Kościół
Jesuit Refugee Service w Kolumbii i Sudanie Południowym dostanie pieniądze od rządu

Departament Stanu USA oficjalnie zniósł zawieszenie finansowania programów Jesuit Refugee Service (JRS) USA w Kolumbii i Sudanie Południowym, co oznacza wznowienie kluczowej pomocy dla uchodźców w tych regionach. Decyzja dotyczy dwóch znaczących programów – w Sudanie Południowym, który opiewa na 1,9 miliona dolarów, oraz w Kolumbii, gdzie wartość finansowania wynosi 5 milionów dolarów. “Oby tych odblokowań funduszy było nieco więcej” mówi Ojciec Józef Polak SJ.
Mimo ogłoszonej decyzji, Jesuit Refugee Service (JRS) USA, której finansowanie działalności odbywa się w ramach trzyletnich umów o współpracy z Departamentem Stanu, nie otrzymała jeszcze oczekiwanych środków.
Bridget Cusick, rzeczniczka JRS USA ujawniła w rozmowie z CNA, że w zeszłym tygodniu organizacja otrzymała powiadomienie o zamiarze rozwiązania umów o współpracy w odniesieniu do programów w Czadzie, Etiopii, Indiach, Iraku i Ugandzie. Nie podjęto jeszcze decyzji co do programu w Republice Południowej Afryki.
Wpływ zawieszenia finansowania
Administracja Donalda Trumpa wprowadziła 90-dniowe zamrożenie pomocy zagranicznej, co początkowo doprowadziło do całkowitego wstrzymania finansowania programów JRS USA. Mimo to organizacja kontynuowała niektóre operacje dzięki ograniczonemu wsparciu ze strony swojego zarządu, skupiając się na działaniach uznanych za „krytyczne i ratujące życie”, choć na znacznie obniżonym poziomie.
Przed zamrożeniem finansowania Jesuit Refugee Service USA miało otrzymać ponad 18 milionów dolarów z budżetu Departamentu Stanu na rok fiskalny 2025.
W 2024 roku organizacja dysponowała środkami rządowymi w wysokości 24 milionów dolarów, a także ponad 9 milionami dolarów z darowizn prywatnych – wynika z oficjalnych sprawozdań finansowych.
Historia i misja JRS
Jesuit Refugee Service zostało założone w 1980 roku przez ojca Pedro Arrupe, ówczesnego Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego, w odpowiedzi na kryzys uchodźczy po wojnie w Wietnamie.
Decyzja Departamentu Stanu o zniesieniu zawieszenia finansowania oznacza znaczący krok w kierunku przywrócenia stabilności dla działań JRS w Kolumbii i Sudanie Południowym. Jednak przyszłość programów w innych krajach pozostaje niepewna, co budzi obawy o dalsze wsparcie dla tysięcy uchodźców na całym świecie.
Źródło: cna
Foto: Jesuit Refugee Services
Kościół
Świat żegna Papieża Franciszka. Ponad 160 delegacji na pogrzebie

Dzisiaj Watykan stanie się centrum światowego żalu i modlitwy. Na uroczystości pogrzebowe Papieża Franciszka przybędzie aż 164 oficjalne delegacje, w tym ponad 70 prezydentów i premierów oraz 12 koronowanych głów. To historyczne wydarzenie zgromadzi liderów z całego świata, wyrażających hołd papieżowi, który przez 12 lat pontyfikatu poruszał serca milionów ludzi.
Światowi przywódcy na Placu Świętego Piotra
Wśród dostojnych gości znajdą się m.in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump z żoną Melanią, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z Pierwszą Damą Ołeną, Prezydent Francji Emmanuel Macron z małżonką Brigitte, a także książę Walii, William.
Wielką Brytanię reprezentować będzie również premier Keir Starmer.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało szczegółową listę delegacji, która obejmuje 85 przywódców państw, w tym prezydentów, premierów oraz koronowane głowy. Towarzyszyć im będzie także 9 wiceprezydentów i wicepremierów.
Honorowe miejsca dla Argentyny i Włoch
Na honorowych miejscach zasiądzie delegacja z Argentyny, ojczyzny Papieża Franciszka, z Prezydentem Javierem Milei na czele. Tuż za nią – reprezentacja Włoch z Prezydentem Sergio Mattarellą i Premier Giorgią Meloni.
Pozostałe delegacje zostaną rozmieszczone według porządku alfabetycznego, przyjmując jako wzór francuski alfabet.
Polskę, poza parą prezydencką, na uroczystościach reprezentować będą Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski.
Tłumy wiernych i modlitewna atmosfera
Dzisiaj, już od wczesnych godzin rannych tysiące pielgrzymów wypełniają Plac Świętego Piotra. Bramy Watykanu zostały otwarte około 6:00 rano czasu rzymskiego, a wierni, którzy często czekali całą noc, spieszyli się, by zająć jak najlepsze miejsca.
Pod czystym, słonecznym niebem rozbrzmiewają modlitwy. Około 8:45 rano zgromadzeni wspólnie odmówili Litanię do Wszystkich Świętych – starożytną modlitwę wzywającą wstawiennictwa świętych Kościoła. Zjednoczone głosy pielgrzymów wypełniły przestrzeń Watykanu, tworząc głęboko poruszającą atmosferę duchowej jedności.
Świat żegna Papieża Franciszka
Papież Franciszek, który przez ponad dekadę przewodził Kościołowi z prostotą, pokorą i otwartością na człowieka, zostanie dziś pożegnany przez wiernych i przywódców z całego świata. Jego dziedzictwo – troska o ubogich, budowanie mostów pokoju i dialogu – na zawsze pozostanie żywe w sercach tych, których życie odmienił.
Źródło: Vatican News, cna
Foto: Vatican Media
Kościół
Ostatnia droga Papieża Franciszka. Pogrzeb pasterza ubogich i ucznia Chrystusa

Wieczorem 25 kwietnia, w uroczystym rycie liturgicznym, zostanie zamknięta trumna z ciałem papieża Franciszka. Obrzędowi przewodniczyć będzie kardynał Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego. Liturgia zapieczętowania trumny rozpocznie się o godz. 8:00PM czasu lokalnego w Bazylice św. Piotra i zakończy trzydniowy okres wystawienia ciała papieża, podczas którego ponad 130 tys. wiernych przybyło z całego świata, by oddać mu hołd. W sobotę zaplanowano uroczystości pogrzebowe, które zapowiada Ojciec Józef Polak SJ.
Ciało Franciszka, ubrane w czerwone szaty liturgiczne, z mitrą i paliuszem, spoczywa w prostej, drewnianej trumnie z cynkową wyściółką – zgodnie z nowymi zasadami, które sam papież zatwierdził w 2024 roku, pragnąc uproszczenia rytuałów i podkreślenia wiary w Zmartwychwstanie.
W ceremonii zamknięcia trumny udział wezmą wybrani kardynałowie, m.in. Giovanni Battista Re, Pietro Parolin i Konrad Krajewski. Liturgię poprowadzi abp Diego Ravelli, mistrz papieskich ceremonii. Odczyta on „rogito” – dokument opisujący życie i pontyfikat Franciszka, a następnie odmówiona zostanie Pieśń Zachariasza.
Po modlitwie, twarz papieża zostanie okryta białym, jedwabnym welonem, symbolizującym światłość wieczną.
Do trumny włożone zostaną monety i medale wybite podczas pontyfikatu, a także metalowa tuba z kopią “rogito”. Na cynkowej pokrywie znajdą się krzyż, herb papieża i tabliczka z jego imieniem, datą życia i długością pontyfikatu. Po nałożeniu i przylutowaniu pokrywy, trumna zostanie zapieczętowana przez reprezentantów czterech watykańskich urzędów. Na drewnianej trumnie umieszczone będą krzyż i herb papieski.
Uroczysta Msza pogrzebowa – „Missa poenitentialis” – odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia o godz. 10:00AM czasu lokalnego na placu św. Piotra. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Będzie to zarazem pierwszy dzień nowenny żałobnej – „Novendiali” – dziewięciu dni Mszy świętych odprawianych za duszę zmarłego papieża.
Po zakończeniu liturgii, około południa, trumna z ciałem Franciszka zostanie przewieziona ulicami Rzymu do Bazyliki Matki Bożej Większej – miejsca, które papież szczególnie umiłował. Tam też, zgodnie z jego wolą, spocznie na zawsze, w grobie ziemnym obok Kaplicy Paulińskiej, przed cudownym wizerunkiem Maryi – Salus Populi Romani.
Pożegnanie Franciszka – papieża ubogich
Trasa przejazdu trumny będzie wiodła przez najważniejsze miejsca Wiecznego Miasta – od Watykanu przez Plac Wenecki, Fora Cesarskie, Koloseum i Bazylikę Laterańską – aż do Matki Bożej Większej.
Przejazd ten będzie transmitowany przez watykańskie media.
Franciszka przywita w bazylice kilkudziesięciu bezdomnych i ubogich – z różańcami i białymi różami w dłoniach. To oni, których papież tak często bronił i wspierał, będą mieli przywilej ostatniego pożegnania.
Bez zewnętrznych oznak władzy – z sercem pasterza
W nowym rytuale pogrzebu, zatwierdzonym w dokumencie Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, zrezygnowano z dawnych, wielowarstwowych trumien z cyprysu, ołowiu i dębu. Zamiast tego – prostota, która odzwierciedlała całe życie Franciszka. Wystawienie ciała również miało zmienioną formę – trumna, nie katafalk, symbolizowała pokorę i bliskość z ludem Bożym.
Ostatnie pożegnanie, które śledzi świat
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyć ma ponad 250 tys. osób, w tym 130 delegacji państwowych z około 50 prezydentami i 10 monarchami. Najbliżej trumny zasiądzie delegacja Argentyny – ojczyzny papieża. W Rzymie trwa przygotowanie wzmożonych środków bezpieczeństwa.
Relację z wydarzenia prowadzić będzie rekordowa liczba ponad 2700 akredytowanych dziennikarzy z całego świata.
Grób Papieża Franciszka będzie otwarty dla wiernych od niedzieli, 27 kwietnia. Tam, w cieniu ukochanej ikony Matki Bożej, będzie można odmówić modlitwę za pasterza, który chciał być sługą wszystkich – szczególnie najmniejszych.
Źródło: cna, Vatican News
Foto: Vatican Media
Kościół
Tysiące wiernych żegna Papieża Franciszka: Bazylika Św. Piotra otwarta przez całą noc

Tłumy wiernych z całego świata nieprzerwanie ustawiają się w kolejce, by oddać hołd Papieżowi Franciszkowi, którego ciało spoczywa w prostej drewnianej trumnie w Bazylice Świętego Piotra. Ze względu na niespodziewanie wysoką frekwencję, Watykan zdecydował się pozostawić świątynię otwartą przez całą noc, zamykając ją tylko na półtorej godziny w czwartek rano w celu sprzątania.
Bazylika tonie w ciszy. Żałobnicy, szurając krokami po posadzce, przechodzą nawą główną, by pożegnać papieża, który zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia, w wieku 88 lat po przebytym udarze. Według informacji przekazanych przez watykańskie Biuro Prasowe, przy trumnie Papieża Franciszka modliło się już ponad 128 tys. wiernych.
“Nawet nie liczę godzin. Chciałem tylko wyrazić, jak bardzo go podziwiałem” – powiedział Emilian Fernandez, pielgrzym z Meksyku, który od północy stał w kolejce i po dwóch godzinach wciąż nie dotarł do bazyliki. Robert Healy z Irlandii przybył z Dublina tylko na jeden dzień. “To była spontaniczna decyzja. Uznałem, że muszę tu być, by okazać szacunek Ojcu Świętemu” – powiedział.
Tysiące ludzi przesuwa się powoli przez plac św. Piotra, przez Święte Drzwi i dalej nawą bazyliki. Niektórzy z pielgrzymów, przechodząc przez Święte Drzwi, otrzymują odpust jubileuszowy – znak łaski i zadośćuczynienia. Ciało Franciszka spoczywa na podwyższeniu, pilnowane przez czterech gwardzistów szwajcarskich. Wiele osób zatrzymuje się na chwilę modlitwy, inni podnoszą telefony, by uwiecznić moment.
Bezpieczeństwo i przygotowania do pogrzebu
W związku z nadchodzącą sobotnią mszą pogrzebową na placu Świętego Piotra, w której udział wezmą głowy państw z całego świata, włoskie władze zaostrzyły środki bezpieczeństwa. W rejonie Watykanu patrolują funkcjonariusze pieszo, konno, a także latają drony.
Potwierdzono przybycie 130 delegacji, w tym 50 głów państw i 10 monarchów. Na liście obecnych znaleźli się m.in. Prezydent USA Donald Trump z Pierwszą Damą Melanią oraz Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
“Jesteśmy gotowi. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa, ale także spokoju i godnej atmosfery” – powiedział prefekt Rzymu Lamberto Giannini.
Dziedzictwo papieża
Franciszek pozostawił po sobie 12 lat pontyfikatu, który naznaczony był troską o ubogich, otwartością na marginalizowane grupy i nawoływaniem do współistnienia. Choć jego progresywne podejście wywoływało kontrowersje wśród konserwatystów, dla wielu stał się symbolem Kościoła otwartego na ludzi.
“To papież, który zbliżył nas do siebie. Dla mnie osobiście wiele znaczył” – powiedział Ivenes Bianco z Brindisi, który przyjechał do Rzymu na leczenie. “Akceptował różnorodność, nie wykluczał nikogo.”
Zbliżające się konklawe
W czwartek w Rzymie było już 113 kardynałów, którzy przygotowują się do sobotniego pogrzebu. Po dziewięciu dniach oficjalnej żałoby, najwcześniej 5 maja, rozpoczną się obrady konklawe, które wybiorą nowego papieża. Wśród elektorów będzie 134 kardynałów poniżej 80. roku życia.
“Na razie nikt nie mówi o następnym papieżu. Jesteśmy tu dla Franciszka” – powiedział kardynał Jean-Paul Vesco z Francji.
Źródło: AP
Foto: Vatican Media, YouTube
-
News Chicago3 tygodnie temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół4 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Nie żyje Anna Zalińska, wieloletnia członkini i działaczka ZPPA. Miała 68 lat
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Jubileusz 50-lecia zespołu Wici uczczą wyjątkowe koncerty i wspaniały bankiet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Film “Siła Wiary III” Agnieszki Topolskiej głęboko poruszy nasze serca już 13 kwietnia
-
Kościół2 tygodnie temu
To ostatnie dni by zobaczyć niezwykłe “Misterium Męki Pańskiej” przed Wielkanocą