszcze w ten weekend możemy zobaczyć w Chicago film „Powołany 2” – kontynuację internetowego hitu, który stał się fenomenem w sieci i dotarł do milionów widzów na całym świecie. Niezwykła produkcja będzie pokazywana w Auli Jana Pawła II w Jezuickim Ośrodku Milenijnym do 29 września.

Reżyser, autor zdjęć, montażysta i producent „Powołanego 2”, Jan Sobierajski, zapraszał do obejrzenia filmu w studiu Radia Deon Chicago.

O czym jest „Powołany 2”? Utalentowany plastycznie Arek doznaje miłosnego zawodu. Wyładowując złość, niszczy ogrodzenie przypadkowego domu, a świadkiem tego wydarzenia jest ksiądz, który przyjaźni się z właścicielem posesji. Duchowny proponuje Arkowi, że nie poniesie konsekwencji pod warunkiem, że pomoże w odmalowaniu zniszczonego kościoła.

Stara świątynia wkrótce staje się schronieniem dla znajomych Arka, którym grozi poważne niebezpieczeństwo, a ksiądz, widząc ich problemy opowiada im cztery inspirujące, prawdziwe, a do tego niesamowicie spektakularne historie.

„Ten film dedykujemy tak naprawdę dla każdego widza. Ja wiem, że to jest bardzo ogólne sformułowanie, ale tak jest, że kiedy się ogląda ten film, to tak naprawdę to film w pewnym momencie ogląda ciebie” mówi Jan Sobierajski, podkreślając, że jest to „niezwykłe doświadczenie”.

„Powołany 2” „jest szczególnie nastawiony dla młodego widza, dla rodziców, dla osób, które chcą mieć jakiś wpływ społeczny, do osób, które chcą poszerzyć swoją wiarę również” tłumaczy reżyser i producent filmu. Choć opowiada prawdziwe historie, to jest mocno fabularyzowany.

Film naprawdę warto zobaczyć, za czym przemawia chociażby to, że został doceniony przez krytyków – w zeszłą niedzielę zdobył pierwsze miejsce w zeszłą niedzielę na Międzynarodowym Festiwalu, mówi Jan Sobierajski.

Historie, które pokazuje „Powołany 2” „mają bardzo szerokie spektrum. Przez to każdy z nas gdzieś tam odnajduje siebie, czy przynajmniej cząstkę siebie właśnie w tych historiach i dotykamy różnych tematów. Od prób samobójczych, przez depresję, z którą tak wiele osób się zmaga, poprzez uzależnienie od social mediów, które jest teraz już problemem ogólnoświatowym” tłumaczy nasz Gość.

Poruszony jest temat narkotyków, wykluczenia społecznego i wiele innych. Jest tu także opowiedziana historia gangstera „z pierwszej polskiej ligi”, znajomego „Pershinga”, szefa mafii pruszkowskiej, która „wgniata w fotel” jak mówi Jan Sobierajski.

Film „Powołany 2” jest historią Dobromira Makowskiego, człowieka, który osiągnął dno, a dziś osiąga szczyty. Raper, pedagog, działacz społeczny, ojciec pięciorga dzieci i człowiek, który zaraża innych wiarą w Boga, wygłaszał w Chicago wykłady rok temu. Mogliśmy go także spotkać jako uczestnika zeszłorocznej pieszej pielgrzymki do Merrillville, na której dzielił się świadectwem swojego życia i przemiany.

Dobromir Makowski z rodziną

Wejściówki na film są do nabycia przed każdym seansem. Na film można wziąć anglojęzycznych znajomych i przyjaciół, ponieważ „Powołany 2” ma angielskie napisy.

Na miejscu dostępny będzie także sam reżyser i producent „Powołanego 2” – można  z nim porozmawiać po seansie. Jan Sobierajski chce także posłuchać Państwa opinii i wrażeń z filmu.

Serdecznie zapraszamy na film „Powołany 2”!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

PSFCU sponsorem transmisji Parady Pułaskiego na żywo w RAMPA TV

Opublikowano

dnia

Autor:

6 października od 12:00 do 17:00 serce Manhattanu będzie biło w rytm Mazurka Dąbrowskiego, kiedy wzdłuż Piątej Alei przejdzie 87. Parada Pułaskiego!

Całą paradę – NA ŻYWO – będziecie mogli obejrzeć za darmo na stronie www.RadioRAMPA.com/PulaskiParade

TRANSMISJĘ NA ŻYWO BĘDZIECIE MOGLI OGLĄDAĆ ZA DARMO DZIĘKI SPONSOROM TRANSMISJI W RAMPA TV: GŁÓWNYM SPONSOREM TRASMISJI JEST

POLSKO-SŁOWIAŃSKA FEDERALNA UNIA KREDYTOWA
***

Polonia wspólnie odda hołd Generałowi Kazimierzowi Pułaskiemu, bohaterowi Rewolucji Amerykańskiej, który zginął w bitwie pod Savannah, Georgia w październiku 1779 roku. Od 1937 roku Parada Pułaskiego maszeruje Piątą Aleją w pierwszą niedzielę października. Jest drugą, najdłuższą, aktywną paradą w historii Nowego Jorku i odbywa się co roku, bez względu na pogodę.

Gościem honorowym tegorocznej parady będzie Anna Maria Anders.

Parada ruszy od skrzyżowania Piątej Alei z 39th Street o 12:30 i przemaszeruje na czele z Gwardią Honorową Nowojorskiej Policji i Straży Pożarnej, która poprowadzi Paradę do skrzyżowania z 54th Street.

„Wolność krzyżami się mierzy” to hasło przewodnie tegorocznej 87. Parady Pułaskiego. Pan Piotr Praszkowicz ze stanu Nowy Jork jest Głównym Marszałkiem tegorocznej parady, która zgromadzi Polonię ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut, Pennsylvanii i okolic.

Autorka: Monika Adamski
Foto: istock/Ryan Rahman/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu