Kościół
Kardynał Robert McElroy został nowym Arcybiskupem Archidiecezji Waszyngtońskiej

Podczas uroczystej mszy inauguracyjnej w Waszyngtonie kardynał Robert McElroy podkreślił znaczenie chrześcijańskiej nadziei, miłosierdzia i poszanowania godności ludzkiej. Wydarzenie, w czasie którego kard. McElroy formalnie objął rolę arcybiskupa Archidiecezji Waszyngtońskiej, zgromadziło licznych duchownych oraz setki wiernych. Mówi o nim Ojciec Józef Polak SJ.
Uroczysta Msza w Bazylice
Msza Św. odbyła się w Bazylice Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia, położonej obok kampusu The Catholic University of America w dzielnicy Brookland. W uroczystości uczestniczyło ponad 100 księży i biskupów, dziesiątki sióstr zakonnych oraz setki świeckich katolików.
Kardynał McElroy zastąpił kardynała Wiltona Gregory’ego, który przeszedł na emeryturę w wieku 77 lat.
Chrześcijańska Nadzieja jako Temat Przewodni
W swojej pierwszej homilii jako arcybiskup Waszyngtonu Robert McElroy skupił się na chrześcijańskiej nadziei, nawiązując do Jubileuszowego Roku Świętego 2025. Odwołał się do postaci św. Marii Magdaleny, przedstawionej w Ewangelii Jana (20:11-18), jako przykładu wiary i nadziei w obliczu przeciwności.
“Zrozumiała, że wszystkie założenia, jakie miała co do swojego życia, swojej misji i swojego celu na świecie, musiały zostać zmienione” – powiedział kard. McElroy. Wskazał, że wierni powinni naśladować Marię Magdalenę, przyjmując Jezusa jako swojego przewodnika.
Kardynał podkreślił również wagę miłosierdzia i współczucia, nawiązując do nauk papieża Franciszka. Zaznaczył, że wszyscy ludzie są grzesznikami potrzebującymi przebaczenia.
“Miłosierdzie i współczucie muszą być naszym pierwszym impulsem, gdy stajemy w obliczu grzechu i ludzkiej porażki” – powiedział McElroy. Dodał, że chrześcijańska nadzieja rodzi się w momencie, gdy człowiek dostrzega w sobie prawdę i przyjmuje bezgraniczną miłość Boga.
Obrona Godności Każdego Człowieka
Kard. Robert McElroy zaakcentował znaczenie godności każdej osoby ludzkiej, podkreślając szczególną troskę o najbardziej bezbronnych: nienarodzonych, migrantów i ubogich.
“Poszukiwanie prawdziwego spotkania i jedności leży u podstaw wizji Boga dla naszego świata” – zaznaczył kardynał. “Jaką nadzieję moglibyśmy przynieść naszemu światu jako Kościół Waszyngtonu, gdybyśmy mogli pomóc innym widzieć bliźnich tak, jak widzi ich Bóg: jako ukochane dzieci, braci i siostry”.

Kard. Robert McElroy
Wielojęzyczna Modlitwa
Msza miała charakter wielojęzyczny. Modlitwy i czytania odbywały się w językach angielskim i hiszpańskim, a modlitwy wstawiennicze obejmowały kreolski haitański, tagalski, igbo i chiński. Modlono się m.in. za papieża Franciszka, przywódców politycznych, nienarodzone dzieci oraz migrantów i uchodźców.
Pod koniec liturgii kard. McElroy poprowadził modlitwę różańcową w intencji zdrowia papieża Franciszka.
Źródło: cna
Foto: YouTube, Archidiecezja Waszyngtonu
Galeria
Uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka, 26 kwietnia
Kościół
Świat żegna Papieża Franciszka. Ponad 160 delegacji na pogrzebie

Dzisiaj Watykan stanie się centrum światowego żalu i modlitwy. Na uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka przybędzie aż 164 oficjalne delegacje, w tym ponad 70 prezydentów i premierów oraz 12 koronowanych głów. To historyczne wydarzenie zgromadzi liderów z całego świata, wyrażających hołd papieżowi, który przez 12 lat pontyfikatu poruszał serca milionów ludzi.
Światowi przywódcy na Placu Świętego Piotra
Wśród dostojnych gości znajdą się m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump z żoną Melanią, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z Pierwszą Damą Ołeną, Prezydent Francji Emmanuel Macron z małżonką Brigitte, a także książę Walii, William.
Wielką Brytanię reprezentować będzie również premier Keir Starmer.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało szczegółową listę delegacji, która obejmuje 85 przywódców państw, w tym prezydentów, premierów oraz koronowane głowy. Towarzyszyć im będzie także 9 wiceprezydentów i wicepremierów.
Honorowe miejsca dla Argentyny i Włoch
Na honorowych miejscach zasiądzie delegacja z Argentyny, ojczyzny Papieża Franciszka, z Prezydentem Javierem Milei na czele. Tuż za nią – reprezentacja Włoch z Prezydentem Sergio Mattarellą i Premier Giorgią Meloni.
Pozostałe delegacje zostaną rozmieszczone według porządku alfabetycznego, przyjmując jako wzór francuski alfabet.
Polskę, poza parą prezydencką, na uroczystościach reprezentować będą Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.
Tłumy wiernych i modlitewna atmosfera
Dzisiaj, już od wczesnych godzin rannych tysiące pielgrzymów wypełniają Plac Świętego Piotra. Bramy Watykanu zostały otwarte około 6:00 rano czasu rzymskiego, a wierni, którzy często czekali całą noc, spieszyli się, by zająć jak najlepsze miejsca.
Pod czystym, słonecznym niebem rozbrzmiewają modlitwy. Około 8:45 rano zgromadzeni wspólnie odmówili Litanię do Wszystkich Świętych – starożytną modlitwę wzywającą wstawiennictwa świętych Kościoła. Zjednoczone głosy pielgrzymów wypełniły przestrzeń Watykanu, tworząc głęboko poruszającą atmosferę duchowej jedności.
Świat żegna Papieża Franciszka
Papież Franciszek, który przez ponad dekadę przewodził Kościołowi z prostotą, pokorą i otwartością na człowieka, zostanie dziś pożegnany przez wiernych i przywódców z całego świata. Jego dziedzictwo – troska o ubogich, budowanie mostów pokoju i dialogu – na zawsze pozostanie żywe w sercach tych, których życie odmienił.
Źródło: Vatican News, cna
Foto: Vatican Media
Kościół
Ostatnia droga Papieża Franciszka. Pogrzeb pasterza ubogich i ucznia Chrystusa

Wieczorem 25 kwietnia, w uroczystym rycie liturgicznym, zostanie zamknięta trumna z ciałem papieża Franciszka. Obrzędowi przewodniczyć będzie kardynał Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Liturgia zapieczętowania trumny rozpocznie się o godz. 8:00PM czasu lokalnego w Bazylice św. Piotra i zakończy trzydniowy okres wystawienia ciała papieża, podczas którego ponad 130 tys. wiernych przybyło z całego świata, by oddać mu hołd. W sobotę zaplanowano uroczystości pogrzebowe, które zapowiada Ojciec Józef Polak SJ.
Ciało Franciszka, ubrane w czerwone szaty liturgiczne, z mitrą i paliuszem, spoczywa w prostej, drewnianej trumnie z cynkową wyściółką – zgodnie z nowymi zasadami, które sam papież zatwierdził w 2024 roku, pragnąc uproszczenia rytuałów i podkreślenia wiary w Zmartwychwstanie.
W ceremonii zamknięcia trumny udział wezmą wybrani kardynałowie, m.in. Giovanni Battista Re, Pietro Parolin i Konrad Krajewski. Liturgię poprowadzi abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii. Odczyta on „rogito” – dokument opisujący życie i pontyfikat Franciszka, a następnie odmówiona zostanie Pieśń Zachariasza.
Po modlitwie, twarz papieża zostanie okryta białym, jedwabnym welonem, symbolizującym światłość wieczną.
Do trumny włożone zostaną monety i medale wybite podczas pontyfikatu, a także metalowa tuba z kopią “rogito”. Na cynkowej pokrywie znajdą się krzyż, herb papieża i tabliczka z jego imieniem, datą życia i długością pontyfikatu. Po nałożeniu i przylutowaniu pokrywy, trumna zostanie zapieczętowana przez reprezentantów czterech watykańskich urzędów. Na drewnianej trumnie umieszczone będą krzyż i herb papieski.
Uroczysta Msza pogrzebowa – „Missa poenitentialis” – odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia o godz. 10:00AM czasu lokalnego na placu św. Piotra. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Będzie to zarazem pierwszy dzień nowenny żałobnej – „Novendiali” – dziewięciu dni Mszy świętych odprawianych za duszę zmarłego papieża.
Po zakończeniu liturgii, około południa, trumna z ciałem Franciszka zostanie przewieziona ulicami Rzymu do Bazyliki Matki Bożej Większej – miejsca, które papież szczególnie umiłował. Tam też, zgodnie z jego wolą, spocznie na zawsze, w grobie ziemnym obok Kaplicy Paulińskiej, przed cudownym wizerunkiem Maryi – Salus Populi Romani.
Pożegnanie Franciszka – papieża ubogich
Trasa przejazdu trumny będzie wiodła przez najważniejsze miejsca Wiecznego Miasta – od Watykanu przez Plac Wenecki, Fora Cesarskie, Koloseum i Bazylikę Laterańską – aż do Matki Bożej Większej.
Przejazd ten będzie transmitowany przez watykańskie media.
Franciszka przywita w bazylice kilkudziesięciu bezdomnych i ubogich – z różańcami i białymi różami w dłoniach. To oni, których papież tak często bronił i wspierał, będą mieli przywilej ostatniego pożegnania.
Bez zewnętrznych oznak władzy – z sercem pasterza
W nowym rytuale pogrzebu, zatwierdzonym w dokumencie Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, zrezygnowano z dawnych, wielowarstwowych trumien z cyprysu, ołowiu i dębu. Zamiast tego – prostota, która odzwierciedlała całe życie Franciszka. Wystawienie ciała również miało zmienioną formę – trumna, nie katafalk, symbolizowała pokorę i bliskość z ludem Bożym.
Ostatnie pożegnanie, które śledzi świat
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyć ma ponad 250 tys. osób, w tym 130 delegacji państwowych z około 50 prezydentami i 10 monarchami. Najbliżej trumny zasiądzie delegacja Argentyny – ojczyzny papieża. W Rzymie trwa przygotowanie wzmożonych środków bezpieczeństwa.
Relację z wydarzenia prowadzić będzie rekordowa liczba ponad 2700 akredytowanych dziennikarzy z całego świata.
Grób Papieża Franciszka będzie otwarty dla wiernych od niedzieli, 27 kwietnia. Tam, w cieniu ukochanej ikony Matki Bożej, będzie można odmówić modlitwę za pasterza, który chciał być sługą wszystkich – szczególnie najmniejszych.
Źródło: cna, Vatican News
Foto: Vatican Media
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół4 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół2 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą