Kościół
Habemus Papam! Kardynał Robert Prevost wybrany papieżem Leonem XIV

O 6.13PM czasu środkowoeuropejskiego dźwięk dzwonów Bazyliki św. Piotra i biały dym unoszący się z komina Kaplicy Sykstyńskiej ogłosiły światu radosną nowinę: Habemus Papam! Nowym papieżem został pochodzący z Chicago 69-letni kardynał Robert Francis Prevost, dotychczasowy prefekt Dykasterii ds. Biskupów i członek zakonu augustianów (O.S.A.).
Kardynał Jean-Louis Tauran, pojawiając się na słynnej loggii bazyliki, wypowiedział historyczne słowa:
„Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum, Dominum Robertum Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Prevost, qui sibi nomen imposuit Leonem Decimum Quartum.”
Nowy papież przyjął imię Leon XIV, stając się 267. następcą św. Piotra. Konklawe, które rozpoczęło się 7 maja, zakończyło się po sześciu głosowaniach — wymagane dwie trzecie głosów osiągnięto w niespełna 24 godziny.
Tłumy na placu, łzy wzruszenia i biała chmura nad Watykanem
Tuż po godzinie 6:00PM czasu lokalnego z komina Kaplicy Sykstyńskiej uniósł się biały dym, a dzwony bazyliki potwierdziły wybór nowego Ojca Świętego. Chwilę później Plac św. Piotra eksplodował radością — tysiące pielgrzymów z całego świata wiwatowało, wznosząc ku górze ręce, telefony i flagi narodowe.
Atmosfera była pełna napięcia i wzruszenia. Watykańska Gwardia Szwajcarska, włoska policja i służby porządkowe czuwały nad bezpieczeństwem zgromadzonych, a media z całego świata transmitowały wydarzenia na żywo.
Kim jest papież Leon XIV?
Robert Prevost urodził się w Chicago i przez wiele lat pełnił posługę duszpasterską i misyjną, m.in. w Peru. Od 2023 roku kierował jedną z kluczowych dykasterii Kurii Rzymskiej – odpowiedzialną za nominacje biskupie. Jego wybór może być sygnałem kontynuacji reform i dialogu zapoczątkowanych przez papieża Franciszka, przy jednoczesnym podkreśleniu roli duchowości zakonnej i odpowiedzialności pasterskiej.
Przyjmując imię Leon XIV, nowy papież nawiązuje do dziedzictwa Leona XIII – znanego z nauczania społecznego i otwartości na współczesne wyzwania – co może sugerować kierunek jego pontyfikatu.
Świat czeka na pierwsze słowa papieża
Po ogłoszeniu wyboru, papież Leon XIV pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra i udzielił swojego pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi – „Miastu i Światu”. Choć jego słowa były krótkie, wybrzmiały nadzwyczajnym spokojem i mocą. Obiecał modlitwę, dialog i jedność.
„Z sercem pełnym pokory i nadziei powierzam się Bogu i proszę was o modlitwę – za mnie i za Kościół” – powiedział nowy papież.
Początek nowego rozdziału w historii Kościoła
8 maja 2025 roku zapisze się na kartach historii jako dzień początku pontyfikatu papieża Leona XIV — pierwszego Amerykanina na tronie Piotrowym. Jego wybór zwiastuje nową erę dla Kościoła katolickiego, który staje przed wielkimi wyzwaniami duchowymi, społecznymi i globalnymi.
O kardynale Robercie Prevoście pisaliśmy tutaj.
Źródło: cna
Foto: YouTube, Vatican Media
Kościół
Świat gratuluje nowemu papieżowi – Leonowi XIV

Pierwszy papież z USA – głoszą ogromne nagłówki amerykańskich mediów. Zarówno tych świeckich, jak i katolickich. Na wybór kardynała Roberta Francisa Prevosta na papieża Leona XIV reaguje cały świat. Swojemu rodakowi pogratulował między innymi Prezydent USA Donald Trump.
Słowa szacunku ze świata polityki
„Gratulacje dla kardynała Roberta Francisa Prevosta, który właśnie został ogłoszony papieżem. To dla mnie wielki zaszczyt, że jest on pierwszym amerykańskim papieżem. Jakież to ekscytujące i jakiż wielki zaszczyt dla naszego kraju. Z niecierpliwością czekam na spotkanie z papieżem Leonem XIV. To będzie bardzo znaczący moment” – napisał w mediach społecznościowych Prezydent USA Donald Trump.
Słowa gratulacji płyną też z innych stolic. Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że wybór nowego papieża to moment głęboko poruszający dla wspólnoty Kościoła katolickiego i dla całego świata.
„W Polsce przeżywamy go z wielkim wzruszeniem i nadzieją – jako naród, który – jak przypominał Święty Jan Paweł II – poprzez 1000-letni ciąg swoich dziejów związał się z Kościołem Chrystusowym i ze Stolicą Rzymską szczególnym węzłem duchowej jedności. Proszę przyjąć zapewnienie o gotowości Rzeczypospolitej do dalszego zacieśniania tych wyjątkowych więzi – w imię wspólnych wartości, odpowiedzialności za dobro wspólne i umacniania pokoju na świecie. Niech Bóg prowadzi Waszą Świątobliwość na drodze tej wielkiej misji” – oświadczył polski prezydent.
Na wybór nowego papieża zareagował też m. in. Prezydent Francji. Emmanuel Macron napisał, że to historyczny moment dla Kościoła katolickiego i milionów jego wiernych. „Papieżowi Leonowi XIV, wszystkim katolikom we Francji i na całym świecie, przesyłam braterską wiadomość. W dniu 8 maja – niech ten 8 maja przyniesie pokój i nadzieję” – podkreślił francuski prezydent.
Dziś przypada 80. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Europie.
Radość w obu Amerykach
Przez dziesięciolecia dotychczasowy kardynał Robert Prevost był związany z kościołem w obu Amerykach. Na jego wybór na biskupa Rzymu z radością zareagowali wierni w Archidiecezji Chicago, bo właśnie w tym mieście nowy Ojciec Święty przyszedł na świat w 1955 roku.
Archidiecezja Chicago zamieściła w mediach społecznościowych nagranie z momentu, w którym w Katedrze Najświętszego Imienia Jezus ks. Greg Sakowicz ogłosił wiernym wybór kard. Prevosta na papieża Leona XIV.
„Urodzony w Chicago kardynał Robert Prevost jest teraz papieżem Leonem XIV” – głosi wielki nagłówek na stronie Archidiecezji Chicago.
Radość także w Peru, gdzie przez lata posługiwał nowy papież. „Święty Lud Boży, który pielgrzymuje w Chiclayo, wita i gratuluje nowo wybranemu Papieżowi, Jego Świątobliwości Robertowi Francisowi Prevostowi, augustianinowi, wybranemu na Następcę św. Piotra” – głosi komunikat biskupa peruwiańskiej diecezji Chiclayo Edinsona Edgaro Farfana Cordovy.
Nowy papież, ukazując się wiernym w loggii Bazyliki św. Piotra, oprócz języka włoskiego, po raz pierwszy wypowiedział słowa pozdrowienia po hiszpańsku. Przypomniał w ten sposób o swoich bliskich związkach z Kościołem hiszpańskojęzycznym.
Papież augustianin
Leon XIV to kolejny po papieżu Franciszku zakonnik. Ojciec Święty jest augustianinem. Na jego wybór zareagował też jego macierzysty zakon. „Nowy augustiański papież dla Kościoła. Módlmy się o pokorny i wolny od zbrojeń pokój” – napisano na profilu Zakonu Świętego Augustyna na Facebooku, nawiązując do słów nowego papieża.
„To jest pokój zmartwychwstałego Chrystusa. To pokój rozbrojony i rozbrajający, pokorny i wytrwały” – powiedział Leon XIV. Do wpisu augustianów dołączono też niedawny wywiad z kard. Prevostem.
Karol Darmoros
Foto: Vatican Media
News USA
Nauka, wiara i pochodzenie człowieka: Konferencja Society of Catholic Scientists 2025 już w czerwcu

W dniach 6–8 czerwca 2025 roku w The Catholic University of America w Waszyngtonie odbędzie się kolejna edycja Society of Catholic Scientists (SCS) – międzynarodowej konferencji łączącej świat nauki z wiarą katolicką. Tegoroczne wydarzenie skupi się przede wszystkim na pytaniach dotyczących pochodzenia człowieka, natury ludzkiego umysłu, wolnej woli oraz relacji między nauką, filozofią i teologią, jak zapowiada Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Według Stephena Barra, fizyka z University of Delaware i założyciela Society of Catholic Scientists SCS, spodziewanych jest około 150 uczestników, w tym wielu młodych naukowców i studentów. Od momentu powstania w 2016 roku organizacja zgromadziła ponad 2000 członków na całym świecie, a jej coroczne konferencje stają się coraz bardziej wpływowym forum dialogu między nauką a religią.
Tematyka 2025: człowiek, dusza i nauka
Jednym z głównych tematów tegorocznej konferencji będzie pochodzenie rasy ludzkiej – zarówno z perspektywy biologicznej, jak i teologicznej. Trzy osobne wykłady zostaną poświęcone katolickiemu spojrzeniu na ewolucję, z uwzględnieniem refleksji nad tym, co czyni człowieka wyjątkowym wśród stworzeń.
Kenneth Kemp zaprezentuje swoją nową książkę analizującą relację między ewolucją a nauczaniem Kościoła, w kontekście kluczowego pytania: czy człowiek posiada duszę?
Inny wykład dotyczyć będzie neandertalczyków – ich potencjalnego rozumu, języka i implikacji dla katolickiej antropologii. Jeśli – jak sugerują niektóre badania – posiadali racjonalne dusze, początki ludzkości mogłyby sięgać nawet 600 000 lat wstecz.
Interdyscyplinarność: od matematyki po doświadczenia graniczne
Konferencja Society of Catholic Scientists SCS 2025 nie ograniczy się jednak tylko do tematów antropologicznych. Wśród zaproszonych prelegentów znajdą się wybitni naukowcy, filozofowie i duchowni. Oto niektóre z zaplanowanych wykładów:
- o. Anselm Ramelow OP, filozof i dominikanin: „Wolna wola, Akwinata i mózg” – analiza twierdzeń neurobiologii sugerujących, że człowiek nie posiada wolnej woli.
- Martin Nowak, matematyk z Harvardu: „Czy matematyka prowadzi do Boga?” – pierwszy raz w historii konferencji matematyka stanie się głównym tematem wykładu.
- Rogier Windhorst, kosmolog z Arizona State University: najnowsze odkrycia Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.
- Mark Saxen, neurolog z Uniwersytetu w Pittsburghu: szczegółowe omówienie doświadczeń bliskich śmierci.
- Kelly Kearse, nauczyciel z Knoxville Catholic High School: cuda eucharystyczne z naukowego punktu widzenia.

Stephen Barr
Duch i umysł – nauka we wspólnocie
Society of Catholic Scientists SCS, jak przypomina Stephen Barr, realizuje wezwanie św. Jana Pawła II do budowania mostu między nauką a wiarą. Głównym celem konferencji jest stworzenie przestrzeni dla katolickich naukowców, którzy często czują się osamotnieni w środowiskach akademickich.
„Chcemy pokazać, że istnieje silna, aktywna wspólnota religijnych naukowców. Wbrew powszechnemu mitowi, nie wszyscy naukowcy są ateistami” — podkreśla Barr.

Ross Douthat
Otwarta konferencja i transmisja online
Konferencja jest otwarta zarówno dla członków SCS, jak i dla osób niezrzeszonych. Co więcej, wszystkie wykłady będą bezpłatnie transmitowane online, umożliwiając udział każdemu zainteresowanemu nauką i wiarą.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie Ross Douthat, publicysta „New York Times” i autor książki „Believe: Why Everyone Should Be Religious”, który wygłosi wykład po kolacji.
Źródło: cna
Foto: Stephen Barr, Mercatus Center
Kościół
Czarny dym: Nadal nie mamy papieża

Tuż przed godziną 12 w południe czasu środkowoeuropejskiego tłumy zgromadzone na Placu Św. Piotra i widzowie oglądający transmisje na żywo z Watykanu, zobaczyli czarny dym, unoszący się z komina na Kaplicy Sykstyńskiej, podobnie jak wczoraj wieczorem. Kolejne głosowania odbędą się dzisiaj popołudniu.
Na porannej sesji konklawe, która rozpoczęła się o godzinie 9.15, odbyły się dwa głosowania, ale żadne z nich nie dało wymaganej większości głosów jednemu z kardynałów.
Teraz kardynałowie powrócą do Domu św. Marty na obiad. Sesja popołudniowa rozpocznie się o godz. 16.30. Godzinę później można oczekiwać na biały dym nad Kaplicą Sykstyńską, jeśli wybór zostanie dokonany. W przeciwnym wypadku o rezultacie głosowania, pozytywnym bądź negatywnym, dowiemy się ok. godz. 19.30.
Foto: YouTube
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
News USA4 tygodnie temu
Rejestracja dla nielegalnych imigrantów w USA wchodzi w życie. Może objąć nawet 3 miliony osób
-
Kościół4 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
Prawo imigracyjne2 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
News Chicago1 tydzień temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
News Chicago2 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News USA3 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym