Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Ks. bp Artur Ważny, Honorowy Marszałek Parady 3-Maja: “Papież przede wszystkim powinien być pasterzem”

Opublikowano

dnia

Wielkie polskie wydarzenie w centrum Chicago, 134. Parada Dnia Konstytucji, odbędzie się w sobotę 3 maja rozpoczynając się o godzinie 11.30AM na skrzyżowaniu ulic Columbus i Balbo. W tym roku Honorowym Marszałkiem parady będzie jego ekscelencja ks. biskup Artur Ważny, który jest w Chicago już od kilku dni, a w naszym studiu mówi o kryzysie Kościoła i zadaniach jakie czekają nowego papieża.

Ks. bp Artur Ważny, obecnie biskup sosnowiecki, w 2020 roku został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, a święcenia biskupie otrzymał 30 stycznia 2021 r. Paradzie Dnia Konstytucji 3-Maja będzie uczestniczył po raz pierwszy, ale Chicago odwiedził 9 lat temu.

W tym szczególnym dla Kościoła katolickiego czasie – po śmierci papieża Franciszka, a przed konklawe – nasz Gość uważa, że w dalszej drodze Kościoła ważne będzie poszukiwanie równowagi pomiędzy tradycją a odpowiedzią na pojawiające się nowe potrzeby kulturowe.

“Chodzi o to, żeby z jednej strony zadbać o Kościół, który funkcjonuje, który jest, czyli o wiernych, którzy czują się w Kościele u siebie. Ale może właśnie przez te różne trendy kulturowe, zmiany, które przychodzą, czują się troszkę niepewnie. Natomiast z drugiej strony Kościół jest nie dla siebie, nie może się zajmować tylko sobą i jest dla ewangelizacji, dla misji i to też musi być uwzględnione” – mówi ks. bp Artur Ważny.

W dzisiejszym napiętych pod względem geopolitycznym czasach często oczekuje się, że papież będzie także dobrym dyplomatą, jednającym zwaśnione strony. “Tymczasem on przede wszystkim powinien być pasterzem” podkreśla Honorowy Marszałek 134. Parady Dnia Konstytucji 3-Maja.

Kościół w Polsce, tak jak w wielu miejscach na świecie, przeżywa obecnie kryzys.

Ks. bp Artur Ważny rok temu przeszedł z diecezji tarnowskiej, gdzie wskaźnik parafian uczestniczących w niedzielnej mszy św. wynosił 60%, do diecezji sosnowieckiej gdzie wynosi tylko 15%. “I to mi pokazuje drogę, którą można przejść, którą diecezja sosnowiecka już przeszła, a polski Kościół może niestety nią podążać” mówi nasz Gość.

Żeby przeciwdziałać temu procesowi trzeba zbadać trendy, które się na niego złożyły, a jest ich wiele, uważa Honorowy Marszałek 134. Parady Dnia Konstytucji 3-Maja, wymieniając globalizację, kwestie związane z funkcjonowaniem społecznym i zgorszenia mające miejsca w Kościele.

Rozwiązaniem tego problemu byłoby “odwrócenie się do kierunku jazdy” – ważne jest przy tym słuchanie ludzi i dialog z wiernymi, z którym obecnie Kościół ma problem.

“Są różne wizje Kościoła. Czytamy o budowli, ale czytamy też o ludzie Bożym” zwraca uwagę ks. bp Artur Ważny. “I myślę, że dzisiaj za bardzo akcentujemy Kościół jako budowlę, jako pewien dom, twierdzę, gdzie zamknęliśmy się i właśnie czekamy, aż pewne rzeczy, które gdzieś tam są obok nas, przeminą same.”

“A my musimy reagować. Jesteśmy po to, żeby być nadzieję dla świata, a nie przeczekać to, co się dzieje” podkreśla nasz Gość.

Patrząc z perspektywy historii, jednym z głównych zadań pontyfikatu naszego papieża, Jana Pawła II, było odzyskanie wiernych zniewolonych przez komunizm.

Papież Franciszek, który napisał Ewangelię Gaudium, pokazał pewną drogę, którą mamy iść i myślę, że jest to ważne, żeby dać takie jasne określenie doktryny pewnych norm, które są potrzebne współczesnemu Kościołowi” mówi Honorowy Marszałek 134. Parady Dnia Konstytucji 3-Maja.

“Pewne rzeczy trzeba na nowo poukładać, ponazywać jasno” podkreśla nasz Gość zadanie kolejnego papieża, na którego wybór czekamy.

Papież Franciszek podkreślał, że Kościół ma wychodzić do ludzi, nawet jeśli popełnia przy tym błędy. A jeśli faktycznie tak się stanie, to powinien do tych błędów się przyznać i próbować podejmować nową drogę – “nie ma innej drogi” zaznacza ks. bp Artur Ważny.

Ks. bp Artur Ważny był inicjatorem i organizatorem Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbył się w październiku zeszłego roku a jego tematem była “Droga do Domu” czyli powrót do Kościoła ludzi młodych.

“Młodzi zawsze są otwarci na duchowość” zaznacza Honorowy Marszałek 134. Parady Dnia Konstytucji 3-Maja, dodając, że trend ten w tak zwanym pokoleniu alfa, a więc wśród osób urodzonych już w trzecim tysiącleciu, jest dużo bardziej wyraźny niż u ich rodziców, którzy “zachłysnęli tym światem”.

“Tylko trzeba im pokazać kierunek, cel i przede wszystkim im towarzyszyć. Stać się dla nich takim towarzyszem drogi i pokazywać im drogę” tłumaczy nasz Gość.

Ks. bp Artur Ważny zauważa, że zmiany w Kościele w Stanach Zjednoczonych następują wcześniej niż w Polsce. “Ja widzę tu dużą nadzieję, że już się podnosimy i podnosimy głowę i widzimy nowe światło” dodaje nasz Gość.

Ks. bp Artur Ważny został zaproszony na Paradę Dnia Konstytucji 3-Maja w Chicago 2 lata temu.

“Słyszałem o paradzie od wielu lat, bo ona rzeczywiście mimo wszystko się przebija do Polski, są relacje z niej, natomiast nigdy tutaj osobiście nie byłem” mówi nasz Gość, dodając, że bardzo się cieszy, że w tym roku może spełnić obietnicę swojego uczestnictwa.

“Serdecznie pozdrawiam wszystkich znajomych, mniej znajomych, z Rzeszowa, Tarnowa, Sosnowca” mówi Biskup Sosnowiecki, ksiądz biskup Artur Ważny, którego spotkamy na 134. Paradzie Dnia Konstytucji 3-Maja już w najbliższą sobotę.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Michael Ariola

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Na Polskiej Paradzie Dnia Konstytucji 3-Maja rządzić będą piękne królowe

Opublikowano

dnia

Autor:

Parada Dnia Konstytucji 3-Maja zbliża się wielkimi, wielkimi krokami – już w tę sobotę wyruszy o godzinie 11.30AM, w centrum miasta Chicago. To wspaniała okazja by wspólnie świętować i pokazać naszą siłę w Wietrznym Mieście. Do tego wspaniałego i ważnego wydarzenia przygotowują się m.in. Królowa Parady 3-Maja i Miss Foto, Olivia Kowalczyk oraz Druga Dama Dworu i Miss Publiczności Patrycja Niżnik.

W tym roku tak się złożyło, że Święto Konstytucji 3-Maja przypada właśnie w sobotę 3 maja. Więc już za kilka dni Chicago będzie biało-czerwone a ulice przystroją polskie flagi.

“Już cały tydzień się przygotujemy do tej parady. Są różne wydarzenia, a tak naprawdę to tydzień już zaczął od niedzieli” mówi Olivia Kowalczyk. Tegoroczna Królowa Parady oraz Damy Dworu były obecne na niedzielnej uroczystej mszy św. w Bazylice Świętego Jacka i codziennie uczestniczą w różnych spotkaniach. A samej parady wprost nie mogą się doczekać.

Olivia Kowalczyk coraz bardziej angażuje się w swoją rolę, w czym pomagają jej rodzice, którzy od początku z całego serca kibicowali córce. “Rodzina mnie wspiera” mówi Królowa Parady 3-Maja, którą rodzice wożą na organizowane wydarzenia a mama pomaga w wyborze odpowiednich ubrań.

Zostanie Królową Parady było marzeniem Olivii od najmłodszych lat, gdy jeszcze jako mała dziewczynka chodziła z rodzicami na Paradę Dnia Konstytucji 3-Maja w Chicago.

“Potem jak już dorosłam do tego, to sobie przypomniałam o tym marzeniu i wzięłam udział w wyborach” opowiada Olivia, dodając, że “teraz spełnia marzenia”.

Podobne marzenia miała od dziecięcych lat Patrycja Niżnik, która w tym roku zdobyła tytuł Drugiej Damy Dworu oraz serce publiczności – głównie za sprawą pięknego uśmiechu i tego co robi dla Polonii.

Olivia Kowalczyk i Patrycja Niżnik

“Dla mnie to jest bardzo duży zaszczyt, że mogę być na paradzie i pokazać wszystkim”, mówi Patrycja, która także od najmłodszych lat przychodziła ze swoją polską szkołą na paradę, a w zeszłym roku wzięła w niej udział razem z góralskim zespołem Wanta, do którego należy.

Kultywowanie polskiej tradycji pomaga się rozwijać, uważa Olivia Kowalczyk, której wszystkie aktywności poza szkołą – działalność w organizacjach i udział w wydarzeniach – są związane z Polonią.

Wychowanie w miłości do polskiej kultury jest także bardzo ważne dla Patrycji Niżnik.

Królowa Parady 3-Maja i Druga Dama Dworu serdecznie zapraszają wszystkich na Paradę Dnia Konstytucji 3-Maja:

Polonia idzie na Paradę! 3 maja miasto będzie nasze!

Źródło: informacja własna
Foto: Michael J. Ariola
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jakie świadczenia przysługują nam po wypadku w pracy? Tłumaczy mec. Martin Michalski

Opublikowano

dnia

Autor:

Polonijna Kancelaria Michalski & Gubernat jest na rynku już ponad 15 lat, prowadząc trzy lokalizacje; w Des Plaines, Bloomingdale i Elmwood Park. Zajmuje się między innymi takimi sprawami jak wypadki w pracy, obrażenia cielesne, wypadki samochodowe ale też kwestiami związanymi z prawem rodzinnym. W studiu Radia Deon Chicago Mecenas Martin Michalski przybliża kwestię świadczeń, jakie przysługują nam, jeśli ulegniemy wypadkowi oraz problem opłat za studia po rozwodzie.

Świadczenia po wypadku w pracy

O tej porze roku, czyli po zimie, wiele osób powraca do pracy na zewnątrz, wykonując np. roboty budowlane, czy instalacyjne, wchodząc na między innymi np. na dachy. Zwiększa się więc liczba wypadków i urazów związanych z tą pracą – mówi mec. Martin Michalski.

Jeśli chodzi o nasze ubezpieczenie i postępowanie w razie wypadku to kluczową kwestią jest właśnie to, czy zdarzył się on w czasie pracy, czy też nie. Jeśli był to wypadek w pracy “trzeba wiedzieć, co się należy nam, jako pracownikom” podkreśla nasz Gość.

“Pierwsza rzecz jest to zapłacenie za całe leczenie medyczne. Druga rzecz to są wypłaty tygodniówek, które by się normalnie zarobiło, a teraz nie można zarabiać, bo lekarz mówi, że powinniśmy zostać w domu. I trzecia rzecz, to jest, jak już się zakończy to leczenie i powróci się do pracy, należy się temu pracownikowi odszkodowanie pieniężne za ten uszczerbek na zdrowiu spowodowany przez ten wypadek” tłumaczy mec. Martin Michalski.

Odszkodowanie pieniężne jest proporcjonalne do odniesionego uszczerbku na zdrowiu czy sprawności, oraz zależy od zarobków pracownika. “Im większe zarobek, tym większe jest odszkodowanie” wyjaśnia nasz Gość.

Niestety, choć prawo mówi, że pracodawca musi wypełnić te zobowiązania wobec swojego pracownika, który uległ wypadkowi, nie zawsze faktycznie to robi. W takim przypadku potrzebna jest konsultacja z adwokatem, żeby wywalczyć świadczenia, które nam się prawnie należą.

Opłata za studia po rozwodzie

O tej porze roku, kiedy dzieci kończą szkołę, pojawiają się także często sprawy rodzinne i pytanie o college expenses, czyli opłaty za studia, które nie są małe, a stają się problematyczne jeśli jesteśmy po rozwodzie.

Alimenty na dziecko przysługują do czasu gdy kończy ono 18 lat, więc rodzice powinni zawczasu uzgodnić ze sobą, w jaki sposób podzielą się kosztami jego studiów. Niestety rzadko to robią, skąd wynikają potem kłopoty, mówi mec. Martin Michalski.

“Nie ma prawa tutaj, które mówi, że rodzice muszą zafundować dziecku college. Absolutnie nie. Prawo bardziej mówi, jeżeli dziecko jest skłonne do tego, dobrze się uczy i dostanie się na uniwersytet, to trzeba się podzielić tymi kosztami w jakiś sposób” wyjaśnia nasz Gość.

Takie kwestie powinni ustalić ze sobą rodzice, którzy się rozstają, nawet jeśli w czasie rozwodu ich dzieci są jeszcze małe, radzi mec. Martin Michalski. W takim przypadku mogą się np. umówić, że będą odkładać pieniądze na specjalne konto z przeznaczeniem na studia przez kilka lat i jakie to będą kwoty.

Jeżeli ta sprawa nie została omówiona przy rozwodzie to trzeba to zrobić wtedy gdy dziecko idzie na studia. Kancelaria Michalski & Gubernat jak najbardziej pomaga rozwiązać takie sytuacje.

Kancelaria Michalski & Gubernat to polscy adwokaci w Chicago, którzy zajmują się takimi sprawami jak wypadki w pracy, wypadki samochodowe, błędy w sztuce lekarskiej, inne nieszczęśliwe wypadki, a także problemy natury rodzinnej, takie jak rozwód, opieka nad dziećmi i tym podobne.

Kancelaria ma trzy lokalizacje. Są to: 636 S River Rd w Des Plaines, 255 E Lake St w Bloomingdale i 7713 W Belmont Ave w Elmwood Park. Biura są otwarte w godzinach od 8.00AM do 6.00PM.

Kontakt telefoniczny do kancelarii pod numerem 847 752 05 06. Więcej szczegółów na stronie internetowej.

Lokalizacja przy Belmont Ave oferuje dodatkowo bezpłatne konsultacje w każdą środę od godziny 3.00PM do 6.00.PM.

Kancelaria adwokacka Michalski & Gubernat zapewnia swoim klientom najwyższą jakość reprezentacji prawnej pobierając za nią niewygórowane honorarium.

Serdecznie zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/zimmytws/ADragan/
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk

Opublikowano

dnia

Autor:

Tydzień temu obchodziliśmy święta wielkanocne, a nasze stoły uginały się pod tradycyjnymi smakołykami. Jednak nie wszyscy mogli się nimi cieszyć do woli. Co powinniśmy robić jeśli po posiłku odczuwamy pieczenie w przełyku? Tą sprawę wyjaśnia w studiu Radia Deon Chicago dr n. med. Marzena Konopko, gastroenterolożka, która na co dzień pracuje w swojej klinice w Białymstoku, GastroMedica oraz Białostockim Centrum Onkologii.

Pieczenie w przełyku po obfitym posiłku nie musi oznaczać choroby refluksowej, mówi dr n. med Marzena Konopko. “Refluks to jest fizjologiczny stan, czyli najemy się, najemy się dużo i pokarm cofa się z żołądka do przełyku”, wyjaśnia nasz Gość. “Ale przy prawidłowych mechanizmach obronnych, takich jak perystaltyka właściwa przełyku, radzimy sobie z tym.”

Z chorobą refluksową mamy do czynienia gdy refluks występuje często, powodując objawy wpływające na jakość naszego życia. Jeśli nie podejmujemy jej leczenia narażamy się na poważne konsekwencje, takie jak zwężenie przełyku, czy rak dolnej części przełyku, tłumaczy właścicielka kliniki GastroMedica.

Przyczyna choroby refluksowej tkwi w dolnym zwieraczu przełyku – części która łączy przełyk z żołądkiem. W tym miejscu specjalna tkanka mięśniowa w ścianie przełyku zabezpiecza przed cofaniem się pokarmu z żołądka. Jeśli ma ona dobre napięcie, nie dopuszcza do refluksu.

“Natomiast kiedy ten zwieracz ma niższe obniżone ciśnienie, wtedy dochodzi do łatwiejszego zarzucania treści pokarmowej z żołądka do przełyku” wyjaśnia dr n. med Marzena Konopko.

Środowisko w żołądku jest bardzo odmienne jeśli porównamy je z przełykiem. Komórki tego silnego narządu wydzielają kwas solny, a pH jest kwaśne – wynosi między 2 a 3. Z kolei w przełyku mamy pH obojętne, o wartości 6-7.

W związku z tym, gdy treść z żołądka cofa się do przełyku powoduje uszkodzenie jego błony śluzowej, tłumaczy nasz Gość.

Jeżeli żołądek nieprawidłowo się opróżnia, może to jeszcze pogorszyć tą sytuację.

Może dojść wtedy do powstania przepukliny rozworu przełykowego, mówi dr n. med Marzena Konopko.

Innym czynnikiem sprzyjającym chorobie refluksowej jest ciąża, kiedy to mięśniówka gładka jest rozluźniona pod wpływem hormonów w całym organizmie kobiety, także w przełyku.

Ze zwykłym refluksem mamy do czynienia zazwyczaj wtedy gdy jemy ciężko strawne pokarmy zbyt szybko, w nerwach i pośpiechu, nie gryząc dokładnie, a także gdy jemy zbyt dużo naraz. Proces trawienia pokarmu rozpoczyna się już w jamie ustnej. “Więc jeżeli rozdrobimy ten kęs pokarmowy, on krócej będzie zalegał w w żołądku, w związku z tym szybciej dojdzie do trawienia i przesuwania się dalej” wyjaśnia nasz Gość.

Ważną kwestią dla refluksu jest także epidemia naszych czasów, czyli nadwaga i otyłość, które predysponują do cukrzycy. Cukrzyca powoduje spowolnienie opróżnienia żołądkowego, tłumaczy dr n. med Marzena Konopko. “Więc wszystkie osoby, które mają nadwagę i otyłość mają większe ryzyko choroby refluksowej.”

Jeżeli refluks występuje 2-3 razy w tygodniu, jest to raczej zjawisko fizjologiczne, mówi nasz Gość. “Natomiast jeżeli jest tego więcej albo jeżeli powoduje takie objawy jak zgagę i pieczenia w klatce piersiowej, oraz regurgitację, czyli cofa nam się pokarmi, czujemy go w jamie ustnej – to są typowe objawy choroby refluksowej“. Objawy pozaprzełykowe to często chrypka i kaszel.

“Czyli jeżeli najemy się bułeczki słodkiej na kolację, to z dużym prawdopodobieństwem możemy się wybudzić w nocy, albo nad ranem mieć kaszel, uczucie gałki w gardle, czy też uczucie pieczenia języka, czy pieczenia jamy ustnej. To wszystko mogą być objawy właśnie choroby refluksowej” zwraca uwagę dr n. med Marzena Konopko.

Może ona powodować także bóle w klatce piersiowej, ale w takim przypadku musimy także wykluczyć chorobę niedokrwienną serca, która daje podobne objawy.

Nieleczony refluks prowadzi do uszkodzenia śluzówki przełyku, na której powstają blizny, co może doprowadzić do zwężenia przełyku. To jest pierwsza niekorzystna zmiana. Kolejną jest stan przedrakowy, nazywany przełykiem Barretta, w którym następują zmiany w nabłonku przełyku. Tego stanu doświadcza około 15% osób z chorobą refluksową.

Najgorszą sytuacją jest gdy przełyk Barretta przechodzi w chorobę nowotworową, mówi dr n. med Marzena Konopko.

Zdrowy styl życia jest sposobem by bronić się przed tymi konsekwencjami. Ważna jest dieta, aktywność fizyczna 3 razy w tygodniu po 45 minut, dbanie o prawidłową wagę ciała i unikanie stresu.

Ale jeśli ktoś już ma chorobę refluksową powinien unikać ćwiczeń siłowych – zwraca uwagę nasz Gość – ponieważ nasilają one refluks. “I druga bardzo ważna rzecz. Jeżeli zamierzamy poćwiczyć, to nie powinniśmy jeść przed tym, bo jeżeli mamy rzeczywiście skłonność do refluksu, to w czasie takich ćwiczeń będzie się cofał pokarm, jeżeli będziemy się zginać, gwałtowne ruchy czy skłony wykonywać, wtedy będzie się cofało jedzenie”.

“Druga rzecz to jest modyfikacja stylu życia, czyli raczej jemy na sucho, pijemy pół godziny przed, około dwie godziny po” radzi właścicielka kliniki GastroMedica. Przy czym kolację powinniśmy jeść 3-4 godziny przed snem.

Warto także pić ciepłe płyny pomiędzy posiłkami, które oczyszczają przewód pokarmowy, ponieważ nawet jeśli nie jemy to w ciągu dnia wydzielamy półtora litra enzymów, soków trawiennych, co może działać drażniąco na błonę śluzową.

O chorobie refluksowej możemy mówić gdy refluks występuje codziennie. Leczenie osoby, która zgłasza się z tym objawem do gastrologa, rozpoczyna się przepisaniem leków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego. Ich przyjmowanie trwa minimum 8 tygodni i nie wolno ich odstawić w sposób nagły, zaznacza dr n. med Marzena Konopko.

Można także przyjmować środki zobojętniające typu Manti czy Reni. “Nie wyleczą nadżerek, na przykład, czy stanu zapalnego w przełyku, ale będą wpływały na jakość życia, czyli szybko będą gasiły to palenie w klatce piersiowej” tłumaczy nasz Gość.

Istnieją także objawy alarmowe, jeśli chodzi o chorobę refluksową przełyku, na które koniecznie trzeba zwrócić szczególną uwagę, jeśli się pojawią.

“Jeśli wystąpi spadek masy ciała, czy silne bóle, czy pacjent odkrztusza i widzi krew, albo zrobi badania kontrolne i jest anemia, niedokrwistość, to są już wskazania, żeby pilnie zgłosić się do gastroenterologa” podkreśla dr n. med Marzena Konopko. “Nie leczmy się sami, to już wymaga pilnej diagnostyki i przede wszystkim wykonania gastroskopii.”

Dbajmy o swoje zdrowie i przełyk!

dr n. med Marzena Konopko rozmawialiśmy już w naszym studiu m.in. o raku jelita grubego i dobrej mikrobiocie jelitowej.


dr n. med Marzena Konopko

Dr n. med. Marzena Konopko – gastroenterolog, specjalista chorób wewnętrznych Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku. 2004-2007 Grant promotorski Komitetu Badań Naukowych zakończony obroną doktorską pt.: „Wpływ leczenia otyłości metodą endoskopową na wybrane procesy metaboliczne i elementy regulacji hormonalnej”- obrona z wyróżnieniem.

Od 2008 roku pracuje w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku.

Nauczyciel akademicki wydziału lekarskiego i dietetyki w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych USK Białystok w latach 2011-2014r. Aktualnie pracownik Białostockiego Centrum Onkologii. Członkini Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

dr n. med. Marzena Konopko

OSIĄGNIĘCIA:

  • Specjalizacja z gastroenterologii oraz chorób wewnętrznych
  • Tytuł doktora nauk medycznych
  • II miejsce w ogólnopolskim quizie endoskopowych w trakcie Warszawskich Dni Gastroenterologicznych w 2014 r.
  • Nagroda naukowa Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
  • Systematyczne szkolenie i udział w specjalistycznych konferencja i posiedzeniach naukowych
  • 23rd United European Gastroenterology Week (Postgraduate teaching programme ) Hiszpania, Barcelona 24-28.2015
  • Digestive Disease Week 2009 Chicago USA 06.2009
  • Staże zagraniczne: University of Illinois Hospital Chicago, USA 1999 r. Advocate Illinois Masonic Medical Center Chicago USA 2008r, San Cecylio Hospital, Granada, Hiszpania 2000r.

Główne ukierunkowania kliniczne: endoskopia przewodu pokarmowego (diagnostyczna -gastroskopia, kolonoskopia, ultrasonografia i endosonografia przewodu pokarmowego oraz endoskopia terapeutyczna), choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), otyłość oraz choroby przewodu pokarmowego z nią związane.

 

Źródło: informacja własna, znany lekarz
Foto: istock/DI Photography/CreativaImages/Mladen Zivkovic/Yuliia Kaveshnikova/Tharakorn/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

maj 2025
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu