News Chicago
90 lat więzienia zasądzono zabójcy chicagowskiego policjanta Johna Rivery

We wtorek Menelik Jackson, 30-letni mieszkaniec miasta, został skazany na 90 lat więzienia za brutalne morderstwo funkcjonariusza Johna Rivery z chicagowskiej policji. Do tragedii doszło w marcu 2019 roku, w pobliżu słynnej restauracji McDonald’s Rock-n-Roll w dzielnicy River North.
Wyrok zapadł po październikowym procesie, w którym Menelik Jackson został uznany za winnego dwóch zarzutów morderstwa, jednego zarzutu ciężkiego pobicia oraz dwóch zarzutów nielegalnego użycia broni palnej.
Według śledczych, Jackson i jego wspólnik, Jaquan Washington, uczestniczyli w bójce z grupą mężczyzn pochodzenia latynoskiego na pokładzie tzw. „party busa” zaparkowanego przy McDonald’s przy 600 N. Clark St. Wydarzenie miało miejsce we wczesnych godzinach porannych 23 marca 2019 r.
Niedługo później, Jackson został zarejestrowany na nagraniach z monitoringu, gdy wrócił na miejsce z bronią palną.
W poszukiwaniu domniemanych przeciwników z autobusu, podszedł do bezdomnego mężczyzny, Jovana Battle’a, pytając, czy widział w okolicy jakichś Latynosów. Battle wskazał zaparkowany w pobliżu samochód, w którym znajdował się funkcjonariusz John Rivera — poza służbą, w towarzystwie swojej dziewczyny, przyjaciela oraz drugiego policjanta.
Menelik Jackson podszedł do pojazdu i otworzył ogień. Rivera, mimo odniesionych ran, zdołał zasłonić swoją partnerkę, chroniąc ją własnym ciałem. Niestety, odniesione obrażenia okazały się śmiertelne.
„W akcie tchórzostwa pan Jackson wrócił uzbrojony, by rozwiązać błahy konflikt, kończąc to spotkaniem z pierwszym Latynosem, którego napotkał — Johnem Riverą” — powiedział ówczesny Komendant CPD Eddie Johnson podczas konferencji prasowej w 2019 roku.
Sprawa miała również innych uczestników. Jovan Battle został uznany winnym morderstwa, ciężkiego pobicia oraz innych przestępstw i skazany na 65 lat więzienia w sierpniu 2019 roku. Jaquan Washington, który przyznał się do udziału w spisku mającym na celu popełnienie morderstwa pierwszego stopnia, otrzymał w sierpniu 2023 roku karę 13 lat pozbawienia wolności.

Menelik Jackson
Śmierć oficera Johna Rivery wstrząsnęła społecznością i służbami mundurowymi w całym Chicago. Uważany za oddanego funkcjonariusza i osobę głęboko zaangażowaną w życie społeczne miasta, Rivera został pośmiertnie uhonorowany jako bohater.
Źródło: cbs
Foto: Chicago Police Department
News Chicago
Lato pełne śmiechu, muzyki i wspólnego śpiewania zapowiada Paramount Theatre w Aurorze

Teatr Paramount w Aurorze zaprezentował ekscytujący program na lato 2025 – pełen komedii, koncertów w hołdzie gwiazdom oraz wyjątkowych wydarzeń dla fanów musicali. Sezon zapowiada się jako prawdziwa uczta dla miłośników rozrywki na żywo. Bilety są w sprzedaży już od dziś.
Start z potężną dawką śmiechu
Lato rozpocznie się występami znakomitej komiczki Jen Kober, znanej z ról w „The Mandalorian” i „American Horror Story”. Jej stand-upy będzie można zobaczyć 6 i 7 czerwca o godz. 8:00PM w Copley Theatre (8 E. Galena Blvd., Aurora).
Legendarne skecze Second City
Od 17 do 28 czerwca na tej samej scenie zagości jubileuszowe show „The Second City 65th Anniversary Show” – kompilacja najzabawniejszych i najbardziej kultowych skeczy w historii słynnej chicagowskiej grupy komediowej.
Wspólne śpiewanie do „Wicked”
W sobotę 21 czerwca fani Broadwayu będą mogli wziąć udział w dwóch wyjątkowych pokazach musicalowych typu „sing-along” do hitu „Wicked”. Pokazy odbędą się o 2:00 i 7:00PM w głównym budynku Paramount Theatre (23 E. Galena Blvd.).
Król popu i inne muzyczne hołdy
12 lipca scena Paramount rozbłyśnie dzięki koncertowi „MJ LIVE: The Michael Jackson Tribute Concert”. W rolę Króla Popu wcieli się charyzmatyczny Jalles Franca, któremu towarzyszyć będą profesjonalni tancerze i zespół MJ LIVE.
Tydzień później, 19 lipca, na życzenie publiczności powróci „Hollywood Nights: The Bob Seger Experience” – energetyczny tribute show z Rickiem Murphym jako Bobem Segerem.
Miłośnicy Taylor Swift, czyli Swifties, nie mogą przegapić „Let’s Sing Taylor: An Unofficial Live Tribute Show”, który odbędzie się 26 lipca o godz. 8:00PM. Publiczność usłyszy największe przeboje Taylor w nowoczesnych aranżacjach i będzie mogła śpiewać razem z artystami.
Zakończenie w stylu retro
Letni sezon zakończy się spektakularnym koncertem Happy Together Tour – świętem muzyki lat 60. i 70. W sobotę 9 sierpnia o godz. 8:00PM na scenie pojawią się oryginalni członkowie kultowych zespołów: The Turtles, Jay and the Americans, Little Anthony, Gary Puckett & The Union Gap, The Vogues i The Cowsills.
Bilety w cenach od 15 do 59,50 USD będą dostępne od dzisiaj, od godz. 10:00AM. Można je kupić online na stronie paramountaurora.com lub telefonicznie pod numerem (630) 896-6666.
Źródło: dailyherald
Foto: Paramount Theatre Aurora
News Chicago
„Trivia for a Cause” w Naperville – wieczór zabawy i pomoc dzieciom z Kenii

28 kwietnia, Rotary Club of Naperville Sunrise zaprasza na wyjątkowe wydarzenie charytatywne: „Trivia for a Cause”, podczas którego uczestnicy będą mogli nie tylko zmierzyć się w quizie, ale przede wszystkim wspomóc dzieci z sierocińca Cherish Watoto w Nairobi, Kenii. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na stypendia dla uczniów szkół średnich, którzy dzięki wsparciu darczyńców będą mogli kontynuować edukację i budować lepszą przyszłość.
Impreza odbędzie się w eleganckim Elements Events w Hotel Indigo w centrum Naperville i obejmie:
- trzy rundy emocjonującego quizu,
- przekąski barowe,
- napoje bezalkoholowe,
- 1 piwo lub kieliszek wina w cenie biletu,
- bar za gotówkę,
- cichą aukcję oraz loterię 50/50,
- możliwość zakupu „mulliganów”, czyli jokerów ułatwiających grę w quizie.
Zabawa jest zespołowa — drużyny mogą liczyć od 6 do 8 osób, ale nie musisz mieć własnej grupy. Organizatorzy chętnie połączą gości w nowe zespoły, żeby zapewnić integrację i dobrą atmosferę.
Rotary Club of Naperville Sunrise działa nie tylko lokalnie, ale i globalnie – od budowy szkół w Zambii, przez elektryfikację wsi w Hondurasie, aż po dostarczanie czystej wody w Gwatemali.
Jak dołączyć i pomóc
Bilety na wydarzenie kosztują 80 USD i obejmują udział w quizie, napoje oraz przekąski.
Losy na loterię 50/50 – 10 USD za sztukę lub 6 za 50 USD.
„Mulligany” – 5 USD.
Wszystko – bilety, darowizny, aukcja – znajdziesz na stronie: auctria.events/SunriseTrivia
O Rotary Sunrise
Rotary Club of Naperville Sunrise spotyka się na śniadaniach w pierwsze trzy piątki każdego miesiąca w godzinach 7:00–8:00, zazwyczaj w Naperville Country Club. Klub zrzesza ludzi z pasją do pomagania – zarówno w swojej społeczności, jak i na całym świecie. Więcej informacji: www.napervillesunrise.com
Źródło; dailyherald
Foto: Cherish Watoto
News Chicago
Lincoln Square testuje życie bez samochodów. Czy to zapowiedź większych zmian?

Od poniedziałku odcinek ulicy North Lincoln Avenue – pomiędzy Lawrence a Leland Avenue – został zamknięty dla aut. Choć początkowo miało to potrwać tylko tydzień, wszystko zależy od pogody i postępów prac. Zamknięcie jest związane z modernizacją stacji kolejki Brown Line (Western Avenue), pobliskiego placu oraz parkingu.
Tymczasowe zamknięcie ruchu samochodowego na jednym z najbardziej ruchliwych odcinków Lincoln Square może być jednak czymś więcej niż tylko efektem budowy – może stać się przedsmakiem przyszłości, w której piesi będą mieli pierwszeństwo.
Czy można serce dzielnicy zamienić na plac z zielenią i przestrzenią dla mieszkańców?
Władze lokalne – z Radnym Mattem Martinem na czele – traktują obecną sytuację jako eksperyment. „To szansa, by zobaczyć, jak działa zamknięcie ruchu. Zbieramy dane, rozmawiamy z mieszkańcami i biznesami, zanim podejmiemy jakiekolwiek dalsze kroki” – mówi jego szef sztabu, Josh Mark.
Zamknięcie ulicy wywołało debatę na temat logistyki – co z dostawami? Co z klientami, którzy dojeżdżają z innych części miasta? Adam Kingsley z organizacji Heart of Lincoln Square podkreśla, że to pytania, na które trzeba znaleźć odpowiedzi, zanim podejmie się decyzję o ewentualnym stałym zamknięciu ulicy.
Chicago Department of Transportation również podchodzi do tematu z ostrożnością. Jak mówi rzeczniczka Erica Schroeder, każde takie przedsięwzięcie musi być dobrze zaplanowane, uwzględniając nie tylko kwestie infrastrukturalne, ale i społeczne: od dostępności usług, przez wpływ na ruch, po modele aktywowania nowej przestrzeni.
Obecne prace są częścią realizacji planu generalnego Lincoln Square z 2019 roku, który przewiduje poprawę estetyki i bezpieczeństwa w okolicy. W ciągu ostatniego roku odnowiono Giddings Plaza za 400 tysięcy dolarów, a trwające inwestycje mają uczynić dzielnicę jeszcze bardziej przyjazną dla pieszych i rowerzystów.
Czy Lincoln Square jest gotowe na większą transformację? Jak mówi Rudy Flores, dyrektor lokalnej izby handlowej: „Na razie skupiamy się na przetrwaniu budowy. Ale tydzień bez samochodów może dać nam ważny wgląd w to, co możliwe. Pytanie brzmi: czy jesteśmy na to gotowi?”.
Źródło: blockclubchicago
Foto: Erstwhile, istock/smodj/
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News Chicago2 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół4 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
News USA4 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom