Połącz się z nami

News USA

Google Maps zmienia nazwy geograficzne: Już widać Zatokę Amerykańską

Opublikowano

dnia

Google Maps zaczęło wyświetlać nazwę Zatoka Amerykańska w miejsce Zatoki Meksykańskiej, zgodnie z decyzją administracyjną podjętą podczas prezydentury Donalda Trumpa. Firma ogłosiła w poniedziałek, że dostosuje swoje mapy do oficjalnych wykazów rządowych, wprowadzając również zmianę nazwy najwyższego szczytu Ameryki Północnej z Denali na Górę McKinley.

Decyzja o przemianowaniu Zatoki Meksykańskiej została podjęta przez Prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu. Administracja USA nakazała wówczas, by akwen graniczący z południowymi stanami USA, Meksykiem i Kubą nosił nazwę Zatoka Amerykańska.

W tym samym czasie zadecydowano o powrocie do historycznej nazwy Góra McKinley, odwołując zmianę dokonaną przez Baracka Obamę w 2015 roku, kiedy to oficjalnie przywrócono rdzenną nazwę Denali.

Google: „Podążamy za rządowymi zmianami”

Przedstawiciele Google wyjaśnili, że aktualizacje nazw w mapach są dokonywane w oparciu o oficjalne źródła.

„Od dawna stosujemy zmiany nazw, gdy zostają one zaktualizowane w oficjalnych źródłach rządowych” – poinformowała firma w poście na platformie X.

Mapy Google będą automatycznie odzwierciedlać wszelkie aktualizacje wprowadzone w Systemie Informacji o Nazwach Geograficznych, bazie danych zawierającej ponad milion obiektów w Stanach Zjednoczonych.

Spór o nazwy – tradycja kontra polityka

Zmiana nazwy Denali na Górę McKinley jest kontrowersyjna dla mieszkańców Alaski, ponieważ nazwa „Denali” jest używana przez rdzennych mieszkańców Alaski od wieków. Prezydent William McKinley nigdy nie odwiedził Alaski, a jego imieniem nazwano szczyt w XIX wieku na cześć jego prezydentury.

 W 2015 roku Barack Obama oficjalnie przywrócił tradycyjną nazwę Denali, co teraz odwrócono.

Z kolei Zatoka Meksykańska nosi tę nazwę od ponad 400 lat. Associated Press (AP), jedna z największych agencji prasowych, poinformowała, że nadal będzie używać tej nazwy, choć zaznaczy w swoich materiałach, że administracja USA wprowadziła określenie Zatoka Amerykańska.

Natomiast w przypadku Denali, AP zamierza stosować nazwę Góra McKinley, argumentując, że decyzja ta dotyczy wyłącznie terytorium Stanów Zjednoczonych i leży w gestii prezydenta USA.

Denali/ Mount McKinley

Zmiany w nazewnictwie miejsc geograficznych często budzą emocje, zwłaszcza gdy mają podłoże polityczne. Choć Google Maps dostosowuje się do oficjalnych decyzji rządu USA, dla wielu osób i instytucji nazwy takie jak Denali i Zatoka Meksykańska mają głęboko zakorzenione znaczenie historyczne i kulturowe.

Nie jest wykluczone, że przyszłe administracje ponownie odwrócą te zmiany.

O sprzeciwie władz Alaski wobec zmiany nazwy Denali informowaliśmy 9 lutego.

Źródło: scrippsnews
Foto: Google Maps, istock/Bruce Wilson Photography/

News USA

FEMA wydała miliony dolarów na luksusowe hotele dla nielegalnych imigrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) wydała 59 milionów dolarów na zakwaterowanie nielegalnych imigrantów w luksusowych hotelach w Nowym Jorku – poinformował Elon Musk na platformie X 10 lutego. „To naruszenie prawa i rażąca niesubordynacja wobec zarządzenia wykonawczego prezydenta” – napisał Musk.

„Te pieniądze powinny być przeznaczone na pomoc w przypadku klęsk żywiołowych, a zamiast tego wydaje się je na luksusowe hotele dla nielegalnych imigrantów! Dzisiaj zostanie złożone żądanie odzyskania tych środków” poinformował Elon Musk.

FEMA zawiesza kontrowersyjne płatności

W odpowiedzi na doniesienia, p.o. administratora Agencji Zarządzania Kryzysowego FEMA, Cameron Hamilton, ogłosił natychmiastowe zawieszenie wszystkich tych płatności.

„Chcę podziękować zespołowi @DOGE za poinformowanie mnie o tej sprawie. Od wczoraj wszystkie te płatności zostały wstrzymane. Personel FEMA zostanie pociągnięty do odpowiedzialności” – napisał Hamilton. Dodał również, że Kongres nigdy nie powinien był angażować FEMA w tego typu działania w ustawach uchwalonych w latach 2023–2024.

FEMA pod lupą po kontrowersjach i zarzutach o stronniczość

FEMA od miesięcy znajduje się pod ostrzałem krytyki. Organizacja została oskarżona o nieefektywne działania po huraganie Helene w Karolinie Północnej, a także o polityczną stronniczość. Prezydent Donald Trump, który 24 stycznia podpisał zarządzenie wykonawcze po wizycie w strefach odbudowy, nakazał przegląd działalności FEMA.

„Istnieją poważne obawy dotyczące stronniczości politycznej w FEMA” – stwierdził prezydent. Dodał, że była pracownica agencji zeznała, iż jej przełożeni kazali unikać domów zwolenników Trumpa podczas udzielania pomocy.

Dodatkowo, w rozporządzeniu Donald Trump zwrócił uwagę, że FEMA wydała „ponad miliard dolarów na zakwaterowanie nielegalnych imigrantów, zamiast skupić się na pomocy dla Amerykanów dotkniętych katastrofami”.

Czy FEMA zostanie zlikwidowana?

Podczas wizyty w Karolinie Północnej Prezydent Trump zasugerował możliwość rozwiązania FEMA i całkowitej przebudowy systemu zarządzania kryzysowego.

„Amerykanie zasługują na natychmiastową, skuteczną i bezstronną odpowiedź na katastrofy i odbudowę po nich” – powiedział. „FEMA wymaga kompleksowego przeglądu przez ekspertów, którzy zarekomendują prezydentowi niezbędne reformy lub zmiany strukturalne”.

Musk i DOGE w ogniu sporów sądowych

Departament Efektywności Rządowej USA (DOGE), nadzorowany przez Elona Muska, został powołany w celu przeglądu wydatków federalnych i eliminowania niegospodarności. Jednak jego działania spotykają się z silnym oporem. Kilku prokuratorów generalnych i związki zawodowe pozwały Muska i jego zespół, próbując zablokować dostęp do departamentów skarbu i pracy.

Mimo to Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, Kristi Noem, odpowiedzialna za nadzór nad FEMA, poparła audyty DOGE i wezwała do radykalnej przebudowy zarządzania kryzysowego.

„Tak, pozbądźmy się FEMA w obecnej formie” – powiedziała w wywiadzie dla CNN 9 lutego. „Nadal potrzebujemy funduszy i zasobów dla osób dotkniętych katastrofami, ale FEMA w obecnej postaci się nie sprawdza”.

Reakcja polityków: „To tylko wierzchołek góry lodowej”

Decyzja FEMA o finansowaniu hoteli dla imigrantów wywołała falę krytyki wśród polityków.

Gubernator Florydy Ron DeSantis, którego stan już wcześniej pozwał FEMA za stronniczość, stwierdził, że ujawnione informacje są „prawdopodobnie tylko muśnięciem powierzchni złego zarządzania i korupcji”.

Kongresmenka Marjorie Taylor Greene (R-Ga.) posunęła się jeszcze dalej: „Łamanie prawa i marnowanie amerykańskich pieniędzy na domy dla nielegalnych imigrantów. Ludzie powinni za to trafić do więzienia”.

Przedstawiciele FEMA nie odpowiedzieli na prośby o komentarz w sprawie wydanych 59 milionów dolarów, ani o możliwość odzyskania tych środków. Tymczasem DOGE i administracja Trumpa zapowiadają dalsze śledztwa w sprawie finansowania federalnego.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, FEMA
Czytaj dalej

News USA

Rozbił się samolot należący do Vince’a Neila z Mötley Crüe. Jedna osoba nie żyje

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek po południu na lotnisku w Scottsdale w Arizonie doszło do katastrofy lotniczej z udziałem samolotu należącego do Vince’a Neila, wokalisty zespołu Mötley Crüe. W wyniku wypadku zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne.

Według przedstawicieli lotniska do zdarzenia doszło około godziny 2:30PM, gdy niewielki samolot podczas lądowania zjechał z pasa i uderzył w stojącą na ziemi większą maszynę. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną tragedii była awaria lewego podwozia.

Vince’a Neila nie było na pokładzie w chwili katastrofy, co potwierdził jego przedstawiciel w oświadczeniu wydanym w poniedziałek wieczorem. Jednak, jak podaje TMZ, w samolocie znajdowała się jego dziewczyna, która przeżyła wypadek.

Na pokładzie feralnej maszyny przebywały cztery osoby, a piąta znajdowała się wewnątrz większego samolotu na ziemi. Strażacy ze Scottsdale poinformowali, że jedna osoba poniosła śmierć, trzy trafiły do szpitala z obrażeniami o różnym stopniu ciężkości, a jedna odmówiła hospitalizacji.

Samolot był zarejestrowany na firmę Chromed in Hollywood, LLC, mającą siedzibę w Franklin, Tennessee. Z dokumentacji Sekretarza Stanu Wyoming wynika, że Vince Neil pełni w niej funkcję prezesa.

Przyczyny katastrofy zbada Federalna Administracja Lotnictwa (FAA). Śledztwo ma na celu ustalenie, co doprowadziło do tragedii.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Amerykańscy żołnierze nie będą zmieniali płci – Nowa polityka Departamentu Obrony

Opublikowano

dnia

Autor:

Sekretarz Obrony USA Pete Hegseth nakazał natychmiastowe wstrzymanie procedur transpłciowych dla członków sił zbrojnych. Decyzja ta jest zgodna z nową polityką administracji Donalda Trumpa, ograniczającą udział osób transpłciowych w armii.

W notatce z 7 lutego, ujawnionej publicznie 10 lutego, Pete Hegseth wydał rozkaz wstrzymania wszystkich procedur medycznych związanych ze zmianą płci u żołnierzy, zarówno tych planowanych, jak i nowych.

Zablokowano także rekrutację osób z historią dysforii płciowej lub przekonaniem, że są innej płci niż przypisana przy urodzeniu. Oba ograniczenia weszły w życie natychmiastowo.

Hegseth: Wojsko musi być jednością, nie podzieloną grupą

W notatce sekretarz obrony podkreślił, że celem Departamentu Obrony jest budowanie „Jednej Siły”, której jedynym kryterium powinna być zdolność bojowa i przestrzeganie misji, a „podziały według linii tożsamości osłabiają naszą siłę”.

Trump: Wojsko nie może podporządkować się ideologiom politycznym

Decyzja Pete’a Hegsetha jest częścią szerszego rozporządzenia wykonawczego Prezydenta Donalda Trumpa, które ogranicza służbę osób jawnie transpłciowych w armii.

W dokumencie podkreślono, że „dążenie do doskonałości wojskowej nie może być osłabiane przez polityczne programy” oraz że wojsko nie powinno podlegać „radykalnej ideologii płciowej”, która faworyzuje aktywistów kosztem spójności i gotowości bojowej.

Nowe przepisy stanowią, że osoby transpłciowe nie spełniają standardów wojskowych, ponieważ służba wymaga zdrowia fizycznego i psychicznego, dyscypliny oraz pracy zespołowej.

Pozwy i reakcja przeciwników polityki Trumpa

Nowa polityka spotkała się z natychmiastową reakcją organizacji LGBTQ+ oraz grup prawnych. Pozew przeciwko zakazowi złożyła grupa żołnierzy transpłciowych oraz dwie osoby, które chciały wstąpić do wojska, lecz zostały zablokowane przez nowe regulacje.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: US Army, istock/stu99/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu