Kościół
Kardynał Woelki: Nadchodzące konklawe może potrwać dłużej niż ostatnie

Kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii przewiduje, że przyszłe konklawe papieskie może potrwać dłużej niż to z 2013 roku, które zakończyło się wyborem papieża Franciszka po zaledwie dwóch dniach. Niemiecki hierarcha podzielił się swoimi przemyśleniami w wywiadzie dla EWTN Germany oraz CNA Deutsch, udzielonym w Rzymie.
„Mam nadzieję, że konklawe będzie krótkie, ale wszystko jest możliwe” – stwierdził kard. Woelki. – „Spodziewam się, że nie zakończy się tak szybko jak ostatnie. Choć może się mylę – i w takim wypadku nie miałbym nic przeciwko”.
Wybór papieża Franciszka w 2013 roku był jednym z najszybszych konklawe w nowożytnej historii Kościoła. Nadchodzące konklawe, które ma rozpocząć się 7 maja, może jednak wyglądać inaczej – ocenia kard. Woelki, który już raz uczestniczył w tym wyjątkowym zgromadzeniu kardynałów.
Kardynał opisał atmosferę wśród purpuratów obecnych w Rzymie na kongregacjach generalnych – spotkaniach przygotowawczych przed rozpoczęciem konklawe – jako „braterską i serdeczną”. „Wielu kardynałów nie widziało się od dłuższego czasu. Spotkania są okazją do radości ze wspólnoty, czego i ja osobiście doświadczam” – podkreślił.
Według kard. Rainera Woelkiego, atmosfera podczas obrad jest spokojna, skupiona i nacechowana rzeczowością, mimo różnic wynikających z różnorodności kulturowej i mentalności lokalnych Kościołów. „Współpraca przebiega bardzo dobrze” – zaznaczył.
Tematy poruszane w czasie dyskusji są rozległe: od fundamentalnych zagadnień ewangelizacji, poprzez potrzebę pogłębionej refleksji teologicznej nad synodalnością i jej relacją do hierarchii, po współczesne wyzwania społeczne.
Wśród nich są: rosnąca sekularyzacja, rozwój sztucznej inteligencji, konflikty zbrojne, polaryzacja społeczno-polityczna, a także kryzys demokracji w obliczu wzmacniających się autokracji.
„Konklawe nie jest wydarzeniem politycznym, lecz duchowym” – przypomina kard. Rainer Woelki. „To czas rozeznawania w modlitwie, w którym kardynałowie – z pomocą Ducha Świętego – szukają tego, kogo Pan wyznaczył do przewodzenia Kościołowi”.
Kardynał obecnie przebywa w Domus Sanctae Marthae – rezydencji, w której zakwaterowani są kardynałowie podczas konklawe.
Źródło: cna
Foto: Marko Orlovic / German Bishops’ Conference (DBK), Vatican Media
Kościół
Kim są kardynałowie, którzy wybiorą papieża?

W gronie, które 7 maja zbierze się na konklawe, jest 53 kardynałów z państw Europy, 37 pochodzących z obu Ameryk, 23 Azjatów, 18 pochodzących z krajów Afryki oraz 4 z Oceanii. Najmłodszym jest 45-letni kard. Mykola Bychok, grekokatolik posługujący w Australii. Zaś najstarszym jest hiszpański purpurat kard. Carlos Osoro Sierra, który ukończył 79 lat. 12 państw będzie po raz pierwszy reprezentowanych przez kardynałów, którzy są ich rdzennymi mieszkańcami.
W gronie 135 kardynałów uprawnionych do wyboru 267. Następcy św. Piotra są przedstawiciele 71 państw z 5 kontynentów. Reprezentują oni 17 krajów Afryki, 15 obu Ameryk, 17 państw azjatyckich, 18 europejskich i 4 należące do Oceanii.
Kościół z 12 państw będzie też po raz pierwszy reprezentowanych przez kardynałów, którzy są ich rdzennymi mieszkańcami.
To: kard. Chibly Langlois z Haiti, kard. Arlindo Furtado Gomes z Wysp Zielonego Przylądka, kard. Dieudonné Nzapalainga z Republiki Środkowej Afryki, kard. John Ribat z Papui-Nowej Gwinei, kard. Sebastian Francis z Malezji, kard. Anders Arborelius ze Szwecji, kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga, kard. Virgilio do Carmo da Silva z Timoru Wschodniego, kard. William Seng Chye Goh z Singapuru, kard. Adalberto Martínez Flores z Paragwaju, kard. Stephen Ameyu Martin Mulla z Sudanu Południowego oraz kard. Ladislav Nemet z Serbii.
Łącznie w gronie elektorów jest 53 kardynałów europejskich, 37 pochodzących z obu Ameryk (16 północnoamerykańskich, 4 z Ameryki Środkowej i 17 z Ameryki Południowej), 23 Azjatów, 18 pochodzących z krajów Afryki oraz 4 z Oceanii.
Elektorzy kreowani przez ostatnich trzech papieży
Najmłodszym spośród elektorów jest 45-letni kard. Mykola Bychok, grekokatolik posługujący w Australii. Zaś najstarszym jest hiszpański purpurat kard. Carlos Osoro Sierra, który ukończył 79 lat. Aż 13 kardynałów urodziło się w 1947 r. W 1970 r. urodził się jedynie kard. Baldasser Reina, w 1971 r. tylko kard. Leo Frank, zaś jedynym z rocznika 1972 jest kard. Rolandas Makrickas.
W gronie elektorów wciąż jest 5 kardynałów, kreowanych przez św. Jana Pawła II: francuski purpurat kard. Philippe Barbarin, Chorwat kard. Jospi Bozanić, Węgier kard. Péter Erdő, kard. Vinco Pulić z Bośni i Hercegowiny oraz pochodzący z Ghany kard. Peter Turkson.
Kardynałów elektorów kreowanych przez Benedykta XVI – 22, zaś tych, którzy dołączyli do grona Kolegium Kardynalskiego z woli Papieża Franciszka – 108.
Kardynałowie zakonnicy
33 spośród kardynałów elektorów jest członkami zgromadzeń zakonnych.
Najwięcej, bo aż pięciu spośród nich, to salezjanie (kard. Charles Maung Bo, kard. Virgilio Do Carmo da Silva, kard. Ángel Fernández Artime, kard. Cristóbal López Romero, kard. Daniel Sturla Berhouet). Czterej są członkami Zakonu Braci Mniejszych, czyli franciszkanów (kardynałowie Luis Cabrera Herrera, Pierbattista Pizzaballa, Jaime Spengler i Leonardo Steiner).
Również czterech jest jezuitami (kardynałowie Stephen Chow Sau-yan, Micheal Czerny, Jean-Claude Höllerich i Ángel Rossi). Trzej kardynałowie to franciszkanie konwentualni (kard. François-Xavier Bustillo, kard. Mauro Gambetti i kard. Dominique Mathieu).
W gronie wybierającym przyszłego papieża jest też dwóch redemptorystów (kard. Mykola Bychok i kard. Joseph Tobin) oraz dwóch werbistów (kard. Tarcisio Kikuchu i kard. Ladislav Nemet).
Dominikanami są natomiast kardynałowie Timothy Peter Joseph Radcliffe oraz Jean-Paul Vesco. Kard. Robert Prevost jest augustianinem, kard. Fridolin Ambongo Besungu – kapucynem, kard. Anders Arborelius – karmelitą bosym.
Z kolei kard. Orani João Tempesta jest cystersem, kard. Vicente Bokalic Iglic i kard. Berhaneyesus Demerew Souraphiel, należą do zgromadzenia Księży Misjonarzy, Gérald Lacroix do Instytutu Świeckiego Piusa X.
Kard. Giorgio Marengo to Misjonarz Matki Bożej Pocieszenia, zaś kard. John Ribat jest Misjonarzem Najświętszego Serca Jezusowego. Kard. Fabio Baggio to skalabrynianin, a kard. Dieudonné Nzapalainga należy do zgromadzenia duchaczy.
Wiadomo, że dwóch kardynałów elektorów nie przyjedzie na konklawe z powodów zdrowotnych. Informację tę przekazało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej po zakończeniu wtorkowej kongregacji generalnej.
Tiziana Campisi – Watykan
Foto: Vatican Media
Kościół
Przez 12 lat 35 mln wiernych spotkało się z Franciszkiem w Watykanie

Prefektura Domu Papieskiego opublikowała statystyki, z których wynika, że w trakcie 12-letniego pontyfikatu, z Papieżem Franciszkiem spotkało się w Watykanie blisko 35 mln wiernych, którzy uczestniczyli w celebracjach liturgicznych, audiencjach i gromadzili się na modlitwie Anioł Pański. Niezwykłe statystyki przedstawia Jezuita, Ojciec Józef Polak.
Tylko w ubiegłym roku z Papieżem spotkało się blisko 1,7 mln wiernych. Z kolei jeszcze w tym roku w celebracjach, audiencjach i modlitwie Anioł Pański wzięło w sumie udział ponad 262 tys. osób – nie licząc pośmiertnego oddania hołdu Papieżowi i jego uroczystości pogrzebowych.
Z danych, które udostępniła Prefektura Domu Papieskiego wynika, że najwięcej wiernych odwiedziło Watykan w roku wyboru Ojca Świętego – było ich ponad 7,3 mln.
To więcej, niż przyjechało do Rzymu nawet w Roku Miłosierdzia, kiedy w nabożeństwach i spotkaniach z Papieżem wzięło udział blisko 4 mln wiernych.
Należy jednak pamiętać, że do liczby tych, którzy uczestniczyli w papieskich audiencjach i celebracjach w Watykanie, należy dodać również miliony osób, które spotkały się z nim podczas jego 47 zagranicznych i 40 krajowych podróży apostolskich.
Ważnym kontekstem, który wpłynął na liczbę wiernych były również wielomiesięczne ograniczenia, związane z pandemią i mające wpływ m.in. na możliwość podróży i tworzenia zgromadzeń. To właśnie z tego powodu zorganizowane w Rzymie Światowe Spotkanie Rodzin w 2022 r. odbyło się z udziałem jedynie delegacji rodzin z całego świata, a nie wszystkich tych, którzy pragnęli na nie przybyć.
Źródło: Vatican News
Foto: Vatican Media
Kościół
Konklawe rozpocznie się 7 maja

Kardynałowie zebrani na 5. kongregacji generalnej zadecydowali, że konklawe rozpocznie się w środę, 7 maja.
W dzisiejszej kongregacji generalnej uczestniczyło ponad 180 kardynałów, w tym nieco ponad 100 elektorów. Wygłosili oni ok. 20 wystąpień, poświęconych sprawom Kościoła, relacjom ze światem, wyzwaniom i cechom, jakie powinny charakteryzować nowego papieża, by mógł im sprostać.
Do komisji, obradującej w ramach kolegium partykularnego, wylosowano kardynałów: Luisa Antonia Taglego oraz Dominique’a Mambertiego, protodiakona Kolegium Kardynalskiego. Stałym członkiem komisji, wspierającej kardynała kamerlinga Kevina Farrella jest natomiast kard. Reinhard Marx, koordynator watykańskiej Rady ds. Ekonomicznych.
Jutro członkowie Kolegium Kardynalskiego wysłuchają konferencji o. Donata Ogliariego, benedyktyna, opata z Bazyliki św. Pawła za Murami, którego podczas jednej z ubiegłotygodniowych kongregacji wybrali na jednego z dwóch kaznodziejów, którzy wygłoszą naukę przed rozpoczęciem konklawe.
Drugim jest o. Raniero Cantalamessa, kapucyn, były kaznodzieja Domu Papieskiego, który przemówi do kardynałów na rozpoczęcie konklawe.
Od dziś w związku z przygotowaniami do konklawe, zamknięta dla zwiedzających jest również kaplica sykstyńska. Do odwołania nie można też zwiedzać ogrodów watykańskich ani nekropolii Via Triumphalis.
Kongregacje generalne kardynałów będą odbywały się każdego dnia, aż do 6 maja włącznie, rozpoczynając się o godz. 9.00. Nie zostaną zwołane jedynie w dni świąteczne: w piątek, 1 maja oraz w niedzielę 4 maja.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół3 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
News USA2 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
I Wicemiss Najpiękniejszej Polki w USA, Isabel Cieśla, nie może się doczekać finału w Polsce