Polonia Amerykańska
Wybory Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej 17 maja: Jak się zarejestrować?

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że obywatele polscy przebywający w dniu wyborów za granicą będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny polski paszport oraz zostaną ujęci w spisie wyborców. Wymóg wcześniejszego wpisania do spisu wyborców nie dotyczy wyborców posiadających zaświadczenie o prawie do głosowania otrzymane z urzędu gminy w Polsce lub wydane przez Konsula RP.
Zgłoszenie do spisu wyborców można wnieść do konsula:
a) przy użyciu usługi elektronicznej eWybory, udostępnionej przez Ministra Spraw Zagranicznych, która dostępna będzie na stronie https://ewybory.msz.gov.pl/ (usługa zostanie uruchomiona z dniem 9 kwietnia 2025 r.).
b) na piśmie opatrzonym własnoręcznym podpisem. Wniosek powinien zawierać:
• nazwisko i imię (imiona);
• numer PESEL;
• numer ważnego polskiego paszportu;
• adres pobytu za granicą;
• adres poczty elektronicznej lub numer telefonu kontaktowego,
Pismo takie należy osobiście złożyć w Konsulacie Generalnym (1530 North Lake Shore Drive, Chicago; umawianie wizyty w tym celu nie jest konieczne) lub przesłać je pocztą na adres Consulate General of the Republic of Poland, 1530 North Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610.
c) na adres poczty elektronicznej chicago.legal@msz.gov.pl lub chicago.consul@msz.gov.pl jako odwzorowanie cyfrowe wniosku opatrzonego własnoręcznym podpisem (skan lub zdjęcie), zawierającego wszystkie powyżej wskazane dane.
Do głosowania w wyborach zapisywać się będzie można do dnia 13 maja 2025 r. (najpóźniej w tym dniu należy złożyć wniosek o wpis w Konsulacie, przesłać go na wskazany adres email lub dokonać rejestracji na stronie https://ewybory.msz.gov.pl/).
W przypadku przeprowadzenia ponownego głosowania wyborca może również po dniu pierwszego głosowania złożyć wniosek o ujęcie w spisie wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą, najpóźniej do dnia 27 maja 2025 r.
Wszystkich wyborców zachęcamy przede wszystkim do dokonywania rejestracji przez stronę https://ewybory.msz.gov.pl/
Jest to najszybszy i najprostszy sposób na zapisanie się do głosowania w wyborach, a dodatkowo pozwala na natychmiastowe uzyskanie potwierdzenia zapisania się wyborcy. Usługa ta została uruchomiona z dniem 9 kwietnia 2025 r.
Więcej informacji na temat głosowania w USA można uzyskać na rządowej stronie internetowej.
Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: istock/djedzura/
News Chicago
Powiat Cook rozważa jednorazowe wsparcie finansowe dla właścicieli domów w wysokości 1000 USD

Władze powiatu Cook planują uruchomienie nowego programu wsparcia, w ramach którego mieszkańcy najbardziej dotknięci podwyżkami podatku od nieruchomości mogliby otrzymać jednorazowe płatności w wysokości 1000 dolarów.
Powiat przeznaczył na ten cel 15 milionów dolarów, co pozwoliłoby na wypłatę świadczenia około 13 600 gospodarstwom domowym. Szacuje się jednak, że kryteria kwalifikacyjne może spełniać nawet 112 000 rodzin.
Liderką projektu jest komisarz powiatu Cook, Bridget Gainer, Demokratka reprezentująca północną część Chicago. Jak podkreśla, celem programu jest pomoc mieszkańcom, którzy nagle zostali obciążeni skokowo rosnącymi rachunkami za podatek od nieruchomości.
„Dziesiątki tysięcy osób odnotowały wzrost podatków o 50% lub więcej. To pokazuje, jak bardzo system ten jest nieprzewidywalny” – mówi Gainer.
Jak ma działać program?
Pomysł zakłada wypłaty z utworzonego jesienią Funduszu Pomocy dla Właścicieli Domów. Obecnie trwają prace nad dopracowaniem zasad programu – określeniem kryteriów kwalifikacyjnych i szczegółów procesu aplikacji.
Według propozycji, koszty administrowania programem mają wynieść 1,4 miliona dolarów. Obsługą wypłat miałaby zająć się firma AidKit z siedzibą w Denver, która stworzy system składania wniosków online, przeprowadzi weryfikację kandydatów i wyłoni beneficjentów.
W razie konieczności może zostać zastosowany system loterii, podobny do tego, który wykorzystano wcześniej w pilotażowym programie gwarantowanego dochodu powiatu.
Kto może się zakwalifikować?
Zgodnie z projektem, wnioski będą mogły składać osoby, które:
- mają dochód nieprzekraczający 100% średniego dochodu w swoim rejonie (w zależności od wielkości gospodarstwa domowego),
- odnotowały wzrost podatku od nieruchomości o co najmniej 50% w którymkolwiek roku począwszy od roku podatkowego 2021.
Dlaczego tylko 1000 dolarów?
Bridget Gainer przyznaje, że jednorazowa wypłata nie rozwiąże wszystkich problemów, ale ma być pomostowym wsparciem, które pomoże mieszkańcom pokryć część rosnących rat kredytów hipotecznych. W wielu przypadkach wzrost podatku przekłada się bezpośrednio na wyższe miesięczne zobowiązania.
„To nie wystarczy każdemu, ale może pomóc wielu. Jestem realistką – wiemy, że to tylko część potrzeb, ale lepsza taka pomoc niż żadna” – zaznacza.
Toni Preckwinkle, Przewodnicząca Rady Powiatu, również podkreśla ograniczenia finansowe: „Nie mamy tyle pieniędzy, by zrealizować wszystko w takiej skali, jak byśmy chcieli. Ale to ważny krok – początek zmiany.”
Kto najbardziej odczuwa skutki podwyżek?
Powiat we współpracy z Uniwersytetem Chicagowskim przeanalizował dane, by zidentyfikować grupy najbardziej dotknięte wzrostami podatków. Najczęściej są to:
- seniorzy,
- mieszkańcy dzielnic poddanych gentryfikacji,
- mieszkańcy południowych przedmieść, gdzie spadła wartość komercyjnej bazy podatkowej.
Według Biura Skarbnika Powiatu, w 2024 roku mediana rachunku za podatek od nieruchomości na południe od North Avenue wzrosła aż o 20% — był to największy skok w jakimkolwiek ocenianym rejonie powiatu od niemal 30 lat.

Bridget Gainer
Kiedy wnioski?
Fundusz pomocowy ma charakter tymczasowy – działać będzie tylko w tym roku. Jednak Bridget Gainer ma nadzieję, że zebrane dane i skala zainteresowania przekonają ustawodawców w Springfield do wdrożenia trwałych reform systemu podatków od nieruchomości.
Wnioski o wypłaty mają być przyjmowane już w czerwcu, a środki powinny trafić do beneficjentów jeszcze przed kolejną falą płatności podatkowych.
Źródło: WBEZ
Foto: Cookm County Board, istock/James Andrews/
Polonia Amerykańska
Wybory prezydenta Polski: Zaświadczenie o prawie do głosowania

Konsulat Generalny RP w Chicago informuje, że wyborca zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów może głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Zaświadczenie wydaje się na wniosek zgłoszony do konsula na piśmie. Wniosek o wydanie zaświadczenia składany jest na piśmie i powinien zawierać co najmniej imię (imiona) wyborcy, nazwisko, numer PESEL oraz własnoręczny podpis wyborcy.
- W przypadku wniosku złożonego przed dniem pierwszego głosowania wyborca otrzymuje dwa zaświadczenia – jedno z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu pierwszego głosowania, drugie z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania.
- W przypadku wniosku złożonego po dniu pierwszego głosowania wyborca otrzymuje jedno zaświadczenie z oznaczeniem prawa do głosowania w dniu ponownego głosowania.
Zaświadczenie o prawie do głosowania wyborca odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez upoważnioną pisemnie osobę. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może wysłać wyborcy zaświadczenie za zwrotnym pokwitowaniem odbioru.
Wydanie zaświadczenia jest nieodpłatne. Natomiast w przypadku wysyłki zaświadczenia pocztą kurierską na wniosek wyborcy koszty wysyłki ponosi wyborca.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów, tj. 15 maja 2025 r. Na podstawie zaświadczenia wyborca może głosować w dowolnie wybranym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
W przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów) wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć do dnia 29 maja 2025 r.
W przypadku utraty zaświadczenia o prawie do głosowania, niezależnie od przyczyny, nie jest możliwe wydanie kolejnego zaświadczenia ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie, w którym uprzednio było się ujętym w spisie.
Więcej informacji na temat głosowania w USA w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej można uzyskać na stronie rządowej.
Konsulat Generalny RP w Chicago
Foto: istock/Dziurek/
News USA
Zmiany w Social Security: Rosną świadczenia dla milionów Amerykanów od kwietnia 2025

Dobra wiadomość dla emerytów z sektora publicznego: jak już zapowiadaliśmy, od kwietnia 2025 r. wielu z nich zobaczy wyższe miesięczne wypłaty z Ubezpieczeń Społecznych, a niektórzy otrzymają również wyrównanie wsteczne. To efekt wejścia w życie ustawy Social Security Fairness Act, podpisanej przez Prezydenta Joe Bidena w styczniu tego roku.
Co się zmienia?
Dotychczas wielu emerytów z sektora publicznego było objętych przepisami Windfall Elimination Provision (WEP) i Government Pension Offset (GPO), które znacznie ograniczały ich prawo do pełnych świadczeń Social Security – nawet jeśli przez lata płacili składki.
Dzięki nowej ustawie:
- WEP i GPO zostały zniesione,
- objęci nimi emeryci otrzymają wyższe comiesięczne świadczenia,
- przysługuje im także jednorazowa wypłata wsteczna od stycznia 2024 r., czyli momentu, gdy zmiany weszły w życie.
Kiedy wypłaty?
Social Security Administration (SSA) poinformowała, że:
-
Nowe, zwiększone świadczenia będą wypłacane od kwietnia 2025 r., jako wypłata za marzec (bo świadczenia są wypłacane z miesięcznym opóźnieniem).
-
Wypłaty ryczałtowe, czyli wsteczne, rozpoczęły się już pod koniec lutego.
-
Wypłaty regularne nastąpią:
-
9 kwietnia – dla osób urodzonych między 1–10 dniem miesiąca,
-
16 kwietnia – dla urodzonych między 11–20,
-
23 kwietnia – dla urodzonych między 21–31.
-
Aktualizacja systemów
Social Security Administration SSA podkreśliła, że dzięki automatyzacji wiele spraw udało się przyspieszyć – dotąd zaktualizowano już ok. 2,3 miliona rekordów, co stanowi około 75% wszystkich przypadków. Jednak część bardziej złożonych spraw wymaga ręcznego przetwarzania.
„Wypłaty są uwalniane stopniowo, a wszystkie konta beneficjentów mają zostać zaktualizowane do listopada 2025 r.” – podała SSA.
Kogo to dotyczy?
Zmiany dotyczą tylko osób, które były wcześniej ograniczone przez WEP i GPO, czyli głównie emerytowanych pracowników administracji publicznej, których wcześniejsze stanowiska nie podlegały składkom Social Security.
Nie obejmują one większości pracowników stanowych i lokalnych – ok. 72% z nich pracuje w sektorach, które już objęte są składkami Social Security, i nie byli objęci ograniczeniami WEP i GPO. Te osoby nie odczują zmian w swoich świadczeniach.
Ustawa Social Security Fairness Act to długo wyczekiwana zmiana, która przywraca sprawiedliwość wielu emerytom z sektora publicznego. Wraz z jej wdrożeniem, tysiące osób w końcu otrzymają świadczenia, na które pracowali przez całe życie.
Źródło: nbc
Foto: istock/jetcityimage/lorozco3D/
-
News USA2 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
News Chicago3 dni temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół2 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom