Połącz się z nami

News USA

Druga runda rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą nie przyniosła przełomu

Opublikowano

dnia

W poniedziałek przedstawiciele Rosji i Ukrainy po raz drugi w ciągu nieco ponad dwóch tygodni zasiedli do bezpośrednich rozmów pokojowych. Choć w Istambule udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wymiany tysięcy poległych i ciężko rannych żołnierzy, to negocjacje nie przyniosły żadnego postępu w kierunku zakończenia trwającej już trzy lata wojny — poinformowali urzędnicy obu stron.

Rozmowy odbyły się dzień po spektakularnej wymianie ciosów: Ukraina przeprowadziła zmasowany atak dronów na rosyjskie bazy lotnicze, a Rosja odpowiedziała największym jak dotąd atakiem dronów na Ukrainę od początku inwazji w 2022 roku.

Rosyjskie warunki zawieszenia broni

Rosja przedstawiła memorandum z warunkami zawarcia rozejmu. Jak podkreślił ukraiński minister obrony, Rustem Umerow, delegacja z Kijowa potrzebuje około tygodnia na przeanalizowanie dokumentu. Ukraina zaproponowała wznowienie rozmów w dniach 20–30 czerwca.

Zgodnie z ujawnionym przez rosyjskie agencje TASS i RIA Nowosti dokumentem, Moskwa oczekuje m.in.:

  • wycofania wojsk ukraińskich z czterech okupowanych regionów zaanektowanych przez Rosję we wrześniu 2022 r.;
  • wstrzymania mobilizacji i dostaw zachodniej broni;
  • zakazu obecności wojsk państw trzecich na terytorium Ukrainy;
  • zakończenia stanu wojennego i przeprowadzenia wyborów;
  • uznania neutralnego statusu Ukrainy i rezygnacji z aspiracji do NATO;
  • nadania językowi rosyjskiemu statusu urzędowego.

Ukraina oraz kraje Zachodu już wcześniej odrzuciły te warunki jako nie do przyjęcia.

Symboliczne ustalenia

Obie delegacje zgodziły się na wymianę 6000 ciał poległych żołnierzy oraz utworzenie komisji ds. wymiany ciężko rannych. Ukraina przekazała również listę 400 uprowadzonych dzieci. Rosja zadeklarowała gotowość pracy nad zaledwie 10 przypadkami, co Prezydent Wołodymyr Zełenski skomentował jako „drwinę z problemów humanitarnych”.

W 2023 r. Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina oraz komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej w związku z zarzutami uprowadzeń ukraińskich dzieci.

Ataki dronów — ukraińska przewaga strategiczna?

W przededniu rozmów Ukraina przeprowadziła skoordynowany, dalekosiężny atak dronów na rosyjskie bazy lotnicze w trzech strefach czasowych. Według ukraińskich służb zniszczono lub poważnie uszkodzono ponad 40 samolotów bojowych, w tym bombowce strategiczne.

Wasyl Maliuk, szef ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa, nazwał operację „ciosającym wizerunek rosyjskiej potęgi militarnej”. Prezydent Zełenski określił atak jako „genialny” i przełomowy w historii wojny.

Rosja zareagowała stonowanie — państwowa telewizja poświęciła wydarzeniu niespełna minutę. Niezależni analitycy, jak Edward Lucas z CEPA, uznali atak za „militarny i strategiczny przełom”, który ujawnia słabości rosyjskiej armii.

Rosyjski kontratak i walki na froncie

W odpowiedzi Rosja wystrzeliła aż 472 drony przeciwko Ukrainie — najwięcej od początku inwazji. Celem były głównie obiekty cywilne. Walki trwają na całej linii frontu o długości ponad 1000 km, a obie strony przeprowadzają głębokie ataki na zaplecze przeciwnika.

W wyniku rosyjskich ostrzałów zginęło co najmniej osiem osób w regionach chersońskim i zaporoskim, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Perspektywy pokoju nadal nikłe

Dotychczasowe wysiłki mediacyjne — zarówno Turcji, jak i USA — nie przyniosły przełomu. Choć Ukraina wyraziła gotowość do zawarcia rozejmu, to Kreml nadal stawia warunki nieakceptowalne dla Kijowa i jego zachodnich sojuszników.

Prezydent Erdogan uznał sam fakt spotkania stron w Stambule za „sukces dyplomatyczny”, jednak Zełenski ostro skrytykował propozycję Rosjan dotyczącą krótkiego, technicznego zawieszenia broni na czas wymiany ciał.

Prezydent USA Donald Trump również skomentował eskalację działań wojennych, zarzucając Putinowi, że „całkowicie zwariował”, po tym jak Rosja przez trzy kolejne noce ostrzeliwała Kijów i inne miasta.

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube

 

News USA

Oficjalnie oskarżono zabójcę byłej przewodniczącej Izby Reprezentantów Minnesoty

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek federalna ława przysięgłych postawiła zarzuty Vance’owi Boelterowi. Mężczyzna został oskarżony o zamordowanie byłej przewodniczącej Izby Reprezentantów Minnesoty Melissy Hortman i jej męża, a także o usiłowanie zabójstwa senatora stanowego Johna Hoffmana i jego żony Yvette.

Oprócz zarzutów morderstwa pierwszego stopnia, Vance Boelter usłyszał także zarzuty prześladowania i nielegalnego posiadania broni palnej. Według śledczych, sprawca przebierał się za funkcjonariusza policji, używał taktycznego sprzętu i poruszał się atrapą radiowozu.

Zbrodnie te mogą skutkować federalną karą śmierci – mimo że stan Minnesota zniósł tę karę ponad sto lat temu, w 1911 roku. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w najbliższych miesiącach i będzie należeć do prokurator generalnej USA Pam Bondi.

„To brutalne, politycznie motywowane zabójstwo wstrząsnęło naszym stanem w sposób bezprecedensowy” – powiedział Joseph Thompson, pełniący obowiązki federalnego prokuratora.

Nowe szczegóły: List do FBI i domniemana motywacja

Na wtorkowej konferencji prasowej Thompson ujawnił, że śledczy znaleźli ręcznie napisany list Boeltera do dyrektora FBI, Kasha Patela, w którym oskarżony przyznał się do ataku i twierdził, że był tajnym agentem wojskowym. Pisał, że wykonywał rzekome misje na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce na polecenie armii USA – co śledczy określają jako urojenia.

Vance Boelter miał również twierdzić, że jeden z polityków Partii Demokratycznej zlecił mu zamachy na dwóch innych demokratycznych parlamentarzystów.

„Uważamy, że to fantazja” – skomentował Joseph Thompson. „Nie wiemy, dlaczego Boelter sięgnął po przemoc i ekstremizm. Zostawił jednak listy z nazwiskami polityków, prawników i osób publicznych z całego kraju” – dodał.

Zdjęcie z aresztowania Vance’a Boeltera

Przebieg zdarzeń: brutalne ataki w domach polityków

Według prokuratorów, 14 czerwca około godz. 2:00 nad ranem, Boelter, przebrany w realistyczną maskę i wyposażony w sprzęt taktyczny, wtargnął do domu Senatora Johna Hoffmana w Champlin (przedmieścia Minneapolis). Tam miał:

  • postrzelić senatora dziewięć razy,
  • jego żonę osiem razy,
  • ranić ich psa,
  • zostać powstrzymanym przez ich dorosłą córkę, która zdołała zamknąć drzwi i wezwać pomoc.

Mimo poważnych ran, wszyscy przeżyli atak.

Ofiary ataku: Melissa Hortman i John Hoffman

Boelter następnie odwiedził domy dwóch innych polityków – jeden był nieobecny, drugi najprawdopodobniej uniknął ataku dzięki obecności funkcjonariusza organów ścigania.

Kilka godzin później napastnik udał się do domu Melissy i Marka Hortmanów w Brooklyn Park, gdzie według śledczych zastrzelił ich oboje i śmiertelnie ranił ich psa, który musiał zostać uśpiony.

Proces federalny i stanowy

57-letni Vance Boelter, równolegle stanie przed sądem stanowym w powiecie Hennepin, gdzie grożą mu podobne zarzuty. Federalny proces ruszy jednak wcześniej.

Podczas rozprawy 3 lipca mężczyzna zapowiedział, że „z niecierpliwością czeka na ujawnienie faktów dotyczących 14 czerwca”. Z kolei w wiadomości do The New York Post, wysłanej przez więzienny system komunikacji, napisał:

„To nie miało nic wspólnego z Trumpem ani ruchem pro-life.”

Znajomi opisywali Boeltera jako konserwatywnego, ewangelikalnego chrześcijanina, który miał problemy ze znalezieniem pracy.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: Hennepin County Sheriff’s Office, Ramsey County Sheriff’s Office
Czytaj dalej

News USA

Załoga misji Axiom-4 bezpiecznie wróciła na Ziemię – to był historyczny lot dla Polski

Opublikowano

dnia

Autor:

Po odłączeniu się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w poniedziałek, 14 lipca o godz. 6:15 czasu centralnego (CT), kapsuła „Grace” firmy SpaceX z załogą misji Axiom Mission 4 (Ax-4) pomyślnie wodowała u wybrzeży Kalifornii we wtorek, 15 lipca o godz. 4:31 CT.

Misja Ax-4, zorganizowana przez prywatną firmę Axiom Space, miała wyjątkowy wymiar historyczny – była pierwszym od ponad 40 lat lotem załogowym z udziałem astronautów z Polski, Indii i Węgier. W skład międzynarodowej załogi weszli:

  • Peggy Whitson (USA, dowódca),
  • Shubhanshu Shukla (Indie, pilot),
  • Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska, specjalista misji),
  • Tibor Kapu (Węgry, specjalista misji).

Dla każdego z tych krajów był to również pierwszy udział astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co stanowi ważny krok w rozwoju ich programów kosmicznych.

Misja Ax-4 to imponujący przykład tego, co jest możliwe dzięki komercjalizacji kosmosu” – powiedział Tejpaul Bhatia, dyrektor generalny Axiom Space. “Dając astronautom z trzech krajów możliwość prowadzenia badań na ISS, wspieramy ich wkład w globalną eksplorację kosmiczną i pokazujemy, że dostęp do przestrzeni kosmicznej może być inkluzywny, innowacyjny i międzynarodowy.”

Nauka, technologia i edukacja ponad granicami

Podczas 18-dniowego pobytu na ISS załoga Ax-4 zrealizowała ponad 60 eksperymentów naukowych w takich dziedzinach jak:

  • biologia i medycyna,
  • badania materiałowe,
  • obserwacje Ziemi,
  • demonstracje nowych technologii w warunkach mikrograwitacji.

Badania reprezentowały interesy aż 31 krajów, co pokazuje rosnące znaczenie międzynarodowej współpracy w eksploracji kosmosu.

Oprócz eksperymentów naukowych, astronauci wzięli udział w ponad 20 wydarzeniach edukacyjnych i popularyzatorskich, łącząc się z uczniami, studentami, naukowcami, mediami i przedstawicielami rządów z całego świata. Działania te miały na celu inspirowanie kolejnych pokoleń oraz promowanie wiedzy o roli nauki i technologii w eksploracji kosmosu.

Ax-4 – kolejny krok ku komercyjnej stacji kosmicznej

Ax-4 to już czwarta załogowa misja firmy Axiom Space na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Firma, jako jedyny podmiot komercyjny z doświadczeniem w wysyłaniu prywatnych załóg na ISS, toruje drogę ku nowej erze lotów kosmicznych dostępnych dla państw, instytucji badawczych, firm i prywatnych osób.

sławosz uznański wiśniewski polski astronauta w kosmosie

Sławosz Uznański – Wiśniewski

Misje Axiom Space są jednocześnie elementem długofalowej strategii, której celem jest budowa pierwszej na świecie komercyjnej stacji kosmicznej – Stacji Axiom, mającej zadebiutować w drugiej połowie tej dekady.

W poprzednich misjach Axiom uczestniczyli astronauci z m.in. USA, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Arabii Saudyjskiej, Włoch, Turcji i Szwecji – przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dzięki misji Ax-4 do tego grona dołączają Polska, Indie i Węgry.

 

Źródło: Axiom Space
Foto: YouTube, Axiom Space
Czytaj dalej

News USA

Amerykańska poczta USPS podniosła ceny – już obowiązują nowe stawki

Opublikowano

dnia

Autor:

usps poczta amerykańska

Amerykańska Poczta (USPS) wprowadziła od 13 lipca podwyżki cen zarówno dla usług listowych, jak i paczkowych. Zmiany obejmują popularne produkty, takie jak znaczki First-Class oraz przesyłki priorytetowe.

Usługi listowe – First-Class Mail:

  • Znaczek First-Class Mail Forever: wzrost z 73 ¢ do 78 ¢ (podwyżka o 5 ¢).
  • Listy First-Class Mail (detaliczne i z taryfą celną): również wzrost o 5 ¢.
  • Dodatkowa opłata za każdą dodatkową uncję listu: z 28 ¢ do 29 ¢.
  • Duże koperty (First-Class Flat): podwyżka o 13 ¢.
  • Dodatkowa opłata za uncję dla dużych kopert: z 27–30 ¢ (zależnie od wagi).
  • Przesyłka polecona: nowa cena 5,30 USD, z rozszerzoną ofertą opcji potwierdzenia odbioru.

Usługi paczkowe – przewidywane zmiany cen:

  • Priority Mail: wzrost średnio o 6,3%.
  • USPS Ground Advantage: wzrost średnio o 7,1%.
  • Parcel Select: wzrost średnio o 7,6%.
  • Priority Mail Express: bez zmian cen.

Podwyżki cen zostały zatwierdzone przez Radę Gubernatorów USPS. Jak poinformowano w oświadczeniu, zmiany:

  • mają utrzymać konkurencyjność usług USPS,
  • wygenerować dodatkowe przychody,
  • wesprzeć 40-miliardowy program inwestycyjny,
  • kontynuować realizację planu „Delivering for America” — 10-letniej strategii naprawczej uruchomionej w 2021 roku.

Rosnące straty finansowe

W drugim kwartale roku fiskalnego 2025 poczta odnotowała stratę netto w wysokości 3,3 miliarda dolarów, co oznacza pogorszenie wyniku względem 1,5 miliarda dolarów straty w tym samym okresie poprzedniego roku.

Za cały rok fiskalny 2024 USPS odnotowała 9,5 miliarda dolarów straty, o 3 miliardy więcej niż rok wcześniej.

Cięcia kosztów i redukcja zatrudnienia

W odpowiedzi na pogłębiające się straty, Amerykańska Poczta:

  • zwolniła 30 000 pracowników od 2021 r.,
  • skróciła czas pracy o 50 milionów godzin,
  • zamknęła nieefektywne placówki,
  • osiągnęła roczne oszczędności rzędu 2,5 miliarda dolarów.
Źródło: The Epoch Times
Foto: USPS, istock/jetcityimage/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

czerwiec 2025
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu