Połącz się z nami

News USA

Rekordowo niski poziom urodzeń w Polsce – demograficzne wyzwania narastają

Opublikowano

dnia

Nowe dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) pokazują, że liczba urodzeń w Polsce osiągnęła w 2024 roku najniższy poziom w historii powojennej. Po raz dwunasty z rzędu liczba zgonów przewyższyła liczbę narodzin, co pogłębia kryzys demograficzny kraju.

Drastyczny spadek liczby urodzeń

W 2024 roku odnotowano około 252 000 żywych urodzeń, co stanowi spadek o 20 000 w porównaniu do roku poprzedniego. To najniższy wynik w powojennej historii Polski. Tymczasem liczba zgonów utrzymała się na poziomie 409 000, co oznacza, że populacja kraju zmniejszyła się o około 147 000 osób.

Na koniec 2024 roku liczba ludności Polski wyniosła 37,49 mln, co oznacza roczny wskaźnik spadku populacji na poziomie -0,39%. Dla porównania, w 2023 roku wskaźnik ten wynosił -0,34%.

Główne przyczyny kryzysu demograficznego

Główny Urząd Statystyczny wskazuje na utrzymujący się niski współczynnik dzietności oraz spadek liczby kobiet w wieku rozrodczym, co będzie miało długofalowy wpływ na liczbę urodzeń.

„Obserwowane procesy demograficzne wskazują, że sytuacja ludnościowa Polski pozostaje trudna” – czytamy w raporcie GUS. „W najbliższej przyszłości nie należy spodziewać się istotnych zmian gwarantujących stabilny rozwój demograficzny”.

Dodatkowym czynnikiem pogłębiającym kryzys jest emigracja, zwłaszcza wśród młodych osób, która ogranicza liczbę potencjalnych rodziców. „Emigracja, zwłaszcza czasowa migracja osób młodych, nadal się nasila, pogarszając sytuację” – podkreśla GUS.

Starzejące się społeczeństwo

Niska dzietność i spadek liczby urodzeń w połączeniu ze wzrostem długości życia sprawiają, że polskie społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie. W 2023 roku liczba osób w wieku 80 lat i starszych wyniosła 1,6 miliona, co stanowi prawie 5% populacji (w 2010 roku było to 3%).

Skuteczność polityki prorodzinnej pod znakiem zapytania

Władze podejmowały różne próby odwrócenia negatywnych trendów demograficznych. Wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w 2016 roku świadczenie 500+ początkowo spowodowało krótkotrwały wzrost liczby urodzeń, jednak tendencja ta szybko się odwróciła.

Obecny rząd Donalda Tuska kontynuuje politykę wsparcia rodzin, zwiększając świadczenie do 800+, lecz na początku 2024 roku premier zapowiedział ograniczenie dostępu do tego zasiłku dla Ukraińców, którzy nie mieszkają i nie pracują w Polsce.

Imigracja – nadzieja czy tylko łagodzenie skutków?

W ostatniej dekadzie Polska odnotowała rekordowe poziomy imigracji, co częściowo łagodzi skutki niskiej dzietności. Według danych GUS, 6,7% urodzeń w 2024 roku było dziećmi matek pochodzących z zagranicy.

Mimo to eksperci podkreślają, że imigracja nie jest wystarczającym rozwiązaniem i nie zahamuje starzenia się społeczeństwa.

Czy Polska znajdzie sposób na odwrócenie trendu?

Wyzwanie dla rządzących polega na znalezieniu rozwiązań, które rzeczywiście zachęcą Polaków do posiadania większej liczby dzieci, a jednocześnie stworzą warunki do zatrzymania młodych ludzi w kraju.

 

Źródło: NFP
Foto: istock/PIKSEL/ Aimee Tavares/gpointstudio/

News USA

Trump wprowadza cła na towary z Kanady, Meksyku i Chin. Kraje nie pozostają dłużne

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę wieczorem Prezydent Donald Trump podpisał rozkazy wprowadzające 25-procentowe cła na towary importowane z Kanady i Meksyku oraz dodatkowy 10-procentowy podatek na produkty pochodzące z Chin. Decyzja, podjęta na mocy International Emergency Economic Powers Act, została uzasadniona zagrożeniem ze strony nielegalnej imigracji i napływu śmiertelnych narkotyków, w tym fentanylu. W odwecie Kanada i Meksyk podjęły decyzje o swoich cłach.

„Musimy chronić Amerykanów, a moim obowiązkiem jako prezydenta jest zapewnienie im bezpieczeństwa” – napisał Donald Trump na platformie Truth Social po podpisaniu rozkazów. „Obiecałem to w kampanii i Amerykanie zdecydowaną większością głosów poparli tę wizję”. Nowe taryfy wejdą w życie 4 lutego.

Biały Dom w oficjalnym oświadczeniu podkreślił, że fentanyl jest główną przyczyną zgonów wśród Amerykanów w wieku 18-45 lat.

„Dzisiejsze ogłoszenie taryf jest konieczne, aby pociągnąć Chiny, Meksyk i Kanadę do odpowiedzialności za niespełnienie obietnic powstrzymania napływu trujących narkotyków do USA” – stwierdzono w komunikacie.

Deficyt handlowy USA-Kanada w centrum sporu

Prezydent Trump uzasadnił cła także koniecznością wyrównania deficytu handlowego między USA a Kanadą. Podczas gdy prezydent oszacował go na 200 miliardów dolarów, dane U.S. Census Bureau wskazują na niższą wartość – 55 miliardów dolarów w pierwszych 11 miesiącach 2024 roku.

Jeśli cła pozostaną w mocy, obejmą około 1,6 biliona dolarów rocznego handlu między USA, Kanadą i Meksykiem, w tym importowaną ropę naftową.

Stany Zjednoczone sprowadzają około 4,5 miliona baryłek ropy dziennie z Kanady. Donald Trump zapowiedział jednak, że może obniżyć cła na ropę do 10 proc., aby złagodzić ewentualne skutki dla amerykańskich konsumentów.

Eksperci ostrzegają: ceny benzyny mogą wzrosnąć

Ekonomiści ostrzegają, że nowe cła mogą wpłynąć na ceny paliw. 20% kanadyjskiej ropy jest przetwarzane w amerykańskich rafineriach – jeśli dostawy zostaną ograniczone, na rynku może pojawić się co najmniej 20% mniej benzyny co może doprowadzić do tego, że paliwo podrożeje.

Według American Automobile Association, średnia cena galonu benzyny w USA wynosiła 3,11 USD na dzień 31 stycznia.

Kanada i Meksyk: odwet

Kanada i Meksyk odpowiedziały na decyzję o nałożeniu ceł na import, wprowadzając własne środki odwetowe wobec Stanów Zjednoczonych.

Premier Kanady Justin Trudeau skrytykował decyzję Białego Domu, podkreślając, że nowe cła dzielą zamiast jednoczyć. Kanada wprowadzi 25-procentowe taryfy na import amerykańskich towarów o wartości do 155 miliardów dolarów, obejmujące m.in. alkohol i owoce.

Trudeau przypomniał o bliskich relacjach między krajami i podkreślił wkład Kanady w walkę u boku USA w Afganistanie oraz w pomoc przy klęskach żywiołowych, takich jak pożary w Kalifornii i huragan Katrina. Jednocześnie zachęcił Kanadyjczyków do wybierania krajowych produktów zamiast amerykańskich.

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum również ogłosiła cła odwetowe. „Odrzucamy oszczerstwa Białego Domu o rzekomych sojuszach naszego rządu z organizacjami przestępczymi oraz wszelkie próby ingerencji na naszym terytorium” – napisała Sheinbaum w mediach społecznościowych.

Zapowiedziała, że Meksyk podejmie odpowiednie kroki, w tym taryfy celne oraz inne środki ochronne. Dodała także, że USA powinny skupić się na zwalczaniu handlu fentanylem na własnym terytorium, zamiast obwiniać za kryzys inne kraje.

Chiny również odpowiedziały na cła Donalda Trumpa, ogłaszając, że złożą skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) i podejmą „odpowiednie środki zaradcze w celu ochrony swoich interesów”.

Analiza przeprowadzona przez Budget Lab na Uniwersytecie Yale wykazała, że przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe może stracić około 1170 dolarów rocznie z powodu nowych ceł. Przewiduje się także spowolnienie wzrostu gospodarczego oraz wzrost inflacji, szczególnie jeśli inne kraje zdecydują się na kolejne działania odwetowe.

 

Źródło: The Epoch Times, Foxbusiness
Foto: YouTube, istock
Czytaj dalej

News USA

Kendrick Lamar triumfuje na Grammy 2025: „Not Like Us” Piosenką i Płytą Roku

Opublikowano

dnia

Autor:

67. ceremonia wręczenia nagród Grammy była pełna emocji, zaskakujących momentów i przełomowych zwycięstw. Jednym z największych triumfatorów wieczoru był Kendrick Lamar, który zdobył dwie najważniejsze nagrody: Piosenkę Roku i Płytę Roku za swój hitowy diss track „Not Like Us”. To historyczne zwycięstwo, jako że dopiero drugi raz w historii hip-hopowa piosenka zdobyła tę nagrodę.

Kendrick Lamar, odbierając nagrodę, oddał hołd Los Angeles, wykrzykując nazwę swojego rodzinnego Compton i składając hołd społeczności, która go ukształtowała. Jego przemówienie było krótkie, ale potężne – podobnie jak jego utwór, który stał się jednym z najczęściej komentowanych utworów roku.

Wieczór był także triumfem dla Beyoncé, która zdobyła nagrodę za Najlepszy Album Country za „Cowboy Carter”. To historyczne wyróżnienie – Bey stała się pierwszą czarnoskórą artystką, która zwyciężyła w tej kategorii. Podczas tegorocznej ceremonii w jej ręce trafiły trzy kolejne statuetki za: Album Roku, Najlepszy Album – Muzyka Country oraz Najlepszy Występ Duetu/Grupy – Muzyka Country.

Tym samym Beyoncé jest najczęściej nagradzaną osobą w historii nagród Grammy (35 statuetek) i najczęściej nominowaną osobą do tych nagród (99 nominacji).

Spektakularne występy i emocjonujące momenty

Grammy 2025 obfitowały w niezapomniane występy i hołdy dla muzycznych legend. Wczesnym punktem kulminacyjnym był The Weeknd, który po latach konfliktu z Recording Academy powrócił na scenę Grammy z niespodziewanym wykonaniem swojego nowego singla „Cry For Me” oraz „Timeless” z Playboi Carti. Jego występ spotkał się z owacjami na stojąco i symbolizował nową erę pojednania artysty z akademią.

Wieczór otworzyła Sabrina Carpenter, prezentując jazzową wersję swojego hitu „Espresso” oraz energetyczne wykonanie „Please, Please, Please”. Na późniejszym etapie ceremonii zaśpiewała również Billie Eilish, wykonując poruszającą wersję „Birds of a Feather” wraz z Finneasem na scenie stylizowanej na wzgórza Los Angeles.

Do najbardziej pamiętnych występów zalicza się również Janelle Monáe, która w błyszczącym smokingu złożyła hołd Michaelowi Jacksonowi, wykonując „Don’t Stop 'Til You Get Enough” i zachwycając publiczność perfekcyjnym moonwalkiem.

Niezapomniane momenty i wzruszające przemówienia

Jednym z najbardziej poruszających momentów było przemówienie Chappell Roan, która zdobyła nagrodę dla Najlepszego Nowego Artysty. W swoim wystąpieniu skrytykowała duże wytwórnie muzyczne, apelując o sprawiedliwe wynagrodzenia i opiekę zdrowotną dla artystów.

Innym istotnym zwycięstwem była nagroda dla Shakiry za Najlepszy Album Latin Pop („Las Mujeres Ya No Lloran”). W swojej mowie dedykowała statuetkę „wszystkim moim braciom i siostrom imigrantom”, wywołując owacje na stojąco.

Wzruszający hołd otrzymał również Quincy Jones, który zmarł w wieku 91 lat. Wspomnienie legendy poprowadził Will Smith, podkreślając jego niezapomniany wkład w muzykę i kulturę. Hołd muzyczny rozpoczęła Cynthia Erivo, której towarzyszył Herbie Hancock na pianinie.

Grammy 2025 – edycja pełna zmian i społecznego zaangażowania

Recording Academy przeformatowała tegoroczną ceremonię, aby skupić się na pomocy ofiarom pożarów w Kalifornii. Przewodniczący akademii, Harvey Mason Jr., ogłosił, że wieczór zgromadził 7 milionów dolarów na pomoc poszkodowanym. Podczas ceremonii wystąpiły również dzieci ze szkół dotkniętych pożarami, które dołączyły do Steviego Wondera i Herbiego Hancocka w poruszającym wykonaniu „We Are The World”.

Zmarły 29 grudnia ubiegłego roku były prezydent USA Jimmy Carter pośmiertnie otrzymał nagrodę za audiobook „Last Sundays In Plains: A Centennial Celebration”. Jednocześnie, Carter, który nominowany był w wieku 100 lat, został najstarszą nagrodzoną osobą w historii tych wyróżnień.

 

Źródło: beynews9
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Czwarty więzień zostanie stracony za pomocą czystego azotu w Alabamie

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek federalna sędzina odmówiła wstrzymania czwartej egzekucji przy użyciu azotu w Stanach Zjednoczonych. Uznała, że więzień – Demetrius Frazier nie udowodnił, że nowa metoda jest niekonstytucyjnie okrutna i powoduje silne cierpienie psychiczne.

Sędzina Emily C. Marks odrzuciła wniosek 52-letniego Demetriusa Fraziera o wydanie nakazu, który albo wstrzymałby egzekucję zaplanowaną na czwartek, albo wymagał, by przed podaniem gazu podano mu środek uspokajający. W uzasadnieniu podkreśliła, że skazany nie spełnił „niezwykle wysokiego” progu prawnego wymaganego do uzyskania takiego nakazu.

„Frazier nie wykazał, że zastosowana procedura stwarza znaczne ryzyko poważnego bólu psychicznego, a tym samym narusza Ósmą Poprawkę” – napisała Marks.

Egzekucja skazanego za morderstwo i gwałt

Frazier został skazany na śmierć za gwałt i morderstwo 40-letniej Pauline Brown w 1991 roku w Birmingham w stanie Alabama. Prokuratorzy ustalili, że włamał się do jej mieszkania, zgwałcił ją, a następnie strzelił jej w tył głowy.

Egzekucja azotem – kontrowersyjna metoda

Alabama stała się pierwszym stanem, który stosuje azot do przeprowadzania egzekucji. Pierwsza taka kara śmierci została wykonana w 2024 roku. Procedura polega na założeniu skazanemu maski gazowej i zastąpieniu wdychanego powietrza czystym azotem, co prowadzi do śmierci w wyniku braku tlenu.

Adwokaci Demetriusa Fraziera argumentowali, że metoda ta prowadzi do świadomego uduszenia, a nie szybkiej i bezbolesnej śmierci, jak twierdzi stan.

Ekspert: „Więźniowie cierpią”

Dr Brian McAlary, anestezjolog, który był świadkiem listopadowej egzekucji Careya Dale’a Graysona, zeznał, że dostrzegł wyraźne oznaki cierpienia. Jego zdaniem Grayson pozostawał świadomy nawet przez trzy minuty. Świadkowie z mediów, w tym Associated Press, relacjonowali, że skazańcy mieli drgawki na noszach w pierwszych chwilach egzekucji.

Sędzina Marks uznała jednak, że dostępne opisy nie są wystarczającym dowodem na to, że więźniowie doświadczyli cierpienia wykraczającego poza to, co jest nieodłączne w każdej egzekucji. Alabama utrzymuje, że ruchy skazanych mogły być mimowolne lub udawane.

Mimo to Marks zaznaczyła, że możliwe jest naruszenie konstytucji, jeśli skazany zbyt długo pozostaje przytomny po rozpoczęciu procedury:

„Im dłużej więzień pozostaje świadomy podczas egzekucji azotowej, tym bardziej prawdopodobne staje się naruszenie Ósmej Poprawki” – napisała.

Apel matki do gubernator Michigan

Przed egzekucją matka Demetriusa Fraziera, Carol Frazier, zwróciła się z dramatycznym apelem do Gubernator Michigan, Gretchen Whitmer, prosząc o interwencję i sprowadzenie jej syna z powrotem do Michigan, gdzie został skazany za inne morderstwo – 14-letniej dziewczynki w 1992 roku. W tym stanie nie obowiązuje kara śmierci, a Frazier odbywałby karę dożywocia.

Oprócz dwóch wyroków skazujących za morderstwo Frazier był podejrzany o zgwałcenie ośmiu innych kobiet w Michigan. Został osądzony i uznany za winnego dwóch z tych gwałtów przez ławę przysięgłych powiatu Wayne.

Egzekucja Demetriusa Fraziera odbędzie się  zgodnie z planem.

Po raz pierwszy tą metodą uśmiercono w Alabamie Kennetha Smitha w styczniu 2024 roku, o czym informowaliśmy tutaj, następnie Alana Millera, o czym pisaliśmy 27 września i Careya Greysona – o jego egzekucji informowaliśmy 22 listopada.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube, Police Department
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu