News Chicago
Papież Leon XIV dostał koszulkę „Da Pope” od fanów Bears

Choć papież Leon XIV od dawna rezyduje w sercu Watykanu, w minioną niedzielę nie zabrakło mu przypomnień o jego chicagowskich korzeniach. Głowa Kościoła katolickiego uczestniczyła w niedzielnej mszy świętej w katedrze w Albano, niedaleko letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo. To właśnie tam doszło do ciepłego i nietypowego spotkania z pielgrzymami z rodzinnego miasta papieża i przekazania koszulki z napisem „Da Pope”.
Przy wejściu do świątyni papieża powitał ojciec Manny Dorantes, duchowny z Chicago, absolwent Loyola University oraz Kellogg School of Management na Northwestern University. Obecnie ojciec Dorantes posługuje w ośrodku rekolekcyjnym niedaleko Rzymu.
Jednak to nie koniec chicagowskich akcentów. Na schodach katedry papież Leon XIV został obdarowany wyjątkowym prezentem – koszulką z napisem „Da Pope”, wyraźnie nawiązującym do słynnego powiedzenia fanów drużyny futbolowej Chicago Bears – „Da Bears”.
Koszulkę wręczyli papieżowi Marcel i Ann Munoz, posiadacze karnetów sezonowych Bears, którzy odwiedzali Włochy z trójką dzieci. Ojciec Święty przyjął prezent z uśmiechem i wdzięcznością. „Mamy nadzieję, że to początek dynastii Bears, która sięgnie po Super Bowl” – napisała rodzina Munozów w mediach społecznościowych, dzieląc się zdjęciem z papieżem.
Chociaż Leon XIV pełni obecnie najwyższy urząd w Kościele katolickim, niedzielne wydarzenia przypomniały, że jego serce wciąż bije częściowo w rytmie Wietrznego Miasta – z charakterystycznym humorem i duchem wspólnoty, który zna każdy mieszkaniec Chicago.
Źródło: abc7
Foto: fb
Polonia Amerykańska
Rusza rejestracja online na 38. Polonijną Pieszą Pielgrzymkę z Chicago do Merrillville
Wielka duchowa wędrówka Polonii powraca! Już po raz 38. setki wiernych wyruszą pieszo z Chicago do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, niosąc w sercach intencje, wdzięczność i miłość do Maryi. Ta wyjątkowa pielgrzymka – pełna modlitwy, wzruszeń i wspólnoty – odbędzie się 9 i 10 sierpnia. Zapisy online ruszają już dziś – dołącz i idź z nami!
Tegoroczne pielgrzymowanie będzie miało wyjątkowy charakter dzięki obecności ks. bpa Karola Kulczyckiego SDS, ordynariusza diecezji Port Pirie w Australii – pierwszego polskiego salwatorianina, który przyjął święcenia biskupie, oraz siostrze Annie Bałchan SMI.
Ksiądz biskup będzie przewodniczył Mszy Świętej inaugurującej pielgrzymkę w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP (Immaculate Conception Church, 2944 E 88th St, Chicago) oraz Mszy końcowej w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville. Będzie również towarzyszył pielgrzymom na trasie, co jest dla uczestników ogromną radością i wyróżnieniem.
Siostra Anna Bałchan SMI to założycielka i prezeska Stowarzyszenia PoMOC, które od lat wspiera kobiety i dzieci doświadczające przemocy oraz ofiary handlu ludźmi. Laureatka licznych nagród, m.in. Nagrody Totus, Nagrody im. ks. Józefa Tischnera i Nagrody im. bł. ks. Emila Szramka, siostra Anna podzieli się swoim świadectwem i duchowym wsparciem z pielgrzymami.
ZAPISY NA PIELGRZYMKĘ
Termin zapisów: od 21 lipca do 8 sierpnia
Kontakt: Leszek Olechno, tel. (847) 293-3466
ZAPISY ONLINE
Dostępne od 21 lipca do 8 sierpnia — formularz rejestracyjny dostępny na stronie internetowej organizatora.
Ks. bp Karol Kulczycki SDS
ZAPISY STACJONARNE
W dniach roboczych (28 lipca–8 sierpnia):
- Księgarnia „Źródło”, 5517 W. Belmont Ave., Chicago
Tel: 773 282 4278 | Godz.: 9:00AM–4:00PM - DOMA, 10144 S Roberts Rd., Palos Hills
Tel: 708 907 3700
Pon.–Czw.: 10:00AM–7:00PM | Pt.: 10:00AM–4:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM - Polamer, 901 E Rand Rd., Mt Prospect
Tel: 847 253 0722
Pon.–Pt.: 10:00AM–8:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM - Polamer, 4747 N Harlem Ave., Harwood Heights
Tel: 708 867 9200
Pon.–Pt.: 10:00AM–7:00PM | Sob.: 10:00AM–5:00PM
W niedziele 27 lipca i 3 sierpnia, zapisy przy parafiach:
- Kościół św. Konstancji, 5843 W. Strong St., Chicago
- Jezuicki Ośrodek Milenijny, 5835 W. Irving Park Rd., Chicago
- Kościół św. Alberta, 8000 S Linder Ave., Burbank
- Kościół św. Jana Brebeuf, 8301 N Harlem Ave., Niles
- Misja Miłosierdzia Bożego, 21W410 Sunset Ave., Lombard
❗ Uwaga! Osoby niezapisane nie będą mogły wziąć udziału w pielgrzymce.
OPŁATY ZA UCZESTNICTWO
Grupa wiekowa | Koszt | W pakiecie m.in.: |
---|---|---|
Dzieci do 10 lat | $30 | karta uczestnika, chusta, znaczek, transport bagażu, posiłki w Munster, toalety, namioty |
Osoby powyżej 10 lat | $50 | jw. |
Siostra Anna Bałchan SMI
KRÓTKA HISTORIA PIELGRZYMKI
Ruch pielgrzymkowy z Chicago do Merrillville rozpoczął się niemal równolegle z powstaniem Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w 1983 roku, które zostało wzniesione jako wotum dziękczynne Polonii z okazji 600-lecia Jasnej Góry.
Od ponad dwóch dekad pielgrzymi, wzorem jasnogórskich tradycji, pokonują pieszo trasę do sanktuarium w Indianie, niosąc w sercach intencje za Ojca Świętego, Ojczyznę, Polonię oraz pokój na świecie.
Pielgrzymce duchowo towarzyszą ojcowie salwatorianie oraz polonijne duchowieństwo. Wspólna modlitwa, śpiew, konferencje i sakramenty tworzą niezapomnianą atmosferę, której można doświadczyć tylko na tej drodze wiary.
Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez ogromnego zaangażowania Komitetu Pielgrzymkowego oraz licznych wolontariuszy i darczyńców.
Wszystkich uczestników polecamy opiece Jasnogórskiej Pani i zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania!
Źródło: Polonijna Piesza Pielgrzymka
Foto: Polonijna Piesza Pielgrzymka, Wojciech Adamski
Galeria
Procesja Fatimska w Polskiej Misji Duszpasterskiej im. Św. Trójcy, 13 lipca. Fot. Wojciech Adamski
Kościół
Jubileusz Młodzieży: Loreto czeka na pielgrzymów
Malownicze miasteczko w regionie Marche, w którym znajduje się sanktuarium Świętego Domku Matki Bożej, a także na Polski Cmentarz Wojenny, czeka na młodych pielgrzymów, którzy przyjadą do Włoch z okazji Roku Świętego. Loreto jest także miejscem historycznego spotkania św. Jana Pawła II z młodzieżą i skrywa pamiątkę, jaką papież Franciszek pozostawił młodym ludziom.
Przez Loreto do Rzymu
Obchody Jubileuszu Młodzieży odbędą się w Loreto 30 i 31 lipca. W środę pielgrzymi wysłuchają katechezy papieskiego kaznodziei o. Roberta Pasoliniego OFMCap i wezmą udział w czuwaniu modlitewnym. Zaś w czwartek po wspólnej Mszy św. i warsztatach poświęconych tematyce Roku Świętego – nadziei, zostaną zaproszeni na wieczorny koncert muzyki chrześcijańskiej.
Przede wszystkim jednak ich pobyt w Loreto będzie okazją do modlitwy w Świętym Domku, przeniesionym tu z Nazaretu pod koniec XIII w.
Zaproszenie skierowane jest do wszystkich młodych ludzi, choć organizatorzy proszą o wcześniejsze poinformowanie o udziale w wydarzeniach. Dla wielu pielgrzymów to właśnie Loreto będzie przystankiem w drodze na spotkanie z Ojcem Świętym i młodymi ludźmi z całego świata, zebranymi w Rzymie.
Polskie ślady
Loreto, które Polacy już pod koniec XIX w. nazywali „włoską Częstochową”, jest licznie odwiedzane przez polskich pielgrzymów i turystów nie tylko ze względu na sanktuarium Świętego Domku. Miejscem bezpośrednio związanym z polską historią jest bowiem znajdujący się na zboczu wzgórza Monte Prodo, vis-à-vis loretańskiego sanktuarium, Polski Cmentarz Wojenny.
To jedna z czterech polskich nekropolii wojennych na terenie Włoch (oprócz Monte Cassino, Bolonii i Casamassima). Spoczywa na niej ponad 1000 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa, poległych podczas walk o wyzwolenie nadadriatyckiej części Włoch.
Nad cmentarzem i pamięcią o nim od dziesięcioleci czuwają tam polskie siostry nazaretanki, które do dziś oferują nocleg pielgrzymom w domu, położonym tuż obok sanktuarium.
Loreto, wnętrze Świętego Domku
Jan Paweł II i nadzieja, jaką są młodzi ludzie
Loreto wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła, zarówno przed wyborem na papieża, jak i w czasie swego pontyfikatu. Jedną z najbardziej pamiętnych wizyt była ta z 1995 r., kiedy spotkał się na pobliskim wzgórzu Montorso z blisko półmilionową rzeszą młodych ludzi z wielu stron Europy.
Europejska pielgrzymka młodzieży, będąca zarazem przygotowaniem do Jubileuszu Roku 2000 i alternatywą dla tych, którzy nie mogli w tym samym roku uczestniczyć w ŚDM w Manili, przeniknięta była tematem nadziei i wołaniem o pokój na świecie. Nazwana „EurHope”, stała się znakiem nadziei dla Europy, dotkniętej wówczas wojną na Bałkanach.
Nawiązując do jej hasła, Papież przypominał wówczas młodym ludziom, aby „stawali się ludźmi nadziei: ludźmi, którzy wierzą w Boga życia i miłości i głoszą z niezłomną ufnością, że człowiek ma przyszłość”.
Franciszek i Christus vivit
Kolejną okazją do tego, by oczy młodych ludzi skierowały się za Ojcem Świętym na loretańskie sanktuarium, była wizyta Franciszka, który właśnie tam 25 marca 2019 r. podpisał posynodalną adhortację Christus vivit, poświęconą młodym ludziom i przekazaną Kościołowi jako drogowskaz do wprowadzania w życie wniosków z synodu z 2018 r., poświęconego młodzieży i rozeznawaniu powołania.
Podpisany przez niego egzemplarz dokumentu można dziś oglądać w sanktuaryjnym muzeum.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: YouTube, Vatican Media, Jubileusz Młodych
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News Chicago3 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
News USA3 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?
-
News USA4 tygodnie temu
Władze Teksasu nakazują eksponowanie Dziesięciu Przykazań w szkolnych klasach
-
News Chicago3 tygodnie temu
Masakra przed klubem w Chicago: 4 osoby nie żyją, 14 jest rannych po ostrzelaniu z przejeżdżającego samochodu
-
Polonia Amerykańska6 dni temu
„Śmiech wzbroniony” na bis! Teatr Nasz zaprasza na spektakle 25 i 26 lipca