Połącz się z nami

News USA

Dziś konferencja prasowa Trumpa z Elonem Muskiem odchodzącym z DOGE

Opublikowano

dnia

Prezydent Donald Trump zapowiedział na piątek konferencję prasową z Elonem Muskiem, który kończy swoją kadencję jako szef Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE). Wydarzenie odbędzie się o 1:30PM czasu wschodniego w Gabinecie Owalnym.

„To będzie jego ostatni dzień – ale nie do końca, bo Elon zawsze będzie nam pomagał. Jest wspaniały!” – napisał Trump na platformie Truth Social, zapowiadając spotkanie.

Musk kończy misję w administracji

Elon Musk objął kierownictwo nowo utworzonego DOGE na początku roku jako specjalny pracownik federalny ze 130-dniowym mandatem. Misją departamentu było identyfikowanie zbędnych wydatków i nadmiarowych etatów w administracji federalnej, w obliczu pogłębiającego się długu narodowego. Działania DOGE spotkały się z krytyką ze strony Demokratów i były przedmiotem sporów prawnych.

„Dziękuję prezydentowi @realDonaldTrump za możliwość ograniczania marnotrawstwa. Misja @DOGE będzie tylko zyskiwać na znaczeniu – jako sposób działania w całym rządzie” – napisał Musk na platformie X 28 maja, ogłaszając zakończenie swojej misji.

Krytyka “One Big Beautiful Bill Act”

Jednym z powodów napięć między Muskiem a niektórymi członkami administracji stała się ustawa „One Big Beautiful Bill Act”, przyjęta niedawno przez Izbę Reprezentantów. Projekt przewiduje drastyczne cięcia w programach socjalnych, takich jak:

  • SNAP (bony żywnościowe) – przez zaostrzenie kryteriów dochodowych i wymogów pracy,
  • Medicaid – m.in. przez przesunięcie kosztów na budżety stanowe.

Mimo oszczędności, niektóre analizy – w tym raport Congressional Budget Office – wskazują, że ustawa zwiększy deficyt o 3,8 biliona dolarów w ciągu 10 lat.

„Byłem rozczarowany, widząc ogromny projekt ustawy, który nie ogranicza deficytu, ale go powiększa” – skomentował Musk w programie „CBS Sunday Morning”. – „Myślę, że ustawa może być albo ‘duża’, albo ‘piękna’, ale nie jedno i drugie”.

Reakcje Białego Domu

Prezydent Trump, choć ogólnie popiera ustawę, przyznał, że niektóre jej aspekty „nie są idealne”, ale inne – „znakomite”. Przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson (R-La.) nazwał ją „paliwem lotniczym dla gospodarki USA”.

Zastępca szefa sztabu ds. polityki, Stephen Miller, zaznaczył, że cięcia proponowane przez DOGE mogą zostać wprowadzone wyłącznie poprzez ustawę budżetową lub specjalny pakiet legislacyjny.

donald trump i elon musk

W odpowiedzi na rekomendacje DOGE, Biały Dom zapowiedział przesłanie do Kongresu wniosku budżetowego o wartości 9,4 miliarda dolarów, zawierającego propozycje redukcji wydatków, m.in. w Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID).

Co dalej z Muskiem?

Choć jego formalna rola w rządzie dobiegła końca, zarówno Trump, jak i Musk sugerują, że współpraca będzie kontynuowana w mniej oficjalnej formie. Sam Musk nie wyklucza ponownego zaangażowania się w politykę federalną w przyszłości – jako doradca ds. innowacji lub strategii budżetowej.

Źródło: The Epoch Times
Foto: The White House

News USA

Trump podejmie decyzję o interwencji militarnej w Iranie w ciągu dwóch tygodni

Opublikowano

dnia

Autor:

karoline leavitt

Donald Trump ogłosi decyzję o możliwych działaniach wojskowych wobec Iranu w ciągu najbliższych dwóch tygodni — poinformowała w czwartek rzeczniczka Białego Domu, podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie. „Biorąc pod uwagę możliwość rozpoczęcia negocjacji z Iranem — które mogą, ale nie muszą dojść do skutku w najbliższym czasie — prezydent podejmie decyzję, czy rozpocząć działania, w ciągu dwóch tygodni” – zacytowała słowa Trumpa Karoline Leavitt.

Napięcie na Bliskim Wschodzie rośnie

Według Leavitt, prezydent Trump prowadzi intensywne narady z doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, rozważając możliwe scenariusze działań wobec Iranu. Jak zaznaczyła, Stany Zjednoczone nie dążą do zmiany reżimu, lecz do powstrzymania Iranu przed uzyskaniem broni jądrowej.

„Iran posiada wszystkie zasoby techniczne potrzebne do wyprodukowania bomby atomowej. Do jej stworzenia potrzebna jest już tylko decyzja najwyższego przywódcy. Ukończenie programu nuklearnego może zająć zaledwie kilka tygodni, co stanowi zagrożenie egzystencjalne dla Izraela, Stanów Zjednoczonych i całego świata” – podkreśliła Leavitt.

Dyplomacja przed wojną

Chociaż Donald Trump popiera izraelskie działania militarne przeciwko Iranowi, nadal naciska na znalezienie rozwiązania dyplomatycznego. Jak ujawniła rzeczniczka, specjalny wysłannik Białego Domu, Steve Witkoff, przedstawił Teheranowi propozycję porozumienia, która — jej zdaniem — była „realistyczna i możliwa do zaakceptowania”. Iran jednak ofertę odrzucił.

Izrael atakuje, Iran odpowiada

W ostatnich dniach izraelskie siły zbrojne przeprowadziły ataki na irańską infrastrukturę nuklearną, rakietową i wojskową. W odpowiedzi Iran uderzył w cele cywilne w Izraelu — m.in. w Jerozolimie i Tel Awiwie. 19 czerwca zaatakowano szpital w Beer Szewie, powodując dziesiątki ofiar wśród cywilów.

„Bezwarunkowa kapitulacja” — Trump stawia warunki

Prezydent Trump zażądał od Iranu „bezwarunkowej kapitulacji”, co spotkało się z jednoznaczną odmową ze strony reżimu w Teheranie. Mimo to Biały Dom zapowiedział, że nie planuje obecnie eliminacji najwyższego przywódcy Iranu, ajatollaha Alego Chameneiego.

Klucz do ataku leży w Waszyngtonie

Izrael przygotowuje się do zniszczenia podziemnego ośrodka nuklearnego w Fordow, którego lokalizacja wymaga użycia bomb penetrujących bunkry. Takie uzbrojenie oraz zdolne do jego przenoszenia samoloty znajdują się wyłącznie w amerykańskim arsenale.

Z tego powodu decyzja Donalda Trumpa — czy udostępnić Izraelowi odpowiednią amunicję lub samemu dokonać precyzyjnego uderzenia — może przesądzić o eskalacji lub powstrzymaniu nowego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Sukces Trumpa: Milion nielegalnych imigrantów opuściło USA od stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

deportacja-imigrantow

Nowy raport Center for Immigration Studies (CIS) pokazuje, że od stycznia 2025 roku — miesiąca powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu — liczba nielegalnych imigrantów w Stanach Zjednoczonych spadła o około 1 milion. To efekt wzmożonych działań administracji na rzecz egzekwowania przepisów imigracyjnych.

Od początku roku administracja Donalda Trumpa przyspieszyła operacje deportacyjne, szczególnie w tzw. miastach sanktuariach, takich jak Nowy Jork, Los Angeles i Chicago. Działania te objęły także kontrole w hotelach, gospodarstwach rolnych i innych firmach, gdzie według władz mogą przebywać nielegalni imigranci.

„Nasz rząd federalny będzie nadal koncentrował się na remigracji cudzoziemców do miejsc, z których przybyli” — napisał prezydent na Truth Social, zapewniając o pełnym wsparciu dla ICE, Straży Granicznej i Pentagonu.

Raport CIS: Spadek o 1 milion osób

W analizie opublikowanej 19 czerwca Center for Immigration Studies CIS ocenił, że między styczniem a majem liczba nielegalnych imigrantów spadła o 957 000 osób. Do szacunków użyto danych z Current Population Survey — cyklicznego badania przeprowadzanego przez Biuro Statystyki Pracy — koncentrując się na osobach z Ameryki Łacińskiej, które przybyły do USA po 1980 roku.

„Nasze wstępne szacunki wskazują, że w maju 2025 r. w kraju przebywało 14,8 miliona nielegalnych imigrantów, o milion mniej niż w styczniu” — napisano w raporcie.

Dane nie są jednoznaczne

Choć CIS sugeruje, że spadek jest efektem działań Prezydent Trumpa, przyznaje, że nie można jednoznacznie potwierdzić związku przyczynowo-skutkowego. Grupa zastrzega również, że dane są wstępne, a część potrzebnych informacji administracyjnych — jak szczegółowe statystyki legalnego statusu — nie została jeszcze opublikowana.

Ponadto, jak zauważono w raporcie, część nielegalnych imigrantów mogła unikać udziału w badaniach rządowych ze względu na obawy przed deportacją, co mogło zaniżyć wyniki.

Różne szacunki: od 11 do 30 milionów

Center for Immigration Studies CIS nie jest jedyną organizacją próbującą oszacować liczbę nielegalnych imigrantów. Dane te znacząco różnią się w zależności od metodologii:

  • DHS (Departament Bezpieczeństwa Krajowego): 11 milionów (stan na 2022 rok),
  • Donald Trump: do 21 milionów,
  • Marco Rubio: nawet 30 milionów.
Ice zatrzymało 25 nielegalnych imigrantów w Rio Grande valley

Funkcjonariusze ICE zatrzymali 25 nielegalnych imigrantów w Rio Grande Valley

Historyczny spadek na granicy

W maju 2025 roku po raz pierwszy od dekad nie wypuszczono żadnego nielegalnego imigranta do USA po zatrzymaniu przez służby graniczne. Customs and Border Protection (CBP) poinformowało, że:

  • w maju odnotowano 0 przypadków wypuszczenia migrantów po zatrzymaniu,
  • tylko 8725 było prób nielegalnego przekroczenia granicy to spadek o 93% w porównaniu z 117 905 przypadkami w maju 2024 roku.

CBP określiło sytuację jako „bezprecedensowy sukces operacyjny” i dowód na „bardziej kontrolowaną i bezpieczną granicę”.

imigranci-twh

Trump: „Największy program deportacyjny w historii”

Raport CIS pojawia się w momencie, gdy Donald Trump zapowiedział uruchomienie „największego w historii programu masowej deportacji”. Jego administracja ma wykorzystać wszystkie dostępne zasoby federalne, aby przyspieszyć usuwanie z kraju osób przebywających nielegalnie, ze szczególnym naciskiem na obszary, które nie współpracują z federalnymi służbami imigracyjnymi.

Źródło: The Epoch Times
Foto: ICE, The White House,
Czytaj dalej

News USA

Prezydent Trump przedłuża działanie TikToka w USA o kolejne 90 dni

Opublikowano

dnia

Autor:

mlode-kobiety-i-telefon

Prezydent Donald Trump podpisał w czwartek nowe rozporządzenie wykonawcze, przedłużające o 90 dni możliwość funkcjonowania TikToka na terenie Stanów Zjednoczonych. Decyzja ma dać administracji więcej czasu na sfinalizowanie umowy, która zapewni amerykańską kontrolę nad popularną chińską aplikacją społecznościową.

O przedłużeniu poinformowano za pośrednictwem platformy Truth Social. Rzeczniczka Białego Domu, Karoline Leavitt, podkreśliła, że intencją prezydenta nie jest zablokowanie aplikacji: “Przedłużenie działania TikToka o 90 dni ma na celu zapewnienie, że negocjacje w sprawie przejęcia zostaną sfinalizowane, tak aby Amerykanie mogli nadal korzystać z aplikacji z gwarancją bezpieczeństwa ich danych.”

Wciąż brak przełomu

To już trzecie z rzędu przedłużenie terminu wejścia w życie zakazu:

  • Styczeń 2025 – pierwsze zawieszenie po decyzji Kongresu i orzeczeniu Sądu Najwyższego,
  • Kwiecień 2025 – drugie przedłużenie po fiasku rozmów i wprowadzeniu nowych ceł przez USA,
  • Czerwiec 2025 – obecne, trzymiesięczne przedłużenie.

Nie wiadomo, ile razy prezydent może formalnie wydłużać okres obowiązywania rozporządzenia, jednak dotąd żadne z nich nie zostało zakwestionowane prawnie.

TikTok dziękuje, Trump też zyskuje

TikTok zareagował na decyzję z uznaniem: “Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Trumpowi za jego przywództwo i wsparcie – czytamy w oświadczeniu platformy. “TikTok pozostaje miejscem dla 170 milionów użytkowników w USA i 7,5 miliona firm.

Sam Trump, który od 2024 roku posiada konto na TikToku i zgromadził już ponad 15 milionów obserwujących, przyznał, że „ma słabość” do aplikacji, dostrzegając jej ogromny wpływ na młodych wyborców.

Krytyka ze strony polityków i ekspertów

Choć zakaz TikToka wciąż pozostaje teoretycznie możliwy, jego perspektywa wydaje się coraz mniej realna. Tymczasem część polityków i ekspertów zarzuca administracji brak zdecydowania.

Senator Mark Warner, wiceprzewodniczący senackiej Komisji ds. Wywiadu, ostro skrytykował postawę Białego Domu: “Administracja Trumpa po raz kolejny lekceważy kwestie bezpieczeństwa narodowego. Dekret wykonawczy nie może zastąpić ustawy.”

TikTok rośnie mimo niepewności

Pomimo toczących się negocjacji i atmosfery niepewności, TikTok dynamicznie się rozwija. Podczas festiwalu w Cannes ogłoszono nowe funkcje AI do tworzenia treści. Konkurencja, jak Snap, ma małe szanse na wykorzystanie sytuacji.

Aplikacja pozostaje wciąż dostępna w sklepach Apple i Google, korzystając z usług infrastrukturalnych Oracle, które zapewniają zgodność z amerykańskimi regulacjami.

Amerykanie coraz mniej skłonni do zakazu

Według najnowszych danych Pew Research Center, tylko 33% Amerykanów popiera zakaz TikToka – to znaczący spadek w porównaniu do 50% w marcu 2023 roku. Tyle samo respondentów wyraziło sprzeciw, a reszta nie ma zdania.

Wśród zwolenników zakazu aż 80% jako główną obawę wskazuje zagrożenie dla prywatności i bezpieczeństwa danych użytkowników.

Źródło: AP
Foto: YouTube, istock/Kar-Tr/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu