Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce uhonoruje wybitne postaci Polonii

Opublikowano

dnia

Od marca Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce ma nowy zarząd. Nowym prezesem organizacji, która powstała w 2016 roku w Chicago, jest Grażyna Sygitowicz. Jako Gość Radia Deon mówi o tegorocznych nagrodach za wybitny dorobek dziennikarski, wspieranie inicjatyw artystycznych oraz działalność na rzecz środowiska polonijnego, które zostaną rozdane podczas uroczystości 6 czerwca.

Wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce SDPA został Arkadiusz Stachnik z naszego radia, oraz Grażyna Zajączkowska, która była prezesem w poprzedniej kadencji.

Grażyna Sygitowicz skończyła Wydział Dziennikarstwa w Warszawie, pracowała w programie trzecim Polskiego Radia, oraz w programie drugim w telewizji. Gdy przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych w 1988 roku także rozpoczęła pracę jako dziennikarka.

“Dziennikarstwo tutaj ma inny wymiar niż dziennikarstwo w Polsce” podkreśla nasz Gość. “Tutaj dziennikarzem człowiek się bardziej rodzi. I ma talent do tego, żeby być dziennikarzem. Nie weryfikuje dziennikarstwa czy bycia dziennikarzem fakt, że ta osoba musi być wykształcona w tym kierunku.”

Środowisko polonijne ma także inne oczekiwania co do informacji, zauważa Grażyna Sygitowicz. Chodzi o informacje szczególnie ważne dla nas, w tym np. o promocję polonijnych firm. Zadaniem polonijnych dziennikarzy, czy to z rozgłośni radiowych, telewizyjnych, czy z prasy i portali internetowych jest integracja Polonii w Chicago.

“Dostajemy informacje z różnych źródeł, organizacji, konsulatu, miejsc, które tutaj funkcjonują i my mamy szansę też je jakoś rozprzestrzeniać, informować inne stacje” mówi prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce.

Choć polscy dziennikarze w Chicago są podzieleni to SDPA jest organizacją niepolityczną. “Naszym zadaniem jest informowanie, naszym zadaniem jest współpraca no i wydaje mi się, że to jest niezwykle istotne” – podkreśla Grażyna Sygitowicz.

Nowa prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce nie chce się ograniczać tylko do Chicago, ale rozszerzać działalność i integrację na Polonię mieszkającą w różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych.

Alicja Otap

Wśród zadań organizacji jest także rozwój i kształcenie młodych dziennikarzy, współpraca z Polską, czy działalność charytatywna skierowana do potrzebujących osób z branży dziennikarskiej. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce działające na zasadzie fundacji, organizuje też wydarzenia wspierające ważne inicjatywy.

SDPA co roku rozdaje także nagrody dla zasłużonych osób w trzech kategoriach. W poprzednich latach rozdanie nagród odbywał się podczas to Balu Dziennikarza, ale w tym roku będzie to skromniejsza uroczystość.

Coroczne Rozdanie Nagród odbędzie się w piątek, 6 czerwca, o godzinie 7.00PM w Akademii Muzyki Paso, pod adresem: 5400 N Lawler Ave, Chicago.

Lela i Zygmunt Dyrkaczowie

W programie wieczoru, oprócz uroczystego wręczenia nagród i rozmowy z tegorocznymi laureatami, przewidziany jest występ pianistki Angeliny Ma, projekcja filmu prezentującego Polonię oraz poczęstunek z lampką wina po zakończeniu uroczystości.

Swoją obecność zapowiedziała pani Konsul Regina Jurkowska. Poza tym na uroczystości pojawi się bardzo wiele ciekawych osób, z którymi warto się spotkać i porozmawiać.

Dorota i Zbigniew Kruczalakowie

Cena biletu wynosi 80 dolarów. Kontakt i rezerwacja możliwa jest drogą mailową na adres  dziennikarzeusa@gmail.com lub telefoniczną pod numerem tel. 773-983-6747.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: SDPA

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Charytatywny bal w rytmie ABBY Wspólnoty Małżeństw Katolickich już 31 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzena-Sipiora-Marcin-Wojtulewicz-Małgorzata-Borysewicz

Karnawał 2026 roku będzie niezapomniany dla wielu polonijnych rodzin w Chicago. 31 stycznia odbędzie się bowiem jeden z najbardziej rozpoznawalnych i oczekiwanych wydarzeń towarzyskich Polonii — charytatywny bal Wspólnoty Małżeństw Katolickich, w tym roku pod hasłem „Mamma Mia! ABBA Forever”. O przygotowaniach, idei tego wydarzenia oraz samej wspólnocie opowiadają w naszym studiu Małgorzata Borysewicz, Marzena Sipiora oraz Marcin Wojtulewicz, od lat zaangażowani w działalność WMK.

Bal, który ma renomę

Bal Wspólnoty Małżeństw Katolickich to wydarzenie, które — jak podkreślają organizatorzy — od ponad 25 lat przyciąga stałe grono uczestników. Co roku bierze w nim udział około 400 osób, a bilety w dużej mierze sprzedają się wśród tych, którzy wracają regularnie, traktując bal jako stały punkt karnawałowego kalendarza.

“Szykuje się fantastyczna impreza jak co roku. Nasze imprezy to są najlepsze bale na rynku polonijnym. W ogóle nie boimy się tego powiedzieć” podkreśla Małgorzata Borysewicz.

To są “bale niezwykle eleganckie i trochę uzależniające. Tak że jak ktoś przyjdzie, to już co roku później chodzi” dodaje Marcin Wojtulewicz.

Motyw przewodni: ABBA Forever

Tegoroczny temat przewodni — ABBA Forever — nawiązuje do ponadczasowej muzyki zespołu ABBA, kojarzonej z radością, tańcem i wspólną zabawą. Jak podkreślano w rozmowie, to propozycja zarówno dla tych, którzy dorastali przy tych dźwiękach, jak i dla młodszych uczestników, dla których muzyka ABBY pozostaje żywa dzięki filmom i musicalom.

Każdy bal Wspólnoty Małżeństw Katolickich wyróżnia się rozbudowaną scenografią i oryginalnym klimatem. “Tego balu nie da się opowiedzieć. To trzeba przeżyć” zaznacza Marcin Wojtulewicz.

Malgorzata-Borysewicz

Małgorzata Borysewicz

Miejsce i data

Bal odbędzie się 31 stycznia w eleganckiej sali bankietowej Belvedere Banquets w Elk Grove Village. Uczestnicy bawić się będą od 7:00 PM aż do 2:00 AM.

Co zawiera bilet

Cena biletu wynosi 155 USD i — jak podkreślają organizatorzy — obejmuje znacznie więcej niż samą zabawę taneczną. W programie wieczoru zaplanowano:

  • oprawę muzyczną z udziałem dwóch DJ-ów,
  • muzykę na żywo,
  • występ artystyczny i grupę taneczną,
  • wokalistę wykonującego utwory na żywo,
  • wykwintną kolację,
  • loterię fantową oraz aukcję na żywo.

Tradycyjnie w loterii głównej do wygrania będzie 1 000 USD w gotówce, a także wiele innych atrakcyjnych nagród.

Marcin-Wojtulewicz

Marcin Wojtulewicz

Bal z misją charytatywną

Dochód z balu w całości przeznaczony jest na wsparcie małżeństw zrzeszonych w ramach wspólnoty. Środki finansują m.in. rekolekcje, warsztaty, spotkania formacyjne oraz letnie wyjazdy rekolekcyjne do Camp Vista w Wisconsin — miejsca, które dla wielu par stało się symbolem duchowej odnowy i umocnienia relacji.

To tam małżeństwa często odnajdują siebie na nowo — podkreślają organizatorzy. Tam działa łaska Boża, działa wspólnota i działa wzajemne wsparcie.

Wspólnota, która wspiera małżeństwa

Wspólnota Małżeństw Katolickich skupia małżeństwa sakramentalne, które chcą pogłębiać swoją wiarę, relację małżeńską oraz wspólnie wychowywać dzieci. Spotkania odbywają się raz w miesiącu w małych grupach, a działalność obejmuje również inicjatywy wakacyjne i rekolekcyjne.

Marzena Sipiora

“Jest to grupa, która bardzo się wspiera, bardzo motywuje i naprawdę zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę popracować nad swoim małżeństwem, nad swoim życiem, nad swoim wnętrzem” mówi Marzena Sipiora.

Wsparcie innych małżeństw często decyduje o tym, czy uda się przetrwać problemy w związku podkreślają członkowie wspólnoty, dodając, że nie zdarzyło się jeszcze by w ich gronie doszło do rozwodu.

Jak kupić bilety

Bilety na bal ABBA Forever można rezerwować:

  • telefonicznie pod numerem 312-767-8231,
  • online na stronie www.wmkchicago.org,
  • poprzez profile wspólnoty w mediach społecznościowych

Zaproszenie dla całej Polonii

Bal karnawałowy Wspólnoty Małżeństw Katolickich to nie tylko wieczór tańca i muzyki, ale także okazja do poznania ludzi, nawiązania relacji i odkrycia środowiska, które realnie pomaga małżeństwom.

Źródło: informacja własna
Foto: WMK

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

XII Polonijny Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Chicago w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

W najbliższą niedzielę po raz kolejny uczcimy Święto Objawienia Pańskiego, biorąc udział w Orszaku Trzech Króli – wydarzeniu, które gromadzi całe rodziny, łącząc religię, kulturę i polską tradycję poza granicami kraju. Jak podkreśla w studiu Radia Deon Norbert Garczyński, jeden z koordynatorów wydarzenia, tegoroczny przemarsz będzie już 12. oficjalnym Orszakiem Trzech Króli w Chicago. Roczną przerwę wymusiła pandemia.

Znaczenie Święta Objawienia Pańskiego

Święto Trzech Króli należy do najstarszych świąt chrześcijańskich i nawiązuje do biblijnej sceny przybycia tajemniczych Mędrców ze Wschodu do Betlejem. Złoto, kadzidło i mirra – dary złożone nowonarodzonemu Dzieciątku – stały się fundamentem symboliki tego dnia. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar pojawiły się dopiero w średniowiecznej tradycji, jednak na stałe zakorzeniły się w chrześcijańskiej kulturze.

Ważnym elementem święta jest także zwyczaj oznaczania drzwi domów znakami K+M+B lub C+M+B, rozumianymi nie tylko jako inicjały królów, lecz przede wszystkim jako skrót łacińskiej formuły oznaczającej prośbę o do Chrystusa o błogosławieństwo dla domu (Christus Mansionem Benedicat).

Chicago wśród miast orszakowych

Idea Orszaków Trzech Króli rozwija się w Polsce od 17 lat i obejmuje dziś ponad 900 miejscowości, gromadząc ponad 3 miliony uczestników. Chicago było jednym z pierwszych miast poza Polską, które włączyło się w tę inicjatywę, czyniąc ją trwałym elementem życia polonijnej społeczności. W tym roku oficjalne wydarzenie odbędzie się już po raz 12-ty zaznacza Norbert Garczyński.

Przebieg uroczystości

Obchody rozpoczną się w niedzielę, 4 stycznia, mszą świętą o 10:00 a.m. w Parafii św. Ferdynanda. Po liturgii, około 11:00 a.m., uczestnicy wyruszą w orszaku ulicami miasta w kierunku Parafii św. Władysława.

Do udziału zaproszeni są zarówno wierni uczestniczący w mszy, jak i osoby, które dołączą wyłącznie do przemarszu. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie ma charakter otwarty dla wszystkich i rodzinny. Mile widziane będą przebrania za anioły, pasterzy lub króli.

Rodziny, kolędy i żywa tradycja

Orszak Trzech Króli w Chicago od lat przyciąga całe rodziny – dzieci, rodziców i dziadków. Wspólne kolędowanie na ulicach miasta jest dla wielu okazją do przekazywania tradycji młodszym pokoleniom.

Niezmiennym elementem wydarzenia są także Trzej Królowie na koniach, którzy nadają orszakowi wyjątkowo widowiskowy charakter, a najmłodszych na pewno ucieszy obecność Św. Mikołaja.

Po dotarciu do Parafii św. Władysława zaplanowano wspólne kolędowanie, jasełka w wykonaniu zespołu Juhasi oraz ciepły poczęstunek.

Wspólnota i świadectwo wiary

Frekwencja często zależy od pogody, jednak tegoroczne prognozy nie zapowiadają mrozu, co sprzyja liczniejszemu udziałowi uczestników. Niezależnie od warunków atmosferycznych Orszak Trzech Króli pozostaje ważnym publicznym świadectwem wiary oraz symbolem jedności polskiej wspólnoty w Chicago.

Dla wielu uczestników jest to nie tylko religijne wydarzenie, lecz także wyraz przywiązania do polskiej tożsamości i tradycji, które – mimo emigracyjnej codzienności – wciąż pozostają żywe i przekazywane kolejnym pokoleniom.

Załóżcie korony i dołączcie do XII Polonijnego Orszaku Trzech Króli!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Andrzej Brach
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Regina Jurkowska i Oskar Grądziel o tradycji, podróżach i świątecznych wspomnieniach

Opublikowano

dnia

Autor:

Choć Święta Bożego Narodzenia mają swoje zakorzenione w kulturze polskiej rytuały, każdy z nas doświadcza ich nieco inaczej – zwłaszcza ci, którzy ze względu na służbę dyplomatyczną spędzają je w różnych zakątkach globu. O tym, jak wyglądają polskie święta poza granicami kraju, o tęsknocie, tradycji i roli konsula w życiu Polonii opowiedzieli w świątecznej rozmowie Konsul Generalna Regina Jurkowska oraz nowy wicekonsul ds. Polonii w Chicago, Oskar Grądziel.

Święta nie zawsze wyglądają tak samo

Jak podkreśla Regina Jurkowska, świąteczne doświadczenia zmieniają się wraz z miejscem pełnienia służby. “Wszędzie jest trochę inaczej, może być różna pogoda, towarzysząca świętom, może być pełne słońce i upał, a może być mróz i śnieg” mówi Konsul Generalna w Chicago.

Z tą opinią zgadza się Oskar Grądziel dodając, że właśnie najbardziej uderzająca bywa pogoda. „W Peru podczas świąt jest 30 stopni na plusie. Kiedy przyjechałem do Chicago i zobaczyłem 30 stopni przy autostradzie, myślałem, że to Celsjusze. Okazało się, że Fahrenheit” mówi nowy wicekonsul.

Chicago jak Polska – tradycja, klimat i Polonia

Dla Reginy Jurkowskiej to pierwsze święta w Chicago, po wielu latach pracy w innych regionach świata. Jak mówi Konsul Generalna – nigdzie indziej nie czuła się w święta tak blisko domu – “i strefa klimatyczna i wszechobecna tradycja związana ze świętami jest bardzo podobna do tej, którą pielęgnujemy w Polsce.”

Oskar Grądziel, który także spędza w Chicago pierwsze święta, nie kryje entuzjazmu. “Jestem bardzo mile zaskoczony odbiorem lokalnej Polonii, naszej chicagowskiej, mojego przyjazdu, naszych pierwszych prezentacji”.

Przez ostatnie 6 lat Boże Narodzenie wicekonsul spędzał w Peru, gdzie mieszkańcy bawią się w upale na plaży. W Chicago czuje klimat bardziej zbliżony do Krakowa, z którego pochodzi.

Święta daleko od domu – wspomnienia z Australii, Kolumbii i Peru

Konsul Regina Jurkowska pracowała do tej pory w wielu krajach świata i każde z tych doświadczeń, jak podkreśla, było wartościowe. Szczególnym wspomnieniem są dla niej słońce i kolory świąt w Sydney. Ale największe wrażenie zrobiła na niej kolumbijska tradycja świąteczna.

Noc Świeczek w Kolumbii

“Obchody przygotowujące do świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają się 7 grudnia. To jest przeddzień Dnia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny i to jest Noc Świeczek” opowiada Konsul Generalna.

Kolejny etap kolumbijskiej tradycji to nowenna Bożego Narodzenia odmawiana przez 9 dni od 16 grudnia wieczorami, w gronie rodziny i sąsiadów. Każdemu dniu nowennie towarzyszą inne modlitwy oraz specjalnie przyrządzone potrawy. Ten cały czas jest poświęcony duchowemu przygotowaniu do świąt.

“Trzeba pamiętać, że większość krajów latynoamerykańskich jest bardzo katolickich. Te zwyczaje są głęboko zakorzenione w ich tradycji chrześcijańskiej, katolickiej i to jest nieoderwalny element w wielu krajach właśnie takiego świętowania” zaznacza Regina Jurkowska.

Wicekonsul Oskar Grądziel

W Peru, gdzie ostatnio mieszkał Oskar Grądziel, świętowanie wygląda nieco inaczej. “Różnicą między polskimi świętami a peruwiańskimi jest to, że u nich nie ma postu, więc w święta się je pieczonego prosiaka bądź indyka” mówi wicekonsul.

“Nie świętują w taki sposób jak my w Polsce, natomiast są to dalej święta rodzinne, święta gdzie rodziny się otwierają również na przyjaciół i te domy się wypełniają tak naprawdę większą ilością osób niż tylko rodzina” opowiada  Oskar Grądziel,

Mimo to, wicekonsul podkreśla, że dla niego najpiękniejsze Boże Narodzenie było zawsze w Polsce.

Kulig w Tatrach

Tradycje, smaki i quiz świąteczny

Podczas rozmowy nie zabrakło małego quizu, który pokazał, jak różnorodne są upodobania naszych Gości jeśli chodzi o tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe.

Konsul Generalna Regina Jurkowska najbardziej lubi łamanie się opłatkiem a z potraw rybę w occie. Wigilię zaczyna zupą rybną a z deserów najbardziej smakuje jej makowiec.

Z kolei wicekonsul Oskar Grądziel z polskich tradycji najbardziej ceni dodatkowe nakrycie dla potrzebującego, a zdań smażoną rybę. Wigilię zaczyna od barszczu z uszkami a ulubionym ciastem jest sernik. Jak zdradził w naszej rozmowie, w tym roku po raz pierwszy sam przygotuje kutię.

Oboje nasi Goście przedkładają żywą choinkę nad sztuczną a klasyczne kolędy ponad nowoczesne ich aranżacje. Ulubioną kolędą Reginy Jurkowskiej jest “Wśród nocnej ciszy” a Oskara Grądziela “Przybieżeli do Betlejem”

Konsulat otwarty dla Polonii

Mieszkając poza Ojczyzną, potrzebujemy pomocy i opieki pracowników konsulatu. Począwszy od wydania paszportu poprzez małżeństwa, czy inne, także skomplikowane sprawy urzędowe. A jak Polonia postrzega konsulat w Chicago?

“Miło by nam było, jakby wiele osób, które postrzegają konsulat jako twierdzę zabarykadowaną, żeby przekonały się do tego, że tak nie jest” mówi Konsul Generalna Regina Jurkowska o swoich świątecznych życzeniach.

Konsulat Generalny RP w Chicago

Wicekonsul Oskar Grądziel chciałby z kolei “pożyczyć wszystkim słuchaczom takiej wyrozumiałości dla nas, dla naszej pracy, dla tego, że dokładamy wszelkich starań za każdym razem, żeby wszystkich godnie i rzetelnie obsłużyć”

Naszym Gościom życzymy wspaniałego pobytu w Chicago i jak najlepszej współpracy z Polonią!

 

Źródło: informacja własna
Foto: CarUno, chocholowska.pl
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu