Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Warszawa była stolicą młodej Polonii – kończy się Polonia_Camp 2025

Opublikowano

dnia

Ponad 1000 uczestników z 46 krajów spotkało się w Warszawie, by wspólnie odkrywać i pogłębiać swoją polską tożsamość. „Marzenia się spełniają” – takimi słowami Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska zainaugurowała Polonia_Camp 2025. To pierwsze w historii globalne spotkanie młodej Polonii. Wydarzenie zorganizowano na kampusie SGGW w Warszawie. Przez cztery dni uczestnicy z sześciu kontynentów poznawali kulturę, język, historię i współczesne oblicze Polski.

Polska jako wspólna przestrzeń

„Wielokrotnie w Senacie myśleliśmy o tym, co zrobić, żeby młodzi ludzie z polskimi korzeniami przyjechali do Polski, żeby się poznali, zobaczyli, jak są świetni, ale też jak pięknym krajem jest Polska” – mówiła marszałek Kidawa-Błońska, podkreślając rolę Polonia_Camp w budowaniu wspólnoty Polaków rozsianych po świecie.

Wśród priorytetów wydarzenia wskazała na możliwość integracji młodych Polaków i osób polskiego pochodzenia, a także pokazanie zalet współczesnej Polski. Marszałek Senatu zachęciła też uczestników Polonia_Camp do związania swej przyszłości z naszym krajem m.in. poprzez studia lub pracę, a może nawet założenie rodziny w Polsce.

„A jeżeli nawet tych marzeń nie zrealizujecie, to żebyście byli naszymi najlepszymi ambasadorami na świecie – Polska was wszystkich potrzebuje” – dodała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Energia młodego pokolenia

Polonia_Camp 2025 to projekt, który połączył wiele instytucji i środowisk. „To wielka rzecz, pokazanie mocy młodego pokolenia, które jest poza granicami Polski. Jest w was ogromna moc, w to wierzymy” – mówił Tomasz Różniak, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Zaznaczył, że wydarzenie ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale także praktyczne – jako przestrzeń do budowania więzi, wspierania polskości i dalszej współpracy.

„Dzisiaj serce młodej Polonii bije w Warszawie, ale to serce bije tam, gdzie jesteście” – podkreślił.

Głos młodych – mosty i marzenia

Na wydarzeniu nie brakuje osobistych historii. „Mam polskie korzenie i chciałabym wziąć udział w wydarzeniu, aby zdobyć wiedzę na temat języka i kultury, które tak bardzo podzielam” – mówi Leticia Zavadzki z Cruz Machado w Brazylii. Z Mołdawii przyjechał Anton Wojewódzki. „W przyszłości chciałbym tu studiować i mieszkać oraz pracować jako programista” – mówi, wskazując Polskę jako miejsce, w którym chce budować swoje życie.

Polska widziana z bliska

„Dwadzieścia lat temu modne było wyjeżdżanie z Polski. Ja się na to nie zdecydowałem – wspólnie z wieloma innymi ludźmi budowaliśmy naszą ojczyznę tak, żeby dziś móc wam pokazać jej najlepsze strony” – mówił Mikołaj Falkowski, prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego.

Zwrócił uwagę na szczególną obecność młodzieży z Ukrainy i Białorusi, doceniając ich determinację do przyjazdu, mimo trudnych warunkach geopolitycznych. „Poproszę o szczególną atencję i szczególne brawa dla przedstawicieli z Ukrainy i Białorusi, z którymi na co dzień współpracujemy i którzy są bliscy naszemu sercu” – apelował.

Debaty, warsztaty, koncerty

Program wydarzenia obejmował liczne panele tematyczne, koncerty, warsztaty oraz spotkania z liderami biznesu, nauki i kultury. Młodzież rozmawiała o budowaniu mostów do Polski, możliwościach studiowania, pracy, ale też o tożsamości, języku i współczesnej Polsce jako kraju otwartym na młodych ludzi.

Jacek Kucharczyk, prezes Instytutu Spraw Publicznych, zachęcał do pełnego wykorzystania możliwości. „To wspaniałe przedsięwzięcie. Chcielibyśmy wierzyć, że wyjedziecie stąd pełni wrażeń i zainspirowani intelektualnie debatami i warsztatami, w których weźmiecie udział” – mówił.

Wieczorami kampus wypełniały koncerty, a także kino pod gwiazdami i spektakl teatralny „Niedźwiedź Wojtek”.

Podniosłym momentem wieczoru otwierającego Polonia_Camp było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” a także zatańczenie poloneza na kilkaset par.

Family News Service

 

Foto: Senat RP, Polonia Camp

Galeria

Daniel Obajtek w Chicago – piątkowe spotkanie w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

News Chicago

Daniel Obajtek w Chicago! Promocja książki „Jeszcze nie skończyłem” już dziś w Copernicus Center

Opublikowano

dnia

Autor:

Już dziś, 18 lipca, w Copernicus Center w Chicago odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Danielem Obajtkiem – byłym prezesem Orlenu, a obecnie europosłem. Wizyta w Stanach Zjednoczonych związana jest z premierą jego najnowszej książki zatytułowanej „Jeszcze nie skończyłem”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Skrzynka.

„Jeszcze nie skończyłem” to nie tylko autobiografia, ale także mocny głos w sprawach polskiej gospodarki, polityki i przyszłości Europy. To książka dla każdego, kto chce zrozumieć, jak naprawdę działa państwo – podkreśla autor. Publikacja liczy 300 stron i – jak zapowiadają wydawcy – czyta się jednym tchem.

Daniel Obajtek, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie kontrowersyjnych polityków ostatnich lat, w rozmowie na na naszej antenie nie krył, że odwiedzenie Wietrznego Miasta było jego marzeniem. Podkreślił także swoje silne związki z Polonią i wcześniejsze relacje biznesowe z USA.

Ameryka to dla Polski nie tylko sojusznik militarny, ale przede wszystkim gospodarczy. A nic tak nie łączy, jak wspólne biznesy – uważa europoseł.

Były prezes Orlenu nie unika ostrych ocen europejskiej polityki. Krytykuje biurokrację i ideologizację decyzji gospodarczych, stawiając za wzór model amerykański i prezydenturą Donalda Trumpa.

W książce Daniel Obajtek dzieli się doświadczeniem z zarządzania największym koncernem w Europie Środkowo-Wschodniej – Orlenem. Nie unika tematów trudnych: nacisków politycznych, wpływów dawnych służb, czy mechanizmów, które – jego zdaniem – wciąż wpływają na polską politykę i biznes.

Na spotkanie z Danielem Obajtkiem zaproszona jest cała Polonia. Pierwsze odbędzie się już 18 lipca (piątek) o godz. 6:00PM w Copernicus Center, kolejne – 20 lipca (niedziela) o godz. 3:00PM w Domu Podhalan.

Europoseł liczy na szczerą dyskusję z Polonią, której zaangażowanie w sprawy kraju bardzo sobie ceni. Zapewnia także, że spotkanie nie będzie nudne. “Jeżeli uważacie, że tylko ludzie dynamiczni, mający pewną wizję mogą zmieniać rzeczywistość, to zapraszam Was serdecznie na spotkanie” mówi Daniel Obajtek.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w Copernicus Center!

Rozmowę z Danielem Obajtkiem na antenie Radia Deon Chicago można przeczytać tutaj.

Czytaj dalej

News Chicago

Taste of Polonia 2025 – Już niedługo święto polskiej kultury w sercu Chicago!

Opublikowano

dnia

Autor:

Już wkrótce Chicago ponownie zatętni polskimi rytmami, smakami i kolorami! Taste of Polonia 2025 – największy w Stanach Zjednoczonych festiwal poświęcony polskiej kulturze – powraca z jeszcze większą energią, by przez cztery dni połączyć pokolenia i narodowości w wyjątkowym święcie dziedzictwa, wspólnoty i radości życia.

Organizowany tradycyjnie na terenie Copernicus Center, festiwal zaprasza całe rodziny, przyjaciół i wszystkich miłośników kultury na niezapomniane wydarzenie, które łączy autentyczność tradycji z nowoczesną rozrywką.

Co czeka na uczestników Taste of Polonia 2025?

Ponad 60 artystów na 3 scenach!
Muzyka na żywo przez cały dzień – od klasyki, przez rock i latino, aż po pulsujące polki i taneczne hity. Usłyszysz zarówno lokalne zespoły, jak i znanych artystów prosto z Polski, którzy wystąpią m.in. na Scenie Teatralnej Copernicus Center – sercu festiwalu.

Polska kuchnia, która zachwyca
Pierogi, kiełbasy, placki ziemniaczane, gołąbki, bigos i wiele innych smakołyków – wszystko przygotowywane według tradycyjnych receptur. Do tego polskie piwa i napoje serwowane w festiwalowym ogródku piwnym.

Rodzinna atmosfera i atrakcje dla dzieci
Specjalnie wydzielona Strefa Dziecięca to moc radości: zabawy, opowiadanie bajek, seanse filmów animowanych, taneczne gry i mnóstwo niespodzianek. Idealne miejsce dla najmłodszych!

Polskie rzemiosło i importowane pamiątki
Plac na świeżym powietrzu wypełni się stoiskami lokalnych sprzedawców i wystawców. Znajdziesz tu rękodzieło, książki, biżuterię, sztukę ludową i wiele więcej.

Wystawy, pokazy i filmy
Wewnątrz Copernicus Center czekają ekspozycje kulturalne i historyczne, pokazy filmowe, panele i spotkania z artystami.

Msza Święta po polsku
W niedzielę o godzinie 11:00AM zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą w języku polskim na Scenie Teatralnej – duchowy akcent festiwalu, który łączy pokolenia i umacnia tożsamość.

Dlaczego warto?

Festiwal Taste of Polonia to nie tylko impreza – to manifestacja polskiej dumy i gościnności, miejsce, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, a wspólne świętowanie staje się źródłem radości, inspiracji i integracji.

Bez względu na wiek, pochodzenie czy język – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zabierz rodzinę, przyjaciół, sąsiadów – i przeżyj Polskę wszystkimi zmysłami, nie ruszając się z Chicago!

Gdzie?
Copernicus Center – 5216 W Lawrence Ave, Chicago, IL

Kiedy?
Piątek, 29 sierpnia • 5:00-10:30PM (otwarcie drzwi festiwalu o 4:30PM)
Sobota, 30 sierpnia • 12:00-10:30PM (otwarcie drzwi festiwalu o 11:30AM)
Niedziela, 31 sierpnia • 12:00-10:30PM (otwarcie drzwi festiwalu o 11:30AM)
Poniedziałek, 1 września • 12:00-9:30PM (otwarcie drzwi festiwalu o 11:30AM)

Więcej informacji i bilety:
na stronie Copernicus Center
Instagram / Facebook: @TasteOfPoloniaFestival

Taste of Polonia 2025 – bo polska kultura smakuje najlepiej razem!

 

Źródło: Copernicus Center
Foto: Copernicus Center, Dariusz Lachowski
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu