Polonia Amerykańska
Prezydent RP do amerykańskiej Polonii: Dziękuję za wszystko co robicie, by w kolejnych pokoleniach polskość przetrwała

Jednym z priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy jest budowanie więzi z ponad 20–milionową społecznością Polaków żyjącą poza granicami naszego kraju. Niemal połowa z nich mieszka w Stanach Zjednoczonych. Spotkania z Polonią na stałe wpisały się w program wizyt Pary Prezydenckiej w USA.
Przez ostatnie dziesięć lat odbyło się niemal 20 spotkań z amerykańską Polonią w różnych zakątkach Stanów Zjednoczonych. Podczas licznych wydarzeń polonijnych m.in. w Nowym Jorku, Chicago czy Doylestown, Andrzej Duda wyrażał swoją radość i dumę z tego, że kolejne pokolenia pielęgnują polskie dziedzictwo narodowe.
Wręczając odznaczenia państwowe Rodakom, dziękował im za działalność na rzecz środowisk polonijnych, za promowanie polskiej kultury i historii, za krzewienie tradycji narodowych poza granicami kraju.
Prezydent od pierwszych dni swojej prezydentury zabiega o dobre relacje z naszym największym sojusznikiem – Stanami Zjednoczonymi. Współpracował z każdą dotychczasową administracją amerykańską: Baracka Obamy, Joe Bidena i Donalda Trumpa, stawiając za cel przede wszystkim bezpieczeństwo Polski.
W ubiegłą sobotę Andrzej Duda odbył spotkanie z Donaldem Trumpem, jako pierwszy europejski przywódca, od czasu zaprzysiężenia amerykańskiego prezydenta na ten urząd. Rozmowy poświęcone były głównie kwestiom bezpieczeństwa, w tym wzmacnianiu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, ale także zacieśnianiu naszych relacji z Ameryką również w wymiarze gospodarczym.
Później Prezydent Andrzej Duda wziął udział w konferencji CPAC, podczas której przemawiał Donald Trump. Amerykański przywódca w serdeczny sposób wypowiadał się zarówno o Polakach, jak i współpracy z Andrzejem Dudą.
“Cieszę się, że Prezydent Stanów Zjednoczonych mówi o tym, że głosy Polaków są dla niego ważne i dziękuje za nie. To pokazuje też, co nasi rodacy tutaj, w Stanach Zjednoczonych, są w stanie dla nas uzyskać, bo jak widać – są w stanie uzyskać bardzo dużo” – mówił w późniejszym wywiadzie dla Telewizji Republika.
Natomiast podczas wczorajszego briefingu Prezydent RP podkreślał, że „to jest to, co chcieliśmy osiągnąć: by Polacy mieli wpływ na wybór najważniejszych osób w Stanach Zjednoczonych”.
“Będę gratulował moim Rodakom tego wyniku, tego zjednoczenia w działaniu, bo tego właśnie potrzebujemy. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że mieszkający w USA Polacy mieli wielką zasługę w tym, że zostaliśmy przyjęci do NATO. Teraz mamy polską społeczność, która stanowi wymiar wyborczy odczuwalny przez najważniejszego polityka Stanów Zjednoczonych.
To ma – jeżeli chodzi o lobbowanie za polskimi sprawami, przełożenie na amerykański Kongres i decyzje tam podejmowane także w naszych sprawach – dla nas ogromną wartość” – akcentował.
Największe wydarzenie z udziałem Pary Prezydenckiej odbyło się w Millennium Park w Chicago w maju 2018 roku. Zgromadziło niemal dziesięć tysięcy Rodaków. Było to najważniejsze spotkanie polonijne na świecie w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
“Chcę podziękować za to, że nosicie Polskę w swoich sercach, mimo że daleko od jej granic – mówił Andrzej Duda podczas wystąpienia.”
Podkreślił, że potomkowie Polaków, którzy przybywali do Ameryki wraz z różnymi falami emigracji „nigdy nie zapomnieli o ojczyźnie”. “Dziękuję wszystkim, którzy tutaj ‒ w Stanach Zjednoczonych, w Chicago, w stanie Illinois, w innych miejscach – podtrzymują i rozwijają polską kulturę oraz polską tradycję, tak niezwykle ważną dla przetrwania naszego narodu.”
W najbliższych dniach Para Prezydencka ponownie odwiedzi Chicago, by wziąć udział w obchodach Dnia Kazimierza Pułaskiego. W tym roku przypada jubileusz 280. rocznicy urodzin bohatera naszych narodów – polskiego i amerykańskiego. To dzięki ciężkiej pracy i ogromnej determinacji amerykańskiej Polonii pielęgnowana jest pamięć o zasłużonych postaciach naszej historii.
Bez wątpienia również ważnym przedsięwzięciem polonijnym jest Parada Pułaskiego, odbywająca się cyklicznie w Nowym Jorku od 1937 roku. W 2023 roku Andrzej Duda, jako pierwszy urzędujący prezydent RP wziął udział w tym wydarzeniu i wraz z kilkutysięczną rzeszą Rodaków przemaszerował główną aleją Manhattanu – słynną 5th Avenue.
“Dziękuję Wam ogromnie za to, że byliście z nami w latach 80., kiedy Polska walczyła o wolność, wspierana przez naszego Ojca Świętego Jana Pawła II, ale wspierana w ogromnym stopniu za Waszą sprawą, przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana.
Dzięki temu wsparciu udało się w 1989 roku zrzucić komunistyczne sowieckie kajdany. Także dzięki Waszemu wsparciu udało nam się w 1999 roku stać się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Andrzej Duda do uczestników Parady.
Przypomniał, że również dziś mierzymy się z wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa, spowodowanymi odradzającym się rosyjskim imperializmem, który jest nam znany z „trudnych dziejów naszej historii”. “Dzisiaj musimy wspólnie budować przestrzeń bezpieczeństwa w naszej części Europy” – zauważył Prezydent.
Zwracał się również do Rodaków o pomoc w dalszym umacnianiu relacji polsko–amerykańskich i zabieganiu o polskie sprawy. “Chcę prosić, abyście byli aktywni, chcę prosić, żebyście działali, także w amerykańskiej polityce, na rzecz bezpieczeństwa europejskiego, na rzecz sojuszu między Stanami Zjednoczonymi a Polską” – dodał.
Pod koniec ubiegłego roku podczas wizyty w Ameryce, Prezydent Andrzej Duda z Małżonką wzięli udział w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.
“To symboliczna klamra mojej zaszczytnej drogi prezydenckiej, która w USA rozpoczęła się wizytą w 2016 roku tutaj, w Amerykańskiej Częstochowie” – powiedział Prezydent. Przypomniał, że wówczas odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych.
Także w Polsce odbywają się liczne wydarzenia z udziałem społeczności polonijnej. Co roku – 2 maja w Dzień Polonii i Polaków za Granicą, Andrzej Duda wręcza odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz środowisk polonijnych oraz przekazuje narodowe flagi przedstawicielom różnych organizacji, instytucji – działającym zarówno w Polsce, jak i za granicą – które są ambasadorami polskich spraw.
Tego dnia Prezydent wręcza także Akty Nadania Obywatelstwa Polskiego.
“Ten dzień ma istotne znaczenie nie tylko jako święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – tak bardzo mocno związane z naszą niepodległością, wolnością, ale także jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą – ponad dwudziestu milionów naszych Rodaków, którzy mieszkają, żyją poza Polską, a którzy pamiętają o swojej Ojczyźnie, pozostają z nią w łączności” – wskazywał Prezydent podczas przemówienia.
Ważnym projektem realizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP z myślą o młodych pokoleniach naszych Rodaków jest Staż Prezydencki. Jego celem jest promocja pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w USA, poszerzenie wiedzy na temat Polski, jej gospodarki, historii i kultury.
“Polska jest jednym z najlepiej rozwijających się krajów europejskich. Mimo pandemii, mimo wszystkich kryzysów, które przyszły w ostatnim czasie, choćby tych wynikających z wojny na Ukrainie, mamy cały czas bardzo dynamiczny jak na skalę europejską rozwój gospodarczy” – mówił Andrzej Duda w czasie jednej z edycji projektu.
Dotychczas, w pięciu edycjach programu wzięło udział ponad stu amerykańskich uczniów, z których połowa to osoby polskiego pochodzenia. W czasie pobytu w Polsce młodzież odbywa wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych. Uczestnicy Stażu mają również możliwość spotkania z przedstawicielami instytucji państwowych.
Para Prezydencka rozpoczyna dziś wizytę w Stanach Zjednoczonych. W programie zaplanowane są spotkania z mieszkającymi tam Polakami, którym Prezydent będzie chciał podziękować za prawie dziesięć lat owocnej współpracy.
KPRP
Foto: YouTubve, Marek Borawski, Jakub Szymczuk/ KPRP
News Chicago
Mieszkaniec Lincoln Square został oskarżony o zamordowanie żony na oczach dzieci

35-letni Nurmuhammed Inus został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia po tym, jak w sobotni wieczór śmiertelnie ugodził nożem swoją 29-letnią żonę w mieszkaniu w dzielnicy Lincoln Square. Dramat rozegrał się na oczach dwojga z ich czworga dzieci — wszystkie były obecne w domu w chwili ataku.
Do tragedii doszło około godziny 11:30PM w mieszkaniu przy 2700 West Balmoral Avenue. Jak poinformowali prokuratorzy, Nurmuhammed Inus oskarżył swoją żonę o niewierność i wszczął kłótnię dotyczącą rozwodu, zanim zaatakował ją nożem w sypialni, gdzie kończyła przygotowywać dzieci do snu.
Dzieci świadkami brutalnego zabójstwa
Dwunastoletnia córka pary zeznała, że słyszała, jak ojciec poszedł do kuchni, wyjął nóż z szuflady i wrócił do sypialni.
Tam dźgnął matkę, a następnie próbował ją udusić, mówiąc jej, że umrze. Nóż pozostawił wbity w ciało kobiety.
Dziewczynka natychmiast zadzwoniła pod numer alarmowy 911 i wraz z trójką młodszego rodzeństwa — w wieku od 3 do 8 lat — zamknęła się w pokoju, po tym jak ojciec zapytał ją, dlaczego kontaktuje się z policją. Kobieta została przewieziona do szpitala, gdzie stwierdzono jej zgon — miała cztery rany kłute.
Po ataku Inus uciekł tylnym wyjściem z domu, wcześniej myjąc ręce. Krótko przed północą sam zgłosił się na komisariat 20. dzielnicy. Wcześniej zadzwonił do brata ofiary, który przekazał telefon funkcjonariuszowi znajdującemu się na miejscu zdarzenia.
Próba manipulacji zeznaniami
W trakcie zatrzymania, Inus miał próbować przekonać swoją 12-letnią córkę do zmiany zeznań. Zarówno ona, jak i drugie dziecko będące świadkiem zdarzenia, złożyły jednak zgodne relacje śledczym.
Prokurator Mike Pekara ujawnił również, że od października 2024 roku policja interweniowała w domu pary co najmniej trzy razy w związku z przemocą domową. „Widzimy eskalację przemocy – od zabierania telefonu, przez fizyczną agresję, aż po brutalne morderstwo” – powiedział Pekara.

Miejsce tragedii
Sędzia Mary Cay Marubio nakazała zatrzymanie Nurmuhammeda Inusa bez możliwości wyjścia za kaucją, podkreślając brutalność zbrodni i fakt, że dzieci były jej świadkami.
Kolejna tragedia w fali przemocy domowej
Zabójstwo żony przez Inusa to kolejny tragiczny przypadek w serii brutalnych ataków domowych, które w ostatnich miesiącach wstrząsnęły Chicago. W lutym tego roku Teone Jones, 33-letnia matka, została śmiertelnie ugodzona nożem na oczach swojego 8-letniego syna. Jej były partner był wcześniej oskarżony o groźby i nękanie.
W styczniu Tanisha Weeks, 41-letnia matka, została zastrzelona, chroniąc swoją 7-letnią córkę. Miała aktywny nakaz ochrony przeciwko sprawcy. Tego samego dnia zginęła również Edith Castrejon, ciężarna matka trójki dzieci. Jej przedwcześnie urodzone dziecko zmarło tydzień po ataku.
W marcu zeszłego roku 11-letni Jayden Perkins, utalentowany młody tancerz, został zabity przez byłego partnera swojej matki. Zaledwie dzień wcześniej sędzia Thomas E. Nowinski nie wydał wobec sprawcy nakazu ochrony — decyzja ta wywołała falę protestów i jego ostateczną rezygnację z wydziału ds. przemocy domowej.
Matka Jaydena, Laterria Smith, złożyła pozew przeciwko stanowi Illinois, powiatowi Cook oraz policji w Chicago, zarzucając im wielokrotne zignorowanie jej próśb o ochronę.
We wtorek Nurmuhammed Inus pojawił się w sądzie, słuchając rozprawy przez tłumacza birmańskiego. Zgodnie z informacjami obrony, był w związku małżeńskim z ofiarą od 15 lat i nie był wcześniej karany.
Źródło: blockclubchicago
Foto: Police Department, Google Maps, YouTube
News Chicago
W piątek odbędzie się pogrzeb Jose Dueneza Jr. – żołnierza z Joliet, który zginął na Litwie

We wtorek popołudniu, na lotnisku Lewis University w Romeoville, wylądował samolot z ciałem sierżanta Jose Dueneza Jr., żołnierza armii Stanów Zjednoczonych, który tragicznie zginął podczas ćwiczeń wojskowych na Litwie. Obecna była rodzina i przyjaciele 25-letniego mieszkańca Joliet, który zostanie pochowany w piątek.
Trumna owinięta w amerykańską flagę została przewieziona do domu pogrzebowego Tezak Funeral Home. Publiczne czuwanie odbędzie się w czwartek wieczorem. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na piątkowy poranek w kościele Word of Life przy 1500 Cedarwood Drive w Crest Hill.
Harmonogram Procesji Pogrzebowej
Data i miejsce rozpoczęcia:
Procesja wyruszy z domu pogrzebowego Tezak Funeral Home (1211 Plainfield Road, Joliet) o godzinie 9:00 rano.
Trasa przejazdu:
-
Wyjazd z Tezak Funeral Home na Plainfield Road (kierunek zachodni).
-
Skręt w lewo w Theodore Street (kierunek zachodni).
-
Skręt w lewo w Larkin Avenue (kierunek południowy).
-
Skręt w lewo w Jefferson Street (kierunek wschodni).
-
Skręt w prawo w Richards Street (kierunek południowy).
-
Skręt w lewo w Washington Street (kierunek wschodni) do skrzyżowania z Wilson.
Uwaga:
Na skrzyżowaniu z Wilson Street tylko karawan i pojazdy rodzinne przejadą obok domu rodzinnego zmarłego. Po oddaniu hołdu, pojazdy te dołączą ponownie do konduktu.
-
Kontynuacja procesji:
-
Skręt w lewo w Henderson Avenue (kierunek północny).
-
Skręt w lewo w Cass Street (kierunek zachodni).
-
Skręt w lewo w Collins Street (kierunek południowy), aż do Jefferson Street.
-
Następnie jazda na północ Jefferson Street do Eastern Avenue.
-
Skręt w prawo w Eastern Avenue (kierunek północny) do Cass Street.
-
Skręt w lewo w Cass Street (kierunek zachodni) do Scott Street.
-
Skręt w prawo w Scott Street (kierunek północny) do Columbia Street.
-
Skręt w lewo w Columbia Street, która przechodzi w Ruby Street, aż do Broadway Street.
-
Skręt w prawo w Broadway Street (kierunek północny).
-
Skręt w lewo w Theodore Street (kierunek zachodni).
-
Skręt w lewo w Cedarwood Drive (kierunek południowy).
-
Miejsce nabożeństwa żałobnego:
Word of Life Church
1500 Cedarwood Drive, Crest Hill
-
Sesja pożegnalna: 10:00–11:00
-
Nabożeństwo żałobne: Rozpocznie się punktualnie o godzinie 11:00
Po nabożeństwie:
Zostaną przeprowadzone uroczyste obrzędy kremacji.
Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców, którzy chcą oddać hołd poległemu żołnierzowi.
Tragiczny finał ćwiczeń wojskowych
Do tragedii doszło pod koniec marca, gdy sierżant Duenez z Joliet IL i trzej inni żołnierze zaginęli podczas ćwiczeń taktycznych na Litwie. Ich ciała odnaleziono w opancerzonym pojeździe, który zatonął w bagnistym terenie, o czym informowaliśmy tutaj.
Jose Duenez Jr. – członek społeczności Joliet, który dorastał w tym mieście, zaciągnął się do armii zaraz po ukończeniu szkoły średniej w 2017 roku. W styczniu 2025 r. został wysłany do Europy w ramach rotacji 1. Brygady Pancerniej, 3. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Stewart, Georgia.
Życie przerwane zbyt wcześnie
Sierżant Duenez był jednym z sześciorga rodzeństwa. Pozostawił pogrążoną w żałobie żonę i półtorarocznego syna. 8 kwietnia skończyłby 26 lat.
Na polecenie burmistrza Joliet oraz Gubernatora Illinois, flagi w całym stanie zostały opuszczone do połowy masztu na znak żałoby i hołdu.
Źródło: wgn, shaw local
Foto: US Army, YouTube
News Chicago
Tydzień Amnestii w Powiecie Cook dotyczący zaległych opłat za wykroczenia drogowe kończy się w piątek

Do dnia 18 kwietnia mieszkańcy powiatu Cook mają szansę na obniżenie kosztów związanych z wykroczeniami drogowymi. Sekretarz Sądu Okręgowego Powiatu Cook ogłosiła tydzień amnestii – osoby, które zalegają z opłatami za wykroczenia drogowe, mogą uniknąć dodatkowych opłat za spóźnienia oraz grzywien związanych z windykacją.
Inicjatywa ma na celu ułatwienie mieszkańcom uregulowania zaległych płatności związanych z wykroczeniami drogowymi w Chicago. Oferta obejmuje wszystkie wykroczenia, z wyjątkiem mandatów za parkowanie oraz przejazd na czerwonym świetle.
Jakie wykroczenia obejmuje amnestia?
Program dotyczy wykroczeń takich jak:
- Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa,
- Przekroczenie prędkości o 25 mil na godzinę,
- Jazda z zawieszonym lub cofniętym prawem jazdy,
- Jazda z nieważnym zezwoleniem.
Kompletną listę wykroczeń objętych programem można znaleźć na stronie internetowej Sądu Okręgowego Powiatu Cook.
Usunięcie barier finansowych dla mieszkańców
Sekretarz Sądu Okręgowego Powiatu Cook, Mariyana Spyropoulos, wyjaśniła cel programu:
„Ta inicjatywa amnestii to część szerszego wysiłku na rzecz usunięcia barier finansowych, które często negatywnie wpływają na rodziny pracujące. Znosząc opłaty za windykację, pomagamy mieszkańcom podejmować znaczące kroki w kierunku rozwiązania ich spraw i przywrócenia zaufania do systemu, który powinien działać dla wszystkich.”

Sekretarz Sądu Okręgowego Powiatu Cook, Mariyana Spyropoulos
Dostępne opcje płatności
Mieszkańcy, którzy zdecydują się skorzystać z amnestii, będą mogli dokonać płatności różnymi metodami, w tym gotówką, czekiem, kartą kredytową, przelewem telefonicznym lub przekazem pocztowym.
Godziny pracy i lokalizacja
Biuro Wydziału Usług Ruchu Drogowego będzie otwarte od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:30AM do 4:30PM, w budynku Daley Center, przy 50 W. Washington St.
To doskonała okazja dla osób, które borykają się z problemami finansowymi, aby pozbyć się obciążeń związanych z niewielkimi wykroczeniami drogowymi.
Podobny program uruchomił 1 kwietnia Brandon Johnson w Chicago – kierowcy, którzy do 30 czerwca 2025 roku zapłacą podstawową kwotę mandatu, unikną dodatkowych kosztów. Informowaliśmy o tym tutaj.
Miasto uruchomiło także osobny program amnestii na naklejki miejskie, który potrwa do końca kwietnia, o czym informowaliśmy tutaj. Właściciele pojazdów mogą w tym czasie nabyć naklejki bez opłat za zwłokę czy zaległych rachunków.
Źródło: blockclubchicago
Foto: istock/Antonio_Diaz/
-
News USA3 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
News Chicago1 tydzień temu
14-letni Jordan Laskowski z St. Charles zginął w wypadku wracając z przerwy wiosennej
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół3 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA3 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW6 dni temu
“Siła Wiary III”: Zobaczcie jak miłość zwyciężyła chorobę. Premiera w niedzielę