Kościół
Przedstawiono projekt nagrobka Papieża Franciszka

Zaprezentowany został projekt nagrobka Papieża Franciszka, jaki zostanie wykonany w Bazylice Najświętszej Marii Panny Większej w Rzymie, gdzie w sobotę spocznie ciało Ojca Świętego.
Jak poinformowano, nagrobek został wykonany z marmuru pochodzenia liguryjskiego z napisem „FRANCISCUS” i reprodukcją krzyża pektoralnego. Właśnie taki napis – jako jedyny na nagrobku – chciał mieć Franciszek, co zapisał w swoim testamencie.
W związku z jego wolą, aby grób znajdował się w ziemi, nad posadzką widnieć będzie jedynie płyta nagrobna Franciszka.
Jak mówił kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Większej, Papież Franciszek wyraził życzenie, aby zostać pochowanym w grobowcu wykonanym z „liguryjskiego kamienia, pochodzącego z ziemi jego dziadków”.
Franciszek często nawiedzał tę świątynię
Grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) a Kaplicą Sforzów Bazyliki Najświętszej Marii Panny Większej. Znajduje się w pobliżu ołtarza św. Franciszka.
Papież Franciszek szczególną czcią darzył Matkę Najświętszą w jej wizerunku Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i wielokrotnie w czasie swego pontyfikatu nawiedzał tę świątynię, by modlić właśnie przed tą ikoną. Przybywał tutaj przed każdą swoją podróżą apostolską i po powrocie z niej – aby powierzyć Jej sprawy Kościoła.
Ostatnio modlił się przed ikoną Maryi podczas rozpoczęcia Wielkiego Tygodnia.
Grób Franciszka wierni będą mogli nawiedzać od niedzieli 27 kwietnia.
Wojciech Rogacin – Watykan
Foto: Vatican Media
News USA
Grupa zadaniowa ds. walki z uprzedzeniami antychrześcijańskimi rozpoczęła pracę

W tym tygodniu Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zorganizował inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem inicjatywy jest analiza i przeciwdziałanie wszelkim formom stronniczości wymierzonej w chrześcijan w polityce, przepisach i praktykach funkcjonujących w instytucjach federalnych. O grupie mówi Ojciec Józef Polak SJ.
„Ochrona chrześcijan przed dyskryminacją to nie uprzywilejowanie – to realizacja konstytucyjnych gwarancji wolności wyznania”, powiedziała Prokurator Generalna Pam Bondi otwierając spotkanie. „Pierwsza poprawka to nie sugestia, to zobowiązanie”.
Spotkanie miało charakter zamknięty – nie uczestniczyli w nim dziennikarze ani opinia publiczna. Obecni byli natomiast przedstawiciele kluczowych agencji federalnych oraz zaproszeni świadkowie, którzy podzielili się relacjami na temat przejawów uprzedzeń wobec chrześcijan w strukturach rządowych.
Nowa polityka administracji Trumpa
Grupa zadaniowa została powołana rozporządzeniem wykonawczym podpisanym przez prezydenta Donalda Trumpa 6 lutego. Zarządzenie nakazuje kompleksowy przegląd działań agencji federalnych pod kątem potencjalnych naruszeń wolności religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem odwrócenia działań wprowadzonych za poprzedniej administracji.
Przykłady antychrześcijańskich uprzedzeń w instytucjach
W opublikowanym po spotkaniu komunikacie wskazano konkretne przypadki, które wywołały niepokój uczestników. Jednym z nich była kontrowersyjna notatka FBI z Richmond z 2023 roku, w której opisano śledztwo wobec tzw. „radykalnych tradycjonalistów katolickich” rzekomo powiązanych z ruchem białej supremacji.
Dokument wzywał m.in. do monitorowania parafii oferujących tradycyjną mszę łacińską. Jak ujawniła Izba Sądownicza, FBI w tej sprawie korzystało z pomocy tajnych agentów.
Kash Patel, dyrektor FBI mianowany przez Donalda Trumpa, potwierdził na spotkaniu konieczność „usunięcia wszelkich antychrześcijańskich wpływów na działania Biura”, podkreślając, że podobne praktyki nie mogą się powtórzyć.
Świadectwa i interwencje polityków
W trakcie posiedzenia głos zabrali również inni przedstawiciele administracji:
Sekretarz Edukacji Linda McMahon poruszyła kwestie związane z edukacją, w tym przypadki, gdy szkoły dokonywały tzw. „społecznej tranzycji” uczniów bez wiedzy i zgody rodziców.
Zastępca sekretarza skarbu Michael Faulkender wyraził obawy co do polityki fiskalnej wobec organizacji chrześcijańskich i pro-life – w tym cofania ulg podatkowych oraz utrudniania działalności bankowej.
Głosy świadków: od IRS po wojsko
Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Michael Farris, prawnik i założyciel Patrick Henry College, który odniósł się do działań Urzędu Skarbowego (IRS) wobec pastora Gary’ego Hamricka. Kapłan jest przedmiotem dochodzenia w związku z rzekomym naruszeniem poprawki Johnsona – zakazu politycznej działalności organizacji non-profit.
Z kolei Phil Mendes, były członek Navy SEAL, opisał, jak został usunięty ze służby za odmowę przyjęcia szczepionki COVID-19 z powodów religijnych.
Źródło: cna
Foto: YouTube, FBI
Kościół
Diecezja Buffalo wypłaci 150 milionów dolarów ofiarom nadużyć seksualnych

Diecezja Buffalo w stanie Nowy Jork ogłosiła zawarcie ugody o wartości 150 milionów dolarów z ofiarami nadużyć seksualnych dokonanych przez duchownych i inne osoby związane z Kościołem. To jedna z największych tego typu wypłat w historii Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych.
W opublikowanym oświadczeniu diecezja poinformowała, że środki na wypłatę odszkodowań zostaną przekazane przez samą diecezję, a także powiązane z nią parafie i organizacje. Ugoda dotyczy nadużyć seksualnych popełnionych przez księży, zakonników, pracowników świeckich oraz wolontariuszy działających na rzecz Kościoła.
Choć propozycja ugody wciąż wymaga zatwierdzenia przez sąd upadłościowy USA, została już zaakceptowana przez komitet reprezentujący ofiary.
“To ważny krok milowy na długiej i trudnej drodze” — powiedział biskup Buffalo, Michael Fisher. “Naszym celem od samego początku było zapewnienie choć częściowej sprawiedliwości i rekompensaty dla tych, którzy doświadczyli ogromnej krzywdy. Żadne pieniądze nie są jednak w stanie zadośćuczynić cierpieniu, bólowi psychicznemu, emocjonalnemu i duchowemu, który towarzyszył ofiarom przez całe życie.”
Druga najwyższa ugoda w historii Kościoła w USA
Według nowojorskiej kancelarii prawnej Jeff Anderson & Associates, reprezentującej ofiary w postępowaniu, porozumienie z diecezją Buffalo to druga najwyższa ugoda zawarta przez zbankrutowaną instytucję Kościoła katolickiego w historii USA.
Adwokat Stacey Benson określiła ugodę jako „ważny krok w stronę sprawiedliwości” i „symbol siły oraz odwagi setek ocalałych, którzy zdecydowali się mówić głośno o swoich doświadczeniach”.
Dalsze rozmowy i ujawnianie dokumentów
Diecezja poinformowała, że trwają negocjacje z firmami ubezpieczeniowymi w celu określenia, jaka część ugody zostanie pokryta z istniejących polis. Równocześnie toczą się rozmowy na temat pozafinansowych warunków ugody, w tym wprowadzenia dodatkowych środków ochrony dzieci oraz ujawnienia dokumentów dotyczących osób oskarżonych o nadużycia.

Biskup Michael Fisher
Kontekst historyczny
Ogłoszona właśnie ugoda następuje zaledwie kilka miesięcy po rekordowej wypłacie w wysokości 323 milionów dolarów, którą zgodziła się przekazać diecezja Rockville Centre, również z Nowego Jorku. Była to największa jak dotąd ugoda w ramach postępowania upadłościowego diecezji w USA.
Największe odszkodowanie w historii Kościoła katolickiego w USA wypłaciła jednak archidiecezja Los Angeles, która w ubiegłym roku zgodziła się wypłacić prawie 1 miliard dolarów ofiarom nadużyć.
Źródło: cna
Foto: Diecezja Buffalo, istock/Indigoai/
Kościół
Bazylika Watykańska: osiem Mszy św. żałobnych w intencji Zmarłego Papieża

Podano szczegółowe informacje, dotyczące porządku Mszy św. żałobnych, które, zgodnie z tradycją z pierwszych wieków Kościoła, będą sprawowane w intencji Zmarłego Papieża Franciszka w Bazylice Watykańskiej w ośmiu kolejnych dniach po jego pogrzebie. Wraz z Mszą św. pogrzebową wpisują się one w przeżywanie novemdiales – dziewięciodniowej żałoby po pogrzebie Ojca Świętego.
Według rzymskiego zwyczaju, sięgającego pierwszych wieków chrześcijaństwa, w okresie dziewięciu dni, liczonych od dnia pogrzebu Ojca Świętego, tzw. novemdiales (często używana jest nazwa włoska: novendiale), odprawianych jest kolejno osiem Mszy św. żałobnych w intencji Zmarłego, które otwarte są dla wszystkich, choć w poszczególnych dniach uczestniczą w nich różne grupy, związane z Papieżem.
Na ich podstawie kardynałowie, którzy spotkali się dziś na obradach drugiej kongregacji generalnej, ustalili porządek Mszy św. żałobnych, który został następnie opublikowany przez mistrza papieskich ceremonii liturgicznych abp. Diego Ravellego.
Msza św. pogrzebowa Papieża Franciszka zostanie odprawiona 26 kwietnia br., a więc w pierwszym dniu novemdiales, o godz. 10.00 przy ołtarzu przed Bazyliką na Placu św. Piotra.
W kolejnych dniach Msze św. żałobne w intencji zmarłego Ojca Świętego będą sprawowane według następującego porządku:
2. dzień novemdiales: niedziela, 27 kwietnia br. o godz. 10.30 przy ołtarzu przed Bazyliką na Placu św. Piotra. Wezmą w niej udział pracownicy i wierni z Państwa Watykańskiego. Będą w niej uczestniczyć także pielgrzymi, przybyli do Rzymu z okazji Jubileuszu Nastolatków, w którego programie na ten dzień była zaplanowana Eucharystia, wieńcząca jubileuszowe spotkanie – o czym poinformowała w komunikacie Dykasteria ds. Ewangelizacji. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Pietro Parolin, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
3. dzień novemdiales: poniedziałek, 28 kwietnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej. Weźmie w niej udział Kościół Rzymu, a koncelebrze będzie przewodniczył kard. Baldassare Reina, Wikariusz Generalny Jego Świątobliwości dla Diecezji Rzymskiej.
4. dzień novemdiales: wtorek, 29 kwietnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem członków kapituł Bazylik Papieskich. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra.
5. dzień novemdiales: środa, 30 kwietnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem Asysty Papieskiej. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Leonardo Sandri, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego.
6. dzień novemdiales: czwartek, 1 maja br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem pracowników Kurii Rzymskiej. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.
7. dzień novemdiales: piątek, 2 maja br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem wiernych Kościołów Wschodnich. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Claudio Gugerotti, były prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.
8. dzień novemdiales: sobota, 3 maja br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Angel Fernandez Artime, były proprefekt Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
9. dzień novemdiales: niedziela, 4 maja br., godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem Asysty Papieskiej. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Dominique Mamberti, protodiakon Kolegium Kardynalskiego.
Koncelebra 30 kwietnia oraz 4 maja jest zarezerwowana dla kardynałów.
Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan
Foto: Vatican Media
-
News Chicago2 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół4 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół2 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą