Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Było ciężko, ale się nie poddał: Biegacz Tomasz Sobania jest już w Kalifornii

Opublikowano

dnia

Ekstremalny biegacz z Polski, Tomasz Sobania, kontynuuje swój bieg przez Amerykę, który rozpoczął 15 września w Nowym Jorku. To łączny dystans 125 maratonów, które biegacz pokona w 140 dni. Polak jest już na ostatniej prostej – przemierza Kalifornię, gdzie 2 lutego powinien dotrzeć do wyznaczonej mety.

Niezłomny Tomasz Sobania, który na swojej ekstremalnej trasie wykazał się niezwykłą odpornością fizyczną i determinacją, w ostatnich dniach doświadczył psychicznego kryzysu.

“Niestety miałem naprawdę potężny kryzys i to dosłownie dwa tygodnie przed końcem biegu” przyznaje Polak, łącząc się 23 stycznia z Radiem Deon Chicago. Całe szczęście udało się go pokonać – Tomasz nie zrezygnował z ukończenia swojego wyzwania.

“Ja po prostu jestem psychicznie wykończony. Jestem w drodze od ponad 4,5 miesiąca, właściwie z Polski wyleciałem 5 miesięcy temu. Codziennie jesteśmy w innym miejscu, bardzo dużo się dzieje, jest bardzo duża presja” mówi Tomasz Sobania, dodając, że ma trudne dla niego zobowiązania związane z kręceniem filmu o biegu.

Natomiast fizycznie nasz biegacz ekstremalny, pokonujący dystans jednego maratonu niemal codziennie, daje radę bez większych trudności.

“No ale takie wyzwanie sobie wybrałem i myślę, że do końca życia będę mógł powiedzieć, że przebiegłem przez całą Amerykę” dodaje Polak.

Tomasza Sobanię cały czas wspiera jego ekipa – Julia i Bartek, ale także przyjaciółka z Polski – Nicole, do której biegacz zadzwonił będąc w kryzysie.

“To nie jest tylko mój bieg, jakby nie było” podkreśla Polak. “Jeśli ja dobiegnę i będzie wielki sukces, to wielu ludzi będzie miał w tym swój udział”. Ponadto jest szansa, że Nicole jednak przyleci do Stanów Zjednoczonych by pomóc relacjonować końcówkę biegu przez Amerykę.

Tomasza Sobania rozpatrywał wcześniej ominięcie Los Angeles, z powodu tragicznych pożarów, które nawiedziły ten region. Ale ostatecznie Polak pojawi się na plaży Santa Monica. Przy okazji biegu promuje zbiórkę na rzecz polskiej rodziny Szymańskich, którzy stracili w pożarze wszystko.

Biegacz spotka się z rodziną Szymańskich na mecie. Wielkie świętowanie ukończenia biegu odbędzie się jednak w San Diego.

Niestety przez pożary i ludzkie tragedie z nim związane, finał biegu przez Amerykę nie będzie taki wspaniały, jak wymarzył go sobie Tomasza Sobania, niemniej jednak Polak dobiegnie do końca.

A później spotka się z nami w Chicago – będzie gościem konferencji NEXT – Talks for the Future Generation, która odbędzie się 22 lutego. Podczas tego wydarzenia Polak opowie o swoim biegu.

Tomasz Sobania właśnie od tej konferencji zaczął moją przygodę z Amerykę, kiedy zaczął organizować bieg półtora roku temu. “To będzie taka piękna klamra, że ja tego samego dnia wylatuję do Polski po konferencji NEXT, teraz 22 lutego, a kiedyś zacząłem organizować bieg od tej konferencji” mówi biegacz.

Trzymamy kciuki za niesamowitego Polaka i czekamy na niego w Chicago!

Źródło: informacja własna
Foto: Tomasz Sobania

Kościół

Zmarł bp. Piotr Turzyński – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

14 kwietnia, w godzinach popołudniowych, po doświadczeniu trudu choroby, w wieku 60 lat, odszedł do Domu Ojca bp Piotr Wojciech Turzyński, biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Bp Marek Solarczyk skierował do wiernych komunikat o śmierci bp. Piotra Turzyńskiego:

“Drodzy Diecezjanie,
Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego

Dziś, w godzinach popołudniowych, opatrzony sakramentami świętymi, po doświadczeniu trudu choroby, odszedł do Domu Ojca Ksiądz Biskup Piotr Wojciech TURZYŃSKI, Biskup Pomocniczy Diecezji Radomskiej.

Biskup Piotr w swoim zawołaniu biskupim umieścił słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” („Kościół Matka – Matka Kościoła”). Maryi, Matce Kościoła, Matce Miłosierdzia zawierzajmy w naszych modlitwach śp. Księdza Biskupa Piotra wypraszając dla niego łaskę oglądania Boga twarzą w twarz.


Piotr Wojciech Turzyński urodził się 28 września 1964 roku w Radomiu jako syn Juliana i Heleny z domu Rzadkowskiej. Miał dwoje rodzeństwa. Sakrament chrztu świętego otrzymał w parafii Najświętszego Serca Jezusowego na Glinicach w Radomiu i od najmłodszych lat był ministrantem na Borkach w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, następnie w parafii Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Struga oraz od powstania nowej parafii na Osiedlu Akademickim przy kościele św. Królowej Jadwigi.

Uczęszczał do IV LO im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, a egzamin maturalny zdał w roku 1982. W szkole średniej był animatorem Ruchu Światło-Życie.

Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie otrzymał 28 maja 1988 roku w konkatedrze radomskiej z rąk bp. Edwarda Materskiego.

Studia w seminarium uwieńczył tytułem magistra teologii obronionym na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Praca magisterska napisana pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Kowalczyka nosiła tytuł: „Elementy antropologii filozoficznej ks. Józefa Tischnera”.

Po święceniach kapłańskich ks. Turzyński przez rok pracował jako wikariusz w parafii pw. Matki Odkupiciela w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tutaj prowadził grupę ministrantów, dwie schole i młodzieżową grupę oazową, a w mieście duszpasterstwo nauczycieli.

Niemal każdego roku, także w czasie studiów zagranicznych i po powrocie do kraju, jeździł na wakacyjne rekolekcje Ruchu Światło-Życie dla młodzieży i rodzin.

W 1989 roku rozpoczął studia patrystyczne w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Instytut jest związany z Papieskim Uniwersytetem Lateraneńskim i jest jedyną tego typu uczelnią w Europie, prowadzącą studia specjalistyczne z dziedziny teologii pierwszych wieków chrześcijaństwa.

Po uzyskaniu kościelnego licencjatu z teologii i nauk patrystycznych w 1992 roku rozpoczął studia doktoranckie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W czasie kursu doktoranckiego uczestniczył także w wykładach w Papieskim Instytucie Orientalnym, prowadził poszukiwania naukowe w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także uczestniczył w kursie języka francuskiego w Paryżu w Institut Catholique.

Pracę doktorską na temat „Canticum novum w teologii świętego Augustyna. Studium nad Komentarzem do Psalmów” napisał pod kierunkiem o. prof. Gilles Pelland’a i obronił ją w 1995 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, uzyskując tytuł doktora teologii.

Po powrocie do Polski został ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu. Funkcję tę pełnił do 2006 roku, kiedy to został wicerektorem tejże uczelni. W radomskim seminarium był również wykładowcą patrologii, wstępu do teologii i teologii duchowości. W 2013 roku został mianowany adiunktem na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

W czerwcu 2014 roku, na podstawie dorobku naukowego i książki pod tytułem „Piękno w teologii św. Augustyna. Próba systematyzacji augustyńskiej estetyki teologicznej” oraz kolokwium habilitacyjnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego.

17 stycznia 2015 roku papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym Diecezji Radomskiej ze stolicą tytularną Usula. Święcenia biskupie przyjął 28 lutego 2015 roku w Katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Jego dewizą biskupią były słowa: „Ecclesia Mater – Mater Ecclesiae” (Kościół Matka – Matka Kościoła).

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje delegata ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i delegata ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Był też członkiem: Rady Stałej KEP, Rady ds. Społecznych, Komisji Nauki Wiary, Komisji Duchowieństwa oraz Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP.

Ostatnią z jego inicjatyw, jako duszpasterza nauczycieli i wychowawców, była Narodowa Pielgrzymka Nauczycieli i Pracowników Oświaty do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück w marcu 2025 roku. Jednak z powodu choroby nie mógł w niej uczestniczyć.

diecezja.radom.pl/ BP KEP

 

Foto: BP KEP, Diecezja radomska
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Sandra Walecka: Święta nie muszą być idealne, ważne by dobrze się razem bawić

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżające się Święta Wielkanocne to wspaniała okazja by spędzić czas razem z dziećmi, a przy tym przekazać im tradycje i rodzinne zwyczaje, których kiedyś nauczyły nas nasze mamy i babcie. Warto np. razem piec mazurki i baby, zamiast kupować je w sklepie. Jak w dzisiejszym świecie dotrzeć z tą kulturą do najmłodszych, mówi na antenie Radia Deon Sandra Walecka – nauczycielka języka polskiego jako języka obcego w Naples na Florydzie, inicjatorka projektu “Polski na emigracji”, psycholożka i logopedka.

Sandra Walecka prowadząca profil Polski na emigracji, jest nam znana ze Zlotu Rodziców Dzieci Dwujęzycznych, którego była organizatorką, a który odbył się w październiku zeszłego roku. Nasza rozmówczyni jest autorką teczki „Polski na czasie”, zawierającej  materiały do uczenia języka polskiego od podstaw.

Możemy przygotować Święta Wielkanocnych tak, by w kreatywny sposób zaangażować dzieci i jest na to wiele sposobów, mówi Sandra Walecka. Nasza rozmówczyni radzi jednak by nie przesadzać i podejść do tego spokojnie.

“Nie musimy przekazywać tysiąca tradycji, nie musimy mieć idealnie posprzątanego domu, tych pięknych babek” podkreśla Sandra Walecka.

W ten sposób nasze dzieci będą miały poczucie, że fajnie jest być dwujęzycznym i dwukulturowym i tym samym łączyć zwyczaje z jednej z drugiej kultury.

“Często, gdy rozmawiam z dziećmi i dopytuję o różne tradycje polskie w domu, dzieci mówią, że nie mają takich. Ale gdy dalej węszę i pytam się o koszyczek, czy o śniadanie, czy o rzeżuchę, to okazuje się, że tak, że wszystko jest. Tylko one nie wiedziały, że to jest polskie” zwraca uwagę nasza rozmówczyni.

Sandra Walecka podkreśla, że święta nie muszą być idealne. Wprawdzie mazurek z cukierni będzie wspaniale wyglądał na wielkanocnym stole, ale można także upiec ciasto i dać go dzieciom do dekorowania.

“I nawet jeśli te orzechy, rodzynki będą krzywo wsadzone, nie ma to znaczenia, bo on tak samo będzie smakował. Podobnie z pisankami. Nie musimy mieć idealnie ozdobionych jajek. Chodzi o to, żeby spędzić razem czas, żeby się bawić, żeby nie stresować się tym, że coś gdzieś wyjedzie poza linię” zaznacza nasza rozmówczyni.

“Bo święta tak naprawdę jest czas rodzinny. A jeśli my chcemy naszym dzieciom pokazać, że warto celebrować polskość, to musimy to zrobić z radością i z takim poczuciem, że świetnie spędzamy razem czas” podkreśla Sandra Walecka.

Gdy pokazujemy dzieciom polskie zwyczaje to automatycznie powinniśmy mówić po polsku, radzi nasza rozmówczyni rodzicom dzieci dwujęzycznych, które niechętnie rezygnują z angielskiego.

“Gdy dziecko nie chce mówić po polsku, na przykład wkładając różne produkty do koszyka, można dopytać, czy wolisz kiełbasę, czy chleb. I gdy pytamy po polsku, dziecko już wybiera. My nie oczekujemy, że dziecko znajdzie w swojej głowie to słowo, bo dla wielu osób to może być trudne. Ale gdy dajemy dwie odpowiedzi, to jest już łatwiej” tłumaczy Sandra Walecka.

Nasza rozmówczyni z tradycji wielkanocnych najbardziej lubi uroczyste śniadanie i staropolski zwyczaj stukania się jajkami. Natomiast dzieci, także amerykańskie, na pewno uwielbiają polski śmigus-dyngus i lanie się wodą na całego.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/maximkabb/ Halfpoint/Rawpixel/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Zgłoszenia prac do Konkursu Plastycznego Parady Dnia Konstytucji 3-Maja tylko do 20 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Przypominamy, że prace plastyczne na Konkursu Plastyczny Parady Dnia Konstytucji 3-Maja przesyłamy do dnia 20 kwietnia. Tegoroczny motyw przewodni to “Rocznica 1000-lecia Królestwa Polskiego”.

Komunikat Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja dotyczący Konkursu Plastycznego.

Temat Konkursu na Rok 2025: Rocznica 1000-lecia Królestwa Polskiego

I. Organizatorem konkursu jest Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja przy Związku Klubów Polskich w USA.

II. Cele konkursu: Uczczenie ustanowionego przez Sejm RP roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polski w Gnieźnie

Dla wszystkich grup wiekowych wyznaczony jest jeden temat: Rocznica 1000-lecia Królestwa Polskiego. Założeniem konkursu jest to, by dzieci i młodzież zaprezentowały poprzez swoja twórczość własną tę ważną rocznicę w historii Polski.

Prace konkursowe oceniane będą w trzech kategoriach wiekowych:

  • Artyści w wieku od 5 do 7 lat – prace plastyczne w podanym temacie
  • Artyści w wieku 8 do 13 lat prace plastyczne, poemat, krótka forma literacka
  • Artyści 13+ – prace plastyczne, poemat, krótka forma literacka oraz short-video (tak zwane
    wideo rolki)

III. Adresaci konkursu: Konkurs plastyczny skierowany jest do dzieci oraz młodzieży polskiego pochodzenia w wieku od 5 do 18 lat zamieszkałych w stanie Illinois, Wisconsin i Indiana.

IV. Zasady konkursu

Konkurs plastyczny przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach:

a) 5 – 7 lat – Format pracy: max: A4. Technika: kredki, farby, mazaki, wycinanki.
b) 8 – 13 lat – Technika dowolna: tradycyjna lub cyfrowa w formie prezentacji lub grafiki komputerowej.
c) 13+ lat – Technika dowolna: tradycyjna lub cyfrowa w formie prezentacji lub grafiki komputerowej. Wideo, forma literacka
d) Prace mogą nadsyłać zarówno szkoły polonijne, jak i uczestnicy indywidualni.
e) Każda ze szkół może zgłosić trzech uczestników w każdej kategorii.
f) Prace wykonane w formacie tradycyjnym należy nadsyłać drogą pocztową lub osobiście w nieprzekraczalnym terminie do 20-go kwietnia 2025 na adres: ZKP 5835 W Diversey Ave, Chicago, IL 60639, z dopiskiem ,,Konkurs historyczny”. Każda praca musi być podpisana hasłem/pseudonimem. Zaklejona koperta z hasłem powinna być przyklejona do pracy i zawierać dane: imię i nazwisko ucznia, klasa, nazwa i adres szkoły oraz telefon kontaktowy do szkoły i telefon do rodziców/opiekunów oraz pisemna zgoda rodziców/opiekunów na zbieranie, przetwarzanie i prezentację danych osobowych oraz upowszechnianie wizerunku przez organizatorów konkursu w celu jego przeprowadzenia i promocji.
f) Prace w formacie cyfrowym – dotyczy jedynie prac literackich oraz formatu short-video należy nadsyłać drogą e-mailową na adres: konkurs.parada25@gmail.com z informacjami jak wyżej.

Uwaga – oceniana będzie wartość artystyczna pracy, pomysłowość oraz estetyka wykonania

V. Organizacja i przebieg konkursu

Organizator powołuje Komisję Konkursową, która dokona oceny zgłoszonych w terminie prac konkursowych i wyłoni laureatów nagród.

VI. Nagrody

1. Komisja konkursowa wyłoni zwycięzców, a jej werdykt będzie ostateczny.
2. Wyłonieni laureaci zostaną powiadomieni o uzyskaniu nagród telefonicznie.
3. Wręczenie nagród odbędzie się podczas Bankietu Paradowego.
4. Wystawa prac, wręczenie wyróżnień oraz dyplomów za uczestnictwo w Konkursie plastycznym z okazji Parady 3-go Maja odbędzie się w ZKP przy ulicy 5835 W Diversey Ave., Chicago, IL 60639 w dniu 10 maja 2025 o godzinie 15:00.
•••••
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu rozstrzygnięcia konkursu oraz wręczenia nagród.

 

Foto: Polish Parade, istock/SeventyFour/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu