Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

Polski Forrest Gump, biegnie przez Arizonę. Czy spotka Toma Hanksa?

Opublikowano

dnia

Ultramaratończyk Tomasz Sobania wciąż biegnie od wschodniego wybrzeża Ameryki do zachodniego, spełniając swoje marzenie i udowadniając, że “człowiek może więcej niż myśli”. Polak, który połączył się z nami z Phoenix w Arizonie, nadal potwierdza, że ma świetną formę i marzy o spotkaniu Toma Hanksa – legendarnego Forresta Gumpa. Pożary w Los Angeles mogą jednak nieco pokrzyżować jego plany.

W Phoenix Tomasz Sobania spotkał się z lokalną Polonią i nagrywał kolejne sceny do dokumentalnego filmu o biegu przez Amerykę. Bardzo dużo się działo, mówi polski biegacz, co było jednak męczące.

Na mecie w Los Angeles, a dokładnie na plaży w Santa Monica Polak ma być 2 lutego. Do naszego ultramaratończyka także jednak doszły wiadomości o tragicznych pożarach trawiących te miejsca. To było duże zaskoczenie.

“Powiem szczerze, że w życiu bym się tego nie spodziewał, że akurat w tym czasie, kiedy ja będę kończył bieg, tam zaczną się pożary i to w dodatku w dzielnicy obok Santa Monica, gdzie mam zamiar zakończyć bieg. No i to dalej jest mój plan, ale jak to się wszystko potoczy, nie wiem” mówi Tomasz Sobania.

“Ja chyba muszę po prostu trochę odpuścić próbowanie kontrolowania całej tej sytuacji. Zobaczymy, jak to wszystko się potoczy” mówi Polak, biorąc pod uwagę to, że ekstremalne pożary mogą spowodować zmianę w jego planach.

Jeśli się okaże, że Tomasz Sobania nie będzie mógł zakończyć biegu w Los Angeles, to i tak dotrze nad Pacyfik. “Najważniejsze jednak jest bezpieczeństwo” podkreśla polski biegacz.

Nasz ultramaratończyk za 2 tygodnie będzie w San Diego i dalsze jego plany oraz trasa biegu będą zależeć od aktualnej sytuacji w tamtym rejonie. Być może meta będzie m usiała być gdzie indziej – nie w Los Angeles. “Trzeba być trochę elastycznym, bo ta sytuacja się może zmieniać, nie wiadomo jak te pożary będą dalej wyglądały, czy uda się tę sytuację opanować” przyznaje Polak.

Wielu mieszkańców Los Angeles, także Polaków, którzy mieli powitać Tomasza na mecie jego biegu, straciło swoje domy. Tym bardziej trzeba im pokazać, że można się podnieść i biec dalej. W tych okolicznościach wysiłek naszego biegacza ekstremalnego zyskuje nowe znaczenie i przesłanie.

“Trzeba mimo wszystko w życiu biec dalej, nie ważne co by się nie działo” mówi Polak.

Trzymamy mocno kciuki za Tomasza Sobanię!

Celem biegu przez Amerykę jest realizacja kampanii społecznej pt. „Możesz więcej niż myślisz”– zainspirować nią ludzi do działania pomimo niepełnosprawności, zaburzeń, chorób i innych życiowych przeciwności. W tym celu w trakcie biegu jest prowadzona zbiórka przez fundację w Polsce.

Bądź częścią historycznego biegu przez Amerykę – zasponsoruj buty dla Polaka!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Tomasz Sobania

Polonia Amerykańska

Organizatorzy Konkursu „Być Polakiem” zapraszają do udziału w jego XVII edycji

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już informowaliśmy, inauguracja XVII edycji Konkursu „Być Polakiem” oraz posiedzenie Jury miało miejsce w Comblain-la-Tour w Belgii, w dniach 10-12 października i było połączone z obchodami Dnia Nauczyciela. Na spotkaniu ustalono tematy przyszłorocznej edycji konkursu – prace trzeba przesłać do 10 marca.

Jury zaproponowało następujące tematy prac w XVII edycji Konkursu:

GRUPA I – plastyczna, 6-9 lat (rok urodzenia uczestnika: 2017 – 2020):
Niesamowita, niezwykła Polska (historia, wydarzenie, miejsce).

GRUPA II – literacka, 10-13 lat (rok urodzenia uczestnika: 2013 – 2016):
Opowieść rodzinna sprzed lat z Polską w tle.

GRUPA III – literacka, 14-16 lat (rok urodzenia uczestnika: 2010 – 2012):
Moja Polska między tradycją a nowoczesnością.

GRUPA IV – literacka, 17-22 lata (rok urodzenia uczestnika: 2004 – 2009):
Nie pytaj, co Polska zrobi dla ciebie, ale co ty możesz zrobić dla Polski!

GRUPA V – filmowa (dwie podgrupy 9-15 lat (rok urodzenia uczestnika 2011 – 2017) oraz 16-22 lata (rok urodzenia uczestnika 2004 – 2010):
Być Polakiem-żyć po królewsku z godnością odwagą i sercem.

GRUPA N – dla nauczycieli szkół polonijnych:
Scenariusz lekcji na temat: Iść, jechać – ciekawie o czasownikach ruchu.

Na zebraniu ustalono także Kalendarium Konkursu:

  • Termin nadsyłania prac 10.03.2026.
  • Spotkanie Jury, ustalenie wyników Konkursu 10-12.04.2026 w Warszawie
  • Gala XVII edycji: druga połowa lipca, Zamek Królewski w Warszawie (termin w uzgadnianiu)
  • Inauguracja XVIII edycji Konkursu 02 – 04.10.2026 r.

Wszystkie informacje organizacyjne oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie Fundacji: www.swiatnatak.pl

Źródło: Konkurs Być Polakiem
Foto: fundacja Świat na Tak, Wojciech Adamski
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

WIELKIE KOLĘDOWANIE W USA: W Chicago koncert już w najbliższą sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku, do Stanów Zjednoczonych przybywają polscy artyści by wspólnie kolędować w dniach przed świętami Bożego Narodzenia. W tym roku koncert kolęd w Chicago zaplanowano na sobotę 13 grudnia, w Kościele Świętego Ferdynanda o godzinie 7.00PM.

WIELKIE KOLĘDOWANIE W USA:  Po ubiegłorocznym ogromnym sukcesie frekwencyjnym, plejada gwiazd z Polski zawita do Ameryki ponownie. W grudniu 2025 r. najpiękniejsze kolędy wykonają dla Państwa: Andrzej Piaseczny, Paulla, Andrzej Krzywy, Majka Jeżowska, Sławomir & Kajra, Rafał Brzozowski, oraz Classic Marien.

Koncert poprowadzi Tomasz Kammel.

Harmonogram koncertów:

  • 13 grudnia – Chicago
  • 19 grudnia – Hartford ,CT
  • 20 grudnia – New York City
  • 21 grudnia – Newark, NJ

Bilety oraz szczegółowe informacje dotyczące występów można znaleźć na stronie www.polskieimprezy.com

 

Źródło: Polskie Koncerty w USA
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

To ostatnie chwile by zgłosić się do konkursu na Królową Parady 3 Maja 2026 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Organizatorzy Parady Dnia Konstytucji 3-Maja zapraszają dziewczęta w wieku od 17 do 22 lat do udziału w konkursie na Królową Parady 3 Maja 2026 roku. To wyjątkowa okazja, by przeżyć niesamowitą przygodę i wziąć udział w wydarzeniu, które może odmienić Twoje życie! Zgłoszenia niedługo zostaną zamknięte.

Uroczysta Gala Wyborów Królowej odbędzie się 14 marca 2026 roku.

Zdobądź tytuł Królowej i stypendium na studia!
Łączna pula nagród i stypendiów wynosi aż $15,000!

Termin Gali: 14 marca 2026
E-mail: 3MAJ@USA.COM
Telefon: 773-742-1477

Nie przegap swojej szansy — zgłoś się już dziś!

W tegorocznych Wyborach Królowej Parady 3 Maja koronę zdobyła Olivia Kowalczyk. Rolą Królowej oraz jej Dam Dworu jest nie tylko uczestnictwo w Paradzie Dnia Konstytucji 3-Maja w Chicago, ale także pełnienie funkcji reprezentacyjnych podczas polonijnych wydarzeń i uroczystości przez cały rok panowania.

Źródło: Królowa Parady 3 Maja
Foto: Marek Art

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu