News Chicago
Highland Park planuje dwa miejsca pamięci ofiar strzelaniny z 4 lipca 2022 r.

Władze miasta Highland Park ogłosiły postępy w planach utworzenia stałego pomnika upamiętniającego ofiary masowej strzelaniny, do której doszło podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w 2022 roku. Projekt zakłada utworzenie dwóch lokalizacji: głównego miejsca pamięci w Rose Garden przy ratuszu oraz dodatkowego, symbolicznego punktu w Port Clinton Square.
W wyniku tragicznych wydarzeń z 4 lipca 2022 r. zginęło siedem osób, a 48 zostało rannych. Sprawca, 24-letni mieszkaniec Highwood, został niedawno skazany na siedem wyroków dożywocia po przyznaniu się do 21 zarzutów morderstwa pierwszego stopnia i 48 zarzutów usiłowania morderstwa.
Przestrzeń pamięci i refleksji
„Miasto pilnie pracuje nad stworzeniem przestrzeni, która będzie miejscem refleksji, pamięci i ukojenia” – powiedziała Burmistrz Nancy Rotering. – „Chcemy upamiętnić ofiary, uhonorować siłę społeczności Highland Park oraz dać wyraz naszej wspólnej odporności.”
Koncepcja dwóch miejsc pamięci jest wynikiem szeroko zakrojonych konsultacji społecznych prowadzonych przez firmę Do Tank, specjalizującą się w projektowaniu przestrzeni z uwzględnieniem traumatycznych doświadczeń. Konsultanci przeprowadzili wywiady z osobami poszkodowanymi i rodzinami ofiar. Efektem tych działań był szczegółowy raport, dostępny na stronie hpremembrance.org.
Kolejne kroki: konkurs na projekt i zaangażowanie mieszkańców
Miasto planuje ogłosić ogólnokrajowe zapytanie ofertowe (RFQ) na projekt pomnika. Wybrana firma będzie musiała wykazać się nie tylko kompetencjami projektowymi, ale również gotowością do prowadzenia szerokiego dialogu społecznego na każdym etapie prac.
Rekomendacja projektanta zostanie najprawdopodobniej przedstawiona jesienią tego roku, a prace nad zagospodarowaniem miejsc pamięci będą kontynuowane w oparciu o ustalenia grupy roboczej oraz konsultantów.
Więcej informacji o projekcie i działaniach upamiętniających ofiary tragedii można znaleźć na stronie hpremembrance.org.
Źródło: dailyherald
Foto: Highland Park
News Chicago
Nowe przepisy o godzinie policyjnej w Chicago – rozwiązanie problemu nastolatków?

Władze Chicago chcą wprowadzić nowe przepisy pozwalające Komendantowi Policji i Zastępcy Burmistrza ds. Bezpieczeństwa Społeczności na wprowadzenie trzygodzinnej, natychmiastowej godziny policyjnej w dowolnym miejscu w mieście. Zmiany mają na celu przeciwdziałanie tzw. „przejęciom przez nastolatków” (“teen takeovers”), czyli spontanicznym zgromadzeniom młodzieży organizowanym poprzez media społecznościowe, ale budzą wątpliwości konstytucyjne.
Nowe rozporządzenie, forsowane przez Radnego Briana Hopkinsa (2. Okręg), ma aż 31 współsponsorów i zostało już skierowane do Komitetu ds. Bezpieczeństwa Publicznego.
Przepisy umożliwią ogłoszenie godziny policyjnej z 30-minutowym wyprzedzeniem w przypadku zgromadzenia co najmniej 20 osób, które — według władz — może prowadzić do działań przestępczych lub stwarzać zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.
Nowelizacja zakłada, że godzina policyjna będzie obowiązywać przez trzy godziny, chyba że komendant policji i zastępca burmistrza wspólnie zdecydują o jej przedłużeniu.
Zmiany wprowadzają również wyjątki od zakazu zgromadzeń dla osób poniżej 18. roku życia, m.in. w przypadku udziału w wydarzeniach szkolnych, religijnych, protestach, koncertach lub wykonywania obowiązków zleconych przez rodziców.
Krytyka ze strony ekspertów i organizacji praw obywatelskich
Pomimo wprowadzonych zmian, propozycja spotkała się z ostrą krytyką ze strony środowisk prawniczych i obrońców praw obywatelskich.
“Miasto może spodziewać się pozwu sądowego. Nie usunięto kluczowych wątpliwości konstytucyjnych” – ostrzega Sheila Bedi, profesor prawa z Northwestern University. “Godzina policyjna opiera się na nieprecyzyjnych przesłankach i daje zbyt szeroką interpretację władzy organów ścigania.”
Amanda Yarusso z National Lawyers Guild dodaje: “To nie tylko prewencyjne działanie wobec potencjalnych wykroczeń, ale też próba ograniczenia praw zagwarantowanych Pierwszą Poprawką. Taka elastyczność interpretacyjna stwarza ogromne pole do nadużyć.”
Psychologia młodzieży a rzeczywistość
Sheila Bedi zwraca również uwagę, że godziny policyjne nie są skuteczne w ograniczaniu przestępczości wśród młodzieży. “Młodzi ludzie nie podejmują decyzji logicznie i często nie reagują na nagłe komunikaty. Trudno sobie wyobrazić, by taki nakaz nie prowadził do masowych aresztowań.”
Choć Burmistrz Brandon Johnson wyraźnie sprzeciwia się „kryminalizacji młodych ludzi”, jego administracja nie planuje weta wobec projektu. Według zastępcy burmistrza, Kennedy’ego Bartleya, decyzja ta wynika m.in. z nadchodzących negocjacji budżetowych oraz potrzeby współpracy z radnymi.
Głos zwolenników godziny policyjnej
Jednym z głównych argumentów zwolenników ustawy jest ujednolicenie procedury. “Ograniczenie liczby osób uprawnionych do wprowadzenia godziny policyjnej pozwala uniknąć chaosu decyzyjnego” – zaznacza Jason Ervin, przewodniczący Komisji Budżetowej.
Ed Yohnka z ACLU zauważa jednak inne zagrożenie: “Jak młodzież ma się dowiedzieć o godzinie policyjnej? Co jeśli ktoś po prostu pije kawę i wyjdzie z kawiarni w trakcie obowiązywania zakazu? Takie sytuacje nie są jasno uregulowane.”
Nowe przepisy mają szansę zostać przyjęte mimo kontrowersji. Pytanie tylko, czy rozwiążą nękający Chicago problem rozwydrzonych nastolatków.
Źródło: WBEZ
Foto: YouTube
News Chicago
Niles burzy budynek YMCA przy Krzywej Wieży. Powstanie tu nowy kompleks handlowo-rozrywkowy

W poniedziałkowy poranek w Niles rozpoczęła się nowa era dla tej podmiejskiej społeczności. O godzinie 10:00 rozebrano dawny budynek Leaning Tower YMCA przy 6300 W. Touhy Ave., by zrobić miejsce dla nowoczesnego kompleksu, który ma tchnąć nowe życie w okolicę słynnej Krzywej Wieży w Niles.
Według władz lokalnych, wyburzenie stanowi „znaczący krok” w kierunku realizacji szeroko zakrojonego planu rewitalizacji tej części miejscowości. Nowy kompleks ma łączyć funkcje handlowe, gastronomiczne i rozrywkowe, a jego centralnym punktem będzie odrestaurowana i zachowana Krzywa Wieża w Niles, licząca już 90 lat.
Przyszłość oparta na historii
Chociaż dawna YMCA została zamknięta w 2021 roku z powodu rosnących kosztów utrzymania starzejącego się budynku, sama Krzywa Wieża — będąca wierną repliką włoskiej Krzywej Wieży w Pizie pomniejszoną dwa razy — pozostanie na miejscu. Władze planują stworzenie przyjaznego pieszym placu wokół zabytku, który będzie jego nowym tłem, łączącym historię z nowoczesnością.
Nowy projekt wpisuje się w Kompleksowy Plan Miasta na 2040 rok, którego celem jest poprawa jakości przestrzeni publicznych i stymulowanie wzrostu gospodarczego. W 2024 roku miasto zakupiło 6,6-akrową działkę YMCA za 2,1 miliona dolarów, a teraz przekształca ją w tętniące życiem centrum społeczno-handlowe.
Niles stawia na rozwój
Projekt przy Krzywej Wieży to tylko jeden z elementów szerszej strategii inwestycyjnej. W tym samym roku władze zatwierdziły historyczne porozumienie w sprawie kontynuacji przebudowy Golf Mill Town Center – wieloletniego centrum handlowego położonego zaledwie cztery mile dalej. Wartość projektu wynosi aż 440 milionów dolarów.

Projekt Golf Mill Town Center Mall w Niles
Dziedzictwo Krzywej Wieży
Zbudowana w 1934 roku przez przemysłowca Roberta Ilga, wieża pierwotnie miała ukrywać wieżę ciśnień w jego parku rekreacyjnym. W 1960 roku jego rodzina przekazała część ziemi pod budowę YMCA, z zastrzeżeniem utrzymania wieży.
Dziś Krzywa Wieża w Niles to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też oficjalny zabytek wpisany w 2019 roku do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. Mimo zmian w otoczeniu, wieża pozostanie symbolem miasta – teraz w zupełnie nowej oprawie.
Źródło: nbc
Foto: Village of Niles, YouTube, istock/Dawid S Swierczek/
News Chicago
Chicago doświadcza niezwykle ciepłej nocy — pierwsze powiewy lata już w kwietniu

Pierwszy naprawdę ciepły dzień 2025 roku w Chicago nie zakończył się z zachodem słońca. Nietypowo wysokie temperatury utrzymywały się przez całą noc z poniedziałku na wtorek, przynosząc mieszkańcom wyjątkowo ciepły początek tygodnia.
W poniedziałek słupki rtęci na lotnisku O’Hare International Airport wzrosły do 80°F (około 27°C), co samo w sobie stanowiło nietypowe zjawisko dla końca kwietnia. Jednak jeszcze bardziej niezwykłe było to, że ciepłe powietrze nie ustąpiło po zmroku – temperatura w wielu częściach regionu pozostawała powyżej 70°F nawet w środku nocy.
Rekord niepobity, ale noc zapisała się w historii
O godzinie 1:00AM we wtorek na lotnisku O’Hare odnotowano 77°F, co — ze względu na przejście frontu chłodnego we wtorek — zostało uznane za najwyższą temperaturę dnia. Mimo tego imponującego wyniku nie udało się pobić rekordu najcieplejszej temperatury odnotowanej w kalendarzowym dniu kwietnia.
Ten rekord to 69°F, odnotowane czterokrotnie w przeszłości, ale przed północą temperatura w Chicago zaczęła już spadać poniżej tego progu.
„Taka noc to rzadkość” – zauważają meteorolodzy. Średnia nocna temperatura minimalna dla końca kwietnia wynosi zaledwie 45°F (około 7°C), co oznacza, że tegoroczne odczyty były o ponad 30°F wyższe niż norma.
Chociaż poniedziałkowe i wtorkowe warunki przyniosły przedsmak lata, ciepła fala była krótkotrwała. Front atmosferyczny przyniósł ochłodzenie i powrót do typowych temperatur wiosennych, zgodnych z normami sezonowymi.
Źródło: fox32
Foto: istock/marchello74/
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół3 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
News USA2 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
I Wicemiss Najpiękniejszej Polki w USA, Isabel Cieśla, nie może się doczekać finału w Polsce