News Chicago
Pedro Martinez rozstaje się z Chicago. Obejmie stanowisko komisarza edukacji w Massachusetts

Pedro Martinez, obecny dyrektor generalny Szkół Publicznych w Chicago (CPS), został rekomendowany przez stanową Radę Edukacji Massachusetts na stanowisko nowego komisarza ds. edukacji K-12. Jego nominacja oczekuje na ostateczną akceptację Sekretarza Edukacji stanu, Patricka Tutwilera, który już wyraził poparcie dla tej decyzji.
We wtorek dziewięciu członków Rady zagłosowało za kandydaturą Pedro Martineza, dwóch wstrzymało się od głosu, popierając innego finalistę.
„W obecnym czasie i miejscu potrzebujemy przywództwa, które jest jednocześnie odważne, sprawdzone i otwarte na współpracę. Pedro Martinez spełnia te kryteria” – powiedział Tutwiler. – „Będę z dumą wspierał jego nominację”.
Nowy rozdział po trudnym zakończeniu w Chicago
Pedro Martinez oficjalnie zakończy swoją kadencję w Chicago Public Schools CPS w czerwcu, po zakończeniu bieżącego roku szkolnego. W oświadczeniu wyraził wdzięczność za możliwość pracy w rodzinnym mieście, które – jak sam podkreśla – odegrało kluczową rolę w jego życiu.
„Powrót do Chicago i służba jako dyrektor generalny CPS były największym przywilejem mojego życia” – napisał Martinez. – „Jestem wdzięczny Radzie Massachusetts za zaufanie i docenienie naszej pracy, zarówno w Chicago, jak i wcześniej w San Antonio oraz Nevadzie”.
Pedro Martinez urodził się w Meksyku, a jego rodzina wyemigrowała do Chicago, gdzie uczęszczał do szkół CPS.
Zmiana na tle kontrowersji
Martinez został usunięty z funkcji dyrektora generalnego CPS w grudniu 2024 roku, po długotrwałym konflikcie z chicagowskim Związkiem Nauczycieli (CTU) oraz Burmistrzem Brandonem Johnsonem. Choć formalnie nie podano przyczyny odwołania, jego odejście było efektem narastających napięć wokół polityki edukacyjnej i negocjacji kontraktowych.
W okresie przejściowym Martinez pełnił nadal funkcję tymczasową, nadzorując zawarcie nowej umowy ze związkiem zawodowym. Chętnie także przypominał swoje osiągnięcia, m.in. uznawaną w skali kraju odbudowę edukacyjną po pandemii i reformę finansowania szkół publicznych w Chicago.
Nowe wyzwanie: Edukacja w Massachusetts
Massachusetts to jeden z najlepiej ocenianych systemów edukacji w USA, ale również borykający się z wyzwaniami, takimi jak pogłębiające się nierówności edukacyjne i napięcia polityczne wokół programów nauczania.
Pedro Martinez został wybrany spośród 42 kandydatów i był jednym z trzech finalistów. Jako jedyny w tej grupie miał doświadczenie w zarządzaniu dużym systemem szkolnym. Jako komisarz nadzorować będzie ponad 300 okręgów szkolnych, obejmujących blisko 900 000 uczniów.
Wielu członków rady stanowej wskazywało, że doceniają jego zdolność do zarządzania w trudnych, politycznie złożonych warunkach.
Co dalej z CPS?
W związku z odejściem Martineza, chicagowska Rada Edukacji zapowiedziała intensyfikację poszukiwań nowego lidera wiosną. System CPS wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami – od reform strukturalnych, przez negocjacje ze związkami, po odbudowę zaufania społecznego.
Źródło: WBEZ
Foto: YouTube, CPS
News Chicago
Uroczystości Wielkiego Piątku na Trójcowie, 18 kwietnia. Fot. Wojciech Adamski
News Chicago
Chicago Public Library wprowadza nowe karty i limity wypożyczeń – co się zmienia od 1 maja?

Od 1 maja 2025 roku Chicago Public Library wprowadza istotne zmiany w systemie kart bibliotecznych oraz limitach wypożyczeń. Celem nowej polityki jest zwiększenie dostępności zasobów dla mieszkańców Chicago oraz lepsze zarządzanie cyfrowymi kolekcjami.
Nowe karty biblioteczne: dwie opcje dostępu
Dotychczasowe karty elektroniczne zostaną wycofane. Zamiast nich użytkownicy będą musieli ubiegać się o jedną z dwóch nowych kart:
-
Karta pełnego dostępu bez daty ważności i konieczności odnawiania – dostępna dla mieszkańców Chicago po okazaniu:
-
dokumentu tożsamości ze zdjęciem z aktualnym adresem w Chicago lub
-
dokumentu tożsamości ze zdjęciem oraz dokumentu potwierdzającego adres (np. rachunek, umowa najmu).
-
-
Tymczasowa karta dostępu – ważna przez 90 dni, bez możliwości przedłużenia. Przeznaczona dla osób, które nie mogą potwierdzić adresu zamieszkania w Chicago.
Zmiany mają na celu priorytetowe traktowanie mieszkańców miasta w dostępie do zasobów bibliotek.
Niższe limity wypożyczeń cyfrowych
Wraz z nowymi kartami, biblioteka obniża limity miesięcznych wypożyczeń cyfrowych. Powód? Rosnące koszty licencji i zmniejszone zapotrzebowanie na e-booki po pandemii.
Nowe limity dla posiadaczy kart pełnego dostępu:
-
OverDrive:
-
Wypożyczenia: 10 miesięcznie (wcześniej 15)
-
Rezerwacje („holdsy”): 5 miesięcznie (wcześniej 12)
-
-
Hoopla:
-
Wypożyczenia: 5 miesięcznie (wcześniej 8)
-
“Cyfrowe tytuły są znacznie droższe niż ich drukowane odpowiedniki” – tłumaczy biblioteka w oficjalnym komunikacie. “W wielu przypadkach płacimy nawet trzy razy więcej niż zwykli konsumenci, a dostęp do nich jest ograniczony czasowo lub licencyjnie.”
Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele bibliotek zwiększyło limity wypożyczeń online, odpowiadając na zamknięcie instytucji kultury i szkół. Dziś, gdy sytuacja się ustabilizowała, Chicago Public Library dostosowuje politykę do nowych realiów – tak by utrzymać równowagę między kosztami, a dostępnością.
Nowa strategia ma również ułatwić bardziej sprawiedliwy dostęp do zasobów biblioteki dla lokalnej społeczności.
Źródło: WBEZ
Foto: istock/dusanpetkovic/
News Chicago
Odłóż telefon i koncentruj się na drodze: Nowe wymagania dla młodych kierowców w Illinois

W ramach walki z rozproszeniem uwagi za kierownicą, stan Illinois wprowadza nowe zasady dla uczniów-kierowców. Każdy nastolatek ubiegający się o prawo jazdy będzie musiał obowiązkowo obejrzeć specjalny film edukacyjny, który ma na celu uświadomić konsekwencje niebezpiecznych zachowań na drodze. Nowe przepisy są częścią szerszej kampanii „One Road, One Focus”. We wtorek ogłosił je Sekretarz Stanu Alexi Giannoulias.
Film edukacyjny — obowiązek dla przyszłych kierowców
Zgodnie z założeniami kampanii, film musi zostać obejrzany przez każdego ucznia posiadającego tymczasowe pozwolenie na naukę jazdy przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.
Materiał ma uświadomić młodym kierowcom, jak poważne skutki może mieć chwila nieuwagi za kierownicą — od wysyłania wiadomości tekstowych po przeglądanie mediów społecznościowych.
„To nie tylko przepis — to narzędzie, które może uratować życie”, podkreślają urzędnicy stanu.
Tragiczne liczby, realne zagrożenie
Dane przytoczone przez Narodową Administrację Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) są alarmujące: w wyniku wypadków spowodowanych przez rozproszenie uwagi zginęło niemal 3300 osób, a ponad 300 tysięcy zostało rannych.
Sekretarz Stanu Alexi Giannoulias przypomniał, że ryzyko wypadku podczas pisania SMS-a jest aż sześciokrotnie wyższe niż podczas prowadzenia pod wpływem alkoholu.
„Rozproszona jazda to pijana jazda naszych czasów” – powiedział Giannoulias w emocjonalnym wystąpieniu w październiku 2024 roku, w towarzystwie matki 14-letniej ofiary wypadku spowodowanego przez nieuważnego kierowcę.
Szeroko zakrojone działania — nie tylko film
Kampania „One Road, One Focus” to nie tylko edukacja. Program obejmuje również billboardy informacyjne, które mają zwiększyć świadomość społeczną, a także zintensyfikowane działania służb mundurowych. Policja stanowa Illinois będzie współpracować z Biurem Sekretarza Stanu, patrolując obszary szczególnie zagrożone wypadkami.
Dodatkowo powstanie specjalny program grantowy, który umożliwi lokalnym organom ścigania prowadzenie kampanii edukacyjnych w swoich społecznościach.
Miesiąc świadomości i pełne wdrożenie programu
Choć program został zapowiedziany jeszcze w październiku, jego pełna implementacja rusza właśnie teraz — w kwietniu, który obchodzony jest w całych Stanach Zjednoczonych jako Miesiąc Świadomości Rozproszonej Uwagi Kierowców.
Władze Illinois liczą, że dzięki połączeniu edukacji, prewencji i egzekwowania prawa, liczba wypadków drogowych z udziałem młodych i rozproszonych kierowców znacząco spadnie.
Źródło: nbc
Foto: Illinois Secretary of State, istock/AndreyPopov/
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News Chicago2 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół4 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
News USA4 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom