News Chicago
Robert Crimo III napisał list do sędziny: „Żałuję wszystkich zaangażowanych”
Robert Crimo III, oskarżony o masakrę podczas parady z okazji Dnia Niepodległości w Highland Park w 2022 roku, napisał list do sędziny Victorii Rossetti, w którym zaprzecza doniesieniom, jakoby „patrzył w oczy” ofiarom w sądzie. Twierdzi również, że „żałuje wszystkich zaangażowanych” i prosi o możliwość kontaktu z bliskim przyjacielem.
List datowany na 16 stycznia wpłynął do sądu 23 stycznia. Robert Crimo III zwrócił się do sędziny o zgodę na rozmowy telefoniczne z bliskim przyjacielem, argumentując, że zna go od lat i że osoba ta „bardzo przeżyła jego stratę”. Crimo obiecał, że nie będzie rozmawiał ze swoim przyjacielem o rozprawie sądowej.
Odniósł się również do doniesień medialnych, według których rzekomo patrzył na ofiary podczas poprzednich rozpraw. „To nieprawda. Nigdy bym czegoś takiego nie zrobił” – stwierdził, dodając, że gdy patrzył w stronę galerii, szukał wzrokiem swojej rodziny.
Podczas ostatniej rozprawy, która odbyła się 9 stycznia, adwokat Crimo, Gregory Ticsay, wniósł o przywrócenie mu prawa do rozmów telefonicznych – nie tylko z rodziną, ale również ze wspomnianym przyjacielem. Sąd częściowo przychylił się do wniosku, zezwalając mu na kontakt z rodziną, ale odrzucił możliwość rozmów z przyjacielem.
Robert Crimo III stoi w obliczu 21 zarzutów morderstwa pierwszego stopnia, 48 zarzutów usiłowania morderstwa oraz 48 zarzutów ciężkiego pobicia z użyciem broni palnej. Jego proces ma się rozpocząć 24 lutego.
Przebieg tragicznych wydarzeń
Crimo III jest oskarżony o otwarcie ognia do tłumu podczas parady 4 lipca 2022 roku w Highland Park. Według prokuratury, strzelał z dachu pobliskiego budynku, używając karabinu Smith & Wesson M&P 15.
Prokuratorzy twierdzą, że oddał strzały z dwóch pełnych 30-nabojowych magazynków, a następnie załadował trzeci. Na miejscu zdarzenia znaleziono 83 łuski po nabojach. W wyniku ataku zginęło siedem osób, a dziesiątki zostały ranne.
Od 6 lipca 2022 roku Crimo przebywa w areszcie powiatu Lake bez możliwości wyjścia za kaucją.
Źródło: lakemchenryscanner
Foto: YouTube, Meme Star27
News Chicago
Johnson obiecuje większą przejrzystość w sprawie prezentów po kontrowersjach
We wtorek Burmistrz Chicago, Brandon Johnson, zapowiedział nowe zasady dotyczące prezentów otrzymywanych „w imieniu miasta”, chcąc zakończyć kontrowersje wokół swojego tajemniczego podejścia do przekazanych mu darów.
Sprawa nabrała rozgłosu po tym, jak Inspektor Generalna Deborah Witzburg oskarżyła burmistrza o przyjmowanie wartościowych podarunków, takich jak biżuteria, alkohol, AirPods, markowe torebki i buty w rozmiarze 14, bez ich zgłaszania do odpowiednich organów. Informowaliśmy o tym 30 stycznia.
Co więcej, Brandon Johnson miał utrudniać dochodzenie, uniemożliwiając śledczym dostęp do ratuszowego pomieszczenia, w którym rzekomo przechowywane były przedmioty.
Nowe zasady dotyczące prezentów
Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, administracja burmistrza wprowadza nową politykę przejrzystości. Jak ogłosiła radczyni prawna Mary Richardson-Lowry, od przyszłego tygodnia:
- Każdy prezent otrzymany przez burmistrza od dygnitarzy lub mieszkańców zostanie zarejestrowany i opublikowany na stronie internetowej miasta.
- Zostanie udostępnione nagranie wideo „pokoju prezentów” – pomieszczenia w ratuszu, gdzie przechowywane będą dary.
- Gdy burmistrz otrzyma prezent podczas wystąpienia publicznego, zostanie on natychmiast przewieziony do ratusza i wpisany do rejestru.
- Każdy wpis zawierać będzie opis przedmiotu oraz nazwisko darczyńcy (jeśli będzie znane).
- Żywność i kwiaty będą przekazywane dalej w ramach redystrybucji.
„Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć ten pokój z prezentami. Nigdy go nie widziałem” – powiedział Johnson. „Będę online i kliknę”.
Spór o kontrolę nad darami
Mimo tych zmian, inspektor generalna Witzburg nie jest do końca przekonana. Twierdzi, że Johnson utrudniał jej dochodzenie i blokował dostęp do dokumentów oraz rejestru prezentów, co przeczy obowiązującym przepisom.
„Prawo jasno określa obowiązek współpracy urzędników miejskich i wybranych z Biurem Inspektora Generalnego” – powiedziała Witzburg.
Choć uznała nowe procedury za krok w stronę większej przejrzystości, podkreśliła, że nadal będzie przeprowadzać niezapowiedziane kontrole.
Długa historia nieformalnych zasad
Okazuje się, że niejasne regulacje dotyczące prezentów sięgają końca lat 80-tych. Każdy burmistrz od czasów Eugene’a Sawyera korzystał z nieformalnej umowy z Chicago Board of Ethics, zwalniającej go z pełnej jawności w tej kwestii.
„Każdy burmistrz dostaje prezenty od wizytujących dygnitarzy, od ludzi z miasta, którzy chcą docenić jego pracę” – powiedziała Richardson-Lowry. „Teraz jednak upewnimy się, że wszystko będzie udokumentowane i dostępne publicznie”.
Nowe regulacje mogą pomóc Burmistrzowi Johnsonowi odbudować zaufanie po kontrowersjach, ale spór z inspektor generalną sugeruje, że temat ten jeszcze długo nie zniknie z debaty publicznej.
Źródło: WBEZ
Foto: YouTube, Biuro Inspektora Generalnego, Chicsago Mayor’s Office
News Chicago
Seria włamań na przedmieściach Chicago – policja poszukuje podejrzanego
Policja w Palatine prowadzi dochodzenie w sprawie serii włamań do domów na przedmieściach północno-zachodnich i prosi mieszkańców o pomoc w zidentyfikowaniu sprawcy.
Według funkcjonariuszy poszukiwany mężczyzna ma następujące cechy:
- Rasa: Biała
- Wzrost: Około 6 stóp (ok. 183 cm)
- Sylwetka: Szczupła
We wtorek policja opublikowała zdjęcia z monitoringu oraz rysopis podejrzanego, oparty na nagraniach z kamer bezpieczeństwa.
Co zrobić, jeśli masz informacje?
Osoby, które rozpoznają podejrzanego lub posiadają jakiekolwiek informacje mogące pomóc w śledztwie, proszone są o kontakt z Departamentem Policji Palatine pod numerem (847) 359-9000.
Policja apeluje do mieszkańców o zachowanie czujności i zgłaszanie wszelkich podejrzanych aktywności w okolicy.
Źródło: dailyherald
Foto: Policja Palatine
News Chicago
Rezydencja w Winnetka wartości 35 mln USD znalazła kupca. Pobije cenowy rekord?
Luksusowa rezydencja w Winnetka, położona na 2,3 akrach nad jeziorem Michigan, znalazła nabywcę. Wystawiona na sprzedaż za 35 milionów dolarów posiadłość może ustanowić nowy rekord jako najdroższa odsprzedaż nieruchomości w historii Chicago, jeśli cena transakcyjna będzie zbliżona do kwoty żądanej przez sprzedawcę.
Ekskluzywna rezydencja nad jeziorem Michigan
Dom, należący do emerytowanego bankiera inwestycyjnego Muneera Sattera, to imponująca, 22-pokojowa rezydencja o powierzchni 13 894 stóp kwadratowych.
Nieruchomość obejmuje 223 stopy prywatnej linii brzegowej, dwudrzwiowy hangar na łodzie, fontannę z kamienia Lannon, zadbane żywopłoty, ogrzewany parking na 10 samochodów, basen typu infinity oraz pergolę.
Według szacunków, Satter wydał od 65 do 72 milionów dolarów na stworzenie tej ekskluzywnej posiadłości. W 2002 roku zakupił dom zaprojektowany przez prestiżowe biuro architektoniczne Mayo & Mayo za 9,5 miliona dolarów. Następnie w 2013 roku dokupił sąsiedni teren za 4,1 miliona dolarów, po czym rozpoczął gruntowną modernizację całości.
Transakcja w toku
Muneer Satter wystawił nieruchomość na sprzedaż w sierpniu 2024 roku, a zgodnie z najnowszymi informacjami zawarł umowę z nieujawnionym nabywcą. Szczegóły transakcji, w tym ostateczna cena sprzedaży, pozostają na razie tajemnicą.
Na początku roku Jeny Radnay z @properties Christie’s International Real Estate, która reprezentuje sprzedawcę, prognozowała, że 2025 rok przyniesie przyspieszenie sprzedaży luksusowych nieruchomości.
„To będzie silny rok dla sprzedaży domów luksusowych. Ekskluzywne nieruchomości nad jeziorem Michigan mają unikalną wartość na Środkowym Zachodzie, ponieważ stanowią chronioną klasę nieruchomości. Nie dotykają nas katastrofy, które zdarzają się w innych regionach kraju. Być może ludzie zaczynają dostrzegać, że życie nad jeziorem na North Shore jest czymś wyjątkowym” – powiedziała Radnay.
Rekordowa sprzedaż w historii Chicago?
Żadna nieruchomość mieszkalna w Chicago i okolicach nie została dotąd sprzedana na rynku wtórnym za kwotę przekraczającą 25 milionów dolarów. Wprawdzie miliarderzy nabywali zestawy nieruchomości za sumy powyżej tej kwoty, jednak nigdy nie dotyczyło to pojedynczej transakcji.
Warto wspomnieć kilka głośnych zakupów nieruchomości przez zamożnych inwestorów:
- Justin Ishbia od 2020 roku wydał 33,7 miliona dolarów na trzy sąsiadujące posiadłości w Winnetka, które zburzył, aby wybudować rezydencję za 44 miliony dolarów, co łącznie daje inwestycję na poziomie 77,7 miliona dolarów.
- Ken Griffin, założyciel funduszu hedgingowego Citadel, w 2017 roku kupił cztery najwyższe piętra budynku przy 9 W. Walton St. za 58,75 miliona dolarów w kilku oddzielnych transakcjach.
- George Lucas i jego żona Mellody Hobson w 2023 roku wydali łącznie 33,5 miliona dolarów na zakup i połączenie dwóch penthouse’ów w Park Tower.
Jeśli rezydencja Muneera Sattera zostanie sprzedana za 35 milionów dolarów, stanie się oficjalnie najdroższą odsprzedaną nieruchomością w historii regionu.
Podatek od nieruchomości
Za tak luksusową rezydencję idą wysokie koszty utrzymania. Rachunek podatkowy za nieruchomość Sattera za rok 2023 wyniósł 214 453 dolary.
Ostateczna cena transakcyjna będzie kluczowa dla ustalenia, czy posiadłość ta zapisze się w historii rynku nieruchomości Chicago jako rekordowa sprzedaż. Na potwierdzenie szczegółów trzeba jeszcze poczekać, ale już teraz wiadomo, że jest to jedna z najgłośniejszych transakcji na amerykańskim rynku luksusowych nieruchomości w 2025 roku.
Źródło: chicagotribune
Foto: Miller & Miller Photography
-
News USA4 tygodnie temu
Najbardziej punktualne linie lotnicze w 2024 r.: Delta Airlines była prawie zawsze na czas
-
News USA4 tygodnie temu
Weteran Zielonych Beretów zaplanował wysadzenie Cybertrucka w Las Vegas, korzystając z ChatGPT
-
News USA4 tygodnie temu
Nowy Meksyk jednym z najbardziej liberalnych stanów jeśli chodzi o aborcję
-
News Chicago5 dni temu
Griffin Museum of Science and Industry przejdzie wielką renowację dzięki milionowej dotacji
-
News Chicago2 tygodnie temu
81-letni mieszkaniec Lombard zabił żonę chorą na demencję, tłumacząc, że „oszalała”
-
News USA4 tygodnie temu
Mieszkanka Utah, która zawsze chciała być mamą, zmarła 9 dni po urodzeniu bliźniąt
-
News USA6 dni temu
Trump podpisuje rozporządzenie zakazujące „radykalnej indoktrynacji” w szkołach
-
News USA3 tygodnie temu
Starbucks kończy politykę otwartego dostępu: Koniec z przesiadywaniem w lokalu i korzystaniem z toalety