GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk

Wielkim przywilejem Polonii w Stanach Zjednoczonych jest to, że możemy zarówno startować w wyborach jak i wybierać naszych przedstawicieli do władz. A w rejonie Chicago mamy szczególną siłę i moc by realnie wpływać na decyzje polityczne i nie tylko. Do głosowania w zbliżających się wyborach lokalnych zachęcają w studiu Radia Deon Chicago Bogdan Strumiński, prezes Koła “Solidarność” i działacz Polish American Congress, oraz Ernest Świerk, który walczy o stanowisko w szkolnej radzie.
“Nasza aktywność polityczna, nasza aktywność społeczna gwarantuje przyszłość dla nas, ale najważniejsze – dla naszych przyszłych pokoleń, dla naszych dzieci. Bo to, co zbudujemy teraz, oni będą z tego korzystać” zaznacza Bogdan Strumiński.
Patrząc wstecz, na historię, my teraz korzystamy z tego co wywalczyły i wypracowały poprzednie pokolenia. Mamy dobrobyt i stabilność dzięki ich ciężkiej pracy. Możemy także cieszyć się z wolności politycznej i osobistej, na co nasi przodkowi także mieli ogromny wpływ, mówi prezes Koła “Solidarność”.
Także w Stanach Zjednoczonych nie obyło się bez wojen i walki o wolność, w których walczyli również Polacy – zwraca uwagę Bogdan Strumiński. Stąd mamy teraz bohaterów obojga narodów takich jak chociażby generał Kazimierz Pułaski.
Ale nie chodzi tu tylko o tak wielkie nazwiska – podkreśla prezes Koła “Solidarność”.
Ernest Świerk przyjechał do Stanów Zjednoczonych w wieku 16 lat wyposażony jedynie w determinację i marzenia. Teraz ma żonę, dwójkę dzieci i z powodzeniem prowadzi swój biznes w branży nieruchomości a także jest pionierem wdrażania rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.
Ernest Świerk mieszka w Lemont i w tym dystrykcie stara się o miejsce w radzie szkolnej tutejszego liceum, stawiając na rozwój i wychowanie dzieci oraz pokazanie im, że wszystko jest w życiu możliwe. Widzi także lokalne problemy – wiele dzieci nie wie gdzie może udać się by uzyskać pomoc, co mogą zrobić by pokonać różne trudności.

Bogdan Strumiński
“Jest to człowiek godny naśladowania, bo jest to człowiek sukcesu, można powiedzieć, więc nie bójmy się na niego zagłosować, a na pewno będzie to opłacalne” zachęca Bogdan Strumiński, mając na myśli zarówno publiczną opinię o Polakach jak i warunki nauczania oraz to czego dzieci będą się uczyć w szkole i jak będą w niej traktowanie.
“Zróbmy coś żeby to po nas zostało” mówi Bogdan Strumiński, prosząc o udział w wyborach. “Nowe pokolenia będą naprawdę kiedyś nas wspominać, że dzięki Ernestowi, dzięki właśnie ludziom tego pokroju, ten świat jest dużo lepszy i inny”.
Kandydatowi do rady szkolnej zależy przede wszystkim na tym aby uczyć młode pokolenie angażowania się w różne inicjatywy. “Nawet jeżeli to będzie godzina, czy dwie w miesiącu, będzie miało bardzo duży wpływ na nasze życie, naszych dzieci życie, później tych dzieci dzieci i tak dalej.”

Ernest Świerk uhonorowany medalem “Pro Patria” przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, 19 października 2023r.
Nasze angażowanie się w sprawy społeczne i polityczne, chociażby pójście do wyborów, sprawiają, że zmieniamy świat wokół nas – podkreśla Ernest Świerk. “Jeżeli my nie będziemy się angażować do takiej rzeczy, to będą nami rządzić ludzie, którzy nie powinni w ogóle być na jakichkolwiek stanowiskach”.
Jeżeli macie Państwo jakieś pytania do Ernesta Świerka, możecie do niego zadzwonić, pod numer telefonu 312 805 0964. Możliwy jest także kontakt mailowy: ernestswierk@gmail.com. Na stronie internetowej ernestswierk.com można znaleźć więcej informacji o kandydacie, a także jego wizji, pomysłu i planu dla szkoły w Lemont.
Wolne wybory to nasz fundamentalny przywilej, który posiadamy w demokratycznym kraju – skorzystajmy z niego! Polonia głosuje wspierając Polaków!
Źródło: informacja własna
Foto: Ernest Świerk
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Miss Polski 2024 Kasandra Zawal zapowiada konkurs Miss Poland USA 2026

Już w przyszłym roku czeka nas piękne wydarzenie – wybór Miss Poland USA 2026. Polsko-Amerykańska Agenda Fundacji Kopernikowskiej nawiązała współpracę z organizacją, która jest odpowiedzialna za wybór Miss Polski, by mogło ono dojść do skutku. A w naszym studiu wyjątkowy Gość – Kasandra Zawal, Miss Polski 2024 – zapowiada wybory i zaprasza dziewczyny by próbowały swoich sił.
Kasandra Zawal nosi koronę Miss Polski już prawie rok – za 2 miesiące przekaże ją swojej następczyni. Te miesiące to był bardzo aktywny czas wielu wydarzeń i spotkań. Do Chicago przyjechała na zaproszenie Fundacji Kopernikowskiej w związku z przygotowaniami do nowego konkursu piękności.
“Już niedługo najpiękniejsze Polki w USA będą miały okazję zaprezentować się tutaj na konkursie piękności, a później przyjechać do nas do Polski i przez około trzy tygodnie uczestniczyć w przygotowaniu i w gali finałowej” mówi Miss Polski 2024.
“To był szalony, piękny, wymagający, emocjonujący rok” mówi o swoim królowaniu Kasandra Zawal.
W czasie przygotowań do konkursu Miss Universe w Meksyku, Miss Polski 2024 nosiła na sobie szarfę z napisem Poland, a ponieważ w konkursie jest bardzo wiele dziewczyn i nie pamiętają swoich imion to nazywają się nawzajem krajami. Kasandra Zawal była więc “Polską”. “I wtedy zdałam sobie sprawę, OK, ja muszę naprawdę uważać na wszystko” wspomina nasz Gość.
Miss Polski 2024 miała okazję opowiadać o naszym kraju dziewczynom z odległych zakątków świata, które nigdy o Polsce nie słyszały. Wiele z nich bardzo poważnie podchodziły do rywalizacji a do konkursu przygotowywały się latami.
“Ja wokół siebie miałam dziewczyny bardzo wspierające, stawiające na to siostrzeństwo i tej rywalizacji tak bardzo nie czułam” mówi Kasandra Zawal, która pracuje jako redaktorka i bardzo lubi kontakt z ludźmi. Spotkania z nowymi osobami i wspólne rozmowy z uczestniczkami konkursu, pochodzącymi z różnych stron świata były więc “szalenie inspirujące” i “poszerzające horyzonty”.

Kasandra Zawal, Miss Polski 2024
Choć wygląd jest bardzo ważny, jeśli chodzi o wybory w konkursie piękności, ale ważne jest także to co kandydatki reprezentują swoją osobą. To jest ważna zmiana, która bardzo cieszy naszego Gościa.
Dlatego też castingi do konkursu Miss Polski są bardzo rozbudowane – z kandydatkami prowadzone są długie i szczegółowe rozmowy, wyjaśnia Kasandra Zawal, która samodzielnie podjęła decyzję by w nim wystartować.
“Lubię brać odpowiedzialność za swoje życie, więc to była w 100% moja decyzja” zaznacza nasz Gość. “Stwierdziłam, że czas najwyższy zrobić coś nowego, wyjść ze swojej strefy komfortu, rozwinąć się” – dodaje Miss Polski 2024.

Kasandra Zawal, Miss Polski 2024
Dziewczyny, które chcą wystartować w konkursie Miss Polski musza zwrócić uwagę nie tylko na swój wygląd, tłumaczy nasz Gość. Muszą także być przygotowane na ciężką pracę – zwyciężczynię czeka intensywny rok przepełniony wydarzeniami, spotkaniami, nowymi doświadczeniami – ale to wszystko jest także dużym wysiłkiem.
Zwycięstwo łączy się także z dużą odpowiedzialnością, jeśli chodzi o późniejsze reprezentowanie Polski. Trzeba dobrze radzić sobie ze stresem i emocjami, zwraca uwagę Kasandra Zawal, na którą stres działa motywująco.
Miss Polski 2024 będzie jeszcze ostatni raz reprezentować nasz kraj – na konkursie Miss Supranational za dwa miesiące. Za to my, w Chicago będziemy mogli zobaczyć wybory Miss Poland USA 2026.
Kasandra Zawal zachęca Polki mieszkające w Stanach Zjednoczonych, by się odważyły i spróbowały swoich sił. Uczestnictwo w konkursie to wspaniała, wciągająca przygoda, która, przy odpowiednim podejściu, jest bardzo rozwijająca, budująca i niezmiernie ciekawa.
“Wiadomo, że jest to konkurs, wiadomo, że korona jest tylko jedna, ale wydaje mi się, że należy do tego podejść jak po prostu do fantastycznej przygody i do takiej okazji, żeby poznać inspirujące kobiety z całej Polski i z całego świata” podkreśla Miss Polski 2024.
Gratulujemy korony i czekamy na konkurs Miss Poland USA 2026!

Kasandra Zawal na Paradzie Dnia Konstytucji 3-Maja w Chicago
Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Miss Polski
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce uhonoruje wybitne postaci Polonii

Od marca Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce ma nowy zarząd. Nowym prezesem organizacji, która powstała w 2016 roku w Chicago, jest Grażyna Sygitowicz. Jako Gość Radia Deon mówi o tegorocznych nagrodach za wybitny dorobek dziennikarski, wspieranie inicjatyw artystycznych oraz działalność na rzecz środowiska polonijnego, które zostaną rozdane podczas uroczystości 6 czerwca.
Wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce SDPA został Arkadiusz Stachnik z naszego radia, oraz Grażyna Zajączkowska, która była prezesem w poprzedniej kadencji.
Grażyna Sygitowicz skończyła Wydział Dziennikarstwa w Warszawie, pracowała w programie trzecim Polskiego Radia, oraz w programie drugim w telewizji. Gdy przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych w 1988 roku także rozpoczęła pracę jako dziennikarka.
“Dziennikarstwo tutaj ma inny wymiar niż dziennikarstwo w Polsce” podkreśla nasz Gość. “Tutaj dziennikarzem człowiek się bardziej rodzi. I ma talent do tego, żeby być dziennikarzem. Nie weryfikuje dziennikarstwa czy bycia dziennikarzem fakt, że ta osoba musi być wykształcona w tym kierunku.”
Środowisko polonijne ma także inne oczekiwania co do informacji, zauważa Grażyna Sygitowicz. Chodzi o informacje szczególnie ważne dla nas, w tym np. o promocję polonijnych firm. Zadaniem polonijnych dziennikarzy, czy to z rozgłośni radiowych, telewizyjnych, czy z prasy i portali internetowych jest integracja Polonii w Chicago.
“Dostajemy informacje z różnych źródeł, organizacji, konsulatu, miejsc, które tutaj funkcjonują i my mamy szansę też je jakoś rozprzestrzeniać, informować inne stacje” mówi prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce.
Choć polscy dziennikarze w Chicago są podzieleni to SDPA jest organizacją niepolityczną. “Naszym zadaniem jest informowanie, naszym zadaniem jest współpraca no i wydaje mi się, że to jest niezwykle istotne” – podkreśla Grażyna Sygitowicz.
Nowa prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce nie chce się ograniczać tylko do Chicago, ale rozszerzać działalność i integrację na Polonię mieszkającą w różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych.

Alicja Otap
Wśród zadań organizacji jest także rozwój i kształcenie młodych dziennikarzy, współpraca z Polską, czy działalność charytatywna skierowana do potrzebujących osób z branży dziennikarskiej. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce działające na zasadzie fundacji, organizuje też wydarzenia wspierające ważne inicjatywy.
SDPA co roku rozdaje także nagrody dla zasłużonych osób w trzech kategoriach. W poprzednich latach rozdanie nagród odbywał się podczas to Balu Dziennikarza, ale w tym roku będzie to skromniejsza uroczystość.
Coroczne Rozdanie Nagród odbędzie się w piątek, 6 czerwca, o godzinie 7.00PM w Akademii Muzyki Paso, pod adresem: 5400 N Lawler Ave, Chicago.

Lela i Zygmunt Dyrkaczowie
W programie wieczoru, oprócz uroczystego wręczenia nagród i rozmowy z tegorocznymi laureatami, przewidziany jest występ pianistki Angeliny Ma, projekcja filmu prezentującego Polonię oraz poczęstunek z lampką wina po zakończeniu uroczystości.
Swoją obecność zapowiedziała pani Konsul Regina Jurkowska. Poza tym na uroczystości pojawi się bardzo wiele ciekawych osób, z którymi warto się spotkać i porozmawiać.

Dorota i Zbigniew Kruczalakowie
Cena biletu wynosi 80 dolarów. Kontakt i rezerwacja możliwa jest drogą mailową na adres dziennikarzeusa@gmail.com lub telefoniczną pod numerem tel. 773-983-6747.
Serdecznie Zapraszamy!
Źródło: informacja własna
Foto: SDPA
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Jazzowa uczta w PaSo: Grażyna Auguścik zaśpiewa do muzyki filmowej Krzysztofa Komedy

W najbliższą sobotę, 10 maja, będziemy mieć wspaniałą okazję by wysłuchać wyjątkowego koncertu w Akademii Muzyki PaSo. Będą to ponadczasowe kompozycje filmowe Krzysztofa Komedy w nowoczesnych interpretacjach Grażyny Auguścik i najlepszych chicagowskich muzyków jazzowych. Na muzyczną ucztę zaprasza w studiu Radia Deon Chicago Grażyna Auguścik.
Przygoda Grażyny Auguścik z muzyką Krzysztofa Komedy rozpoczęła się nagraniem utworu Rosemary’s Baby z filmu “Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego. Od tego czasu wybitna wokalistka, aranżer, kompozytorka i producentka mieszkająca w Chicago włączyła do swojego repertuaru wiele filmowych utworów autorstwa Krzysztofa Komedy.
Te właśnie utwory usłyszymy podczas sobotniego koncertu w Akademii Muzyki PaSo.
“Krzysztof Komeda był kompozytorem jazzowym, pianistą jazzowym. I jego kompozycje są bardzo specyficzne i osadzone w tej stylistyce jazzowej” mówi Grażyna Auguścik. “Z racji tego gatunku, który najbardziej sobie upodobałam brzmi po mojemu zawsze”, zaznacza nasz Gość.
Pochodzący z Poznania Krzysztof Komeda, który zginął tragicznie w wieku 38 lat, napisał muzykę do 65 filmów. W latach 60-tych tworzył w Stanach Zjednoczonych.
“Miał przed sobą ogromną karierę tutaj w Hollywood jako kompozytor właśnie piszący do filmów. I ten początek tak się niekorzystnie skończył dla historii w ogóle muzyki” mówi artystka o przedwczesnej śmierci wybitnego kompozytora.
Utwory skomponowane przez Krzysztofa Komedę nie miały tekstów. Były to utwory instrumentalne, a teksty do nich powstały później. “To są teksty napisane przez Wojtka Młynarskiego, niektóre Agnieszki Osieckiej” tłumaczy Grażyna Auguścik. Brak tekstów dawał także możliwość dowolnej interpretacji tych kompozycji za pomocą tzw. wokalizy, używanej w muzyce jazzowej.
Choć oglądając film nie zawsze zwracamy uwagę na muzykę, to stanowi ona nieodłączny i bardzo istotny element całego dzieła i jego odbioru przez widza. Proces jej powstawania jest wzajemną inspiracją dla twórców filmu.
“Muzyka podkreśla absolutnie wszystko” zwraca uwagę nasz Gość, dodając, że nie potrafi sobie wyobrazić filmu bez towarzyszącej mu muzyki. Choć pierwsze produkcje filmowe były jej pozbawione, to później “dużo bardziej otworzyła się cała wyobraźnia w momencie, kiedy dodano dźwięk” mówi Grażyna Auguścik.
W czasach, gdy Krzysztof Komeda zaczynał tworzyć jazzowe improwizacje nie były jeszcze popularne. Zmieniło się to w latach 70-tych i 80-tych zeszłego wieku, a obecnie mamy już bardzo dużo jazzowych szkół muzycznych i inny system nauczania, tłumaczy artystka.
Muzyka jazzowa, która w latach czterdziestych była muzyką taneczną, następnie ewoluowała, mówi nasz Gość. “Ale na pewno zawsze była to muzyka niszowa i ona pozostała w tej niszy, chociaż my sobie nie zdajemy z tego sprawy, że spotykamy się z nią na co dzień w bardzo wielu miejscach.”

Pomnik Krzysztofa Komedy w Poznaniu
Koncert muzyki filmowej Krzysztofa Komedy w wykonaniu Grażyny Auguścik i jej zespołu odbędzie się w tą sobotę o godzinie 7.00 PM w Akademii Muzyki Paso, przy 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630.
Wystąpią: Grażyna Auguścik – vocal, Vijay Tellis-Nayak – fortepian, Ethan Philion – kontrabas, John Kregor – gitara, Jon Deitemyer – perkusja.
Bilety w cenie 40 dolarów można rezerwować pod numerem telefonu 773 467 9000 a także zakupić przed koncertem.
Serdecznie Zapraszamy!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
News USA4 tygodnie temu
Rejestracja dla nielegalnych imigrantów w USA wchodzi w życie. Może objąć nawet 3 miliony osób
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
Kościół4 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą
-
News Chicago1 tydzień temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
News Chicago2 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News USA3 tygodnie temu
Senator Eric Schmitt chce ustanowić Poniedziałek Wielkanocny świętem federalnym