News USA
Amerykańska gospodarka skurczyła się po raz pierwszy od dwóch lat

Gospodarka Stanów Zjednoczonych niespodziewanie skurczyła się w pierwszym kwartale tego roku, według danych opublikowanych w środę przez Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To pierwszy spadek produktu krajowego brutto (PKB) od początku 2022 roku, a ekonomiści wiążą go częściowo z wdrażaniem nowych polityk gospodarczych administracji Donalda Trumpa.
PKB zmniejszył się o 0,3% w ujęciu rocznym w okresie od stycznia do marca, co oznacza odwrócenie trendu po wzroście o 2,4% w ostatnim kwartale 2024 r. Dla porównania, ekonomiści ankietowani przez LSEG spodziewali się wzrostu o 0,3%.
Co stoi za spadkiem?
Spadek PKB przypisuje się głównie gwałtownemu wzrostowi importu, który obniża wartość PKB w ujęciu statystycznym, a także spadkowi wydatków rządowych — zwłaszcza federalnych. Te negatywne czynniki częściowo zrównoważył jednak wzrost konsumpcji, inwestycji i eksportu.
Import wzrósł aż o 41%, głównie w kategorii dóbr konsumpcyjnych (np. leków, witamin) i inwestycyjnych (takich jak komputery i części zamienne). Wzrost był częściowo efektem wyprzedzających zamówień przed wejściem w życie zapowiedzianych ceł Donalda Trumpa.
Wydatki konsumpcyjne wzrosły o 1,8%, z czego usługi wzrosły o 2,4%, a towary o 0,5%. Największe wzrosty odnotowano w kategoriach zdrowia, mieszkalnictwa i mediów. Wydatki na towary nietrwałe wzrosły o 2,7%, podczas gdy wydatki na dobra trwałe spadły o 3,4%.
Inwestycje i dochody w górę
Pomimo ogólnego spowolnienia, inwestycje przedsiębiorstw zanotowały silny wzrost – o 21,9%, po spadku o 5,6% w poprzednim kwartale. Wydatki na sprzęt wzrosły o imponujące 22,5%. Dochód rozporządzalny Amerykanów zwiększył się o 2,7%, co stanowi poprawę względem 1,9% w poprzednim kwartale.
Wydatki rządowe: znaczący spadek
Wydatki rządowe ogółem spadły o 1,4%, głównie z powodu 8-procentowego spadku wydatków obronnych na szczeblu federalnym. Wydatki pozaobronne zmniejszyły się o 1%, natomiast samorządy lokalne i stanowe zwiększyły swoje wydatki jedynie o 0,8%, co jest najwolniejszym tempem wzrostu od połowy 2022 r.
Czy USA zmierzają ku stagflacji?
Ekonomiści są podzieleni w ocenie sytuacji. Ryan Sweet, główny ekonomista USA w Oxford Economics, zauważył, że mimo ogólnego spowolnienia, niektóre dane – jak silny wzrost sprzedaży krajowej – są optymistyczne.
„PKB jest wskaźnikiem wstecznym, ale widzimy oznaki stabilności w kluczowych segmentach gospodarki. To jednak zostanie wystawione na próbę przez cła, zakłócenia łańcucha dostaw, zaostrzenie warunków finansowych i ogólną niepewność” — powiedział Sweet.
Ostrzegł także przed ryzykiem stagflacji – zjawiska jednoczesnego spowolnienia wzrostu i przyspieszenia inflacji. W jego ocenie, pogarszające się dane makroekonomiczne ograniczają przestrzeń do obniżek stóp procentowych, a Oxford Economics przewiduje jedynie jedną obniżkę stóp pod koniec roku.
Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Bet_Noire/Amorn Suriyan/
News USA
GM wycofuje prawie 600 tys. pojazdów w USA z powodu ryzyka awarii silnika

General Motors ogłosił wycofanie z rynku prawie 600 000 pojazdów w Stanach Zjednoczonych z powodu potencjalnych usterek elementów silnika, które mogą prowadzić do jego awarii i zwiększyć ryzyko wypadku. Akcja dotyczy modeli z lat 2021–2024 wyposażonych w silniki benzynowe V8 o pojemności 6,2 litra, w tym: Cadillac Escalade i Escalade ESV, Chevrolet Silverado 1500, Chevrolet Tahoe i Suburban, GMC Sierra 1500, GMC Yukon i Yukon XL.
Według raportu złożonego do Krajowej Administracji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA), w niektórych egzemplarzach mogą występować wady produkcyjne korbowodów lub wałów korbowych, co może prowadzić do uszkodzenia silnika, a w konsekwencji – jego całkowitej awarii.
„Bezpieczeństwo i satysfakcja naszych klientów to absolutne priorytety. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tej sprawy” – przekazało GM w oświadczeniu.
Szczegóły akcji serwisowej
Przedstawiciele GM poinformowali, że wycofane pojazdy zostały wyprodukowane między 1 marca 2021 r. a 31 maja 2024 r. Firma zidentyfikowała kilkanaście potencjalnie powiązanych zgłoszeń uszkodzeń i obrażeń w USA. Większość z nich była jednak niegroźna lub nie dotyczyła kolizji.
Listy informujące właścicieli pojazdów objętych akcją zostaną wysłane 9 czerwca 2025 r.
Aby rozwiązać problem, pojazdy będą musiały przejść kontrolę serwisową w autoryzowanym salonie. W zależności od stanu technicznego, silnik zostanie naprawiony lub całkowicie wymieniony.
Pojazdy, które przejdą kontrolę pozytywnie, otrzymają olej o wyższej lepkości, co wymaga również wymiany filtra oleju, korka wlewu oraz aktualizacji instrukcji obsługi. Wszystkie działania serwisowe będą wykonywane bezpłatnie.
Problem o globalnym zasięgu
Według GM, problem dotyczy łącznie około 721 000 pojazdów na całym świecie. Firma podkreśliła, że błędy produkcyjne zostały już skorygowane dzięki modernizacji procesu produkcyjnego w czerwcu 2023 roku.
General Motors, właściciel marek Chevrolet, GMC, Cadillac i Buick, sprzedał w USA 2,7 miliona pojazdów w 2024 roku, co stanowi wzrost o 4% względem roku poprzedniego.
Źródło: foxbusiness
Foto: istock/jetcityimage/
News USA
Gdzie w USA najłatwiej o dom? Raport ujawnia nierówności w dostępności mieszkań

Dostępność mieszkań i rozwój budownictwa mieszkaniowego znacząco różnią się w zależności od stanu – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Realtor.com. Tylko trzy stany w całych Stanach Zjednoczonych otrzymały najwyższe oceny w zestawieniu „State of the States: Housing Affordability & Construction Scorecard”.
Analitycy Realtor.com przyznali oceny literowe wszystkim 50 stanom oraz Dystryktowi Kolumbii, oceniając ich zdolność do zapewnienia przystępnych cenowo domów i sprostania przyszłym wyzwaniom poprzez nowe inwestycje mieszkaniowe.
Badanie pokazuje ogromne dysproporcje w dostępności mieszkań i dynamice budownictwa w poszczególnych częściach kraju. Podczas gdy niektóre stany podejmują intensywne działania w celu zwiększenia podaży, inne zmagają się z wysokimi cenami i niską aktywnością budowlaną.
Według Realtor.com, w USA brakuje obecnie ok. 3,8 miliona domów, co utrudnia realizację planów zakupowych wielu rodzinom.
Najlepiej ocenione stany:
-
Karolina Południowa – ocena A
Dzięki aktywnemu podejściu do budownictwa mieszkaniowego stan ten otrzymał jedyną najwyższą ocenę w obu kategoriach: przystępności cenowej i nowego budownictwa. Mediana cen ofertowych wynosiła 354 429 USD, a średni dochód gospodarstwa domowego – 64 989 USD. -
Iowa – ocena A-
Stan odznacza się najwyższym wskaźnikiem dostępności mieszkań (0,92/2). Mediana cen wynosiła 294 600 USD. -
Teksas – ocena A-
Drugi stan z oceną A-, Teksas wyróżniał się silnym wzrostem budownictwa. W 2024 roku odpowiadał za 15,3% wszystkich nowych pozwoleń budowlanych w kraju, przy wskaźniku 1,67 pozwolenia na 1000 mieszkańców.

