Połącz się z nami

News Chicago

Johnson jednak będzie zeznawał przed Kongresem w sprawie statusu Chicago jako miasta-sanktuarium

Opublikowano

dnia

W środę Burmistrz Chicago, Brandon Johnson, ostatecznie przyjął zaproszenie do złożenia zeznań przed Komisją Nadzoru Izby Reprezentantów USA, której przewodniczy Republikanin James Comer. Johnson będzie bronił polityki Chicago jako „miasta-sanktuarium” podczas przesłuchania 5 marca, w którym udział wezmą również burmistrzowie Bostonu, Denver i Nowego Jorku – wszyscy reprezentujący Partię Demokratyczną.

Konflikt z Republikanami zaostrza się

Wystąpienie Brandona Johnsona zapowiada się na kolejny etap starcia Demokratów z Republikanami, którzy chcą pozbawić tzw. miasta azylu federalnych funduszy. Administracja Donalda Trumpa, wspierana przez kontrolowaną przez Republikanów Izbę Reprezentantów, dąży do zaostrzenia polityki imigracyjnej i masowych deportacji.

O zaproszeniu burmistrza Chicago do Waszyngtonu w celu przesłuchania informowaliśmy 29 stycznia.

Johnson konsekwentnie podkreśla, że Chicago pozostanie miastem otwartym dla imigrantów i nie zamierza współpracować z federalnymi służbami imigracyjnymi w zakresie deportacji. Chicagowska policja ma zakaz pomagania agentom ICE (Immigration and Customs Enforcement) w ściganiu nieudokumentowanych mieszkańców miasta.

Republikanie: „Miasta-sanktuaria zagrażają bezpieczeństwu”

Republikański przewodniczący komisji James Comer wezwał burmistrza Chicago do przedstawienia wszystkich dokumentów i komunikacji związanej z polityką azylu, w tym korespondencji z organizacjami pozarządowymi i władzami stanowymi.

W swoim oświadczeniu Comer oskarżył Demokratów o stawianie nielegalnych imigrantów ponad bezpieczeństwo obywateli:

„Burmistrzowie azyli priorytetowo traktują nielegalnych imigrantów, którzy są przestępcami, ponad naród amerykański. Powinni wyjaśnić swoją politykę, która narusza federalne prawo imigracyjne i zagraża bezpieczeństwu publicznemu” – napisał na platformie X.

James Comer argumentuje, że w miastach rządzonych przez Demokratów dochodzi do tragicznych incydentów, których można byłoby uniknąć, gdyby współpracowano z ICE i deportowano osoby uznane za zagrożenie dla społeczeństwa.

Polityka Chicago wobec imigrantów

Chicago od dawna funkcjonuje jako miasto azylu, co oznacza, że każdy mieszkaniec, niezależnie od statusu imigracyjnego, ma prawo do usług miejskich, w tym ochrony policyjnej i opieki zdrowotnej.

Wprowadzone przez Burmistrza Johnsona rozporządzenie „Welcoming City” gwarantuje, że lokalna policja nie będzie pomagać ICE w ściganiu osób nieposiadających dokumentów. Podobne przepisy obowiązują również w Nowym Jorku, Bostonie i Denver.

ICE zapowiada intensyfikację działań

Federalne służby imigracyjne nie zdradzają szczegółów dotyczących planowanych deportacji. Tom Homan, były szef ICE, powiedział CNN, że jego agenci będą koncentrować się na zagrożeniach dla bezpieczeństwa narodowego i publicznego, nawet jeśli oznacza to działania w szkołach, szpitalach i kościołach.

Homan skrytykował działania burmistrza Johnsona oraz organizacji imigracyjnych, które edukują nieudokumentowanych mieszkańców na temat ich praw.

„Chicago jest bardzo dobrze wykształcone. Oni to nazywają ‘znaj swoje prawa’. Ja nazywam to instrukcją, jak unikać aresztowania” – stwierdził.

Krok w stronę większego sporu

Zeznania burmistrza Chicago przed Kongresem mogą zaostrzyć podziały między władzami federalnymi a samorządami miejskimi. Brandon Johnson zamierza bronić polityki Chicago jako miasta azylu, podczas gdy Republikanie będą naciskać na większą współpracę z ICE.

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube, Chicago Maypor’s Office

News Chicago

Dzisiaj startuje Chicago Theatre Week 2025: Warto skorzystać z tanich biletów

Opublikowano

dnia

Autor:

Trwający od 6 do 16 lutego Chicago Theatre Week 2025 to wyjątkowa okazja, by obejrzeć ponad 100 spektakli w atrakcyjnych cenach – bilety kosztują jedynie 30, 15 dolarów lub nawet mniej.

Szczegóły wydarzenia

Chicago Theatre Week potrwa od 6 do 16 lutego, ale część spektakli przedłuży swoje występy aż do 23 lutego. Bilety można kupić na stronie ChicagoTheatreWeek.com.

W zeszłorocznej edycji wydarzenia sprzedano ponad 18 000 biletów. Wzięło w niej udział 64 teatry, prezentujące 81 produkcji i aż 446 występów.

Wyjątkowe propozycje repertuarowe

Wśród licznych spektakli, które będą dostępne w ramach tegorocznego Chicago Theatre Week, znajdują się zarówno uznane klasyki, jak i nowoczesne inscenizacje. Oto niektóre z nich:

  • „Sondra Radvanovsky in Concert” – Lyric Opera
  • „A Raisin in the Sun” – Court Theatre
  • „Beautiful – The Carole King Musical” – Drury Lane
  • „Singin’ In the Rain in Concert” – Lyric Opera
  • „A Midsummer Night’s Dream” – Chicago Shakespeare Theater
  • „Fat Ham” – Goodman Theatre i Definition Theatre
  • „Waitress” – Paramount Theatre
  • „The Devil’s in the Detours” – The Second City
  • „Fun Home” – Porchlight Music Theatre

Teatr dla każdego

Chicago Theatre Week to nie tylko świetna okazja, by zobaczyć na scenie najwybitniejsze produkcje, ale również szansa, by odkryć mniej znane teatry i awangardowe spektakle. Wydarzenie zachęca do eksplorowania bogatej oferty teatralnej Chicago, od dużych scen po kameralne przestrzenie artystyczne.

Pełną listę spektakli i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie wydarzenia. Nie przegap swojej szansy na niezapomniane teatralne przeżycia!

Źródło: nbc
Foto: Choose Chicago, istock/mel-nik/
Czytaj dalej

News Chicago

Illinois zapowiada walkę o dostęp do procedur zmiany płci mimo dekretu Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Prokurator Generalny Illinois, Kwame Raoul, zapewnił, że stan będzie bronił dostępu do procedur zmiany płci dla osób nieletnich, mimo wydanego przez Prezydenta Donalda Trumpa rozporządzenia wykonawczego, które grozi obcięciem federalnych funduszy dla placówek oferujących takie usługi.

W środowym oświadczeniu Kwame Raoul, wraz z koalicją 14 innych prokuratorów generalnych, podkreślił, że dostawcy usług zdrowotnych w ich stanach nadal będą otrzymywać finansowanie federalne, niezależnie od działań administracji federalnej. Zapowiedział także podjęcie kroków prawnych, jeśli rząd podejmie dalsze próby ograniczenia funduszy.

Raoul przypomniał też, że Ustawa o Prawach Człowieka Illinois zabrania dyskryminacji w dostępie do usług zdrowotnych ze względu na płeć i tożsamość płciową.

Dodatkowo, w 2023 roku Gubernator J.B. Pritzker podpisał ustawę, która wzmacnia ochronę dla osób korzystających z procedur zmiany płci i usług zdrowotnych związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym.

Dekret Trumpa i odpowiedź sądu

Dekret wykonawczy Białego Domu wydany w zeszłym tygodniu grozi obcięciem finansowania federalnego dla placówek oferujących procedury zmiany płci osobom poniżej 19. roku życia. Informowaliśmy o nim 29 stycznia. Zawierał on sformułowanie mówiące, że placówki oferujące zmianę płci „okaleczają i sterylizują dzieci”, co spotkało się z ostrą reakcją prokuratorów generalnych.

Jednak w piątek federalny sąd przyznał Raoulowi i innym prokuratorom generalnym kluczowe zwycięstwo, tymczasowo blokując administrację Trumpa przed wstrzymaniem funduszy.

Koalicja prokuratorów generalnych zapowiedziała walkę w sądzie, jeśli administracja federalna podejmie kolejne kroki w celu ograniczenia tego finansowania.

Koalicja 15 stanów przeciw administracji Trumpa

Pod środowym oświadczeniem podpisali się prokuratorzy generalni z Illinois, Kalifornii, Kolorado, Connecticut, Delaware, Hawajów, Maine, Maryland, Massachusetts, Nevady, New Jersey, Nowego Jorku, Rhode Island, Vermont i Wisconsin.

 

Źródło: WBEZ
Foto: istock/Wavebreakmedia/
Czytaj dalej

News Chicago

Chicagowski Northwestern Medicine świętuje rekordową liczbę przeszczepów płuc

Opublikowano

dnia

Autor:

Instytut Northwestern Medicine w Chicago osiągnął historyczny kamień milowy, wykonując rekordową liczbę przeszczepów płuc w ciągu jednego roku. Wszystko dzięki innowacyjnej technologii znanej jako „płuca w pudełku” („lungs in the box”), która rewolucjonizuje sposób przechowywania i przygotowywania organów do transplantacji.

Nowa era w transplantologii płuc

Tradycyjnie, chirurdzy mieli zaledwie sześć godzin na pobranie płuc od dawcy, przetransportowanie ich samolotem i przeprowadzenie przeszczepu. Każde opóźnienie mogło sprawić, że narząd stałby się bezużyteczny.

Teraz, dzięki procedurze „płuca w pudełku”, lekarze mogą wydłużyć ten czas do 12 godzin, co znacząco zwiększa szanse na udane przeszczepy i poprawia dostępność organów dla pacjentów.

Technologia ta pozwala na mechaniczne podtrzymywanie funkcji płuc poza organizmem, umożliwiając lekarzom leczenie infekcji, stanów zapalnych czy obrzęków jeszcze przed ich przeszczepieniem.

Dr Ankit Bharat, szef chirurgii klatki piersiowej i dyrektor Northwestern Medicine Canning Thoracic Institute, podkreśla, że technologia znacząco poprawia wyniki pacjentów. „Wszyscy biorcy radzą sobie naprawdę dobrze, a nasze wczesne doświadczenia wskazują, że pacjenci mogą mieć jeszcze lepsze rezultaty niż w przeszłości” – mówi Bharat.

Dodatkowym atutem nowej technologii jest możliwość wykonywania transplantacji w standardowych godzinach pracy, co redukuje presję czasu i pozwala chirurgom działać w bardziej kontrolowanych warunkach.

Rekordowy rok dla Northwestern Medicine

W 2024 roku chirurdzy Northwestern Medicine przeprowadzili 148 przeszczepów płuc u pacjentów z całego świata. To największa liczba operacji tego typu w ciągu jednego roku od rozpoczęcia programu transplantacji płuc dekadę temu.

Dzięki temu szpital stał się największym ośrodkiem transplantacji płuc w Stanach Zjednoczonych, co stanowi historyczny sukces i dowodzi skuteczności nowej technologii.

Technologia „płuca w pudełku” może zrewolucjonizować przyszłość transplantologii, zwiększając dostępność płuc do przeszczepów i poprawiając szanse pacjentów na drugie życie.

 

Źródło: cbs
Foto: YouTube, Northwestern Medicine
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu