Połącz się z nami

Kościół

Prymas Polski przewodniczył uroczystości święta Chrztu Polski na Ostrowie Lednickim

Opublikowano

dnia

Prymas Polski abp Wojciech Polak przewodniczył w niedzielę uroczystej Mszy świętej z okazji Narodowego Święta Chrztu Polski, obchodzonego 14 kwietnia. Liturgia odbyła się w symbolicznym miejscu – na Ostrowie Lednickim, jednym z możliwych miejsc chrztu Mieszka I. O wydarzeniu mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.

W swoim kazaniu abp Wojciech Polak przypomniał, że to wydarzenie zapoczątkowało – jak ujął za bł. kard. Stefanem Wyszyńskim„błogosławiony ciąg łaski, świateł i mocy Bożych”, który trwa nieprzerwanie od ponad tysiąca lat i jest dla współczesnych Polaków nie tylko powodem do dumy, ale także wezwaniem do odpowiedzialności.

“W jej imię można jednoczyć albo dzielić, uspokajać rozgrzane serca lub jątrzyć” – mówił Prymas, nawiązując do współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwem. “Człowiek może używać wolności dobrze lub źle. Może budować, ale i niszczyć.”

Święty Wojciech, cesarz Otton i korony królów

W przemówieniu Prymasa nie zabrakło nawiązań do kolejnych wielkich postaci i wydarzeń, które wpisały się w duchowy i polityczny fundament państwa polskiego. Abp Polak przypomniał postać św. Wojciecha, biskupa i męczennika, którego relikwie spoczęły w Gnieźnie, a także pielgrzymkę cesarza Ottona III do jego grobu w 1000 roku, która przyniosła ustanowienie pierwszej metropolii kościelnej w Polsce.

Szczególny wymiar miało także przypomnienie pierwszych koronacji królewskich, które odbyły się w Gnieźnie dokładnie tysiąc lat temu – najpierw Bolesława Chrobrego, potem jego syna Mieszka II Lamberta, a także pierwszej polskiej królowej – Rychezy.

Chrzest Polski – symbol i zobowiązanie

Ustanowione w 2019 roku przez Sejm Narodowe Święto Chrztu Polski przypomina o przełomowym wydarzeniu z 966 roku, które włączyło Polskę do wspólnoty chrześcijańskich narodów Europy.

Jak zaznaczył Prymas, święto to nie powinno być tylko wspomnieniem historycznym, ale impulsem do refleksji nad naszym dziedzictwem, wolnością i odpowiedzialnością za dobro wspólne.

Historia na wyciągnięcie ręki

Uroczystości na Ostrowie Lednickim, miejscu uznawanym przez wielu historyków za jedno z potencjalnych miejsc chrztu Mieszka I, miały także charakter edukacyjny. Tego dnia odwiedzający „wyspę władców” mogli zwiedzać jej zabytki w towarzystwie archeologów i wysłuchać prelekcji o symbolice i historii miejsca, gdzie narodziła się chrześcijańska Polska.

W zachowanych ruinach preromańskiej kaplicy z czasów pierwszych Piastów bije serce polskiej tożsamości – tej religijnej, narodowej i kulturowej.

Źródło: kai
Foto: YouTube

Kościół

Papież przygotował tegoroczne rozważania wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej

Opublikowano

dnia

Autor:

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przekazało kolejne informacje o stanie zdrowia Ojca Świętego i celebracjach Triduum Paschalnego w Watykanie.

Coraz rzadsze podawanie tlenu

Jak poinformowano, stan zdrowia Papieża nadal się poprawia, szczególnie w zakresie sprawności ruchowej, oddychania i głosu. Ojciec Święty coraz rzadziej korzysta z podawanego tlenu; wysokoprzepływowa tlenoterapia jest stosowana rzadko i jedynie w celach terapeutycznych, głównie wieczorami i kiedy wystąpi taka potrzeba. Kontynuowane jest też leczenie. Papież nadal przyjmuje podczas krótkich spotkań przełożonych Kurii Rzymskiej.

Papieskie rozważania na Wielki Piątek

Tegoroczne rozważania Drogi Krzyżowej zostały przygotowane przez Papieża i zostaną opublikowane o godz. 12:00 w Wielki Piątek. Zaś samemu nabożeństwu Drogi Krzyżowej w Koloseum, które rozpocznie się w Wielki Piątek o godz. 21.15, będzie przewodniczył papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kard. Baldo Reina.

Celebracje liturgiczne Triduum Paschalnego

Dziś opublikowano kalendarz celebracji w Bazylice św. Piotra. W Wielki Czwartek rano Mszę Krzyżma odprawi kard. Domenico Calcagno, emerytowany przewodniczący urzędu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Z kolei Msza Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18:00 i będzie ona sprawowana bez asysty papieskiej (Capella Papale). W Wielki Piątek liturgii Męki Pańskiej o godz. 17.00 przewodniczyć będzie kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.

Ojciec Święty sam wyznacza kardynałów do przewodniczenia poszczególnym uroczystościom liturgicznym. Nie ma jeszcze informacji dotyczących jego udziału w obchodach Paschalnych.

Vatican News

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej

News USA

Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym

Opublikowano

dnia

Autor:

Senator USA Eric Schmitt, Republikanin z Missouri, ogłosił wprowadzenie projektu ustawy, który miałby ustanowić Poniedziałek Wielkanocny jako federalne święto. Celem inicjatywy jest umożliwienie rodzinom wspólnego celebrowania „najświętszego dnia w chrześcijaństwie”.

Eric Schmitt przedstawił swoją propozycję w serii wpisów w serwisie X), podkreślając, że Wielkanoc obchodzona jest przez 81% Amerykanów, jednak obecny kalendarz federalnych świąt nie daje im wystarczających możliwości do wspólnego świętowania.

„To nie jest radykalny pomysł” — napisał senator. — „To uznanie tradycji, która jest fundamentem zachodniej cywilizacji i która już dziś funkcjonuje jako święto publiczne w wielu krajach, takich jak Kanada, Australia, Nowa Zelandia czy większość Europy Zachodniej.”

Religijne i praktyczne uzasadnienie

Schmitt zaznaczył, że choć inicjatywa wynika z religijnych korzeni Wielkanocy, to niesie także wymierne korzyści społeczne i gospodarcze.

„To święto, które jednoczy ponad trzy czwarte Amerykanów” — napisał. — „Nie jest to ‘mikro-święto’, ale centralny punkt kalendarza duchowego dla milionów obywateli.”

Senator dodał również, że historycznie wiele amerykańskich szkół zapewniało uczniom wolne w Wielki Piątek oraz Poniedziałek Wielkanocny, a wprowadzenie ogólnokrajowego dnia wolnego byłoby kontynuacją tej tradycji. Ponadto Schmitt argumentował, że federalne uznanie Poniedziałku Wielkanocnego zapełniłoby lukę w kalendarzu świąt między kwietniem a majem — obecnie najdłuższym okresem bez święta federalnego.

Korzyści ekonomiczne

Senator wskazał również na możliwe korzyści gospodarcze, jakie mogłoby przynieść nowe święto.

„Weekend wielkanocny generuje już około 15 mld USD dla naszej gospodarki” — napisał. — „Uczynienie go trzydniowym weekendem mogłoby zwiększyć tę wartość o dodatkowe 10–15%, co oznacza nawet 2 mld USD więcej w aktywności gospodarczej.”

Schmitt zaznaczył, że jego propozycja nie ma charakteru politycznego i nie powinna być postrzegana przez pryzmat podziałów partyjnych: „To nie jest święto republikańskie ani demokratyczne. To święto amerykańskie” — podkreślił. „To okazja, by wspólnie celebrować moment, który dla wielu symbolizuje odnowę, nadzieję i fundamenty naszej cywilizacji.”

Co dalej z ustawą?

Projekt ustawy znajduje się obecnie na wczesnym etapie procesu legislacyjnego w Kongresie. Schmitt nie wskazał jeszcze współautorów ani daty planowanego głosowania, ale zapowiedział, że będzie aktywnie zabiegał o poparcie zarówno wśród Republikanów, jak i Demokratów.

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/mbolina/
Czytaj dalej

News USA

Donald Trump na Niedzielę Palmową: Wiara, Wielkanoc i Wolność Religijna

Opublikowano

dnia

Autor:

W Niedzielę Palmową Prezydent Donald Trump opublikował dwa orędzia — jedno na platformie Truth Social, drugie w formie oficjalnego komunikatu Białego Domu — podkreślając znaczenie Wielkiego Tygodnia dla chrześcijan oraz ponawiając swoje zobowiązanie do obrony wolności religijnej w życiu publicznym.

Donald Trump zwrócił się do osób wierzących, życząc im „radosnych i błogosławionych Świąt Wielkanocnych” i przypominając o centralnym przesłaniu chrześcijańskiej wiary: męce, śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa.

„Chrześcijanie na całym świecie pamiętają ukrzyżowanie jednorodzonego Syna Bożego, naszego Pana i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, a w Niedzielę Wielkanocną świętujemy Jego chwalebne zmartwychwstanie i głosimy, jak czynimy to od prawie 2000 lat: ‘On zmartwychwstał!” — napisał Trump 13 kwietnia.

Wielki Tydzień: czas refleksji i nadziei

W swoich wypowiedziach prezydent wskazywał, że Wielki Tydzień to nie tylko czas duchowej refleksji, ale także okazja do przypomnienia wartości, które powinny kształtować naród.

„Chwała Niedzieli Wielkanocnej nie mogłaby nastać bez ofiary Jezusa Chrystusa. Dobrowolnie przyjął cierpienie, tortury i śmierć na krzyżu, z miłości do całej ludzkości. Przez Jego śmierć mamy odkupienie. Przez Jego zmartwychwstanie — nadzieję na życie wieczne” — powiedział Donald Trump.

Prezydent dodał, że Wielkanoc niesie przesłanie zwycięstwa światła nad ciemnością: pusty grób symbolizuje, że „śmierć nie ma ostatniego słowa”.

Naród wierzących i obrona wartości chrześcijańskich

Opisując siebie jako chrześcijanina bezwyznaniowego, Trump wyraził przekonanie, że Stany Zjednoczone są i powinny pozostać „narodem wierzących”.

„Potrzebujemy Boga. Chcemy Boga. Z Jego pomocą uczynimy nasz naród silniejszym, bezpieczniejszym, bardziej zamożnym i zjednoczonym niż kiedykolwiek wcześniej” — zaznaczył.

W specjalnym komunikacie wydanym przez Biały Dom Donald Trump oraz Pierwsza Dama Melania Trump zadeklarowali modlitwę w intencji wszystkich chrześcijan świętujących Wielkanoc i ponowili apel o duchową odnowę Ameryki.

Zobowiązanie do ochrony wolności religijnej

W orędziu Wielkotygodniowym Donald Trump nawiązał również do polityki, ponawiając swoje zobowiązanie do obrony wolności religijnej:

„Moja administracja odnawia obietnicę obrony wiary chrześcijańskiej — w szkołach, wojsku, miejscach pracy, szpitalach i urzędach. Nie zawahamy się, by chronić prawo do wyznawania wiary, godność życia i obecność Boga w przestrzeni publicznej”.

W lutym Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze powołujące specjalny zespół zadaniowy mający „zwalczać uprzedzenia antychrześcijańskie” w administracji federalnej. Zespół ten dokonuje przeglądu polityk m.in. w Departamencie Sprawiedliwości i FBI, w celu zidentyfikowania praktyk naruszających konstytucyjne prawa osób wierzących.

Spór z Kościołem katolickim i polityka społeczna

Chociaż Trump konsekwentnie przedstawia się jako obrońca chrześcijańskich wartości, jego administracja niejednokrotnie ścierała się z Kościołem katolickim. Biskupi krytykowali cięcia w programach dla uchodźców oraz ograniczenia finansowania zagranicznej pomocy, które uderzyły w katolickie organizacje humanitarne.

Obecnie Kościół katolicki jest stroną w pozwie przeciwko administracji Trumpa, zarzucając jej naruszenia w zakresie finansowania organizacji opartych na wierze.

Wielkanoc jako wezwanie do duchowej odnowy

Pomimo napięć politycznych, przesłanie Donalda Trumpa z Niedzieli Palmowej było przede wszystkim wezwaniem do jedności duchowej i odnowy wiary.

„Modlimy się, by Duch Święty został wylany na nasz ukochany naród. Aby Ameryka pozostała latarnią wiary, nadziei i wolności — i byśmy dążyli do przyszłości, która odzwierciedla prawdę, piękno i dobroć wiecznego królestwa Chrystusa w niebie”.

Źródło: cna
Foto: The White House, istock/RomoloTavani/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu