Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Tomasz Jakubiak nie żyje. Gotował dla Polonii w Chicago i współpracował z Deli 4 You

Opublikowano

dnia

Zmarł Tomasz Jakubiak – znany kucharz i juror kulinarnego programu “MasterChef Nastolatki”. Od dłuższego czasu walczył z chorobą nowotworową. Miał 41 lat. Informację o jego śmierci przekazała pogrążona w żałobie rodzina, prosząc o uszanowanie prywatności w tych trudnych chwilach.

Choć Jakubiak był szeroko rozpoznawalny w Polsce, blisko związany był również z chicagowską Polonią. Regularnie odwiedzał miasto, gotując podczas wydarzeń organizowanych przez sieć sklepów Deli 4 You. Z właścicielką sieci, Małgorzatą Antonik, łączyła go nie tylko współpraca, ale także serdeczna przyjaźń.

Jego obecność i zaangażowanie na długo zapadły w pamięć lokalnej społeczności.

Bliscy i współpracownicy wspominają go jako człowieka pełnego pasji, ciepła i poczucia humoru. Choć jego krzesło jurorskie pozostanie puste, wspomnienie o nim będzie trwać – zarówno na ekranie, jak i w sercach tych, którzy mieli okazję go poznać.

Sławomir Budzik

Polonia Amerykańska

Bp Chrząszcz do Polonii: Jesteście ważną i niezastąpioną częścią naszej wspólnoty

Opublikowano

dnia

Autor:

„Jesteście ważną i niezastąpioną częścią naszej narodowej wspólnoty” – napisał bp Robert Chrząszcz w bożonarodzeniowym liście do Polonii, przypominając, że więź z Kościołem i ojczyzną nie kończy się na granicy państwa. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zwrócił się do Polaków rozsianych po świecie z okazji Świąt Bożego Narodzenia 2025.

Życie daleko od ojczyzny, wśród innych języków, zwyczajów i kultur, wychowywanie dzieci w nowym świecie i codzienna praca – to codzienność tysięcy Polaków rozsianych po całym świecie. W tym doświadczeniu rodzi się jednak prawdziwe świadectwo wiary i tożsamości. „Wasze życie, wierność wierze i polskim korzeniom są świadectwem piękna i siły polskiego serca” – pisze bp Robert Chrząszcz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w bożonarodzeniowym liście do Polonii.

Jednym z najbardziej przemawiających obrazów listu jest historia ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu. Bp Chrząszcz porównuje ją do dróg, które zaprowadziły Polaków do Londynu, Paryża czy Toronto. Jak pisze, wielu wyjeżdżało „nie dla siebie, ale dla swoich dzieci”, kierując się odpowiedzialnością i miłością, która – jak przypomina za św. Pawłem – „wszystko przetrzyma”. 

Emigracja Świętej Rodziny, podobnie emigracja wielu Polaków, stała się miejscem działania Boga” – dodaje bp Chrząszcz„Dom jest tam, gdzie jest miłość, gdzie chroni się drugiego człowieka i gdzie Bóg jest obecny — zgodnie ze słowami psalmu: Pan strzeże twojego wyjścia i przyjścia”. 

Autor listu podkreśla, że Jezus dobrze zna doświadczenie emigranta. „Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć” – cytuje Ewangelię, wskazując, że Bóg sam wszedł w niepewność drogi i życie poza ojczystym domem. W tym świetle Boże Narodzenie jawi się jako znak szczególnej bliskości Boga wobec ludzi żyjących na obczyźnie.

Hierarcha zapewnia, że Kościół w Polsce pozostaje z Polonią w modlitwie i duchowej trosce. Podkreśla, że emigranci nie są dodatkiem ani marginesem, lecz współtworzą wspólnotę Kościoła i narodu. „Wasze radości i troski są również radościami i troskami Kościoła w Polsce” – pisze, dziękując także duszpasterzom i osobom konsekrowanym posługującym w środowiskach polonijnych.

Na zakończenie hierarcha zostawia ważne przesłanie dla wszystkich rodaków: W tym świętym czasie Bożego Narodzenia chcę Wam z głębi serca przypomnieć: Bóg jest blisko Was, blisko w Waszej pracy, w Waszych troskach, w rodzinnych staraniach, w Waszych wspólnotach polonijnych i w chwilach samotności. Blisko, bo sam przeszedł drogę emigranta […] On jest blisko, bo Jego serce zna Wasze serca”. 

Family News Service

Foto: Eposkopat, istock/Elena Cernii/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Królowe Parady 3 Maja na Wieczorze Wigilijnym ZKP, 7 grudnia, Jolly Inn Banquet Hall

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Międzynarodowy Festiwal “Betlejem dla Świata”, 14 grudnia, Sala teatralna Bazyliki Św. Jacka

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu