Połącz się z nami

News USA

Molestowane piłkarki dostaną 5 mln USD od National Women’s Soccer League

Opublikowano

dnia

W środę National Women’s Soccer League (NWSL) ogłosiła powstanie funduszu ugodowego o wartości 5 milionów dolarów, przeznaczonego dla zawodniczek, które doświadczyły nadużyć w związku z seksualnym skandalem, jaki wstrząsnął ligą w 2021 roku.

Porozumienie zobowiązuje również ligę do utrzymania wprowadzonych po skandalu zabezpieczeń, które miały na celu ochronę zawodniczek przed podobnymi sytuacjami w przyszłości.

„Te nadużycia nie były pojedynczymi przypadkami – były systemowe, powszechne i możliwe dzięki lidze, która wielokrotnie zawiodła swoje zawodniczki” – powiedziała Prokurator Generalna Nowego Jorku Letitia James.

Ugoda, ogłoszona przez prokuratorów generalnych Nowego Jorku, Illinois i Waszyngtonu, daje im prawo do nadzorowania działań NWSL. Jeśli liga nie wywiąże się ze swoich zobowiązań, może zostać ukarana grzywną.

Śledztwa, przeprowadzone przez NWSL i U.S. Soccer, wykazały, że nadużycia w lidze były powszechne i systemowe. Głośną sprawę nagłośniły byłe zawodniczki Sinead Farrelly i Mana Shim, które oskarżyły trenera Paula Rileya o molestowanie i przymus seksualny.

Sinead Farrelly twierdzi, że wykorzystywanie rozpoczęło się już w 2011 roku, kiedy grała w Philadelphia Independence. Nadużycia miały trwać także w latach 2014-2015, gdy była zawodniczką Portland Thorns. Mana Shim, również była piłkarka Thorns, także potwierdziła, że doświadczyła molestowania.

Po ujawnieniu skandalu Paul Riley został natychmiast zwolniony, a komisarz NWSL Lisa Baird podała się do dymisji. W sumie połowa trenerów w lidze straciła pracę z powodu oskarżeń.

Ugoda i nowe zabezpieczenia

Nowe porozumienie to efekt walki zawodniczek o sprawiedliwość. Porozumienie zobowiązuje ligę do kontynuowania środków ochronnych, które wprowadzono po skandalu, w tym:

  • Dokładniejszej weryfikacji trenerów i pracowników klubów.
  • Mechanizmów zgłaszania nadużyć, w tym dostępu do oficera bezpieczeństwa.
  • Zakazu prowadzenia wewnętrznych dochodzeń przez kluby.
  • Nieograniczonego dostępu do bezpłatnego doradztwa dla zawodniczek.

Trener Paul Riley

Obecna komisarz Jessica Berman zapewnia, że NWSL będzie dalej pracować nad odbudową zaufania.

 

Źródło: cbs
Foto: BDZ Sports, YouTube

News Chicago

Illinois zapowiada walkę o dostęp do procedur zmiany płci mimo dekretu Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Prokurator Generalny Illinois, Kwame Raoul, zapewnił, że stan będzie bronił dostępu do procedur zmiany płci dla osób nieletnich, mimo wydanego przez Prezydenta Donalda Trumpa rozporządzenia wykonawczego, które grozi obcięciem federalnych funduszy dla placówek oferujących takie usługi.

W środowym oświadczeniu Kwame Raoul, wraz z koalicją 14 innych prokuratorów generalnych, podkreślił, że dostawcy usług zdrowotnych w ich stanach nadal będą otrzymywać finansowanie federalne, niezależnie od działań administracji federalnej. Zapowiedział także podjęcie kroków prawnych, jeśli rząd podejmie dalsze próby ograniczenia funduszy.

Raoul przypomniał też, że Ustawa o Prawach Człowieka Illinois zabrania dyskryminacji w dostępie do usług zdrowotnych ze względu na płeć i tożsamość płciową.

Dodatkowo, w 2023 roku Gubernator J.B. Pritzker podpisał ustawę, która wzmacnia ochronę dla osób korzystających z procedur zmiany płci i usług zdrowotnych związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym.

Dekret Trumpa i odpowiedź sądu

Dekret wykonawczy Białego Domu wydany w zeszłym tygodniu grozi obcięciem finansowania federalnego dla placówek oferujących procedury zmiany płci osobom poniżej 19. roku życia. Informowaliśmy o nim 29 stycznia. Zawierał on sformułowanie mówiące, że placówki oferujące zmianę płci „okaleczają i sterylizują dzieci”, co spotkało się z ostrą reakcją prokuratorów generalnych.

Jednak w piątek federalny sąd przyznał Raoulowi i innym prokuratorom generalnym kluczowe zwycięstwo, tymczasowo blokując administrację Trumpa przed wstrzymaniem funduszy.

Koalicja prokuratorów generalnych zapowiedziała walkę w sądzie, jeśli administracja federalna podejmie kolejne kroki w celu ograniczenia tego finansowania.

Koalicja 15 stanów przeciw administracji Trumpa

Pod środowym oświadczeniem podpisali się prokuratorzy generalni z Illinois, Kalifornii, Kolorado, Connecticut, Delaware, Hawajów, Maine, Maryland, Massachusetts, Nevady, New Jersey, Nowego Jorku, Rhode Island, Vermont i Wisconsin.

 

Źródło: WBEZ
Foto: istock/Wavebreakmedia/
Czytaj dalej

News USA

Pierwsi nielegalni imigranci – przestępcy polecieli do więzienia w Guantanamo Bay

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek administracja Donalda Trumpa przeprowadziła pierwsze loty deportacyjne imigrantów do Guantanamo Bay na Kubie. Jak poinformował Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), osoby przewiezione do bazy to członkowie gangu Tren de Aragua, przebywający w USA nielegalnie.

Nowa polityka migracyjna: Guantanamo jako centrum detencyjne

Deportacje rozpoczęły się niespełna tydzień po podpisaniu przez Donalda Trumpa rozporządzenia wykonawczego, które nakazuje rozbudowę Centrum Operacji Migracyjnych w bazie marynarki wojennej USA na Kubie. Prezydent zapowiedział, że ośrodek pomieści nawet 30 000 migrantów, uznanych za „najgorszych przestępców”.

Centrum w Guantanamo Bay pozostaje pod zarządem U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) i ma działać na pełnych obrotach, zapewniając długoterminowe zakwaterowanie dla zatrzymanych cudzoziemców.

Krytycy tego pomysłu wskazują, że Guantanamo Bay kojarzy się przede wszystkim z więzieniem dla podejrzanych o terroryzm, gdzie w przeszłości dochodziło do zarzutów o nadużycia i tortury.

Jednak Sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego DHS, Kristi Noem, zapewniła, że migranci będą traktowani zgodnie z amerykańskim prawem.

„Zostanie przeprowadzony należyty proces” – powiedziała Noem w programie NBC „Meet the Press”. – „Migranci będą mieli takie same prawa i dostęp do prawników, jak gdyby znajdowali się w Stanach Zjednoczonych. Zawsze przetrzymywaliśmy tam nielegalnych imigrantów – teraz jedynie rozszerzamy te możliwości”.

Guantanamo Bay: historyczne więzienie

Baza w Guantanamo Bay od lat była wykorzystywana przez USA do przetrzymywania migrantów, szczególnie tych, którzy próbowali dostać się do kraju drogą morską.

Największą kontrowersję wzbudza jednak jej rola jako więzienia dla podejrzanych o terroryzm, gdzie od 2002 roku przetrzymywano bojowników Al-Kaidy i innych organizacji ekstremistycznych. Wiele organizacji praw człowieka krytykowało sposób traktowania więźniów, oskarżając władze USA o stosowanie tortur i łamanie praw człowieka.

Nie jest jasne, jak długo zatrzymani imigranci będą przebywać Guantanamo Bay ani czy ostatecznie zostaną deportowani do swoich krajów pochodzenia.

W środę pierwszy samolot z około 100 nielegalnymi hinduskimi imigrantami poleciał także do Indii.

 

 

Źródło: scrippsnews, nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Lego wydaje zestaw z Marią Skłodowską-Curie, ale pomija jej polskie nazwisko

Opublikowano

dnia

Autor:

Firma Lego ogłosiła premierę nowego zestawu „The Evolution of STEM”, upamiętniającego trzech wybitnych naukowców, w tym polską dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla Marię Skłodowską-Curie. Decyzja producenta o użyciu wyłącznie nazwiska „Marie Curie” spotkała się jednak z krytyką, ponieważ pomija jej polskie korzenie, mimo że sama badaczka przez całe życie posługiwała się podwójnym nazwiskiem.

Nowy zestaw Lego: hołd dla nauki

Zestaw, którego premiera zaplanowana jest na 1 marca 2025 r., przedstawia trzech wielkich uczonych. Są to:

  • Maria Skłodowska-Curie – pionierka badań nad radioaktywnością, odkrywczyni radu i polonu.
  • Isaac Newton – angielski fizyk i matematyk, twórca prawa powszechnego ciążenia.
  • George Washington Carver – amerykański naukowiec zajmujący się rolnictwem, który zrewolucjonizował praktyki uprawy roślin.

Figurkom towarzyszy model otwartej księgi, z której „wyrastają” różne wynalazki i symbole naukowe, takie jak wahadłowiec kosmiczny, nić DNA, mikroskop czy atom węgla.

W przypadku Skłodowskiej-Curie dołączono zieloną zlewkę oraz klocek z symbolem „Ra”, oznaczającym rad – jeden z pierwiastków, który odkryła. Drugi, polon, został nazwany na cześć jej ojczyzny.

Kontrowersje wokół nazwiska

Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 roku w Warszawie, gdy tereny te znajdowały się pod kontrolą Rosji.

Po przeprowadzce do Francji w latach 90-tych XIX wieku uzyskała tamtejsze obywatelstwo, jednak nigdy nie zrezygnowała ze swojego polskiego nazwiska panieńskiego, czego dowodem są m.in. jej podpisy oraz certyfikat Nagrody Nobla z 1911 r., gdzie widnieje jako „Skłodowska Curie”.

Pomimo tego, w anglojęzycznej wersji opisu nowego zestawu Lego użyło wyłącznie imienia i nazwiska „Marie Curie”, co jest praktyką stosowaną poza Polską. Wersja polskojęzyczna zawiera jednak poprawną formę „Maria Skłodowska-Curie”.

Fala krytyki wobec Lego

Na oficjalnej stronie Lego pojawiło się wiele komentarzy użytkowników, którzy zwracają uwagę na niepełne przedstawienie nazwiska polskiej uczonej. Krytyczne głosy pojawiły się także w mediach społecznościowych, gdzie temat poruszył m.in. dziennikarz Patrycjusz Wyżga.

 

Źródło: NFP
Foto: YouTube, Lego
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu