Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego: Obchody na cmentarzu Maryhill w Niles 3 sierpnia

Opublikowano

dnia

Z okazji 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Związek Narodowych Sił Zbrojnych oddział Chicago zaprasza na uroczystość upamiętniającą zryw powstańczej Warszawy na kwaterze weterańskiej cmentarza Maryhill w Niles pod Chicago.

Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego odprawiona zostanie msza święta w intencji uczestników powstania, oraz odczytany zostanie apel poległych. Uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i zapalą znicze.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Andrzej Baraniak

Kultura

Ponad 2000 klasyków TVP trafi do internetu. Unia sfinansuje cyfrową rekonstrukcję

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 2000 kultowych filmów, seriali i programów telewizyjnych z archiwum Telewizji Polskiej zostanie poddanych cyfrowej renowacji i bezpłatnie udostępnionych online. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych czterech lat dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 7 milionów euro.

Digitalizacji zostaną poddane filmy fabularne, dokumentalne, reportaże oraz seriale telewizyjne — wszystko w jakości HD i z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Materiały będą skanowane z taśm światłoczułych i magnetycznych, a następnie rekonstrukcja obejmie zarówno obraz, jak i dźwięk.

Wśród tytułów objętych projektem znalazły się m.in.:

  • „Niespotykanie spokojny człowiek” (1975) w reżyserii Stanisława Barei,
  • „Ucieczka z kina „Wolność” Wojciecha Marczewskiego,
  • komediowy serial „Kariera Nikodema Dyzmy” (1980),
  • cykl filmowy „Opowieści weekendowe” Krzysztofa Zanussiego.

„Rekonstrukcja cyfrowa to proces technologicznie złożony i wymagający dużej precyzji” — mówi Ewelina Sapińska z Centrum Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP. — „Każda klatka z danej audycji jest skanowana osobno, obraz i dźwięk są oczyszczane, przywracana jest oryginalna kolorystyka. Pracujemy na najwyższej klasy sprzęcie, dbając o wierność pierwotnej wizji twórców”.

Na cały projekt przeznaczono 41,6 mln złotych (ok. 9,8 mln euro), z czego blisko 80% pochodzi z Funduszy Europejskich na rzecz Rozwoju Cyfrowego.

TVP dysponuje dziś archiwum liczącym ponad 1,5 miliona programów audiowizualnych – wiele z nich to unikatowe zapisy polskiej historii, kultury i życia codziennego. Dotychczas nadawca zdigitalizował ponad 2500 produkcji i udostępnił je online. Nowy projekt znacząco powiększy tę kolekcję.

Materiały będą sukcesywnie trafiać do publicznego dostępu w serwisach należących do TVP. Premiery pierwszych zrekonstruowanych tytułów planowane są na 2025 rok.

Źródło: NFP
Foto: TVP
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Warszawa była stolicą młodej Polonii – kończy się Polonia_Camp 2025

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 1000 uczestników z 46 krajów spotkało się w Warszawie, by wspólnie odkrywać i pogłębiać swoją polską tożsamość. „Marzenia się spełniają” – takimi słowami Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zainaugurowała Polonia_Camp 2025. To pierwsze w historii globalne spotkanie młodej Polonii. Wydarzenie zorganizowano na kampusie SGGW w Warszawie. Przez cztery dni uczestnicy z sześciu kontynentów poznawali kulturę, język, historię i współczesne oblicze Polski.

Polska jako wspólna przestrzeń

„Wielokrotnie w Senacie myśleliśmy o tym, co zrobić, żeby młodzi ludzie z polskimi korzeniami przyjechali do Polski, żeby się poznali, zobaczyli, jak są świetni, ale też jak pięknym krajem jest Polska” – mówiła marszałek Kidawa-Błońska, podkreślając rolę Polonia_Camp w budowaniu wspólnoty Polaków rozsianych po świecie.

Wśród priorytetów wydarzenia wskazała na możliwość integracji młodych Polaków i osób polskiego pochodzenia, a także pokazanie zalet współczesnej Polski. Marszałek Senatu zachęciła też uczestników Polonia_Camp do związania swej przyszłości z naszym krajem m.in. poprzez studia lub pracę, a może nawet założenie rodziny w Polsce.

„A jeżeli nawet tych marzeń nie zrealizujecie, to żebyście byli naszymi najlepszymi ambasadorami na świecie – Polska was wszystkich potrzebuje” – dodała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Energia młodego pokolenia

Polonia_Camp 2025 to projekt, który połączył wiele instytucji i środowisk. „To wielka rzecz, pokazanie mocy młodego pokolenia, które jest poza granicami Polski. Jest w was ogromna moc, w to wierzymy” – mówił Tomasz Różniak, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Zaznaczył, że wydarzenie ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale także praktyczne – jako przestrzeń do budowania więzi, wspierania polskości i dalszej współpracy.

„Dzisiaj serce młodej Polonii bije w Warszawie, ale to serce bije tam, gdzie jesteście” – podkreślił.

Głos młodych – mosty i marzenia

Na wydarzeniu nie brakuje osobistych historii. „Mam polskie korzenie i chciałabym wziąć udział w wydarzeniu, aby zdobyć wiedzę na temat języka i kultury, które tak bardzo podzielam” – mówi Leticia Zavadzki z Cruz Machado w Brazylii. Z Mołdawii przyjechał Anton Wojewódzki. „W przyszłości chciałbym tu studiować i mieszkać oraz pracować jako programista” – mówi, wskazując Polskę jako miejsce, w którym chce budować swoje życie.

Polska widziana z bliska

„Dwadzieścia lat temu modne było wyjeżdżanie z Polski. Ja się na to nie zdecydowałem – wspólnie z wieloma innymi ludźmi budowaliśmy naszą ojczyznę tak, żeby dziś móc wam pokazać jej najlepsze strony” – mówił Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.

Zwrócił uwagę na szczególną obecność młodzieży z Ukrainy i Białorusi, doceniając ich determinację do przyjazdu, mimo trudnych warunkach geopolitycznych. „Poproszę o szczególną atencję i szczególne brawa dla przedstawicieli z Ukrainy i Białorusi, z którymi na co dzień współpracujemy i którzy są bliscy naszemu sercu” – apelował.

Debaty, warsztaty, koncerty

Program wydarzenia obejmował liczne panele tematyczne, koncerty, warsztaty oraz spotkania z liderami biznesu, nauki i kultury. Młodzież rozmawiała o budowaniu mostów do Polski, możliwościach studiowania, pracy, ale też o tożsamości, języku i współczesnej Polsce jako kraju otwartym na młodych ludzi.

Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych, zachęcał do pełnego wykorzystania możliwości. „To wspaniałe przedsięwzięcie. Chcielibyśmy wierzyć, że wyjedziecie stąd pełni wrażeń i zainspirowani intelektualnie debatami i warsztatami, w których weźmiecie udział” – mówił.

Wieczorami kampus wypełniały koncerty, a także kino pod gwiazdami i spektakl teatralny „Niedźwiedź Wojtek”.

Podniosłym momentem wieczoru otwierającego Polonia_Camp było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” a także zatańczenie poloneza na kilkaset par.

Family News Service

 

Foto: Senat RP, Polonia Camp
Czytaj dalej

Galeria

Daniel Obajtek w Chicago – piątkowe spotkanie w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu