Połącz się z nami

News USA

Grupa zadaniowa ds. walki z uprzedzeniami antychrześcijańskimi rozpoczęła pracę

Opublikowano

dnia

W tym tygodniu Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych zorganizował inauguracyjne posiedzenie nowo powołanej Grupy Zadaniowej ds. Wykorzenienia Uprzedzeń Antychrześcijańskich (Task Force to Eradicate Anti-Christian Bias). Celem inicjatywy jest analiza i przeciwdziałanie wszelkim formom stronniczości wymierzonej w chrześcijan w polityce, przepisach i praktykach funkcjonujących w instytucjach federalnych.

„Ochrona chrześcijan przed dyskryminacją to nie uprzywilejowanie – to realizacja konstytucyjnych gwarancji wolności wyznania”, powiedziała Prokurator Generalna Pam Bondi otwierając spotkanie. – „Pierwsza poprawka to nie sugestia, to zobowiązanie”.

Spotkanie miało charakter zamknięty – nie uczestniczyli w nim dziennikarze ani opinia publiczna. Obecni byli natomiast przedstawiciele kluczowych agencji federalnych oraz zaproszeni świadkowie, którzy podzielili się relacjami na temat przejawów uprzedzeń wobec chrześcijan w strukturach rządowych.

Nowa polityka administracji Trumpa

Grupa zadaniowa została powołana rozporządzeniem wykonawczym podpisanym przez prezydenta Donalda Trumpa 6 lutego. Zarządzenie nakazuje kompleksowy przegląd działań agencji federalnych pod kątem potencjalnych naruszeń wolności religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem odwrócenia działań wprowadzonych za poprzedniej administracji.

Przykłady antychrześcijańskich uprzedzeń w instytucjach

W opublikowanym po spotkaniu komunikacie wskazano konkretne przypadki, które wywołały niepokój uczestników. Jednym z nich była kontrowersyjna notatka FBI z Richmond z 2023 roku, w której opisano śledztwo wobec tzw. „radykalnych tradycjonalistów katolickich” rzekomo powiązanych z ruchem białej supremacji.

Dokument wzywał m.in. do monitorowania parafii oferujących tradycyjną mszę łacińską. Jak ujawniła Izba Sądownicza, FBI w tej sprawie korzystało z pomocy tajnych agentów.

Kash Patel, dyrektor FBI mianowany przez Donalda Trumpa, potwierdził na spotkaniu konieczność „usunięcia wszelkich antychrześcijańskich wpływów na działania Biura”, podkreślając, że podobne praktyki nie mogą się powtórzyć.

Świadectwa i interwencje polityków

W trakcie posiedzenia głos zabrali również inni przedstawiciele administracji:

  • Senator Marco Rubio omówił przypadek chrześcijańskiego pracownika służby zagranicznej, któremu grożono dochodzeniem za edukację domową dziecka. Krytykował też politykę odwetu wobec pracowników odmawiających szczepień COVID-19 z powodów religijnych oraz osoby wyrażające sprzeciw wobec ideologii DEI/LGBT w miejscu pracy.

  • Sekretarz Edukacji Linda McMahon poruszyła kwestie związane z edukacją, w tym przypadki, gdy szkoły dokonywały tzw. „społecznej tranzycji” uczniów bez wiedzy i zgody rodziców.

  • Zastępca sekretarza skarbu Michael Faulkender wyraził obawy co do polityki fiskalnej wobec organizacji chrześcijańskich i pro-life – w tym cofania ulg podatkowych oraz utrudniania działalności bankowej.

Głosy świadków: od IRS po wojsko

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. Michael Farris, prawnik i założyciel Patrick Henry College, który odniósł się do działań Urzędu Skarbowego (IRS) wobec pastora Gary’ego Hamricka. Kapłan jest przedmiotem dochodzenia w związku z rzekomym naruszeniem poprawki Johnsona – zakazu politycznej działalności organizacji non-profit.

Z kolei Phil Mendes, były członek Navy SEAL, opisał, jak został usunięty ze służby za odmowę przyjęcia szczepionki COVID-19 z powodów religijnych.

Bondi: „To koniec prześladowań”

„Dzisiejsze świadectwa pokazują, że Departament Sprawiedliwości pod rządami Bidena dopuszczał się nadużyć wobec pokojowych chrześcijan, ignorując zarazem brutalne przestępstwa na tle religijnym” – powiedziała Pam Bondi. – „Dzięki Prezydentowi Trumpowi położyliśmy temu kres. Naszym celem jest ochrona prawa każdego obywatela do wolności słowa i wyznania”.

Źródło: cna
Foto: YouTube, FBI

Kościół

Diecezja Buffalo wypłaci 150 milionów dolarów ofiarom nadużyć seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Diecezja Buffalo w stanie Nowy Jork ogłosiła zawarcie ugody o wartości 150 milionów dolarów z ofiarami nadużyć seksualnych dokonanych przez duchownych i inne osoby związane z Kościołem. To jedna z największych tego typu wypłat w historii Kościoła katolickiego w Stanach Zjednoczonych.

W opublikowanym oświadczeniu diecezja poinformowała, że środki na wypłatę odszkodowań zostaną przekazane przez samą diecezję, a także powiązane z nią parafie i organizacje. Ugoda dotyczy nadużyć seksualnych popełnionych przez księży, zakonników, pracowników świeckich oraz wolontariuszy działających na rzecz Kościoła.

Choć propozycja ugody wciąż wymaga zatwierdzenia przez sąd upadłościowy USA, została już zaakceptowana przez komitet reprezentujący ofiary.

“To ważny krok milowy na długiej i trudnej drodze” — powiedział biskup Buffalo, Michael Fisher. “Naszym celem od samego początku było zapewnienie choć częściowej sprawiedliwości i rekompensaty dla tych, którzy doświadczyli ogromnej krzywdy. Żadne pieniądze nie są jednak w stanie zadośćuczynić cierpieniu, bólowi psychicznemu, emocjonalnemu i duchowemu, który towarzyszył ofiarom przez całe życie.”

Druga najwyższa ugoda w historii Kościoła w USA

Według nowojorskiej kancelarii prawnej Jeff Anderson & Associates, reprezentującej ofiary w postępowaniu, porozumienie z diecezją Buffalo to druga najwyższa ugoda zawarta przez zbankrutowaną instytucję Kościoła katolickiego w historii USA.

Adwokat Stacey Benson określiła ugodę jako „ważny krok w stronę sprawiedliwości” i „symbol siły oraz odwagi setek ocalałych, którzy zdecydowali się mówić głośno o swoich doświadczeniach”.

Dalsze rozmowy i ujawnianie dokumentów

Diecezja poinformowała, że trwają negocjacje z firmami ubezpieczeniowymi w celu określenia, jaka część ugody zostanie pokryta z istniejących polis. Równocześnie toczą się rozmowy na temat pozafinansowych warunków ugody, w tym wprowadzenia dodatkowych środków ochrony dzieci oraz ujawnienia dokumentów dotyczących osób oskarżonych o nadużycia.

Biskup Michael Fisher

Kontekst historyczny

Ogłoszona właśnie ugoda następuje zaledwie kilka miesięcy po rekordowej wypłacie w wysokości 323 milionów dolarów, którą zgodziła się przekazać diecezja Rockville Centre, również z Nowego Jorku. Była to największa jak dotąd ugoda w ramach postępowania upadłościowego diecezji w USA.

Największe odszkodowanie w historii Kościoła katolickiego w USA wypłaciła jednak archidiecezja Los Angeles, która w ubiegłym roku zgodziła się wypłacić prawie 1 miliard dolarów ofiarom nadużyć.

Źródło: cna
Foto: Diecezja Buffalo, istock/Indigoai/
Czytaj dalej

Kościół

Bazylika Watykańska: osiem Mszy św. żałobnych w intencji Zmarłego Papieża

Opublikowano

dnia

Autor:

Podano szczegółowe informacje, dotyczące porządku Mszy św. żałobnych, które, zgodnie z tradycją z pierwszych wieków Kościoła, będą sprawowane w intencji Zmarłego Papieża Franciszka w Bazylice Watykańskiej w ośmiu kolejnych dniach po jego pogrzebie. Wraz z Mszą św. pogrzebową wpisują się one w przeżywanie novemdiales – dziewięciodniowej żałoby po pogrzebie Ojca Świętego.

Według rzymskiego zwyczaju, sięgającego pierwszych wieków chrześcijaństwa, w okresie dziewięciu dni, liczonych od dnia pogrzebu Ojca Świętego, tzw. novemdiales (często używana jest nazwa włoska: novendiale), odprawianych jest kolejno osiem Mszy św. żałobnych w intencji Zmarłego, które otwarte są dla wszystkich, choć w poszczególnych dniach uczestniczą w nich różne grupy, związane z Papieżem.

Szczegółowe przepisy, dotyczące tej tradycji, ukazującej powszechność Kościoła i prymat papieskiej posługi, opisane są w dokumencie Ordo Exsequiarum Romani Pontefici, uaktualnionym przez Papieża Franciszka w ubiegłym roku.

Na ich podstawie kardynałowie, którzy spotkali się dziś na obradach drugiej kongregacji generalnej, ustalili porządek Mszy św. żałobnych, który został następnie opublikowany przez mistrza papieskich ceremonii liturgicznych abp. Diego Ravellego.

Msza św. pogrzebowa Papieża Franciszka zostanie odprawiona 26 kwietnia br., a więc w pierwszym dniu novemdiales, o godz. 10.00 przy ołtarzu przed Bazyliką na Placu św. Piotra.

W kolejnych dniach Msze św. żałobne w intencji zmarłego Ojca Świętego będą sprawowane według następującego porządku:

2. dzień novemdiales: niedziela, 27 kwietnia br. o godz. 10.30 przy ołtarzu przed Bazyliką na Placu św. Piotra. Wezmą w niej udział pracownicy i wierni z Państwa Watykańskiego. Będą w niej uczestniczyć także pielgrzymi, przybyli do Rzymu z okazji Jubileuszu Nastolatków, w którego programie na ten dzień była zaplanowana Eucharystia, wieńcząca jubileuszowe spotkanie – o czym poinformowała w komunikacie Dykasteria ds. Ewangelizacji. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Pietro Parolin, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

3. dzień novemdiales: poniedziałek, 28 kwietnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej. Weźmie w niej udział Kościół Rzymu, a koncelebrze będzie przewodniczył kard. Baldassare Reina, Wikariusz Generalny Jego Świątobliwości dla Diecezji Rzymskiej.

4. dzień novemdiales: wtorek, 29 kwietnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem członków kapituł Bazylik Papieskich. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra.

5. dzień novemdiales: środa, 30 kwietnia br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem Asysty Papieskiej. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Leonardo Sandri, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego.

6. dzień novemdiales: czwartek, 1 maja br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem pracowników Kurii Rzymskiej. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego.

7. dzień novemdiales: piątek, 2 maja br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem wiernych Kościołów Wschodnich. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Claudio Gugerotti, były prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.

8. dzień novemdiales: sobota, 3 maja br. o godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem członków instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Angel Fernandez Artime, były proprefekt Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

9. dzień novemdiales: niedziela, 4 maja br., godz. 17.00 w Bazylice Watykańskiej, z udziałem Asysty Papieskiej. Koncelebrze będzie przewodniczył kard. Dominique Mamberti, protodiakon Kolegium Kardynalskiego.

Koncelebra 30 kwietnia oraz 4 maja jest zarezerwowana dla kardynałów.

Dorota Abdelmoula-Viet – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

Kościół

Rekordowe nawrócenia w Archidiecezji Los Angeles: Ponad 5500 osób powitało Wielkanoc jako katolicy

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym roku Wielkanoc w Archidiecezji Los Angeles była wyjątkowa. Ponad 5500 dorosłych i dzieci przystąpiło do Kościoła Katolickiego, co stanowi największą liczbę konwertytów od ponad dekady — i znaczący moment dla największej archidiecezji w Stanach Zjednoczonych. Dziedzictwo Papieża Franciszka zdaje się już przynosić owoce, mówi Jezuita Ojciec Józef Polak.

Ojciec Juan Ochoa, dyrektor Biura ds. Kultu Bożego, z uznaniem śledził tegoroczne dane i przyznał, że był zaskoczony ich skalą. „Zazwyczaj obserwujemy wzrost o około 10% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tym razem to było aż 45% więcej — to naprawdę coś wyjątkowego” – powiedział w rozmowie z CNA.

Z ponad pięciu tysięcy nowych członków Kościoła prawie 2800 osób przyjęło chrzest podczas Wigilii Paschalnej. Byli to głównie dorośli i młodzież, którzy wcześniej nie byli związani z żadną wspólnotą chrześcijańską.

Pozostali konwertyci byli już wcześniej ochrzczeni w innych tradycjach chrześcijańskich i teraz otrzymali sakrament bierzmowania oraz po raz pierwszy przyjęli Eucharystię w parafiach rozsianych po powiatach Los Angeles, Ventura i Santa Barbara.

Co ich przyciągnęło? Cisza po pandemii i głód duchowości

Ojciec Ochoa zauważa, że w tym roku decyzje o konwersji były wyjątkowo głębokie i przemyślane. „Nie ma jednego powodu, który mógłby to wyjaśnić. Ale myślę, że pandemia COVID-19 otworzyła w wielu ludziach przestrzeń do refleksji. Zaczęli zadawać sobie pytania, na które wcześniej nie mieli czasu ani odwagi. I być może teraz są gotowi na coś więcej” – tłumaczy duchowny.

Zmieniające się parafie i nowe podejście do ewangelizacji

Według ojca Ochoi zmienia się także sposób, w jaki lokalne parafie podchodzą do ludzi. „Niektórzy księża zaczęli zadawać sobie pytanie: Kogo jeszcze nie ma w naszych ławkach? I co możemy zrobić, żeby dotrzeć właśnie do nich?” – mówi.

Kluczową rolę odgrywa tutaj Biuro Nowej Ewangelizacji i Życia Parafialnego, które zamiast narzucać uniwersalne rozwiązania, współpracuje z lokalnymi wspólnotami, by tworzyć skrojone na miarę inicjatywy misyjne.

Ojciec Juan Ochoa

Trend ogólnokrajowy: dorosłe nawrócenia w całych Stanach

Archidiecezja Los Angeles nie jest odosobniona. Diecezje w innych częściach kraju również zauważają wzrost liczby dorosłych przystępujących do Kościoła. „Obserwujemy głód sensu” – mówi Thomas Rzeźnik, historyk z Uniwersytetu Seton Hall.

Nowy rozdział dla Kościoła

Ponad 5500 historii, 5500 decyzji, 5500 nowych początków. Dla Archidiecezji Los Angeles to nie tylko statystyka — to żywy znak, że wiara wciąż przemawia, wciąż przyciąga i wciąż przemienia.

„Ci ludzie nie przyszli tu z przymusu” – podkreśla Ojciec Juan Ochoa. – „Przyszli, bo coś ich wezwało. I odpowiedzieli na to wezwanie”.

Źródło: cna
Foto: Archidiecezja Los Angeles
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu