News USA
Prezydent Joe Biden wygłosi swoje przemówienie pożegnalne w środę
Prezydent Joe Biden pożegna się z narodem amerykańskim w tym tygodniu, w oficjalnym przemówieniu pożegnalnym, które zaplanowano na środę, pięć dni przed zakończeniem jego kadencji. Informację tę potwierdził Biały Dom w piątek.
Historyczne miejsce, doniosła chwila
Przemówienie rozpocznie się o godzinie 7:00PM czasu środkowoamerykańskiego w Gabinecie Owalnym – przestrzeni tradycyjnie wykorzystywanej podczas wyjątkowych okazji i ogłaszania kluczowych decyzji dla kraju.
Chociaż szczegóły dotyczące treści przemówienia nie zostały jeszcze ujawnione, oczekuje się, że prezydent skupi się na podsumowaniu swojej kadencji oraz refleksji nad swoją wieloletnią karierą w służbie publicznej.
Przemówienie pożegnalne nastąpi zaledwie kilka dni przed zaprzysiężeniem prezydenta-elekta Donalda Trumpa, który powróci na urząd na swoją drugą kadencję. To wydarzenie kończy prezydenturę Bidena, która obejmowała kluczowe wyzwania i historyczne decyzje, wpływając na kierunek polityki krajowej i międzynarodowej.
W piątek, przemawiając w Roosevelt Room, Joe Biden powiedział, że nie sądzi, aby wycofanie się z wyścigu prezydenckiego latem pomogło Donaldowi Trumpowi wygrać wybory.
Biden ustąpił pośród ogromnej presji ze strony Demokratów po katastrofalnym występie w debacie, a Kamala Harris kandydowała na jego miejsce, mając zaledwie kilka miesięcy na zorganizowanie kampanii, co zwykle trwa lata.
„Myślę, że pokonałbym Trumpa i myślę, że Kamala mogłaby — pokonałaby Trumpa” — powiedział Biden. „Uważałem, że ważne jest zjednoczenie partii. Chociaż myślałem, że mogę wygrać ponownie, myślałem, że lepiej będzie zjednoczyć partię”.
Prezydent powiedział, że nie chciał, aby podzielona partia przegrała wybory, dodając: „Dlatego odsunąłem się. Ale byłem pewien, że może wygrać”.
Sekretarz prasowy Karine Jean-Pierre powiedziała reporterom wcześniej w piątek, że Joe Biden w swoim przemówieniu w poniedziałek będzie rozmyślał o swoich „ponad 50 latach jako urzędnika publicznego”.
„Ma pewne przemyślenia na temat przyszłości, nie tylko kraju, ale także tego, jak ten kraj będzie się rozwijał jako lider, gdy pomyśli się o wydarzeniach globalnych, ważnych kwestiach globalnych, i z pewnością to przedstawi” — powiedziała.
Kontekst historyczny
Przemówienia pożegnalne prezydentów USA stanowią istotny moment w historii kraju, umożliwiając liderom podsumowanie swoich osiągnięć i pozostawienie przesłania dla przyszłych pokoleń. Wybór Gabinetu Owalnego na miejsce wygłoszenia przemówienia dodatkowo podkreśla wagę tego wydarzenia.
Źródło: nbc AP
Foto: Official White House Photo by Oliver Contreras
News USA
Klęska pożarów w Kalifornii: 24 ofiary i ogromne zniszczenia. Jak można pomóc?
Los Angeles zmaga się z jedną z największych serii pożarów w ostatnich latach. Żywioł pochłonął już dziesiątki tysięcy akrów, uszkadzając lub niszcząc tysiące budynków. Pożary takie jak Palisades, Eaton, Hurst, Woodley, Lidia, Sunset i Kenneth pustoszą region, wspierane przez silne wiatry Santa Ana. Setki tysięcy osób musiały opuścić swoje domy, a lokalne społeczności walczą o przetrwanie.
Pożar Palisades, największy z czterech aktywnych pożarów w regionie Los Angeles, przemieszcza się na wschód, co spowodowało nakazy ewakuacji, które objęły znaczną część dzielnicy Brentwood i części Encino. W sobotę płomienie pożaru Palisades rozprzestrzeniły się na wschód do Mandeville Canyon, zbliżając się do autostrady międzystanowej 405 i ruchliwej przełęczy górskiej.
Według biura koronera w Los Angeles pożary zabiły co najmniej 24 osoby.
Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła w niedzielę wieczorem po aktualizacji ogłoszonej przez lekarza sądowego powiatu Los Angeles. Co najmniej 16 osób zaginęło, a liczba ta, jak twierdzą władze, prawdopodobnie wzrośnie.
Według Cal Fire spłonęło ponad 40 300 akrów — obszar większy niż San Francisco — a płomienie pochłonęły ponad 12 300 budynków i zmusiły do ewakuacji dziesiątki tysięcy ludzi.
W trwającej akcji gaśniczej biorą udział załogi z Kalifornii i dziewięciu innych stanów, w tym prawie 1400 wozów strażackich, 84 samoloty i ponad 14 000 funkcjonariuszy, w tym nowo przybyli strażacy z Meksyku. Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w niedzielę, że jego kraj wyśle 60 strażaków do Kalifornii.
Prezydent Joe Biden zatwierdził stan klęski żywiołowej w Kalifornii, co pozwala na uruchomienie dodatkowych funduszy federalnych. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zachęca poszkodowanych do ubiegania się o pomoc za pośrednictwem strony DisasterAssistance.gov.
Organizacje w walce z kryzysem, które możemy wspierać
Na ratunek ruszyły grupy humanitarne i organizacje non-profit, które zapewniają żywność, wodę, schronienie i niezbędne zapasy.
- Amerykański Czerwony Krzyż: Obsługuje ośrodki ewakuacyjne, dostarczając zapasy osobom zmuszonym do opuszczenia domów.
- World Central Kitchen: Zespół pod kierunkiem szefa kuchni José Andrésa dostarcza posiłki w całym regionie. Wolontariusze organizacji przygotowują i rozdają żywność potrzebującym.
- Fundacja Straży Pożarnej Los Angeles: Zbiera fundusze na zakup sprzętu i materiałów wspierających strażaków w ich heroicznej walce z ogniem.
- Regionalny Bank Żywności Los Angeles: Aktywnie przyjmuje darowizny żywności i szuka wolontariuszy.
- California Fire Foundation: Oferuje bezpośrednią pomoc finansową ofiarom pożarów, wspierając ich w odbudowie życia.
- Liga Fundacji Społeczności Kalifornii: Koordynuje pomoc dla najbardziej poszkodowanych społeczności, oferując wsparcie w odbudowie domów oraz usługi zarządzania zdrowiem psychicznym.
- Anderson Munger Family YMCA: Przyjmuje darowizny w postaci żywności, wody i niezbędnych artykułów w Koreatown.
- International Medical Corps: Zapewnia zestawy higieniczne, pierwszą pomoc oraz wsparcie dla placówek ochrony zdrowia.
- Direct Relief: Dostarcza maski N95, zestawy higieniczne i artykuły medyczne do ośrodków ewakuacyjnych i społeczności dotkniętych pożarami.
Pomoc dla zwierząt
- Best Friends Animal Society: Organizacja skupia się na wsparciu zwierząt domowych i dzikich, dostarczając środki na opiekę weterynaryjną i schronienie.
Pesymistyczna prognoza
National Weather Service wydała czerwone flagi ostrzegawcze przed poważnymi warunkami pożarowymi do środy, z wiatrem o stałej prędkości 50 mph i porywami w górach osiągającymi 70 mph. Najniebezpieczniejszym dniem będzie wtorek, ostrzegł analityk d/s pożarów, Dennis Burns.
Jak możesz pomóc?
- Przekaż darowiznę na rzecz lokalnych organizacji, takich jak Amerykański Czerwony Krzyż, California Fire Foundation czy World Central Kitchen.
- Zostań wolontariuszem w ośrodkach ewakuacyjnych lub lokalnych bankach żywności.
- Wspieraj zbiórki na rzecz pomocy zwierzętom prowadzone przez Best Friends Animal Society.
W obliczu katastrofy społeczność Los Angeles jednoczy się, by wspólnie przetrwać te trudne chwile. Dzięki wsparciu i solidarności możliwa jest odbudowa regionu i powrót do normalności.
Źródło: AOL, AP, The Epoch Times
Foto: Czerwony Krzyż, YouTube
News USA
Imigracyjna „Ustawa Laken Riley” w bezprecedensowy sposób zaostrza przepisy
Uchwalona przez Izbę Reprezentantów we wtorek ustawa o nazwie Laken Riley ma radykalnie zmienić sposób, w jaki stany oraz federalne agencje egzekwują prawo imigracyjne. Ustawa, która jest obecnie procedowana w Senacie wzbudza kontrowersje zarówno wśród Republikanów, jak i Demokratów. Jej głównym celem jest przyznanie stanom oraz ich prokuratorom generalnym nowych, szerokich uprawnień do interweniowania w politykę imigracyjną rządu federalnego.
Co zmienia ustawa?
Projekt ustawy, o której informowaliśmy 8 stycznia, przewiduje szereg zmian, które dają stanom bezprecedensowy wpływ na egzekwowanie przepisów imigracyjnych:
- Prawo do pozywania rządu federalnego
Stany będą mogły składać pozwy przeciwko Departamentowi Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) za brak pełnego egzekwowania przepisów, takich jak zatrzymanie migrantów oskarżonych o przestępstwa. - Kwestionowanie decyzji o zwolnieniu imigrantów
Prokuratorzy generalni będą mogli domagać się sądowego uchylenia decyzji sędziów imigracyjnych o zwolnieniu migrantów zatrzymanych za przestępstwa w ich stanach. - Sankcje wizowe dla „krnąbrnych krajów”
Stany będą mogły wnioskować o zakaz wydawania wiz krajom, które odmawiają przyjęcia deportowanych obywateli. Przykładem są kraje, z którymi USA utrzymują napięte relacje, jak Wenezuela.
Kontrowersje wokół przepisów
Ustawa budzi sprzeciw wśród Demokratów i niektórych ekspertów prawnych. Krytykowane są między innymi:
- Nieproporcjonalne uprawnienia dla stanów
Nowe przepisy pozwalają stanom na pozywanie rządu federalnego w przypadku zwolnienia imigranta z aresztu, ale nie umożliwiają podobnych działań, gdy migranci są bezprawnie przetrzymywani. - Ryzyko międzynarodowych napięć
Mechanizmy sankcji wizowych mogą prowadzić do poważnych incydentów dyplomatycznych i negatywnie wpłynąć na stosunki gospodarcze USA z innymi krajami. - Polityczne motywacje
Ustawa została nazwana na cześć Laken Riley, młodej kobiety zamordowanej przez nielegalnego imigranta. Przeciwnicy ustawy twierdzą, że wprowadzenie przepisów jest w dużej mierze narzędziem politycznym, a nie skutecznym rozwiązaniem problemów imigracyjnych.
Opinia ekspertów i perspektywy na przyszłość
Jessica Vaughan, ekspertka ds. polityki imigracyjnej z Center for Immigration Studies, stwierdziła, że nowe przepisy są odpowiedzią na wieloletnie próby stanów takich jak Teksas, aby zmusić administrację Bidena do bardziej zdecydowanego egzekwowania prawa imigracyjnego. „To daje stanom sposób na walkę, której do tej pory brakowało” – powiedziała Vaughan.
Z kolei krytycy, tacy jak Aaron Reichlin-Melnick z American Immigration Council, ostrzegają przed możliwymi konsekwencjami: „Jeden sędzia sądu rejonowego może doprowadzić do międzynarodowego incydentu, który zaszkodzi zarówno gospodarce, jak i polityce imigracyjnej”.
Republikanie potrzebują jeszcze kilku głosów Demokratów, aby ustawa została ostatecznie zatwierdzona w Senacie. Jednak nawet jeśli przejdzie ona przez Kongres, wiele jej postanowień, szczególnie dotyczących sankcji wizowych, może zostać zaskarżonych w sądach jako niezgodne z Konstytucją.
Źródło: cnn
Foto: Laken Riley Family, Immigration And Customs Enforcement (ICE)
News USA
Ceny żywności w USA rosną, ale w 2025 roku tempo wzrostu ma spowolnić
Ceny żywności w Stanach Zjednoczonych rosną od lat, a trend ten ma się utrzymać w 2025 roku. Według najnowszego raportu Departamentu Rolnictwa USA (USDA) z 8 stycznia, ogólne ceny żywności mają wzrosnąć o 1,9% w tym roku.
Raport Departamentu Rolnictwa USDA przewiduje, że ceny żywności kupowanej w sklepach wzrosną o 0,8%, podczas gdy jedzenie spożywane poza domem zdrożeje o 3,5%. Choć wzrost ten nadal wpływa na portfele konsumentów, eksperci zaznaczają, że jest wolniejszy niż historyczna średnia.
Porównując, w 2021 roku ceny wzrosły o 3,9%, w 2022 roku o 9,9%, a w 2023 roku o 5,8%. W 2024 roku wzrost cen żywności wyniósł 2,3%.
W ubiegłym roku najbardziej podrożały jaja, których ceny wzrosły o 7,7%. Wołowina i cielęcina zdrożały o 5,5%, tłuszcze i oleje o 2,5%, a płatki zbożowe oraz pieczywo o skromne 0,5%. Z kolei ceny ryb i owoców morza spadły o 1,9%, a produkty mleczne potaniały o 0,3%.
Ceny jaj: najbardziej zmienna kategoria
Jaja od lat pozostają jednym z najbardziej podatnych na wahania cen produktów spożywczych. Średnia cena tuzina jaj klasy A wzrosła w 2024 roku z 2,69 USD w maju do 3,64 USD w listopadzie, co oznacza wzrost o ponad 35%.
Departament Rolnictwa USDA wskazuje, że głównym powodem podwyżek jaj jest epidemia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), która trwa od 2022 roku. Epidemia ta zmniejszyła liczebność stad niosek, co znacząco wpłynęło na dostępność jaj. W listopadzie 2024 roku ceny jaj na poziomie gospodarstw były o 94,4% wyższe niż rok wcześniej.
Według United Egg Producers, od początku epidemii HPAI dotkniętych zostało 1387 stad drobiu w USA, co wpłynęło na ponad 130 milionów ptaków, w tym 102 miliony kur niosek i młodych kur.
Główne czynniki wzrostu cen żywności
Eksperci wskazują na kilka kluczowych przyczyn wzrostu cen żywności. David Andolfatto i David Kelly, profesorowie z University of Miami, wymieniają m.in.:
- wysokie ceny ropy naftowej,
- zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowane pandemią COVID-19,
- choroby upraw.
Na poziomie krajowym Kelly podkreśla również wpływ wyższych kosztów energii, regulacji transportowych (np. zakazu klatek dla kurczaków) oraz ekstremalnych warunków pogodowych.
Jednak zdaniem profesora ekonomii, „ogromna większość wysokich cen żywności jest związana z inflacją”. Od 2019 roku ogólne ceny w USA rosły średnio o 4,2% rocznie, podczas gdy ceny żywności wzrastały o 4,8%.
Pomimo prognozowanego spowolnienia wzrostu cen w 2025 roku, sytuacja na rynku żywności pozostaje dynamiczna i zależna od wielu globalnych oraz lokalnych czynników, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe czy decyzje polityczne.
Źródło: The Epoch Times
Foto: istock/Milos Ruzicka/ DGLimages/cyano66/
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Dr Łucja Mirowska-Kopeć: Rok 2024 był bardzo dobry dla Związku Klubów Polskich
-
News USA3 tygodnie temu
Najbardziej ruchliwe trasy lotnicze w USA w 2024 roku: Gdzie lataliśmy najczęściej?
-
Kościół2 tygodnie temu
„Zmień dług w nadzieję”: Kościół wzywa do umorzenia długów najbiedniejszych krajów
-
NEWS Florida1 tydzień temu
Południowa Floryda: Najbardziej szokujące intrygi i kradzieże minionego roku
-
News USA2 tygodnie temu
Amerykanie są zmęczeni polityką i wiadomościami o wojnach
-
News USA2 tygodnie temu
Ponad milion osób skorzysta z umorzenia pożyczek studenckich po ostatnim ruchu Bidena
-
News Chicago4 tygodnie temu
Miasto odnowiło pozwolenie dla kontrowersyjnego złomowiska Sims Metal w Pilsen
-
News USA6 dni temu
Najbardziej punktualne linie lotnicze w 2024 r.: Delta Airlines była prawie zawsze na czas