Charleston, Karolina Południowa
Dobrze ocenione:
-
Indiana – ocena B+
Uzyskała 69,9 punktu na 100 możliwych, plasując się na 4. miejscu. -
Karolina Północna – ocena B+
Dzięki silnej aktywności budowlanej i względnej dostępności cen, mediana ceny ofertowej wyniosła tu 408 663 USD.
Stany południowe i środkowo-zachodnie dostały głównie oceny B.
Słabiej wypadające stany:
Większość stanów otrzymała oceny w zakresie C.
- 6 stanów: C+
- 14 stanów: C
- 9 stanów (w tym Waszyngton D.C.): C-
Montana jako jedyna uzyskała ocenę D.

Missoula, Montana
Siedem stanów – Oregon, Connecticut, Kalifornia, Hawaje, Nowy Jork, Massachusetts i Rhode Island – otrzymało najniższą ocenę F za przystępność cenową i słabą dynamikę budownictwa.
W marcu 2025 r. mediana ceny ofertowej domu w USA wyniosła 424 900 USD – taka sama jak rok wcześniej, ale aż o 38,9% wyższa niż w marcu 2019 r.
Z kolei badanie NerdWallet z końca stycznia pokazuje, że mimo trudności około 15% Amerykanów planuje zakup nieruchomości w 2025 roku.
Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Eli Wilson/Jon Bilous/monkeybusinessimages/
News USA
Shein podnosi ceny w USA w odpowiedzi na nowe cła – niektóre produkty droższe nawet o 377%

Chińska platforma e-commerce Shein wprowadziła znaczące podwyżki cen dla klientów w Stanach Zjednoczonych. Jak poinformował Bloomberg, zmiany weszły w życie w piątek i obejmują szeroką gamę produktów – od odzieży, przez akcesoria kuchenne, aż po kosmetyki i zabawki.
Decyzja Shein jest bezpośrednią reakcją na nowe cła wprowadzone przez Prezydenta Donalda Trumpa, które nakładają dodatkowe opłaty na towary importowane z Chin i Hongkongu, nawet te o niskiej wartości. Zmiany te eliminują dotychczasowe zwolnienie z opłat celnych dla przesyłek o wartości poniżej 800 dolarów – tzw. „de minimis”.
Według danych Bloomberga, średnia cena 100 najpopularniejszych damskich ubrań na Shein wzrosła w USA o 8%.
Znacznie wyższe skoki zanotowano w kategorii zdrowia i urody – średnio aż o 51%. Pojedyncze produkty osiągnęły wręcz trzycyfrowe wzrosty cen. Przykładowo, zestaw 10 kuchennych ręczników podrożał o 377%, a narzędzie do rozdrabniania mięsa – o 152%.
Przedstawiciel Shein potwierdzili wcześniej, że amerykańscy konsumenci muszą liczyć się z podwyżkami. W komunikacie opublikowanym na stronie firmy na początku kwietnia czytamy:
„W związku z ostatnimi zmianami w globalnych przepisach handlowych i taryfach, nasze koszty operacyjne wzrosły. Aby nadal oferować produkty, które kochacie, bez kompromisów w jakości, od 25 kwietnia 2025 r. wprowadzamy korekty cen”.
Nowe rozporządzenie wykonawcze Donalda Trumpa, podpisane 2 kwietnia, przewiduje stopniowe wycofanie zwolnień celnych „de minimis” dla Chin i Hongkongu. Towary o wartości poniżej 800 USD będą teraz objęte cłem w wysokości nawet 120%, lub opłatą za sztukę – od 100 do 200 USD miesięcznie. Zwolnienia te oficjalnie wygasną 2 maja.
Napięcia handlowe między USA a Chinami stale narastają. Najnowsze działania Trumpa podnoszą całkowite stawki celne na chińskie produkty do 145%. Chiny odpowiedziały symetrycznie, zwiększając własne cła na amerykański import do 125%.
Źródło: foxbusiness
Foto: istock/Robert Way/jetcityimage/
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół3 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
News USA2 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
I Wicemiss Najpiękniejszej Polki w USA, Isabel Cieśla, nie może się doczekać finału w Polsce
-
News Chicago7 dni temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność