Kościół
Poświęcenie Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Dudley, MA, już w tą niedzielę

W niedzielę 11 maja będzie miało miejsce uroczyste poświęcenie pierwszego i jedynego w USA Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski, znajdującego się w Dudley, w Massachusetts. Na to wyjątkowe wydarzenie zaprasza Polonię ks. Krzysztof Korcz, który w marcu odwiedził Chicago.
Ks. Krzysztof Korcz jest Proboszczem Parafii św. Andrzeja Boboli w Dudley. Jego list do Polonii publikowaliśmy tutaj. Poświęcenie pierwszego Diecezjalnego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski w USA, odbędzie się w Roku Jubileuszowym, oraz w 75 rocznicę ustanowienia Diecezji Worcester.
“Serdecznie zapraszam Czcigodnych Kapłanów Polonijnych Parafii wraz z wiernymi do udziału w uroczystościach poświęcenia nowego Sanktuarium św. Andrzeja Boboli przez Ks. Ordynariusza Diecezji Worcester Roberta McManus w dniu 11 maja 2025 roku o godz. 13.
Zapraszamy Polonię wraz z kapłanami do nawiedzenia w tym Roku Jubileuszowym relikwii św. Andrzeja Boboli, a szczególnie zapraszamy każdego 16 dnia miesiąca do udziału we Mszy świętej za Ojczyznę o godz. 18. W każdą niedzielę zapraszamy również pielgrzymów na Mszę św. o godz. 10:30 w języku angielskim i o godz. 12 w języku polskim” pisał ks. Krzysztof Korcz.
List Rektora KUL, Prof. Dr Hab. Jarosława Kalinowskiego do ks. Krzysztofa Korcza:
Kontakt: Ks. Krzysztof Korcz, Proboszcz St. Andrew Bobola Shrine, 54 West Main Street, Dudley, MA 01571. Tel: 508-365-7105, www.standrewbobola.com
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Kościół
O godz. 9.15 kardynałowie powrócą do Kaplicy Sykstyńskiej, Kościół trwa na modlitwie

Kościół trwa na modlitwie o dobry wybór nowego papieża. Sami kardynałowie będą się modlić w tej intencji na porannej Eucharystii i jutrzni w Kaplicy Paulińskiej. Na dziś przewidziano cztery głosowania. O wyborze nowego następcy Piotra możemy się dowiedzieć już ok. godz. 10.30 czasu lokalnego.
Konklawe rozpoczęło się wczoraj o godz. 16.30. O godz. 21 nad Kaplicą Sykstyńską po raz pierwszy pojawił się czarny dym, co oznacza, że kardynałowie nie dokonali wyboru.
Dziś kardynałowie wejdą do Kaplicy Sykstyńskiej ok. godz. 9.15 i wtedy po wspólnej modlitwie brewiarzowej może nastąpić pierwsze głosowanie. O jego rezultacie dowiemy się od razu tylko wtedy, gdy zostanie wybrany papież. W przeciwnym razie kardynałowie przystąpią do drugiego głosowania i o jego wyniku poinformują ok. godz. 12.
Po zakończeniu porannej sesji konklawe kardynałowie powrócą do Domu św. Marty na obiad. Sesja popołudniowa rozpocznie się o godz. 16.30. Godzinę później można oczekiwać na biały dym nad Kaplicą Sykstyńską, jeśli wybór zostanie dokonany. W przeciwnym wypadku o rezultacie głosowania, pozytywnym bądź negatywnym, dowiemy się ok. godz. 19.30.
Krzysztof Bronk – Watykan
Foto: Vatican Media
Kościół
Czarny dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej – nowy papież jeszcze nie został wybrany

Około godziny 21.00 czasu lokalnego z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się czarny dym, sygnalizując, że Kolegium Kardynałów nie osiągnęło jeszcze porozumienia w sprawie wyboru następcy papieża Franciszka.
Na placu Świętego Piotra dało się słyszeć zbiorowe westchnienie zgromadzonego tłumu, gdy ciemny dym oznajmił wynik pierwszego głosowania – bez wymaganej większości dwóch trzecich głosów potrzebnej do wyboru 267. papieża w historii Kościoła katolickiego.
Jutro program konklawe wygląda następująco: rano w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego będzie celebrowana Msza św. z jutrznią, potem ok. 9.15 w Kaplicy Sykstyńskiej odbędzie się modlitwa w ciągu dnia Liturgii Godzin oraz głosowanie.
Możliwe ukazanie się dymu nastąpi o godz. 10.30 (jeśli dojdzie do wyboru papieża) i 12.00. Następnie kardynałowie udadzą się na obiad i wrócą po południu na kolejne sesje głosowań. Dym ukaże się o 17.30 (w przypadku wyboru) lub 19.00.
Źródło: cna, Vatican News
Foto: YouTube
Kościół
W Kaplicy Sykstyńskiej rozpoczęło się konklawe. Kto zostanie Ojcem Świętym?

Dzisiejszy dzień, 7 maja, zapisuje się w historii Kościoła powszechnego. Rozpoczyna się konklawe – proces wyboru 267. Biskupa Rzymu. Przygotowania trwały od pierwszych dni po śmierci Papieża Franciszka, kiedy zwołano pierwsze kongregacje generalne. To na nich kardynałowie elektorzy i purpuraci, którzy z racji wieku nie wezmą udziału w głosowaniu, dyskutowali o najważniejszych sprawach dla Kościoła i świata, a także ustalali szczegóły samego wyboru Papieża.
W godzinach porannych 133 kardynałów elektorów, którzy wezmą udział w konklawe, miało czas na wprowadzenie się do Domu Świętej Marty. To specjalnie przygotowane miejsce zamieszkania dla purpuratów na czas konklawe. Pokoje zostały przydzielone w drodze losowania przez kardynała kamerlinga, Kevina Farrella, odpowiedzialnego za zarząd Kościołem w okresie sede vacante. Wcześniej, dotychczasowi mieszkańcy Domu Świętej Marty musieli na ten czas opuścić swoje kwatery.
Poranek rozpoczął się od uroczystej Mszy świętej „Pro eligendo Romano Pontifice” – o wybór Papieża. Została ona odprawiona w Bazylice Świętego Piotra, a przewodniczył jej dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re. W Mszy wzięli udział kardynałowie, którzy już weszli do Kaplicy Sykstyńskiej.
W homilii, kardynał Re podkreślił, że modlitwa do Ducha Świętego „jest jedyną słuszną i właściwą postawą” w tym momencie. „Jesteśmy tutaj, aby wzywać pomocy Ducha Świętego, błagać o Jego światło i moc, aby został wybrany Papież, którego Kościół i ludzkość tak potrzebują, znajdując się na tym trudnym i złożonym zakręcie historii” – mówił dziekan Kolegium Kardynalskiego.
Porównał zgromadzenie kardynałów i wiernych do Maryi i Apostołów oczekujących zesłania Ducha Świętego w Wieczerniku, podkreślając poczucie jedności z całym Ludem Bożym zjednoczonym w wierze i oczekiwaniu.
Kardynał Re przypomniał, że każdy Papież „ucieleśnia Apostoła Piotra” i jego misję, będąc „skałą, na której zbudowany jest Kościół”. Kluczowym zadaniem każdego Następcy Piotra jest „rozwijanie komunii”: między wszystkimi chrześcijanami z Chrystusem, między biskupami z Papieżem i między biskupami wzajemnie.
Kardynał Re zwrócił uwagę na wielką odpowiedzialność kardynałów głosujących w Kaplicy Sykstyńskiej, pod wizerunkiem Chrystusa Sędziego autorstwa Michała Anioła. Dziekan Kolegium Kardynalskiego zakończył homilię gorącą modlitwą:
Po południu, o 16:30 czasu watykańskiego, rozpoczęło się uroczyste wejście kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej. Po zajęciu miejsc, kardynałowie złożyli uroczystą przysięgę dochowania tajemnicy i wiernego przestrzegania przepisów prawa kanonicznego dotyczących wyboru Papieża.
Po złożeniu przysięgi przez wszystkich elektorów, mistrz ceremonii liturgicznych wypowiedział znamienne słowa: „Extra omnes”, co oznacza, że wszyscy nieuprawnieni – poza kardynałami elektorami – muszą opuścić Kaplicę Sykstyńską. Pozostał jedynie mistrz ceremonii i kaznodzieja wyznaczony do wygłoszenia medytacji, którym jest kardynał Raniero Cantalamessa, emerytowany kaznodzieja Domu Papieskiego.
Po wygłoszeniu medytacji, mającej wprowadzić kardynałów w atmosferę duchowego rozeznania, również on oraz mistrz ceremonii opuszczą Kaplicę, a rozpocznie się tajny proces wyboru nowego Papieża.
Dziś przewidziano tylko jedno głosowanie. Zgodnie z przepisami, aby Papież został wybrany, jeden kandydat musi uzyskać co najmniej dwie trzecie głosów wszystkich elektorów. Przy obecnej liczbie 133 kardynałów elektorów, wymagana większość wynosi 89 głosów.
Jeśli w tym pierwszym głosowaniu uda się wybrać Papieża, wieczorem z komina na Kaplicy Sykstyńskiej uniesie się biały dym – przez około sześć minut. Jeśli jednak wybór nie nastąpi, co jest bardziej prawdopodobne przy pierwszym głosowaniu, z komina wydobędzie się czarny dym.
Obrady podczas poprzedzających konklawe kongregacji generalnych pozwoliły kardynałom omówić nie tylko procedurę, ale także najważniejsze kwestie dla przyszłości Kościoła. Nakreślono wizję, która w dużej mierze wskazuje na potrzebę kontynuacji reform zainicjowanych przez Papieża Franciszka.
Wśród tematów, które uznano za priorytetowe, znalazły się: walka z nadużyciami w Kościele, konieczność przejrzystości ekonomicznej, dalsza reorganizacja Kurii Rzymskiej, rozwijanie synodalności, zaangażowanie na rzecz pokoju i troska o stworzenie.
Kardynałowie zastanawiali się także nad profilem przyszłego Papieża, wskazując na potrzebę Pasterza bliskiego ludziom, zdolnego do ucieleśnienia oblicza „Kościoła samarytańskiego”, który pochyla się nad potrzebami i ranami ludzkości. W czasach naznaczonych wojnami, przemocą i silnymi polaryzacjami, odczuwalna była potrzeba duchowego przewodnika oferującego miłosierdzie, synodalność i nadzieję.
Dyskutowano także nad kwestiami natury kanonicznej, władzą Papieża, podziałami w Kościele i społeczeństwie, „sposobem bycia kardynałami w Kościele”, bliskością z ubogimi, potrzebą większego znaczenia spotkań Kolegium Kardynalskiego, inicjacją i formacją chrześcijańską jako aktami misyjnymi, świadectwem męczenników, kwestią wspólnej daty Wielkanocy w kontekście dialogu ekumenicznego.
Te szerokie dyskusje miały pomóc kardynałom w rozeznaniu, jaki Pasterz jest dziś najbardziej potrzebny Kościołowi.
Ks. Józef Polak SJ
Foto: YouTube, Vatican Media
-
News Chicago4 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
News USA4 tygodnie temu
Rejestracja dla nielegalnych imigrantów w USA wchodzi w życie. Może objąć nawet 3 miliony osób
-
Kościół4 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
News Chicago2 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News USA3 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym