Połącz się z nami

News Chicago

Dwóch księży z rejonu Chicago odchodzi od posługi po oskarżeniach o molestowanie

Opublikowano

dnia

Archidiecezja Chicago ogłosiła, że dwóch księży katolickich, którzy przez lata służyli w różnych parafiach w rejonie Chicago, zrezygnowało z posługi w związku z oskarżeniami o molestowanie seksualne nieletnich, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu.

Oskarżenia sprzed dekad

Ks. Matthew Foley został oskarżony o molestowanie dziecka około 30 lat temu, gdy pełnił posługę w parafii św. Agaty w dzielnicy North Lawndale. Z kolei ks. Henry Kricek miał dopuścić się podobnego czynu 40 lat temu podczas pracy w parafii św. Jana Bosko w dzielnicy Belmont Cragin.

Obaj duchowni zaprzeczyli zarzutom, ale zgodzili się na odejście od pełnienia obowiązków duszpasterskich, aby umożliwić archidiecezji przeprowadzenie dochodzenia.

W listach do parafian, kardynał Blaise Cupich podkreślił, że dobro dzieci jest dla Kościoła priorytetem: Archidiecezja Chicago traktuje poważnie wszystkie zarzuty dotyczące molestowania seksualnego i zachęca każdego, kto uważa, że był ofiarą takiego czynu ze strony księdza, diakona, osoby duchownej lub pracownika świeckiego, do zgłoszenia się”.

Oskarżeni księża i ich miejsca posługi

Ks. Foley, który obecnie jest proboszczem parafii St. Gall w dzielnicy Gage Park, pełnił wcześniej posługę w:

  • St. Agatha Parish (North Lawndale),
  • St. Agnes of Bohemia Parish (Little Village),
  • Misión San Juan Diego (Arlington Heights),
  • St. James Parish (Arlington Heights),
  • Mary, Seat of Wisdom Parish (Park Ridge).

Ks. Kricek, obecnie na emeryturze, służył w:

  • St. John Bosco Parish (Belmont Cragin),
  • St. Edward Parish (Irving Park),
  • Ss. Peter and Lambert Parish (Skokie),
  • St. Thomas the Apostle Parish (Hyde Park),
  • Saints Joseph and Francis Xavier Parish (Wilmette).

Od 2023 roku mieszka w parafii św. Jana od Krzyża w Western Springs.

Proces dochodzeniowy

Archidiecezja Chicago prowadzi wewnętrzne dochodzenie w obu sprawach. Tymczasem księża nie będą pełnić żadnych obowiązków duszpasterskich. Kardynał Cupich apeluje do wiernych o czujność i współpracę, podkreślając, że Kościół będzie dążyć do zapewnienia sprawiedliwości oraz ochrony dzieci przed krzywdą.

 

Źródło: cbs
Foto: Archdiocese of Chicago

Kościół

Watykan definitywnie rozwiązuje Sodalitium Christianae Vitae i wszystkie jego gałęzie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Watykańska Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ogłosiła ostateczne zniesienie wszystkich gałęzi kontrowersyjnej peruwiańskiej organizacji Sodalitium Christianae Vitae (SCV), w tym dwóch wspólnot żeńskich oraz związanego z nią ruchu kościelnego – Ruchu Życia Chrześcijańskiego (CLM). O tej decyzji informuje Ojciec Józef Polak SJ.

Decyzja ta zapadła po niemal dwuletnim dochodzeniu kanonicznym, zleconym przez papieża Franciszka w lipcu 2023 roku. Śledztwo miało na celu zbadanie zarzutów o nadużycia i korupcję, które od lat obciążały założyciela organizacji, Luisa Fernando Figariego, oraz innych jej członków.

W oświadczeniu podpisanym przez prefekt dykasterii, siostrę Simonę Brambillę, zaznaczono, że podjęto decyzję o rozwiązaniu męskiej i żeńskich wspólnot Sodalitium Christianae Vitae SCV, wspólnoty zakonnej Służebnic Planu Bożego oraz Ruchu Życia Chrześcijańskiego CLM, wszystkie zrodzone z tej samej duchowości i charyzmatu.

Decyzja bez precedensu

Tłumienie wszystkich gałęzi jednej rodziny duchowej jest rzadkością w historii Kościoła katolickiego. Nawet tak skompromitowane organizacje jak Legioniści Chrystusa, których założyciel – Marcial Maciel – został również oskarżony o poważne nadużycia, nie spotkały się z tak zdecydowaną reakcją.

W opinii obserwatorów, decyzja Watykanu w sprawie SCV została podyktowana nie tylko skalą zarzutów o nadużycia seksualne, ale również rozległą korupcją finansową, stosowaniem mafijnych metod uciszania krytyków oraz manipulowaniem opinią publiczną i strukturami kościelnymi.

Dochodzenie i likwidacja

Specjalną misję śledczą przeprowadzili arcybiskup Malty Charles Scicluna oraz hiszpański prałat Jordi Bertomeu – doświadczeni watykańscy śledczy ds. nadużyć.

To właśnie Bertomeu został teraz mianowany komisarzem apostolskim, odpowiedzialnym za wdrożenie procesu likwidacji struktur Sodalitium Christianae Vitae SCV i Ruchu Życia Chrześcijańskiego CLM oraz zajęcie się wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z decyzji Watykanu.

Papież Franciszek wita José Davida Correę Gonzáleza, przełożonego generalnego Sodalitium Christianae Vitae, w Watykanie, 30 października 2021 r.

Wśród głównych zadań nowego komisarza będzie inwentaryzacja majątku organizacji, rozliczenie finansów i rozpoczęcie procesu zadośćuczynienia dla ofiar, których krzywdy były przez lata bagatelizowane.

Obie organizacje zadeklarowały również swoje „synowskie posłuszeństwo” wobec papieża i wierność Kościołowi.

Dziedzictwo przemocy i manipulacji

Sodalitium Christianae Vitae zostało założone w 1971 roku w Limie przez świeckiego peruwiańskiego lidera, Luisa Fernando Figariego. W kolejnych latach powstały kolejne wspólnoty i ruchy oparte na tej samej duchowości. SCV stało się największym świeckim ruchem katolickim w Peru i zyskało papieską aprobatę – dziś uznawaną przez krytyków za „nieważną”, ponieważ – jak twierdzą – oparto ją na oszukańczym procesie.

Już w 2011 roku pojawiły się pierwsze poważne oskarżenia o wykorzystywanie nieletnich. Przełom nastąpił jednak dopiero po publikacji książki „Half Monks, Half Soldiers” autorstwa dziennikarzy Paoli Ugaz i Pedro Salinasa – byłego członka SCV.

Figari i inni prominentni członkowie organizacji zostali w końcu usunięci z grupy. Watykańskie dochodzenie ujawniło również stosowanie technik kontroli psychologicznej, przemocy fizycznej i psychicznej, defraudacje oraz zastraszanie ofiar i dziennikarzy.

Źródło: crux
Foto: vatican media, Sodalitium Christianae Vitae, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Biskupi Illinois: “Głosujcie na NIE” dla ustawy legalizującej wspomagane samobójstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Katoliccy biskupi stanu Illinois apelują do wiernych o zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy Senate Bill 9, który ma na celu legalizację wspomaganego samobójstwa wśród pacjentów terminalnie chorych. Ustawa, znana jako End-of-Life Options for Terminally Ill Patients Act, została 9 kwietnia zatwierdzona przez Senacką Komisję Wykonawczą, a głosowanie nad nią może odbyć się w każdej chwili do końca maja.

Według założeń projektu, kwalifikujący się pacjenci mogliby poprosić lekarza o przepisanie leków prowadzących do śmierci „w sposób spokojny i kontrolowany”. Zwolennicy ustawy argumentują, że zapewnia ona godne zakończenie życia dla osób cierpiących z powodu nieuleczalnych chorób.

Kościół: To podważa godność życia ludzkiego

Katolicka Konferencja Illinois (CCI) stanowczo sprzeciwia się ustawie, podkreślając, że jest ona sprzeczna z nauką Kościoła o świętości życia.

„Legalizacja wspomaganego samobójstwa podważa wartość każdego ludzkiego życia, szczególnie tego najbardziej bezbronnego” – napisano w oświadczeniu.

Zdaniem biskupów, takie prawo niesie poważne zagrożenie dla ubogich, zmarginalizowanych i osób z niepełnosprawnościami, które mogą zostać poddane subtelnej presji, by wybrać śmierć zamiast życia i opieki. Biskupi wskazują również na udokumentowane przypadki z innych stanów, gdzie po legalizacji wspomaganego samobójstwa pacjentom odmówiono leczenia – zamiast tego proponując im środki prowadzące do śmierci.

Podobne projekty w innych stanach

Illinois nie jest jedynym stanem rozważającym legalizację tej praktyki. W 2025 roku podobne inicjatywy pojawiły się m.in. w Maryland i Delaware. W Oregonie, gdzie wspomagane samobójstwo jest już legalne, trwają prace nad rozszerzeniem dostępu do procedury – tak, by leki mogły przepisywać również pielęgniarki i asystenci lekarzy.

Apel do mieszkańców: “Głosujcie na NIE”

W odpowiedzi na rozwój sytuacji, Katolicka Konferencja Illinois CCI przygotowało gotową wiadomość, którą mieszkańcy mogą wysłać do swoich senatorów, wyrażając swój sprzeciw wobec projektu S.B. 9. Formularz można wypełnić tutaj.

W komunikacie podkreślono m.in. skalę obecnego kryzysu samobójczego w stanie:

„W Illinois samobójstwo popełniane jest co pięć godzin i 41 minut. W latach 2021–2022 wskaźnik samobójstw wzrósł o 7%. W takim kontekście ustawa S.B. 9 wysyła niepokojący i sprzeczny sygnał”.

Biskupi kończą swój apel wezwaniem do budowania społeczeństwa opartego na trosce i współczuciu, a nie na eliminowaniu cierpienia przez zakończenie życia:

„To, czego naprawdę potrzebujemy, to lepszy dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, rozwój opieki paliatywnej oraz system wsparcia dla osób u kresu życia. Illinois nie musi i nie powinno legalizować wspomaganego samobójstwa”.

Źródło: cna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/
Czytaj dalej

Kościół

22 kwietnia: Uroczystości pogrzebowe śp. bp Piotra Turzyńskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Uroczystości pogrzebowe śp. bp Piotra Turzyńskiego, biskupa pomocniczego Diecezji Radomskiej, odbędą się we wtorek, 22 kwietnia, w katedrze pw. opieki NMP w Radomiu. Biskup zostanie pochowany w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

Program uroczystości pogrzebowych śp. bp. Piotra Wojciecha Turzyńskiego, zmarłego 14 kwietnia 2025 roku (w 61. roku życia, w 37. roku kapłaństwa i w 11. roku biskupstwa), które odbędą się w Katedrze Radomskiej, 22 kwietnia 2025 roku:

Godz. 10.00 – wprowadzenie ciała i czuwanie modlitewne

Godz. 11.00 – Msza Święta pogrzebowa

Po zakończeniu liturgii nastąpi złożenie ciała Zmarłego Księdza Biskupa w Grobie Biskupów Radomskich na cmentarzu parafialnym, przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

diecezja.radom.pl/ BP KEP

 

Foto: BP KEP
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu