News USA
Gubernator Alabamy wstrzymała egzekucję Rocky’ego Myersa: “Za dużo pytań o winę”

W piątek Gubernator Alabamy Kay Ivey ogłosiła, że zamienia wyrok śmierci Rocky’ego Myersa na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego, powołując się na wątpliwości dotyczące jego winy. To pierwsza egzekucja, którą wstrzymała od objęcia urzędu w 2017 roku.
„Nie jestem przekonana, że Rocky Myers jest niewinny, ale nie mam też wystarczającej pewności co do jego winy, by poprzeć egzekucję” – powiedziała gubernator w oświadczeniu.
63-letni Myers, skazany w 1994 roku za zabójstwo 69-letniej Ludie Mae Tucker, miał zostać stracony jeszcze w tym roku. Ława przysięgłych głosowała 9-3 za wyrokiem dożywocia, jednak sędzia – korzystając z nieistniejącego już prawa Alabamy – samodzielnie nałożył karę śmierci.
Decyzja gubernator Ivey wywołała kontrowersje. Republikański Prokurator Generalny Alabamy Steve Marshall wyraził swoje „zdumienie i rozczarowanie”, twierdząc, że rodzina ofiary „pozostaje bez sprawiedliwości”.
Wątpliwości wokół skazania
Obrońcy Rocky’ego Myersa od lat podnosili liczne wątpliwości dotyczące procesu. W tym:
- Brak dowodów fizycznych – na miejscu zbrodni nie znaleziono śladów łączących Myersa z morderstwem.
- Niejasne zeznania świadków – ofiara opisała napastnika jako niskiego, krępego czarnoskórego mężczyznę, ale nigdy nie wskazała Myersa, choć mieszkał naprzeciwko.
- Problemy prawne – poprzedni adwokat Myersa zaniedbał jego sprawę, przez co przegapiono termin na apelację w sądzie federalnym.
- Prawie całkowicie biała ława przysięgłych – Myers, będący Afroamerykaninem, był sądzony przez niemal wyłącznie białych przysięgłych.
Egzekucja azotem, której nie będzie
W zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy Alabamy zatwierdził wniosek prokuratora generalnego o wyznaczenie daty egzekucji Myersa przy użyciu gazu azotowego – kontrowersyjnej metody, od niedawna stosowanej w Stanach Zjednoczonych. Decyzja Kay Ivey sprawiła, że Myers uniknie tego losu.
Pierwsza taka decyzja od 1999 roku w Alabamie
To pierwsza zamiana wyroku śmierci w Alabamie od ponad 25 lat. Kacey Keeton, prawniczka Myersa, przyznała, że przez lata gromadziła dowody jego niewinności, nie tracąc nadziei, że „pewnego dnia doświadczy sprawiedliwości, miłosierdzia i człowieczeństwa”.
Gubernator Ivey podkreśliła, że choć zdecydowanie popiera karę śmierci, to ta sprawa była „jedną z najtrudniejszych decyzji w jej karierze”. „Mam nadzieję, że rodzina Tuckerów znajdzie ukojenie, wiedząc, że Myers spędzi resztę życia w więzieniu” – dodała.

Brad Sigmon
7 marca, po raz pierwszy od 15 lat skazaniec zostanie rozstrzelany w USA przez pluton egzekucyjny. Do egzekucji dojdzie w Karolinie Południowej, a skazanym jest Brad Sigmon, o czym informowaliśmy 25 lutego.
Źródło: cnn
Foto: YouTube, Police Department, Amnesty International
News USA
GENIUS Act Trumpa regulujący stablecoiny, może być największą rewolucją finansową od czasów internetu

Prezydent Donald Trump podpisał w piątek przełomową ustawę GENIUS Act, regulującą rynek kryptowalut, określając ją jako „początek ekscytującego nowego horyzontu” dla amerykańskiej technologii finansowej. Ustawa, uchwalona dzień wcześniej przez Izbę Reprezentantów, tworzy pierwszy w historii kompleksowy system regulacyjny dla tzw. stablecoinów – kryptowalut powiązanych z wartością realnych aktywów, takich jak dolar amerykański.
„Ciężko pracowaliśmy. Ustawa GENIUS to bardzo ważny akt. Nazwali go moim imieniem” – zażartował Trump podczas ceremonii podpisania w Sali Wschodniej Białego Domu. – „To piekielnie ważna ustawa”.
W uroczystości wzięli udział członkowie Kongresu oraz liderzy firm z branży kryptowalut, m.in. Robinhood, Tether i Gemini.
Przełom dla rynku kryptowalut
Ustawa GENIUS (Guiding and Establishing National Innovation for U.S. Stablecoins) wyznacza ramy regulacyjne dla rynku stablecoinów, który według szacunków osiągnął już wartość 250 miliardów dolarów. Przewiduje m.in. mechanizmy ochrony konsumentów, definicję prawną stablecoina oraz możliwość jego emisji przez banki, instytucje pozabankowe i kasy oszczędnościowo-kredytowe w systemie „jeden do jednego” z pokryciem w dolarach lub bonach skarbowych.
„Ustawa GENIUS tworzy jasne i proste ramy regulacyjne, które pozwolą na stworzenie i wykorzystanie ogromnego potencjału stablecoinów opartych na dolarze” – powiedział prezydent. – „To może być największa rewolucja w technologii finansowej od czasów powstania internetu. Wiele osób tak mówi”.
Zwolennicy twierdzą, że stablecoiny oferują szybkie i tanie transakcje oraz mniejszą zmienność niż tradycyjne kryptowaluty. Senator Bill Hagerty (R-Tennessee), główny autor ustawy, zaznaczył, że nowe regulacje umożliwią rozliczanie płatności „niemal natychmiast”, bez potrzeby oczekiwania dni czy tygodni.
Kulisy walki o ustawę
Los GENIUS Act był niepewny do ostatniej chwili. Początkowo kilkunastu konserwatywnych republikanów zablokowało głosowanie proceduralne. Dopiero po osobistej interwencji prezydenta i rozmowach telefonicznych udało się uzyskać ich zgodę na uchwalenie ustawy.
David Sacks, inwestor venture capital i doradca prezydenta ds. sztucznej inteligencji i kryptowalut, powiedział, że Donald Trump „zainterweniował i uratował tę ustawę”. Wiceprezydent J.D. Vance również miał uczestniczyć w nocnych rozmowach z kongresmenami.
Tydzień Kryptowalut w Kongresie
GENIUS Act to część szerszego pakietu legislacyjnego, który Republikanie określili jako „Tydzień Kryptowalut”. Oprócz ustawy GENIUS, Kongres uchwalił:
- Clarity Act, regulujący towary cyfrowe poza stablecoinami;
- Anti-CBDC Surveillance State Act, blokujący możliwość emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) bezpośrednio obywatelom przez Fed.
Administracja Trumpa uznaje ten ostatni akt za zabezpieczenie przed rzekomą inwigilacją finansową i „cyfrową tyranią”.
„Cała społeczność kryptowalut przez lata była wyśmiewana, lekceważona i skreślana” – powiedział Trump. – „Ale to podpisanie ustawy to ogromne potwierdzenie”.
Wątpliwości co do konfliktu interesów
Inwestycje rodziny Trumpów w kryptowaluty znacznie wzrosły w ostatnich miesiącach. Biały Dom podkreśla, że prezydent nie ma bezpośredniego wpływu na te aktywa, które są zarządzane przez fundusz powierniczy pod opieką jego dzieci. W piątek obecni byli także wpływowi bracia Cameron i Tyler Winklevoss, którzy wspierają kampanię Trumpa.
Ulbricht ułaskawiony, Epstein na wokandzie
Podczas ceremonii prezydent ogłosił również ułaskawienie Rossa Ulbrichta, twórcy nielegalnego rynku internetowego Silk Road, skazanego w 2015 roku na dożywocie.
Dodatkowo, Donald Trump zapowiedział działania mające na celu ujawnienie materiałów z ławy przysięgłych w sprawie Jeffreya Epsteina, przestępcy seksualnego, który zmarł w areszcie w 2019 roku. Nakazał prokurator generalnej Pam Bondi złożenie wniosku do sądu o publikację dokumentów.
„To OSZUSTWO, którego dopuszczają się Demokraci, powinno się skończyć natychmiast!” – napisał Trump w Truth Social.
Pam Bondi zapowiedziała, że Departament Sprawiedliwości „jest gotowy” do złożenia wniosku o ujawnienie stenogramów.
Kontrowersje wokół cięć budżetowych
Oprócz ustaw kryptowalutowych, Izba Reprezentantów przyjęła w tym tygodniu również tzw. pakiet uchylający, zawierający cięcia w wysokości 9 miliardów dolarów, m.in. dla USAID oraz mediów publicznych (NPR i PBS). Decyzja była opóźniona przez Demokratów domagających się ujawnienia akt Epsteina.
Źródło: cbs
Foto: The White House
News USA
Texas Hill Country po tragicznej powodzi: liczba zaginionych drastycznie spadła

Tylko trzy osoby pozostają zaginione po katastrofalnej powodzi, która 4 lipca nawiedziła region Texas Hill Country – poinformowali w sobotę lokalni urzędnicy. To znaczący spadek w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami, według których zaginionych mogło być blisko 100, a tuż po tragedii – nawet ponad 160.
Nadzieja po tygodniach niepewności
Ogłoszenie to pojawiło się w trzecim tygodniu intensywnych poszukiwań. Liczba osób uznanych za zaginione malała stopniowo, w miarę jak ratownicy odnajdywali ludzi, którzy wcześniej zaginęli w wyniku gwałtownego żywiołu.
„Ten niezwykły postęp to rezultat tysięcy godzin skoordynowanych działań ratunkowych, drobiazgowych dochodzeń i niezłomnego zaangażowania w niesienie nadziei rodzinom, które straciły kontakt z bliskimi” – powiedział burmistrz Kerrville, Dalton Rice, w oficjalnym oświadczeniu.
Tragedia o niespotykanej skali
Do powodzi doszło tuż przed świtem 4 lipca, gdy rzeka Guadalupe gwałtownie podniosła się o 24 stopy, zalewając domy, pojazdy i pola namiotowe. Region został zalany wodą w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut.
W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej 135 osób, z czego 107 w samym powiecie Kerr. Najwięcej ofiar znajdowało się wzdłuż koryta rzeki Guadalupe, około 62 mil na północny zachód od San Antonio.
Szczególnie mocno ucierpiał Camp Mystic – mający sto lat chrześcijański obóz letni dla dziewcząt, gdzie zginęło co najmniej 27 obozowiczek i opiekunów. Obozowisko znajdowało się na terenach niziny zwanej „aleją gwałtownych powodzi”.
Dlaczego Hill Country jest tak podatne na powodzie?
Texas Hill Country to popularny region turystyczny, gdzie mieszkańcy i turyści wypoczywają nad rzekami i wśród wzgórz. Jednak lokalna gleba jest twarda i mało przepuszczalna, przez co nie wchłania ulewnego deszczu – co czyni region wyjątkowo podatnym na gwałtowne powodzie.
Eksperci zauważają, że skala powodzi znacznie przekroczyła poziom tzw. „stuletniego zdarzenia”, przewidzianego przez Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego (FEMA). Woda rozprzestrzeniała się z taką prędkością, że mieszkańcy nie mieli czasu na reakcję – także dlatego, że w wielu miejscach brakowało systemów wczesnego ostrzegania.
Krytyka wobec władz i pytania bez odpowiedzi
W Kerrville, położonym około 100 mil na zachód od Austin, lokalne władze stanęły w ogniu krytyki za to, że nie ostrzegły mieszkańców z odpowiednim wyprzedzeniem.
Prezydent Donald Trump oraz Gubernator Teksasu Greg Abbott stanowczo odrzucili pytania o to, czy reakcja władz była odpowiednia. Skupili się natomiast na działaniach ratunkowych.
Służby ratunkowe, korzystając z helikopterów, łodzi i dronów, przeczesywały zalane tereny. Ich działania były jednak wielokrotnie przerywane przez pogarszające się prognozy pogody i ryzyko kolejnych opadów.
Źródło: baynews9
Foto: City of Kerrville
News USA
Programista z Polski pokonał sztuczną inteligencję w 10-godzinnym pojedynku: „Ludzkość zwycięża — na razie”

W bezprecedensowym starciu człowieka z maszyną, Przemysław Dębiak – polski programista i były pracownik OpenAI, znany w środowisku jako „Psyho” – pokonał model sztucznej inteligencji OpenAI w 10-godzinnym maratonie programistycznym podczas finału AtCoder World Tour 2025 Heuristic Competition w Tokio.
Historyczne zwycięstwo człowieka nad AI
Rywalizacja była nie tylko testem umiejętności, ale i wytrzymałości. Zawodnicy mieli za zadanie rozwiązać złożony problem optymalizacyjny – typowy dla tzw. heurystycznych zawodów, gdzie nie istnieje jednoznacznie poprawne rozwiązanie, a liczy się spryt, logika i zdolność wypracowania możliwie najlepszego wyniku w ograniczonym czasie.
Przemysław Dębiak, mimo „całkowitego wyczerpania”, nie tylko ukończył zadanie, ale pokonał model AI ze znaczną przewagą, która — jak sam poinformował na platformie X — zwiększyła się z 5,5% do 9,5% po oficjalnym przeliczeniu wyników.
„Ludzkość zwyciężyła (na razie!). Jestem kompletnie wyczerpany. Spałem może 10 godzin przez ostatnie trzy dni i ledwo żyję” – napisał.
„To chyba ważniejsze niż szachy”
Dębiak zaskoczony był zainteresowaniem mediów i społeczności internetowej. Przyznał, że nie spodziewał się, iż konkursy programistyczne wzbudzą aż takie emocje. Internauci nie kryli podziwu, pisząc m.in.: „Prawdopodobnie jesteś jednym z ostatnich ludzi, którzy pokonali SI w konkursie. To ogromna sprawa, nawet dla tych, którzy nie interesują się programowaniem.”
AI wciąż groźnym przeciwnikiem
Chociaż to człowiek odniósł zwycięstwo, model sztucznej inteligencji OpenAI uplasował się wyżej niż wielu spośród światowej elity programistów. Sam udział modelu w oficjalnych mistrzostwach – w bezpośredniej rywalizacji z ludźmi – stanowił wydarzenie przełomowe.
Zgodnie z przewidywaniami wielu ekspertów, AI może w ciągu najbliższych lat osiągnąć poziom ogólnej inteligencji porównywalny z ludzkim (AGI). Zwycięstwo Przemysława Dębiaka jest więc symbolicznym przypomnieniem, że ludzka pomysłowość i determinacja wciąż potrafią wygrać z maszyną – przynajmniej na razie.
Źródło: ndtv
Foto: Przemysław Dębiak
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News Chicago3 tygodnie temu
Adrian Pleban z Hanover Park jechał za szybko i zabił. Teraz jest oskarżony o nieumyślne zabójstwo
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Czy policja w Chicago przekazuje nasze dane służbom imigracyjnym?
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Co zrobić by pies był dobrze ułożonym członkiem rodziny? Dzisiaj Dzień Psa!
-
News USA3 tygodnie temu
Zwycięstwo Trumpa: Sądy nie mają prawa rządzić krajem. Co z obywatelstwem z urodzenia?
-
News USA4 tygodnie temu
Władze Teksasu nakazują eksponowanie Dziesięciu Przykazań w szkolnych klasach
-
News Chicago3 tygodnie temu
Masakra przed klubem w Chicago: 4 osoby nie żyją, 14 jest rannych po ostrzelaniu z przejeżdżającego samochodu
-
Polonia Amerykańska6 dni temu
„Śmiech wzbroniony” na bis! Teatr Nasz zaprasza na spektakle 25 i 26 lipca