News Chicago
Ks. Matthew Foley z parafii w Arlington Heights oczyszczony z zarzutów molestowania

W sobotę Archidiecezja Chicago ogłosiła, że ksiądz Matthew Foley, były proboszcz parafii św. Jakuba (St. James) w Arlington Heights, został oczyszczony z zarzutów molestowania seksualnego. Niezależna komisja rewizyjna archidiecezji (Independent Review Board, IRB) nie znalazła podstaw, by uznać oskarżenie dotyczące domniemanego incydentu sprzed około 30 lat za wiarygodne.
Kardynał Blase Cupich poinformował, że komisja nie znalazła „żadnego uzasadnionego powodu”, by sądzić, że ksiądz Foley dopuścił się zarzucanego czynu. „IRB zaleciła przywrócenie księdza Foleya do posługi duszpasterskiej i zamknięcie sprawy” — napisał Cupich. — „Przyjąłem ich rekomendację ze skutkiem natychmiastowym”.
Zarzut sprzed dekad, szybka reakcja archidiecezji
Zarzut, który pojawił się na początku roku, dotyczył domniemanych działań ks. Foleya jako wikariusza parafii św. Agaty w dzielnicy North Lawndale w Chicago, w latach 90-tych. Po jego zgłoszeniu ksiądz został tymczasowo odsunięty od posługi, zgodnie z polityką archidiecezji mającą na celu ochronę wiernych i zapewnienie przejrzystości procesu.
Kardynał Blase Cupich podkreślił, że każda skarga dotycząca niewłaściwego zachowania duchownego traktowana jest z pełną powagą. Dodał jednak, że równie istotne jest przywrócenie dobrego imienia osobie niesłusznie oskarżonej.
„Publicznie potwierdzam, że ojciec Foley pozostaje księdzem o nienagannej reputacji” — napisał kardynał. — „Dziękuję mu za jego długoletnią służbę Ludowi Bożemu i Archidiecezji Chicago. Zasługuje na nasz szacunek i wdzięczność.”
Życie pełne służby – lokalnie i za granicą
Ksiądz Matthew Foley znany jest ze swojej oddanej służby zarówno w parafiach chicagowskich, jak i poza granicami kraju. Przed objęciem funkcji proboszcza w St. James (2013–2021), był m.in. proboszczem misji Santiago Apostoła w Meksyku, a także pełnił posługę w parafii St. Agnes of Bohemia w dzielnicy Little Village.
W latach 2008–2013 odbył cztery misje wojskowe jako kapelan Armii Stanów Zjednoczonych w Afganistanie, co zaskarbiło mu głęboki szacunek nie tylko wśród wiernych, ale i środowisk weteranów.
W 2022 roku, w uznaniu jego wkładu w życie społeczności, szkoła przy parafii św. Jakuba nazwała swoje nowo odnowione centrum STEM imieniem ks. Foleya, dzięki hojnemu darowi anonimowego darczyńcy.
Znany także z inspirujących relacji — przyjaciel Chrisa Farleya
Co ciekawe, ksiądz Foley miał także wpływ na amerykańską popkulturę. Był bliskim przyjacielem zmarłego aktora komediowego Chrisa Farleya, z którym grał w drużynie rugby Uniwersytetu Marquette. To właśnie na jego cześć Farley nazwał swoją kultową postać z „Saturday Night Live” — motywacyjnego mówcę Matta Foleya, mieszkającego „w furgonetce zaparkowanej nad rzeką”.

Chris Farley
Powrót do posługi
Po oficjalnym oczyszczeniu z zarzutów ksiądz Matthew Foley może ponownie pełnić funkcję duszpasterską w Archidiecezji Chicago. Na razie nie podano, gdzie konkretnie zostanie skierowany.
W przypadku wszelkich podejrzeń o niewłaściwe zachowanie ze strony duchownych, Archidiecezja przypomina o konieczności zgłaszania ich bezpośrednio do Biura ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.
Źródło: dailyherald
Foto: parafia św. Jakuba, filmweb, US Army
Kościół
Przesłanie Papieża Franciszka na Niedzielę Palmową: „Nieśmy krzyż w sercu”

Tysiące wiernych zgromadzonych na Placu Świętego Piotra zostało w niedzielę przywitanych przez Papieża Franciszka, który mimo trwającej rekonwalescencji po ciężkim zapaleniu płuc, pojawił się publicznie, by uczcić Niedzielę Palmową i rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia.
Ojciec Święty przybył na miejsce na wózku inwalidzkim pod koniec liturgii, uśmiechnięty, bez aparatury wspomagającej oddychanie, co było wyraźnym znakiem poprawy stanu zdrowia. Z trudem, lecz wyraźnie, pozdrowił tłum:
“Szczęśliwej Niedzieli Palmowej i początku Wielkiego Tygodnia!” – powiedział papież, co wywołało entuzjastyczne owacje wiernych zgromadzonych na placu i wzdłuż Via della Conciliazione.
Msza bez papieża, ale z jego słowem
Główną część uroczystości poprowadził kardynał Leonardo Sandri, wicedziekan Kolegium Kardynalskiego, który wystąpił jako delegat papieża i odczytał przygotowaną przez niego homilię.
Papież zaprosił w niej wiernych do osobistego przeżywania drogi krzyżowej Jezusa: “Zdecydujmy, jak chcemy nieść nasz krzyż w tym Wielkim Tygodniu: jeśli nie na ramionach, to w naszych sercach. I nie tylko nasz własny krzyż, ale także ten, który dźwigają cierpiący wokół nas”.
Franciszek skoncentrował refleksję wokół postaci Szymona z Cyreny, który – choć przymuszony – pomógł nieść krzyż Chrystusowi. “Między nim a Jezusem nie padło ani jedno słowo. Łączyło ich tylko drzewo krzyża” – podkreślił.
Zaznaczył przy tym, że choć Szymon działał bez przekonania, to stał się częścią historii zbawienia. “Pomyślmy, co Jezus zrobił dla Szymona. A co zrobił dla mnie? Dla ciebie? Odkupił świat – dodał Franciszek.
Wezwanie do pokoju i solidarności
W swoim orędziu na Anioł Pański, Papież zwrócił uwagę na dramaty współczesnego świata, szczególnie zbrojne konflikty i katastrofy humanitarne. “15 kwietnia minie druga, bolesna rocznica rozpoczęcia wojny w Sudanie. Tysiące zabitych, miliony zmuszonych do opuszczenia domów” – mówił z wyraźnym poruszeniem.
Odwołał się do ostatnich doniesień z Darfuru, gdzie paramilitarne oddziały zabiły dziewięcioosobowy personel ostatniej działającej kliniki w jednym z obozów dla uchodźców. Według ONZ, w ataku zginęło co najmniej 100 osób.
Papież wymienił również inne ogniska przemocy i cierpienia: Kongo, Sudan Południowy, Liban, Palestynę, Izrael i Mjanmę, prosząc o modlitwę w intencji pokoju. Nie zapomniał także o niedawnej katastrofie w Santo Domingo, gdzie w wyniku zawalenia się dachu klubu nocnego zginęło ponad 200 osób.
Zakończenie z przesłaniem nadziei
Kończąc, Franciszek zachęcił wiernych, by przeżywali Wielki Tydzień z duchowym skupieniem:
“Niech Maryja, Matka Bolesna, wyjedna nam tę łaskę i pomoże nam przeżyć ten czas z wiarą” – powiedział.
Źródło: cna
Foto: YouTube
Kościół
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą

