News Chicago
Archidiecezja Chicago pozywa oszustów za fałszywe oskarżenia o molestowanie

Archidiecezja Chicago pozwała kilka osób, w tym krewnych, przyjaciół oraz domniemanych członków gangów, twierdząc, że celowo złożyły fałszywe oskarżenia o molestowanie seksualne przez byłego księdza w celu wyłudzenia ugody finansowej. O nadużyciu mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.
Pozew, złożony w poniedziałek w sądzie okręgowym powiatu Cook, oskarża anonimowych pozwanych o oszustwo „quid pro quo”. Archidiecezja twierdzi, że osoby te rozprzestrzeniały fałszywe oskarżenia, by uzyskać odszkodowania od Kościoła.
„Ufamy i wierzymy ludziom, gdy zgłaszają oskarżenia o molestowanie. Niestety, niektóre osoby nadużyły tego zaufania i próbowały je wykorzystać” — powiedział James Geoly, główny radca prawny archidiecezji. „Naszym obowiązkiem jest sprzeciwianie się fałszywym oskarżeniom, aby chronić i wspierać prawdziwe ofiary, które na takich oszustwach ostatecznie tracą najwięcej.”
W pozwie wymieniono m.in. skazanego handlarza narkotyków, skazanego mordercę, dwóch domniemanych członków gangu oraz inne osoby z ich kręgu rodzinnego i towarzyskiego.
Jeden z pozwanych miał fałszywie twierdzić, że był członkiem drużyny koszykarskiej trenowanej przez Daniela McCormacka — byłego księdza archidiecezji i skazanego przestępcę seksualnego, określanego jako „jeden z najbardziej niesławnych pedofilów w Illinois”.
Archidiecezja otrzymała ponad 100 roszczeń dotyczących molestowania dzieci przeciwko McCormackowi i wypłaciła miliony dolarów na rzecz ofiar. McCormack przyznał się do winy w 2007 roku i został skazany na pięć lat więzienia.
Jeden z pozwanych, określany w pozwie jako Doe 107, wcześniej otrzymał ugodę od archidiecezji, a następnie miał zwerbować swojego kuzyna, Doe 106, do złożenia kolejnego roszczenia.
„Muszę wsiąść do pociągu pieniędzy, człowieku” — miał powiedzieć kuzynowi w rozmowie telefonicznej w 2013 roku, gdy ten przebywał w więzieniu. W następnym roku ponownie skontaktował się z Doe 106, sugerując, że pomoże mu w złożeniu pozwu po jego wyjściu na wolność.
„Jasne, ja też potrzebuję trochę pieniędzy za darmo” — miał odpowiedzieć Doe 106.

Daniel McCormack
Inny oskarżony, John Doe 108, na nagraniu rozmowy więziennej miał stwierdzić, że „łatwo” można pozwać archidiecezję, dodając: „Każdy z sąsiedztwa może dostać to gówno. Każdy.”
Pozew twierdzi, że po otrzymaniu ugód finansowych pozwani wydali pieniądze na luksusowe samochody, drogie ubrania, imprezy oraz podróże do Miami i Las Vegas.
Archidiecezja oskarża również pozwanych o wzajemne doradzanie sobie, co mówić, jak ubarwiać swoje historie oraz jak skontaktować się z prawnikami w celu skutecznego dochodzenia rzekomo fałszywych roszczeń. Sąd okręgowy miał już orzec, że dwie podobne sprawy były oszustwem, a kilka innych zostało porzuconych przez powodów lub ich prawników.
„Choć nie możemy cofnąć przeszłości ani zadośćuczynić ofiarom rzeczywistych nadużyć, możemy starać się zapewnić im sprawiedliwość poprzez odpowiedzialność i wsparcie” — powiedział Geoly.
Źródło: wttw
Foto: istock/Michał Chodyra/Edlane De Mattos/
Kościół
Watykan: opublikowano kalendarz celebracji liturgicznych na nadchodzące ważne uroczystości

Urząd do spraw Celebracji Liturgicznych opublikował kalendarz na Niedzielę Palmową, Wielki Tydzień, Wielkanoc oraz Niedzielę Miłosierdzia wraz z kanonizacją bł. Carlo Acutisa. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że konieczne będzie obserwowanie stanu zdrowia Ojca Świętego i w zależności od jego poprawy w nadchodzących tygodniach będzie można ocenić, czy i w jakiej formie Papież będzie mógł uczestniczyć w uroczystościach.
Zgodnie z opublikowanym kalendarzem w Niedzielę Palmową, 13 kwietnia o godz. 10.00 sprawowana będzie Msza św. na placu św. Piotra.
17 kwietnia, w Wielki Czwartek o godz. 9.30 odprawiona zostanie w Bazylice Watykańskiej Msza św. Krzyżma.
Następnego dnia, w Wielki Piątek o godz. 17.00 sprawowana będzie Liturgia Męki Pańskiej, a o godz. 21.15 w rzymskim Koloseum tradycyjnie odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
W Wielką Sobotę, 19 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice św. Piotra rozpocznie się Liturgia Wigilii Paschalnej.
W Niedzielę Wielkanocną o godz. 10.30 na placu św. Piotra odprawiona zostanie Msza św., a następnie udzielone zostanie błogosławieństwo „Urbi et Orbi”.
Z kolei w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia o godz. 10.30 na placu św. Piotra będzie miała miejsce kanonizacja bł. Carlo Acutisa. Wydarzenie odbędzie się w ramach Jubileuszu Nastolatków.
Na razie nie podaje się czy i w jaki sposób Papież Franciszek będzie uczestniczyć w celebracjach liturgicznych tych uroczystości. Obecnie Ojciec Święty przechodzi zaleconą przez lekarzy rekonwalescencję w Domu Świętej Marty.
Vatican News
Foto: Vatican Media
Kościół
Duchowa adopcja dziecka poczętego powstała na apel św. Jana Pawła II w Evangelium Vitae

Każdego roku 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w ponad tuzinie krajów na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Poczętego, a w Polsce jest to Dzień Świętości Życia. Jest to szczególne święto poświęcone ochronie życia nienarodzonych dzieci, zainspirowane Evangelium Vitae św. Jana Pawła II. Do praktyki duchowej adopcji dziecka poczętego zachęca Ojciec Józef Polak SJ.
Geneza i historia obchodów
Początki tego dnia sięgają 13 listopada 1998 roku, kiedy to papież Jan Paweł II spotkał się w Rzymie z ówczesnym prezydentem Argentyny, Carlosem Saúlem Menemem. Podczas prywatnej audiencji prezydent zaproponował ustanowienie dnia dedykowanego życiu poczętemu.
8 grudnia 1998 roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, prezydent Menem podpisał dekret, ustanawiając 25 marca Dniem Dziecka Poczętego, który ma na celu podkreślenie wartości życia nienarodzonego oraz roli kobiet w ciąży jako strażniczek przyszłych pokoleń. Po raz pierwszy obchody odbyły się w 1999 roku.
Rozprzestrzenienie się inicjatywy na świat
Carlos Saúl Menem skierował apel do prezydentów krajów Ameryki Łacińskiej, Hiszpanii, Portugalii i Filipin, by dołączyli do inicjatywy. Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka Poczętego obchodzony jest m.in. w Gwatemali, Kostaryce, Republice Dominikańskiej, Peru, Salwadorze, Urugwaju, Hiszpanii, Brazylii, Meksyku, Austrii, Słowacji, Ekwadorze, Kubie, Chile i na Filipinach.
Dzień ten stanowi okazję do promowania prawa do życia oraz sprzeciwu wobec aborcji. Jest to szczególnie istotne w kontekście zmian prawnych, takich jak legalizacja aborcji w Argentynie w 2020 roku.
Powiązanie z encykliką “Evangelium Vitae”
Ustanowienie 25 marca jako Dnia Dziecka Poczętego ma także głębokie znaczenie teologiczne. Właśnie tego dnia w 1995 roku Jan Paweł II opublikował encyklikę Evangelium Vitae (Ewangelia życia), w której jednoznacznie bronił prawa do życia i potępił aborcję oraz eutanazję.
W dokumencie papież napisał:
“Moralna waga aborcji staje się oczywista w całej swojej prawdzie, jeśli uznamy, że mamy do czynienia z morderstwem (…). Wyeliminowany jest człowiekiem na samym początku życia. Nie można sobie wyobrazić nikogo bardziej niewinnego.
“Nikt nie może się domagać, aby popełniono ten akt zabójstwa wobec niego samego lub wobec innej osoby powierzonej jego pieczy, nie może też bezpośrednio ani pośrednio wyrazić na to zgody. Żadna władza nie ma prawa do tego zmuszać ani na to przyzwalać” – zastrzegł Jan Paweł II.
W dokumencie zaznaczył również, że “badania prenatalne nie wzbudzają obiekcji moralnych, o ile są podejmowane w celu wskazania ewentualnych terapii, których podjęcia wymaga zdrowie dziecka nienarodzonego”. Zastrzegł, że “jeśli służą wykonywania przerwania ciąży, wówczas mamy odczynienia z aborcją eugeniczną”.
W Dniu Świętości Życia Kościół katolicki w Polsce zachęca rodziny i osoby samotne oraz organizacje i wspólnoty katolickie do dziękczynienia Bogu za dar życia. W wielu kościołach po mszy św. będzie można złożyć uroczyste przyrzeczenie duchowej adopcji dziecka poczętego.
Można dołączyć dodatkowe postanowienia: czytanie Pisma Świętego, adorację Najświętszego Sakramentu, Komunię św., praktyki ascetyczne, a także konkretną pomoc osobom potrzebującym. Należy podejmować postanowienia realne, mając na uwadze indywidualne możliwości ich wypełnienia.
Duchowa adopcja dziecka poczętego może być podjęta w dowolnym czasie, również prywatnie w domu, ale zwyczajowo w uroczystej formule zapoczątkowuje się ją w uroczystość Zwiastowania Pańskiego lub inne święto Matki Bożej.
Źródło: cna, KEP, Deon
Foto: istock/Buntiam/Halfpoint/
Kościół
Król Karol i królowa Camilla odkładają wizytę w Watykanie z powodu zdrowia papieża Franciszka

Król Karol III i królowa Camilla przełożyli zaplanowaną na kwiecień wizytę w Watykanie po zaleceniu lekarzy papieża Franciszka, którzy uznali, że Ojciec Święty potrzebuje więcej czasu na odpoczynek i rekonwalescencję po niedawnej chorobie.
Wizyta odłożona za obopólną zgodą
Audiencja królewskiej pary u papieża Franciszka miała odbyć się 8 kwietnia w ramach ich wizyty we Włoszech z okazji Jubileuszu 2025 roku. Pałac Buckingham ogłosił jednak we wtorek, że spotkanie zostało przełożone za obopólną zgodą.
„Państwowa wizyta króla i królowej w Stolicy Apostolskiej została przełożona za porozumieniem stron, ponieważ porady medyczne sugerują, że papież Franciszek skorzystałby z dłuższego okresu odpoczynku i rekonwalescencji” – poinformowała rodzina królewska w oświadczeniu opublikowanym na platformie X.
Król Karol i królowa Camilla przesłali również serdeczne życzenia powrotu do zdrowia dla 88-letniego papieża: „Ich Wysokości przesyłają papieżowi najlepsze życzenia rekonwalescencji i nie mogą się doczekać, aby odwiedzić go w Stolicy Apostolskiej, gdy tylko wyzdrowieje”.
Ojciec Święty, który od kilku lat zmaga się z problemami zdrowotnymi, został przyjęty do rzymskiego szpitala Gemelli w połowie lutego z powodu zapalenia oskrzeli. Po ponad miesiącu hospitalizacji został wypisany, a w ostatnią niedzielę pojawił się publicznie po raz pierwszy od 38 dni.
Wizyta miała umocnić relacje między Kościołami
Planowana wizyta w Watykanie miała symbolizować kolejny krok w relacjach między Kościołem katolickim a Kościołem Anglii. Program obejmował m.in.:
- Nabożeństwo ekumeniczne w Kaplicy Sykstyńskiej poświęcone trosce o środowisko,
- Wizytę w Bazylice św. Pawła za Murami, z którą angielscy królowie mieli historyczne powiązania aż do Reformacji,
- Spotkanie króla Karola z brytyjskimi seminarzystami,
- Spotkanie królowej Camilli z siostrami zakonnymi działającymi na rzecz edukacji dziewcząt, opieki zdrowotnej i walki z handlem ludźmi.
Para królewska kontynuuje wizytę we Włoszech
Pomimo przełożenia spotkania z papieżem, pozostała część kwietniowej wizyty państwowej we Włoszech odbędzie się zgodnie z planem. Król Karol i królowa Camilla odwiedzą m.in. Rzym i inne historyczne miejsca.
Nowy termin wizyty w Watykanie nie został jeszcze ustalony, ale Pałac Buckingham zapowiedział, że dojdzie do niej, gdy tylko papież Franciszek poczuje się lepiej.
Źródło: cna
Foto: Vatican Media
-
News USA4 tygodnie temu
Rząd wprowadza obowiązkową rejestrację imigrantów pod groźbą kar
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Isabel Cieśla
-
News USA4 tygodnie temu
Miliony Amerykanów otrzymają jednorazowe wypłaty i wyższe świadczenia Social Security
-
News USA3 dni temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
News USA4 tygodnie temu
Trump podpisuje rozporządzenie w sprawie przejrzystości cen w opiece zdrowotnej
-
Najpiękniejsza Polka w USA4 tygodnie temu
Wybieramy Najpiękniejszą Polkę w Ameryce 2025: Natalia Jakimiuk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 dni temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką