Połącz się z nami

Kościół

Oficjalny portret i herb papieża Leona XIV — powrót do tradycji

Opublikowano

dnia

Dwa dni po swoim historycznym wyborze, nowy papież – Leon XIV – oficjalnie zaprezentował światu swój portret, podpis i herb papieski. Watykan ujawnił je w sobotę, podkreślając zarówno symboliczne, jak i duchowe priorytety nowego Biskupa Rzymu — pierwszego w historii papieża urodzonego w Stanach Zjednoczonych.

69-letni Leon XIV, znany wcześniej jako Robert Francis Prevost z Chicago, występuje na portrecie w pełnym papieskim stroju: czerwonym mucecie, białej rokiecie, haftowanej stule oraz złotym pektorale. To świadomy powrót do bogatej, ceremonialnej estetyki papiestwa, z której zrezygnował jego poprzednik Franciszek na rzecz prostoty i skromności.

Podpis z tradycją

Pod portretem widnieje podpis Leona XIV, zawierający skrót „P.P.” Pastor Pastorum, czyli „Pasterz pasterzy”. Jest to klasyczna forma, obecna w podpisach wielu jego poprzedników. Papież Franciszek celowo z niej zrezygnował, podpisując się wyłącznie jako Franciscus.

Dla wielu komentatorów oznacza to subtelne, ale istotne zaznaczenie zmiany tonu nowego pontyfikatu — bardziej zakorzenionego w liturgicznej tradycji.

Herb pełen znaczeń

Obok portretu opublikowano również herb Leona XIV, który odzwierciedla jego osobistą duchowość i augustiańskie korzenie. Lewa strona tarczy przedstawia stylizowaną lilię na błękitnym tle — symbol Maryi Dziewicy oraz czystości, ale także Świętej Trójcy. W ikonografii heraldycznej jest to też motyw obecny we francuskiej tradycji, co może nawiązywać do francuskiego pochodzenia papieża po ojcu.

Po prawej stronie herbu znajduje się Najświętsze Serce Jezusa spoczywające na otwartej księdze — symbol połączenia miłości Chrystusa z nauczaniem i Słowem Bożym. Motyw ten wywodzi się z tradycyjnej symboliki Zakonu Augustynów, do którego Leon XIV należy od młodości.

Pod tarczą widnieje łacińskie motto nowego papieża: „In illo uno unum”„W jednym Chrystusie jesteśmy jedno”. Słowa te zaczerpnięte są z komentarza św. Augustyna do Psalmu 127 i stanowią jasną deklarację papieskiego pragnienia jedności w Kościele — wewnętrznej i ekumenicznej.

Nowy rozdział w historii papiestwa

Publikacja tych symboli na początku pontyfikatu to tradycyjny akt, który daje światu pierwszy wgląd w styl, duchowość i priorytety nowego papieża.

W przypadku Leona XIV – Amerykanina o francusko-hiszpańsko-włoskich korzeniach, zakonnika i biskupa z duszpasterskim sercem – ta prezentacja stanowi ważny sygnał: to pontyfikat, który chce łączyć głęboko zakorzenioną tradycję z nowym kontekstem globalnego Kościoła.

Wraz z jego wyborem 8 maja 2025 roku Kościół wszedł w nowy rozdział. Ale jak pokazuje sobotnia prezentacja – to rozdział, który z szacunkiem pochyla się nad dziedzictwem przeszłości.

Źródło: cna
Foto: Vatican Media

Kościół

Ojciec Święty z Chicago: Kim jest Leon XIV, pierwszy papież ze Stanów Zjednoczonych?

Opublikowano

dnia

Autor:

8 maja 2025 roku Kolegium Kardynałów dokonało historycznego wyboru: kardynał Robert Francis Prevost został wybrany na papieża i przyjął imię Leon XIV. Został 266. następcą św. Piotra, co czyni go 267. papieżem w historii Kościoła katolickiego — i pierwszym pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych. “Jak poznajemy coraz więcej szczegółów, także z życiorysu papieża Leon XIV, to okazuje się, że ten wybór wcale nie był taki zaskakujący” – mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Oto 14 rzeczy, które warto wiedzieć o nowym papieżu:

  1. Urodzony w Chicago, ukształtowany przez wielokulturowość
    Robert Francis Prevost przyszedł na świat 14 września 1955 roku w Chicago. Jego ojciec, Louis Marius Prevost, był Amerykaninem francusko-włoskiego pochodzenia i weteranem marynarki wojennej z czasów II Wojny Światowej. Matka, Mildred Martínez, była bibliotekarką hiszpańskiego pochodzenia, mocno zaangażowaną w życie parafialne. Prevost ma dwóch braci: Louisa Martína i Johna Josepha.

  2. Poliglota z duszą duszpasterza
    Nowy papież mówi biegle po angielsku, hiszpańsku, włosku, francusku i portugalsku — językach, które wykorzystywał w swojej międzynarodowej posłudze, m.in. w Peru i Rzymie.

  3. Od matematyki do mistyki
    Zanim odkrył swoje powołanie, zdobył tytuł licencjata nauk matematycznych na Uniwersytecie Villanova w 1977 roku. Wcześniej ukończył niższe seminarium augustianów w Michigan.

  4. Zakonnik z przekonania
    Wstąpił do Zakonu św. Augustyna w 1977 roku, a uroczyste śluby zakonne złożył w 1981 roku.

  5. Studia w Chicago i Rzymie
    Uzyskał tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago. Później studiował w Rzymie, gdzie zdobył licencjat i doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu.

  6. Kapłan od 1982 roku
    Święcenia kapłańskie przyjął 19 czerwca 1982 roku w Rzymie z rąk arcybiskupa Jeana Jadota.

  7. Lata służby w Peru
    Między 1985 a 1998 rokiem posługiwał w Peru jako proboszcz, wykładowca seminariów i urzędnik diecezjalny. Był również zaangażowany w kierownictwo Caritas Peru.

  8. Lider zakonu augustianów
    Po powrocie do USA został prowincjałem augustianów w Chicago, a w 2001 roku przeorem generalnym całego zakonu. Funkcję tę pełnił przez 12 lat.

  9. Biskup misyjny
    W 2014 roku papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Chiclayo w Peru, a rok później jej biskupem. Konsekracja biskupia odbyła się 12 grudnia 2014 roku.

  10. Zaufany człowiek papieża Franciszka
    W 2019 roku został członkiem Dykasterii ds. Duchowieństwa, a w 2020 — Dykasterii ds. Biskupów. W 2023 roku Franciszek powierzył mu jedno z najważniejszych stanowisk w Watykanie — prefekta Dykasterii ds. Biskupów.

  11. Kapelusz kardynalski i wejście do konklawe
    30 września 2023 roku Prevost został mianowany kardynałem przez papieża Franciszka, co utorowało mu drogę do wyboru na papieża niecałe dwa lata później.

  12. Dewiza jedności
    Jego biskupie motto to „In illo uno unum” — „W jednym Chrystusie jesteśmy jedno”. Podkreśla tym swoje zaangażowanie w budowanie jedności w Kościele i między narodami.

  13. Pierwszy papież z kontem w mediach społecznościowych
    Leon XIV był aktywnym użytkownikiem platformy X (dawniej Twitter) jeszcze przed wyborem na papieża, co czyni go pierwszym papieżem z cyfrową obecnością już przed rozpoczęciem pontyfikatu.

  14. Papież z peryferii i centrum
    Życie papieża Leona XIV to opowieść o duchowości, służbie ubogim i zdolności do łączenia różnych światów: wielkomiejskiego Chicago, ubogich parafii Peru i watykańskich korytarzy władzy.

 

Źródło: cna
Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

18 maja Msza św. inaugurująca pontyfikat Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Prefektura Domu Papieskiego przekazała, że Msza św. inaugurująca pontyfikat Papieża Leona XIV zostanie odprawiona w niedzielę, 18 maja o godz. 10.00 na Placu św. Piotra.

Prefektura Domu Papieskiego poinformowała także o innych najbliższych spotkaniach i celebracjach Papieża Leona XIV:

  • W sobotę, 10 maja spotka się on z kardynałami.
  • W niedzielę, 11 maja będzie przewodniczył modlitwie Regina Caeli z loggii Bazyliki Watykańskiej.
  • W poniedziałek, 12 maja spotka się na audiencji z przedstawicielami światowych mediów.
  • W piątek, 16 maja spotka się z członkami Korpusu Dyplomatycznego.
  • W niedzielę, 18 maja o godz. 10.00 na Placu św. Piotra będzie przewodniczył Eucharystii inaugurującej pontyfikat.
  • We wtorek, 20 maja obejmie Bazylikę św. Pawła za Murami.
  • W środę, 21 maja odbędzie się jego pierwsza audiencja generalna.
  • W sobotę, 24 maja spotka się z pracownikami Kurii Rzymskiej i Państwa Watykańskiego.
  • W niedzielę, 25 maja będzie przewodniczył modlitwie Regina Caeli oraz obejmie dwie pozostałe Bazyliki Papieskie: Laterańską i Matki Bożej Większej.
Vatican News

 

Foto: Vatican Media

 

Czytaj dalej

Kościół

Pierwsza homilia Leona XIV: ponowić wyznanie Piotra we współczesnym świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiara chrześcijańska bywa uważana za coś absurdalnego, a wierzący są wyśmiewani i prześladowani. To jednak jest świat, który został na powierzony i wobec którego mamy dawać świadectwo radosnej wiary w Jezusa Zbawiciela – mówił Leon XIV w pierwszej homilii po wyborze na Papieża. Przypomniał, że brak wiary prowadzi dziś do wielu ludzkich dramatów.

Wiem, że mogę na was liczyć

Swą pierwszą jako papież Eucharystię Leon XIV odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej wraz z przebywającymi w Rzymie kardynałami. W pierwszych spontanicznych i wypowiedzianych po angielsku słowach zachęcił purpuratów, by zgodnie ze słowami psalmu, uznali cuda i błogosławieństwa, których Bóg nam udziela.

„W tej posłudze Piotrowej – powiedział – powierzyliście mi ten krzyż i błogosławieństwo, jakim jest ta misja. Wiem, że mogę polegać na każdym z was, że pójdziecie razem ze mną, w naszej drodze jako Kościoła, jako wspólnota przyjaciół Jezusa, jako wierzący, aby głosić Dobrą Nowinę, aby głosić Ewangelię”.

Aby Kościół był arką zbawienia i latarnią

Podkreślił, że powołując go na Następcę Piotra, Bóg powierza mu skarb chrześcijańskiej wiary, aby był jej wiernym szafarzem „tak aby Kościół był coraz bardziej miastem położonym na górze (por. Ap 21, 10), arką zbawienia płynącą po falach historii, latarnią morską, która oświetla noce świata”. Papież podkreślił, że ma się to dokonywać przede wszystkim dzięki świętości członków Kościoła.

Dziedzictwo wiary Piotra

Leon XIV powrócił wyznania św. Piotra: Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. „Tymi słowami Piotr, zapytany przez Mistrza, wraz z innymi uczniami, o jego wiarę w Niego, syntetycznie wyraża dziedzictwo, które od dwóch tysięcy lat, Kościół, poprzez sukcesję apostolską, strzeże, pogłębia i przekazuje. Jezus jest Mesjaszem, Synem Boga żywego, czyli jedynym Zbawicielem i objawiającym oblicze Ojca”.

Jezus, objawienie Boga i wzór człowieczeństwa

Papież przypomniał, że w Jezusie, „Bóg, aby stać się bliskim i dostępnym dla ludzi, objawił się nam w ufnym spojrzeniu dziecka, w żywym umyśle młodzieńca, w dojrzałych rysach mężczyzny, aż do ukazania się swym [uczniom] po zmartwychwstaniu w swoim chwalebnym ciele. W ten sposób pokazał nam wzór świętego człowieczeństwa, który wszyscy możemy naśladować”.

Za kogo uważają Mnie ludzie?

Leon XIV przypomniał też pytanie, jakie Jezus postawił uczniom o to, za kogo uważają Go ludzie. Jest to pytanie o rzeczywistość, w której żyjemy. Odpowiedzi, w których uczniowie opisują ówczesny świat, oddają też sytuację współczesnej ludzkości.

Wiara odrzucana

„Również dzisiaj nie brakuje kontekstów, w których wiara chrześcijańska jest uważana za coś absurdalnego, przeznaczonego dla osób słabych i mało inteligentnych; kontekstów, w których przedkłada się nad nią inne zabezpieczenia, takie jak technologia, pieniądze, sukces, władza, przyjemności” – mówił Papież.

Dramatyczne konsekwencje braku wiary

Przyznał, że „są to środowiska, w których nie jest łatwo świadczyć i głosić Ewangelię, a człowiek wierzący jest wyśmiewany, prześladowany, pogardzany lub co najwyżej tolerowany i traktowany z litością. A jednak właśnie dlatego są to miejsca, w których misja jest pilna, ponieważ brak wiary często pociąga za sobą dramaty, takie jak utrata sensu życia, zapomnienie o miłosierdziu, naruszanie godności osoby ludzkiej w jej najbardziej dramatycznych formach, kryzys rodziny i wiele innych ran, przez które cierpi nasze społeczeństwo, i to nie mało”.

Faktyczny ateizm wierzących

Przypomniał, że również i dziś Jezus bywa ceniony jako człowiek, sprowadzony do charyzmatycznego lidera lub superczłowieka. Udziela się to również wielu chrześcijanom, którzy żyją w istocie w faktycznym ateizmie.

Ponowić wyznanie Piotra

Leon XIV podkreślił, że to właśnie w tym świecie mamy dawać świadectwo naszej wiary i ponawiać wyznanie Piotra: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Trzeba to robić zarówno osobiście, jak i jako Kościół.

Aby Chrystus był poznany i uwielbiony

Na zakończenie Papież przywołał przykład św. Ignacego z Antiochii, który, skazany na pożarcie przez dzikie zwierzęta w cyrku, napisał: „Wtedy będę naprawdę uczniem Jezusa Chrystusa, kiedy nawet ciała mego świat widzieć nie będzie”.

Leon XIV zauważył, że słowa te „odnoszą się, w szerszym sensie, do nieodzownego zobowiązania każdego, kto pełni w Kościele posługę władzy: zniknąć, aby pozostał Chrystus, stać się małym, aby On był poznany i uwielbiony (por. J 3, 30), poświęcić się do końca, aby nikomu nie zabrakło możliwości poznania Go i kochania”. Podkreślił, że wszystko to odnosi się przede wszystkim do niego jako Następcy Piotra, kiedy rozpoczyna swą misję Biskupa Rzymu.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: YouTube, Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu