GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Polska Szkoła im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP obchodzi 50-lecie

Polskie szkoły, których w rejonie Chicago jest ponad 50, to kluczowe miejsca dla Polonii, wychowujące dzieci w duchu miłości do Ojczyzny, polskiej historii, kultury i tradycji. Wśród nich jest także Polska Szkoła im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago, która działa na nieco innych zasadach niż pozostałe placówki edukacyjne. O jubileuszu 50-lecia jej pracy mówi w studiu Radia Deon dyrektorka, Anna Awakowicz.
“Przygotowujemy się do takiego ważnego wydarzenia w życiu szkoły i w życiu nas wszystkich. Jest to 50-lecie – jubileusz 50-lecia już niebawem. Przed nami w październiku dwie bardzo ważne daty, 18 i 19 października” zapowiada Anna Awakowicz.
Polska Szkoła im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago to placówka wyjątkowa, ponieważ jest to polska publiczna placówka oświatowa, prowadzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, tłumaczy nasz Gość.
Szkoła realizuje uzupełniający program nauczania oparty na podstawie programowej dla uczniów polskich uczących się za granicą.
Organem prowadzącym Szkołę jest Ministerstwo Edukacji Narodowej, zaś nadzór pedagogiczny, finansowy i administracyjny sprawuje Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) z siedzibą w Warszawie, w skład którego wchodzi Szkoła.
Takich szkół, rozmieszczonych w 37 krajach na czterech kontynentach, jest obecnie 76, ponieważ “państwo polskie oferuje edukację dla swoich obywateli, którzy czasowo i na stałe podjęli taką decyzję zamieszkania poza Polską”, wyjaśnia dyrektorka szkoły.
Uczniowie kończący tą szkołę mogą uzyskać certyfikat znajomości języka poprzez system teleinformatyczny NAWA (Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej). Jest to ważny dokument, jeśli absolwenci chcą kontynuować naukę w Polsce i tam dostać się na studia, lub podjąć pracę.
“Jest to europejski system poświadczenia znajomości biegłości języka na poziomie B1. Ale również warto zwrócić uwagę, że szkoła też poprzez właśnie tą edukację przygotowuje dzieci do tego, że mogą swobodnie podejść do egzaminu ważnego w Stanach – Seal of Biliteracy” mówi Anna Awakowicz. Ten egzamin jest z kolei istotny dla dalszej edukacji w Stanach Zjednoczonych, a przeprowadzany jest jedynie w wybranych liceach.
“Ideą, jaka przyświeca szkole polskiej jest na pewno budowanie takiego pomostu między Ojczyzną Polską a Stanami Zjednoczonymi” mówi dyrektorka Polskiej Szkoły im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago.
Placówka zajmuje się edukacją dzieci wszystkich obywateli, którzy podjęli decyzję zamieszkania na stałe lub pobycie tymczasowym w Stanach Zjednoczonych. Wbrew swojej nazwie, nie mieści się przy budynku Konsulatu Generalnego RP w Chicago, jej adres to 3535 N Panama Ave Chicago, IL 60634.
“To, że mamy w nazwie przy konsulacie oznacza to, że Państwo Polskie powołało szkoły przy placówkach dyplomatycznych” tłumaczy Anna Awakowicz.
Podstawowa rekrutacja dzieci odbywa się w tym roku w dniach od 7 kwietnia do 7 czerwca, ale następnie ma także miejsce rekrutacja uzupełniająca w sierpniu. Aby zapisać dziecko do szkoły, najłatwiej jest zrobić to przez jej stronę internetową. W zakładce REKRUTACJA znajdują się wszystkie potrzebne do tego informacje.
Można zapisywać dzieci do oddziału przedszkolnego, do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej oraz do pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego, na rok szkolny 2025/26.
Harmonogram obchodów 50-lecia Polskiej Szkoły im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago:
Sobota, 18 października, 2025 roku
- 9:00AM–11:00AM – Jubileuszowe przedstawienie w wykonaniu uczniów w szkolnej kafeterii, Szkoła Polska 3535 N Panama Ave, Chicago, IL 60634
- 6.00PM – Uroczysty bankiet w sali Allegra Banquets, 5035 N. River Rd., Schiller Park, IL 60176
Niedziela, 19 października, 2025 roku
- 1:30PM Uroczysta msza i poświęcenie sztandaru w Saint Francis Borgia Catholic Church, 8033 W Addison St, Chicago, IL 60634
Serdecznie zapraszamy do zapisów i do udziału w obchodach 50-lecia Polskiej Szkoły im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago!
Źródło: informacja własna
Foto; Polska Szkoła im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Poseł Paweł Kowal: „Bronimy wschodniej granicy NATO i UE – nie można nas karać”

Zakończona w weekend wizyta polskich parlamentarzystów w USA była nie tylko serią spotkań z przedstawicielami Kongresu, Departamentu Stanu i Pentagonu, ale także wyraźnym sygnałem jedności politycznej w kluczowych sprawach dla Polski. Jak podkreśla w naszym studiu przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, prof. Paweł Kowal (KO), delegacja reprezentowała zarówno rząd, jak i opozycję. Jej celem było pokazanie wspólnego stanowiska w kwestiach bezpieczeństwa, obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz współpracy energetycznej.
Największa delegacja w historii
To była prawdopodobnie największa delegacja parlamentarna w historii naszych relacji z USA – podsumował prof. Paweł Kowal wizytę parlamentarzystów w Stanach Zjednoczonych. Pomysł jej zorganizowania w formule bipartisan, czyli z udziałem przedstawicieli głównych ugrupowań politycznych z obu stron, wyszedł właśnie od niego.

Spotkanie z przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych, Kongresmenem Brianem Mastem
Polscy przedstawiciele dogadali się co do trzech kluczowych tematów: obecności wojsk amerykańskich w Polsce, współpracy energetycznej i bezpieczeństwa wschodniej granicy. W tych kwestiach zarówno ugrupowania rządzące jak i opozycyjne mówią jednym głosem — niezależnie od podziałów politycznych – podkreśla nasz Gość.
„Polska ma supermarkę w USA”
Podczas wizyty delegacja odbyła 18 spotkań na Kapitolu, wizyty w najważniejszych instytucjach federalnych oraz dziewięć debat z think tankami. Przygotowane w tym celu i zaprezentowane zostały szczegółowe materiały: mapy, wykresy, dane liczbowe – mówi Paweł Kowal.
Jak zaznacza nasz Gość, Polska ma dziś w Stanach „supermarkę” – nie było problemu, żeby umówić spotkania. Gdyby polscy parlamentarzyści mieli więcej czasu, mogliby odbyć ich jeszcze więcej.
Amerykańskie wojska: będzie redukcja, ale niekoniecznie w Polsce
Jednym z głównych tematów rozmów była przyszłość obecności wojsk amerykańskich w Europie. Według prof. Pawła Kowala, w Senacie USA trwają prace nad poprawką ustalającą minimalny poziom tej obecności na 75 tysięcy żołnierzy.

Spotkanie z Kongresmenem Nathanielem Moranem
“My byśmy chcieli dołożyć takie zastrzeżenie, że nie na wschodniej flance – tłumaczy poseł. “Bo wychodzimy z założenia bardzo prostego: w Niemczech obecność wojskowa amerykańska była oczywista w czasie zimnej wojny, no bo oni byli wtedy wschodnią flanką. No to teraz my jesteśmy wschodnią flanką” zaznacza prof. Paweł Kowal.
Według posła nie można obecności amerykańskich wojsk zmniejszać w Polsce, gdy wydajemy tak duże środki na obronność i bronimy granicy nie tylko naszej, ale całej Unii Europejskiej i NATO.
Granica i energetyka: zero powiązań z Rosją
Drugim kluczowym tematem była współpraca energetyczna. Polska kupuje LNG od USA, Orlen ma odpowiednią infrastrukturę do jego przesyłania, a relacje polityczne w regionie Trójmorza działają. Z tego są miejsca pracy — zarówno w Polsce jak i w Stanach Zjednoczonych – tłumaczy prof. Paweł Kowal.

Spotkanie z Kongresmenem Billem Keatingiem, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych
Trzeci filar rozmów stanowił ochrona granicy wschodniej. Polska broni wschodniej granicy NATO i Unii Europejskiej – podkreśla nasz Gość. “Pokazaliśmy, że ponad 90% – 98% dzisiaj podajemy taką statystykę skuteczności, w ochronie tej granicy” dodaje poseł.
Czy Ameryka nie lubi rządu Tuska? „To mit”
“To jest trochę mit, że w Waszyngtonie ktoś uważa, że relacje z rządem Polski nie są najlepsze” zaznacza prof. Paweł Kowal, który był świadkiem rozmowy Premiera Donalda Tuska z Generałem Keithem Kelloggiem w Rzymie. Do spotkania doszło podczas konferencji dotyczącej odbudowy Ukrainy, która odbyła się w dniach 10-11 lipca.
“Dzisiaj Polska jest tak istotnym partnerem dla Stanów, i Amerykanie to dobrze rozumieją, że w Polsce jest prezydent, jest rząd i jest parlament i te wszystkie ośrodki muszą się komunikować” wyjaśnia nasz Gość.
Odbudowa Ukrainy: Polska gotowa do działania
Wizyta polskich parlamentarzystów dotyczyła też planowanej odbudowy Ukrainy. Polska powołała fundusz kapitałowy dla inwestycji europejskich w tym kraju. “Jak ktoś wchodzi na Ukrainę z biznesem, to jeśli ma też pieniądze z takiego funduszu, który ma flagę Polski, Niemiec, Francji, Unii Europejskiej, od razu jest trochę inaczej traktowany” tłumaczy prof. Paweł Kowal.

Spotkanie z Senatorem Timem Sheehym
Polska opracowała trzy filary planu odbudowy swojego wschodniego sąsiada:
- Transport i łączność (connectivity)
- Eksport – już dziś Polska odpowiada za 1/3 eksportu UE na Ukrainę (13 mld euro)
- Inwestycje – z zabezpieczeniami, gwarancjami, finansowaniem projektowym
Plan ten został przygotowany w rok. Choć nie może być jeszcze wprowadzony ze względu na trwające działania wojenne, to trzeba być gotowym — żeby inne kraje nie wyprzedziły Polski.
Polsko-amerykańskie partnerstwa i… rodeo
“W czasie polskiej prezydencji w Unii powstał ogromny fundusz, pierwszy w historii, na reindustrializację, odbudowę przemysłu. W tym szczególnie przemysłu zbrojeniowego. I on daje możliwość też budowania joint venture z polskich i amerykańskich firm. Właśnie w kontekście odbudowy Ukrainy” dodaje prof. Paweł Kowal.

Przypadkowe spotkanie z D.J. Danielem, chorym 13-latkiem
W czasie wizyty w Ameryce poseł i inni polscy politycy przypadkiem spotkali jednego z najbardziej popularnych i inspirujących ludzi w Stanach Zjednoczonych – 13‑letniego Devarjaye “D.J” Daniela. Ciężko chory chłopiec został honorowym agentem Secret Service – mianowanym przez prezydenta Donalda Trumpa – nosi policyjny mundur, odwiedził służby w całych Stanach.
Nasz Gość przyznał, że bardzo lubi amerykańską kulturę, a swój pobyt w Stanach Zjednoczonych zakończył obejrzeniem po raz pierwszy na żywo prawdziwego rodeo, które zrobiło na nim ogromne wrażenie. “Społeczeństwo amerykańskie wraca do korzeni (…) kocha te amerykańskie korzenie.” podkreśla nasz Gość.

Przypadkowe spotkanie z D.J. Danielem, chorym 13-latkiem
Podsumowując, wizyta polskich parlamentarzystów w USA miała strategiczne znaczenie. Była dowodem jedności polskiej sceny politycznej w kluczowych sprawach bezpieczeństwa, energetyki i relacji transatlantyckich.
Paweł Kowal jest doktorem habilitowanym nauk społecznych, profesorem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, pracuje w Kolegium Europejskim w Natolinie, wykłada w Studium Europy Wschodniej UW. Współpracuje z Antioch University w USA.
Jest także współtwórcą Muzeum Powstania Warszawskiego i redaktorem naczelnym Warsaw East European Review. Prowadzi badania i publikuje na tematy transformacji w Europie środkowej i ZSRS oraz polityki wschodniej. Prowadził gościnne wykłady m.in. na Ukrainie, w USA, Kanadzie i Chinach. W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą im. Giedroycia.

Spotkanie w Pentagonie z przedstawicielami Departamentu Obrony, w tym z Altonem Bulandem
W latach 2002–2005 przewodniczył radzie dzielnicy Warszawa-Ochota. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku został wybrany na posła w okręgu chrzanowskim. W Sejmie do 2006 roku pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Od 20 lipca 2006 do 22 listopada 2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku po raz drugi uzyskał mandat poselski, zdobywając 26 184 głosy.
W 2009 roku został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego. W Parlamencie Europejskim przystąpił do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a także objął funkcję przewodniczącego delegacji do komisji współpracy parlamentarnej Unia Europejska – Ukraina. Startując z pierwszego miejsca w Krakowie, uzyskał 76 720 głosów.

Spotkanie z Marcy Kaptur, przewodzącej Polish Caucus w Kongresie
W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 roku, otwierał listę Koalicji Obywatelskiej w Rzeszowie. Uzyskał poparcie 63 534 wyborców. W Sejmie X kadencji objął stanowisko Przewodniczącego Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.
Źródło: informacja własna, pawelkowal.pl
Foto: Paweł Kowal
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Legendarny piłkarz Marek Citko w Chicago! Wisłoka Łączy już w tą niedzielę

W najbliższą niedzielę na Polanie numer 12 w Shiller Woods (skrzyżowanie Cumberland i Irving Park) odbędzie się wyjątkowy piknik sportowo-patriotyczny organizowany przez Wisłokę Chicago. W wydarzeniu weźmie udział legenda polskiej piłki nożnej – Marek Citko. Gość specjalny festynu wraz z Rafałem Nowickim, wiceprezesem polonijnego klubu, zapewniają w studiu Radia Deon, że będzie się działo. Nie może Was zabraknąć!
Organizatorzy wydarzenia Wisłoka Chicago Łączy zapraszają całe środowisko polonijne, a szczególnie sympatyków piłki nożnej – to będzie wyjątkowe spotkanie integrujące miłość do futbolu z duchem patriotyzmu i wspólnoty.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Marek Citko – były reprezentant Polski w piłce nożnej, który zdobył serca kibiców w latach 90-tych dzięki spektakularnym bramkom zdobytym w meczach m.in. przeciwko Anglii i Brazylii.
Marek Citko o reprezentacji i atmosferze w kadrze
Od kilku dni polska reprezentacja piłkarska ma nowego selekcjonera, którym jest doświadczony trener takich klubów jak m.in. Legia Warszawa i Górnik Zabrze, Jan Urban. “Myślę, że trzeba każdemu dać szansę, bo trudno ocenić kogoś, który dopiero zaczyna pracę” mówi Marek Citko o nadziejach związanych z nowym szkoleniowcem.
Były reprezentant Polski szanuje Jana Urbana za jego bogate doświadczenie i uważa, że spokojny i konkretny selekcjoner będzie miał dobry kontakt zarówno z piłkarzami jak i trenerami.
“Więc trzymamy bardzo mocno kciuki, bo mimo wszystko zawsze tej reprezentacji będziemy kibicować. Czasami nas denerwuje, czasami nie, ale jak przychodzi ten mecz, przychodzi ta atmosfera, to zakładamy biało-czerwone szaliki i kibicujemy” mówi legendarny pomocnik nie kryjąc rozczarowania aktualnym poziomem emocji, jakie dostarcza polska reprezentacja.
Wisłoka Chicago – przykład dobrej atmosfery
Inaczej niż w reprezentacji, świetna atmosfera panuje w drużynie Wisłoki Chicago – nasi piłkarze są bardzo zgrani, grają z sercem i przyjaźnią ze sobą także poza boiskiem. Podczas ostatniego spotkania wiceprezes polonijnego klubu, Rafał Nowicki, oraz inni działacze byli wręcz zaskoczeni liczbą kibiców i ich gorącym dopingiem.
Piknik z Markiem Citko – mecze, konkursy i… placki ziemniaczane
Wydarzenie Wisłoka Chicago Łączy, na które zapraszają organizatorzy, będzie miało formułę łączącą sport, historię, wspomnienia i dobrą zabawę dla całych rodzin. Marek Citko zdradził, że nie zamierza ograniczać się do roli gościa honorowego i szykuje specjalne niespodzianki.
“Wziąłem swoje koszulki z reprezentacji, na pewno będzie ciekawy konkurs, jak trzeba będzie, to pogram, czy w środku pomocy, czy na bramce, jak będzie szybkie tempo” zapowiada były piłkarz, dodając, że ma nadzieję na dobrą zabawę i fajne spotkania.

Rafał Nowicki – wiceprezes Wisłoki Chicago, Marek Citko, Marek Raś – prezes Wisłoki Chicago, Krzysztof Szymaszek – sponsor klubu
W planach pikniku są między innymi: msza święta o godz. 11:00AM, liczne atrakcje sportowe, konkursy, strefa historyczna, strefa dla dzieci oraz legendarna już kuchnia Wisłoki z najpyszniejszymi plackami ziemniaczanymi, zapowiada Rafał Nowicki.
Organizatorzy zapowiadają możliwość rozmowy z Markiem Citko, robienia zdjęć, zbierania autografów, a także wiele innych niespodzianek dla dzieci i dorosłych.
Festyn sportowo-patriotyczny Wisłoka Chicago Łączy:
- Niedziela, 20 lipca 2025 r.
- Shiller Woods – Polana nr 12 (Cumberland i Irving Park Rd.)
- Start: 11:00AM – Msza święta
- Atrakcje dla dzieci i dorosłych, strefa historyczna, sportowa, kulinarna
- Gość specjalny: Marek Citko – legenda polskiej piłki nożnej
- Wstęp wolny
To będzie święto Wisłoki i całej chicagowskiej Polonii. Nie może Was zabraknąć!
Źródło: informacja własna
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
3. Urodziny Montrose Market w Roselle. Świętujemy już w tą sobotę!

Już w najbliższą sobotę, 19 lipca, Roselle zamieni się w centrum smaków, świętowania i dobrej energii. Z okazji 3. urodzin Montrose Market przygotował dla klientów dzień pełen atrakcji – od domowych specjałów po wyjątkowe promocje. – Będzie pysznie, rodzinnie i radośnie – zaprasza Anna Dudziński, menedżerka marketu. Świętujcie ten jubileusz razem z nami!
Trzy lata z Montrose Market w Roselle
“Strasznie szybko zleciał ten czas” – mówi o trzech latach, które minęły od otwarcia sklepu w Roselle menedżerka sieci, Anna Dudziński. Najnowsza lokalizacja przy 550 West Lake Street powstała jako odpowiedź na potrzeby klientów mieszkających dalej od Chicago czy Mount Prospect. Społeczność przyjęła Montrose Market z ogromną życzliwością, dlatego już w tą sobotę odbędzie się wspólne świętowanie.
Z okazji jubileuszu Montrose Market zaprasza wszystkich na wydarzenie, które rozpocznie się już od godziny 7:00 rano, jednak główne atrakcje zaplanowano od godziny 10:00AM. Na gości czeka mnóstwo niespodzianek.
Domowa kuchnia i góralska atmosfera
Wśród atrakcji kulinarnych znajdzie się coś pysznego dla każdego, a wszystko jest przygotowane według tradycyjnych, rodzinnych receptur.
“Będzie nasza chatka góralska, ponieważ my jesteśmy wszyscy z serca góralami” zapowiada nasz Gość. “Będzie chatka góralska z naszymi wędlinami, oczywiście z naszymi przystawkami, będzie ogromny wybór sałatek” – a wszystkie specjały będzie można degustować.
Nie zabraknie też dań na ciepło. Kultowe pierogi o przeróżnych nadzieniach, krokiety i barszczyk będą dostępne dla każdego gościa, a na deser – kawa i tort urodzinowy. “To są nasze wyroby, to są nasze przepisy, naszych mam, naszych babć, to jest to, co my robimy w domu i chcemy was tym poczęstować” podkreśla Anna Dudziński.

Uroczyste otwarcie Montrose Market w Roselle
Sobotni poczęstunek to pyszności, które klienci mogą zamawiać na swoje domowe uroczystości. Warto przyjść, skosztować i przekonać się samemu jak smakują.
15% zniżki dla każdego – przez cały dzień
W ramach podziękowania za trzyletnią obecność klientów, Montrose Market przygotował także specjalną promocję – w dniu urodzin każdy klient sklepu w Roselle otrzyma 15% zniżki na całe zakupy. Co więcej – rabat obowiązuje również na produkty już przecenione.
“Chcieliśmy w taki sposób podziękować Państwu za to, że przychodzicie do nas na zakupy, za to, że widzimy się co tydzień, czasami nawet częściej, widzimy się całymi rodzinami” zaznacza Anna Dudziński.
To wyjątkowa okazja więc i promocja jest wyjątkowa – 15% rabatu od całości zrobionych zakupów!
Świętujmy razem!
Montrose Market w Roselle mieści się przy 550 West Lake Street. Wydarzenie rozpoczyna się w sobotę, 19 lipca, o godzinie 10:00AM, ale sklep będzie czynny już od 7:00 rano. Organizatorzy zapraszają wszystkich – niezależnie od wieku – do wspólnej zabawy, degustacji i zakupów w rodzinnej, góralskiej atmosferze.
To będzie dzień pełen smaku, uśmiechu i wspólnoty – widzimy się w Roselle!
Źródło: informacja własna
Foto: Andrzej Baraniak, Montrose Market
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News Chicago4 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
News USA3 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?
-
News USA4 tygodnie temu
Władze Teksasu nakazują eksponowanie Dziesięciu Przykazań w szkolnych klasach
-
News Chicago3 tygodnie temu
Masakra przed klubem w Chicago: 4 osoby nie żyją, 14 jest rannych po ostrzelaniu z przejeżdżającego samochodu
-
Polonia Amerykańska7 dni temu
„Śmiech wzbroniony” na bis! Teatr Nasz zaprasza na spektakle 25 i 26 lipca