W ten weekend mamy już ostatnią szansę w tym roku by zobaczyć wyjątkowy spektakl Cecylii Jabłońskiej i jej zespołu, który wystawiany jest już od ponad 30 lat. “Misterium Męki Pańskiej” pozwala nam zatrzymać się w czasie Wielkiego Postu i przygotować duchowo do Wielkanocy – jest naszą wspólną modlitwą i niezwykłym doświadczeniem tajemnicy naszej wiary. W dniach 12 i 13 kwietnia możemy je zobaczyć w Deerfield i Willow Springs.
Misterium nie jest zwykłym spektaklem – to modlitwa, medytacja i głębokie przeżycie duchowe, które porusza zarówno widzów, jak i samych aktorów. Uczestnicy widowiska czują się świadkami wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, a ich emocje i refleksje można znaleźć na stronie livetheaterproduction.com. To najlepszy dowód na to, jak wielki wpływ ma to wydarzenie na życie ludzi.
Grupa teatralna liczy około stu wolontariuszy i są to często całe rodziny, występujące także z dziećmi. Nieodłącznym elementem widowiska są efekty świetlne, które nadają granym scenom jeszcze większej głębi. Szczególnie widowiskowe są spektakle wieczorne, kiedy światło i cienie potęgują emocje towarzyszące inscenizacji.
Główną rolę Jezusa w tym roku gra Ksawery Kipirzepa, a za oprawę techniczną spektaklu, jest odpowiedzialna, jak zawsze Urszula Michałowska. W rolach wokalnych w tym roku występują Khary Laurent i Katarzyna Mosiewicz.
Tegoroczna edycja “Misterium Męki Pańskiej” zostanie wystawiona w sumie w 13 kościołach, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. W nadchodzący weekend spektakl można zobaczyć – po angielsku w kościele Holy Cross w Deerfield, oraz po polsku, w Polskiej Misji Ojców Cystersów w Willow Springs.
To wyjątkowa okazja, by przeżyć Wielki Post w sposób głęboki i duchowy. Nie przegapcie tego niezwykłego doświadczenia przed Świętami Wielkiej Nocy!
Źródło: informacja własna
Foto: livetheaterproduction
Kościół
Ponad 6 miliardów ludzi ma już dostęp do pełnej Biblii w swoim języku ojczystym

Po raz pierwszy w historii ponad sześć miliardów ludzi na całym świecie może przeczytać całą Biblię — zarówno Stary, jak i Nowy Testament — w swoim ojczystym języku. To przełomowy moment dla chrześcijan i osób zainteresowanych Pismem Świętym na całym globie. A to dopiero początek — liczba przekładów wciąż rośnie, mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Światową Federację Towarzystw Biblijnych, w 2024 roku zakończono tłumaczenia całej Biblii na 16 kolejnych języków. Dodatkowo częściowe przekłady, obejmujące wybrane księgi, ukazały się w aż 105 nowych językach.
Oznacza to, że pełny tekst Pisma Świętego jest dziś dostępny w 769 językach.
Nowe tłumaczenia objęły m.in. języki używane przez społeczności w Indiach, Tanzanii oraz Burkina Faso. Dzięki temu dostęp do Biblii zyskują kolejne miliony ludzi, dla których dotąd pozostawała ona nieosiągalna w pełnej formie.
Federacja podkreśla, że celem jest udostępnienie Biblii w kolejnych 1200 językach do roku 2038. Oznacza to intensyfikację prac nad tłumaczeniami i większe zaangażowanie lokalnych społeczności językowych.
Biblia coraz bliżej każdego człowieka
W erze cyfrowej, kiedy Biblia dostępna jest nie tylko w formie drukowanej, ale również w aplikacjach, audiobookach i serwisach online, zasięg jej oddziaływania rośnie w niespotykanym dotąd tempie. Dzięki nowym tłumaczeniom miliony osób po raz pierwszy w życiu mogą przeczytać słowa Pisma Świętego w sposób dla siebie w pełni zrozumiały.
To ważne nie tylko dla chrześcijan, ale także dla badaczy, lingwistów i osób zainteresowanych dialogiem międzykulturowym. Biblia, jako jedno z najczęściej tłumaczonych i czytanych dzieł w historii, wciąż łączy ludzi ponad podziałami.
W Polsce odpowiedzialna za te działania jest Towarzystwo Biblijne z siedzibą w Warszawie.
Postęp w tłumaczeniach Biblii to nie tylko kwestia technologii czy lingwistyki — to także ogromny wysiłek duchowy i kulturowy. Każde nowe tłumaczenie to krok ku temu, by treść Pisma Świętego mogła być przeżywana w kontekście lokalnej kultury, języka i wrażliwości.
Źródło: stacja7
Foto: istock/doidam10/LincolnRogers/
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News Chicago6 dni temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół2 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom