Połącz się z nami

News USA

Pełne mleko wraca do łask? Trwa debata o jego powrót do szkolnych stołówek w USA

Opublikowano

dnia

Ponad dekadę po tym, jak pełnotłuste mleko zniknęło ze szkolnych posiłków w ramach walki z otyłością dzieci, w Stanach Zjednoczonych rośnie presja, by przywrócić je do menu. Ustawodawcy na Kapitolu ponownie zajmują się projektem ustawy, który zezwoliłby na podawanie uczniom mleka pełnego i 2-procentowego — obok dotychczas obowiązkowego odtłuszczonego i niskotłuszczowego.

We wtorek senacka komisja zorganizowała publiczne wysłuchanie dotyczące propozycji ustawy „Whole Milk for Healthy Kids Act”, cieszącej się poparciem zarówno Republikanów, jak i Demokratów.

“Dzieci potrzebują pełnowartościowego, odżywczego jedzenia, aby zdrowo rosnąć. A pełne mleko to bogate źródło niezbędnych składników” – powiedział Senator John Fetterman z Pensylwanii, jeden z autorów ustawy.

Mleko kontra wytyczne zdrowotne

Obecna polityka to spuścizna reform żywieniowych z czasów administracji Baracka Obamy. Wprowadzona w 2010 roku ustawa Healthy, Hunger-Free Kids Act wymagała m.in. większej ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz niskotłuszczowego nabiału w szkolnych posiłkach. Od 2012 roku pełnotłuste mleko zostało całkowicie wycofane ze stołówek.

Motywacja? Zmniejszenie spożycia kalorii i tłuszczów nasyconych — czynników zwiększających ryzyko chorób serca i otyłości u dzieci.

Jednak przeciwnicy tej polityki przekonują, że pełne mleko zostało niesłusznie zdyskredytowane. Część badań sugeruje wręcz, że dzieci pijące mleko pełnotłuste rzadziej cierpią na nadwagę niż te, które wybierają wersje odtłuszczone.

Krytycy zwracają też uwagę, że wiele dzieci nie lubi smaku mleka o obniżonej zawartości tłuszczu i w ogóle przestaje je pić — co skutkuje niedoborem wapnia i witamin.

Jak ustalane są zasady żywienia w szkołach?

Za wytyczne odpowiada Departament Rolnictwa USA (USDA). Normy żywieniowe dla programów śniadaniowych i obiadowych, które codziennie obejmują prawie 30 milionów uczniów, są aktualizowane co 5 lat.

Aktualnie obowiązujące zasady zalecają dzieciom powyżej drugiego roku życia spożywanie tylko mleka o niskiej lub zerowej zawartości tłuszczu.

Eksperci z panelu doradczego ds. wytycznych żywieniowych ocenili, że nie ma wystarczających dowodów, by zmieniać te zalecenia — mimo pewnych sygnałów, że mleko pełne może mieć korzystny wpływ, szczególnie u najmłodszych dzieci.

“Reforma z 2010 roku przyniosła wymierne efekty w postaci spowolnienia wzrostu otyłości wśród dzieci — nawet wśród nastolatków” – twierdzi Deanna Hoelscher, ekspertka ds. żywienia z University of Texas, która zasiadała w panelu doradczym.

Nowe badania, nowe spojrzenie

Najnowsze badania rzucają jednak inne światło na mleko pełnotłuste. Przegląd 28 analiz opublikowany w 2020 roku sugerował, że dzieci pijące pełne mleko miały o 40% mniejsze ryzyko nadwagi lub otyłości niż te spożywające mleko odtłuszczone. Choć autorzy zaznaczają, że nie można jednoznacznie stwierdzić, iż to właśnie mleko było przyczyną tych wyników.

“Nie ma dowodów na to, że pełnotłuste mleko jest gorsze dla zdrowia niż jego odtłuszczone wersje” – mówi dr Dariush Mozaffarian, specjalista ds. żywienia z Tufts University. “Co więcej, tłuszcze nasycone w nabiale nie wykazują jednoznacznie szkodliwego wpływu na zdrowie.”

Mozaffarian zauważa też paradoks obecnych regulacji: dzieciom wolno serwować mleko czekoladowe z dodatkiem cukru, o ile ma obniżoną zawartość tłuszczu, podczas gdy pełne mleko naturalne wciąż jest zakazane.

Decyzje w rękach rządu i Kongresu

Nowe wytyczne dietetyczne na lata 2025–2030 mają zostać opublikowane jeszcze w tym roku. Sekretarz Zdrowia Robert F. Kennedy Jr. i Sekretarz Rolnictwa Brooke Rollins zapowiedzieli dokładny przegląd raportu naukowego przygotowanego przez poprzednią administrację.

Czy oznacza to zmianę stanowiska wobec mleka pełnego? Tego jeszcze nie wiadomo.

Tymczasem projekty ustaw „Whole Milk for Healthy Kids Act” czekają na rozpatrzenie w obu izbach Kongresu. Przemysł mleczarski nie kryje nadziei, że już wkrótce amerykańskie dzieci będą mogły znów pić mleko, które – zdaniem wielu – smakuje lepiej i daje więcej wartości odżywczych.

Źródło: AP
Foto: istock/Halfpoint/ Jacob Wackerhausen/slowmotiongli/yacobchuk/

News USA

Donalda Trumpa przywitano owacją na stojąco podczas gali UFC 314 w Miami

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę Prezydent Donald Trump został entuzjastycznie przywitany przez tłum fanów podczas sobotniej gali UFC 314 w Kaseya Center w Miami. Wchodząc na arenę, otrzymał owację na stojąco, uściski dłoni i okrzyki poparcia od zgromadzonych kibiców, z których wielu machało charakterystycznymi czerwonymi czapkami z napisem “Make America Great Again”.

Donald Trump, który przebywał w Kaseya Center przez kilka godzin, skomentował reakcję publiczności, mówiąc: “To dla mnie ogromny zaszczyt. Gdybyśmy nie wykonywali dobrej roboty, reakcja byłaby zupełnie inna” – powiedział dziennikarzom na pokładzie Air Force One, wracając później do swojej rezydencji w Palm Beach.

Prezydent wszedł na arenę w towarzystwie prezesa UFC Dany White’a, z którym od lat utrzymuje bliskie relacje. Na miejscu uściskał również Joe Rogana, popularnego podcastera i byłego komentatora UFC. Przy klatce zasiedli także Elon Musk, doradca Białego Domu, oraz inni członkowie administracji, m.in.:

  • Robert F. Kennedy Jr. – Sekretarz Zdrowia,
  • Kash Patel – dyrektor FBI,
  • Tulsi Gabbard – Szefowa Wywiadu Narodowego,
  • Marco Rubio – Sekretarz Stanu.

Sport ponad polityką

Choć w ostatnich tygodniach Trump spotykał się z krytyką ze strony niektórych Demokratów i Republikanów – szczególnie po ogłoszeniu nowych ceł – na gali UFC nastroje były wyraźnie inne. “Wszyscy byli niesamowici. To wojownicy, współcześni wojownicy” – powiedział prezydent po wydarzeniu.

Po jednej z walk zwycięzca, Dominick Reyes, podszedł do prezydenta przy klatce, oddając mu hołd i robiąc wspólne zdjęcie po wywiadzie w oktagonie.

W głównym wydarzeniu wieczoru Australijczyk Alexander Volkanovski pokonał Diego Lopesa z Brazylii jednogłośną decyzją sędziów, sięgając po dziesiąty z rzędu tytuł mistrzowski w kategorii piórkowej.

Sportowy kalendarz prezydenta

To pierwszy raz, gdy Donald Trump uczestniczył w wydarzeniu UFC od rozpoczęcia swojej drugiej kadencji na początku 2025 roku. Wcześniej pojawił się m.in. na turnieju golfowym LIV w swoim klubie w Miami, a także na Daytona 500 i Super Bowl w lutym.

Prezydent Trump regularnie pojawia się na wydarzeniach sportowych, co – według analityków – pomaga mu budować poparcie, szczególnie wśród młodych mężczyzn. Obecność na galach UFC, gdzie sport łączy się z kulturą masową, to element szerszej strategii kontaktu z wyborcami.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Koniec zwolnień warunkowych i świadczeń dla imigrantów uznanych za zagrożenie bezpieczeństwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła zakończenie tymczasowych zwolnień warunkowych dla tysięcy cudzoziemców, jednocześnie odbierając im dostęp do federalnych świadczeń socjalnych. Działanie to wpisuje się w szerszą strategię zaostrzenia polityki imigracyjnej i odwrócenia kursu obranego za prezydentury Joe Bidena.

Jak poinformowali przedstawiciele Białego Domu, ponad 6300 osób, które otrzymały zwolnienie warunkowe i wjechały do USA w 2023 roku lub później, zostało zidentyfikowanych jako osoby z kryminalną przeszłością lub figurujące w bazie danych FBI Terrorist Screening Database.

Od 8 kwietnia ich tymczasowy pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych został anulowany.

Wstrzymanie dostępu do świadczeń federalnych

W ramach wdrażanych zmian, Administracja Ubezpieczeń Społecznych (SSA) przeklasyfikowała numery ubezpieczenia społecznego tych osób do tzw. pliku osób niekwalifikujących się. Ta baza danych, wcześniej znana jako plik główny śmierci, zapobiega wypłacaniu świadczeń osobom nieuprawnionym, obejmując m.in. programy takie jak Social Security, Medicaid czy inne formy pomocy federalnej.

Zwolnienie warunkowe, z którego korzystali objęci decyzją cudzoziemcy, umożliwiało im tymczasowy wjazd i pobyt w USA, a także ubieganie się o pozwolenie na pracę oraz numer ubezpieczenia społecznego – pod warunkiem, że pobyt trwał ponad rok.

Trump realizuje zapowiedzi kampanijne

Decyzję uzasadniła asystentka rzecznika prasowego Białego Domu, Liz Huston, wskazując na konsekwentną realizację obietnic z kampanii prezydenckiej:

“Prezydent Trump obiecał masowe deportacje. Usuwając bodźce ekonomiczne dla nielegalnych imigrantów, zachęcamy ich do dobrowolnego opuszczenia kraju. To dotrzymywanie słowa danego Amerykanom” oświadczyła Huston.

Koniec programów CHNV

Zmiany następują w ślad za ogłoszeniem z 25 marca, kiedy to Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) formalnie zakończył funkcjonowanie programów zwolnień warunkowych znanych jako CHNV. Inicjatywy te, wprowadzone w latach 2022–2023, umożliwiały obywatelom Kuby, Haiti, Nikaragui i Wenezueli, a także ich bliskim, staranie się o wjazd do USA i tymczasowe zwolnienie warunkowe na uproszczonych zasadach.

W uzasadnieniu DHS stwierdził, że programy:

„Nie przynoszą znaczących korzyści publicznych, nie przyczyniają się do ograniczenia nielegalnej imigracji, nie łagodzą skutków jej napływu i są sprzeczne z celami polityki zagranicznej obecnej administracji.”

Zgodnie z komunikatem, osoby nadal przebywające w USA w ramach CHNV utracą prawo pobytu 24 kwietnia, o ile nie uzyskają indywidualnego wyjątku od Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ci, którzy nie spełnią warunków legalnego pobytu, będą musieli opuścić kraj dobrowolnie lub stanąć przed sądem imigracyjnym.

Nowe rozporządzenie wykonawcze

Wszystkie opisane działania wynikają z wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego nr 14165 – „Securing Our Borders”, podpisanego przez Prezydenta Donalda Trumpa 20 stycznia.

Nakłada ono na federalne agencje obowiązek zakończenia programów uznanych za sprzeczne z nowymi priorytetami imigracyjnymi, zwłaszcza tych, które – zdaniem administracji – zachęcają do przyjazdu i pozostania w kraju w sposób nielegalny.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, ICE
Czytaj dalej

News USA

FAA zamyka firmę New York Helicopter Tours po katastrofie helikoptera nad rzeką Hudson

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma New York Helicopter Tours, której śmigłowiec rozbił się 10 kwietnia nad rzeką Hudson, natychmiast kończy działalność – poinformowała w niedzielę Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). W katastrofie zginęło sześć osób: pilot oraz pięcioosobowa rodzina z Hiszpanii.

13 kwietnia Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) ogłosiła rozpoczęcie natychmiastowego przeglądu bezpieczeństwa i licencji operatora. Agencja zapewniła także, że będzie w pełni wspierać śledztwo prowadzone przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Transportu (NTSB).

Bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem i nie zawahamy się podejmować działań w celu ochrony pasażerów” – napisano w oświadczeniu FAA. Na 22 kwietnia zapowiedziano zwołanie specjalnego panelu ds. bezpieczeństwa helikopterów, który przeanalizuje dotychczasowe ustalenia.

Polityczne naciski i apel Schumera

Jeszcze przed decyzją FAA, Senator Chuck Schumer (Demokrata z Nowego Jorku) wezwał do natychmiastowego zawieszenia działalności firmy i cofnięcia jej certyfikatu operacyjnego. Polityk zaapelował także o wzmożenie kontroli innych operatorów wycieczek lotniczych w regionie.

“Tak wiele istnień zależy od tego, czy zrobimy to dobrze” – napisał Schumer na platformie X po konferencji prasowej poświęconej tragedii.

Ofiary tragedii

W katastrofie, o której informowaliśmy tutaj zginęła cała rodzina przybyła z Hiszpanii: Agustin Escobar, dyrektor generalny Rail Infrastructure w Siemens Mobility, jego żona Merce Camprubi Montal oraz ich dzieci w wieku 4, 5 i 11 lat. Pilotem był Seankese Johnson, weteran marynarki wojennej USA.

Według burmistrza Jersey City, Stevena Fulopa, Escobar przebywał w Nowym Jorku w podróży służbowej, a rodzinne spotkanie miało być prezentem z okazji 40. urodzin jego żony.

Agustin Escobar z żoną i trójką dzieci

Przebieg lotu i wypadku

Z danych z systemów śledzenia lotów wynika, że helikopter początkowo leciał na południe, po czym skręcił i kontynuował lot na północ wzdłuż Manhattanu. O godz. 3:08PM minął most George’a Washingtona, a następnie zawrócił w stronę New Jersey. Chwilę później maszyna uległa awarii i runęła do rzeki Hudson.

Śledztwo i ostrzeżenia NTSB

Szefowa NTSB, Jennifer Homendy, podczas konferencji prasowej 11 kwietnia wezwała opinię publiczną do udostępniania wszelkich nagrań z miejsca zdarzenia, które mogłyby pomóc w dochodzeniu.

Homendy podkreśliła również, że NTSB już wcześniej apelowała o wprowadzenie ostrzejszych przepisów regulujących działalność prywatnych operatorów wycieczek powietrznych, w tym obowiązek stosowania rejestratorów danych odpornych na wypadki i systemów zarządzania bezpieczeństwem.

Od dawna zalecamy zaostrzenie przepisów dla lotów widokowych, zwłaszcza tych prowadzonych zgodnie z częścią 91 przepisów FAA” – zaznaczyła. Część ta dotyczy lotnictwa ogólnego i nie nakłada na operatorów takich samych obowiązków, jak w przypadku regularnych linii lotniczych.

Już w 2021 roku NTSB alarmowało, że loty turystyczne często nie podlegają takim samym rygorom konserwacyjnym i eksploatacyjnym, co inne operacje komercyjne.

Oświadczenie firmy

New York Helicopter Tours, choć nie odpowiedziała na prośby o komentarz mediów, opublikowała na swojej stronie internetowej krótkie oświadczenie:

„Jesteśmy głęboko zasmuconymi tą tragiczną katastrofą. Naszym priorytetem jest teraz wsparcie rodzin ofiar oraz pełna współpraca z dochodzeniami FAA i NTSB. Z szacunku dla toczącego się postępowania, przekierowujemy wszystkie pytania prasowe do odpowiednich agencji. Nasze myśli są z rodzinami poszkodowanych” – napisano.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, X
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu