Połącz się z nami

News USA

Biden odznaczył papieża Franciszka Prezydenckim Medalem Wolności z Wyróżnieniem

Opublikowano

dnia

W sobotę prezydent Joe Biden uhonorował papieża Franciszka Prezydenckim Medalem Wolności z Wyróżnieniem, (Presidential Medal of Freedom with Distinction) najwyższym odznaczeniem cywilnym przyznawanym przez głowę państwa. Podczas uroczystości, prezydent nazwał papieża „światłem wiary, nadziei i miłości, które świeci jasno na całym świecie”, o czym mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Początkowo Joe Biden planował osobiście wręczyć medal papieżowi podczas wizyty w Rzymie, która miała odbyć się w dniach 9-12 stycznia, w ramach jego ostatniej zagranicznej podróży jako prezydenta.

Spotkanie prezydenta z papieżem miało skupić się na wysiłkach na rzecz pokoju na całym świecie. Prezydent miał również spotkać się z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą i premier Giorgią Meloni.

Biden ostatnio spotkał się z papieżem Franciszkiem w czerwcu ubiegłego roku, kiedy obaj rozmawiali o polityce zagranicznej w Izraelu, Strefie Gazy i na Ukrainie, a także o zmianach klimatu.

Jednak Joe Biden zmienił plany i zdecydował się pozostać w Stanach Zjednoczonych, aby monitorować sytuację związaną z pożarami lasów w Kalifornii.

Zamiast tego medal został przekazany podczas rozmowy telefonicznej, podczas której prezydent i papież rozmawiali o wspólnych wysiłkach na rzecz promowania pokoju i niesienia pomocy potrzebującym na całym świecie.

Jest to jedyny raz, kiedy Joe Biden przyznał Prezydencki Medal Wolności z Wyróżnieniem podczas swojej kadencji. Sam prezydent otrzymał tę nagrodę z wyróżnieniem od prezydenta Baracka Obamy w 2017 roku, co stanowiło wyjątkowy moment w dwukadencyjnym okresie Obamy – była to jedyna taka ceremonia w jego prezydenturze.

Uzasadnienie przyznania nagrody papieżowi Franciszkowi

Biały Dom w swoim oświadczeniu podkreślił, że papież Franciszek zasłużył na to wyróżnienie za swoją nieustającą misję służenia ubogim, budowania mostów między religiami oraz walki o pokój i ochronę planety.

„Przez dziesięciolecia [Jorge Bergoglio] służył bezbronnym ludziom nie mającym głosu w całej Argentynie” – głosi oświadczenie Białego Domu. „Jako papież Franciszek, jego misja służenia biednym nigdy nie ustała. Jako kochający pastor, z radością odpowiada na pytania dzieci o Boga. Jako wymagający nauczyciel, nakazuje nam walczyć o pokój i chronić planetę. Jako gościnny przywódca, wyciąga rękę do różnych wyznań”.

Papież Franciszek i Prezydent Joe Biden, 14 czerwca 2024 r. po sesji na szczycie G7, który odbył się w dniach 13–15 czerwca w Apulii na południu Włoch

Dziedzictwo i ostatnie tygodnie urzędowania

Zbliżając się do końca swojej kadencji, Joe Biden rozdaje zaszczyty wybitnym osobom, w tym zwolennikom i sojusznikom, jako wyraz uznania dla ich wkładu w społeczeństwo. Papież Franciszek dołączył do grona wyjątkowych laureatów, których misja i wartości odzwierciedlają uniwersalne ideały współczucia, solidarności i dążenia do pokoju.

Joe Biden oficjalnie opuści urząd 20 stycznia, kończąc swoją kadencję w Białym Domu.

Prezydencki Medal Wolności z Wyróżnieniem

 

Źródło: AP
Foto: wikipedia, Official White House Photo by Cameron Smith, Vatican Media

Kościół

Kard. Timothy Dolan poprowadzi modlitwę otwierającą inaugurację Donalda Trumpa

Opublikowano

dnia

Autor:

Kardynał Timothy Dolan, arcybiskup Nowego Jorku, został zaproszony do poprowadzenia modlitwy otwierającej uroczystości inauguracji prezydenta-elekta Donalda Trumpa, która odbędzie się 20 stycznia. To już druga taka okazja w jego karierze – poprzednio kard. Dolan pełnił tę rolę podczas pierwszej inauguracji Trumpa w 2017 roku. O jego ponownym zaproszeniu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Prezydent był na tyle uprzejmy, by ponownie poprosić mnie o modlitwę otwierającą” – powiedział kard. Timothy Dolan w wywiadzie dla stacji WPIX. „Zgodziłem się z wdzięcznością, choć z nadzieją, że moje słowa przyniosą owoc w postaci pokoju i mądrości w tych trudnych czasach”.

Kardynał podkreślił, że Donald Trump, określający się jako chrześcijanin bezwyznaniowy, traktuje wiarę poważnie. We wcześniejszych rozmowach wyrażał także swoje przekonanie, że prezydent-elekt przeszedł wewnętrzną przemianę, która pogłębiła jego duchowość.

Dwa zamachy a duchowa przemiana

Donald Trump doświadczył dwóch prób zamachu podczas kampanii prezydenckiej w 2024 roku. W lipcu został postrzelony w ucho podczas wiecu w Pensylwanii, co zakończyło się śmiercią jednej osoby i rannymi. We wrześniu uniknął kolejnego ataku na Florydzie.

Przypominając spotkanie Ronalda Reagana z Janem Pawłem II, kardynał Dolan, podkreślił, że takie doświadczenia mogą być postrzegane jako znak od Boga.

Modlitwa otwierająca inaugurację

Podczas pierwszej inauguracji Donalda Trumpa w 2017 roku, kardynał Dolan odczytał fragment z Księgi Mądrości, prosząc Boga o mądrość dla przywódcy narodu. Nie ujawniono jeszcze, jaki tekst duchowny wybierze na tegoroczną ceremonię, ale można się spodziewać, że będzie on nawiązywał do wartości jedności i pokoju.

Podczas inauguracji Joe Bidena w 2021 roku modlitwę otwierającą poprowadził jezuita, ojciec Leo J. O’Donovan, który w swojej modlitwie podkreślał wagę równości i inkluzywności. Modlitwy otwierające są nieodłącznym elementem amerykańskich inauguracji, odzwierciedlając różnorodność duchową kraju i nadzieje na przyszłość.

Duchowe przygotowania przed inauguracją

W ramach uroczystości inauguracyjnych Donald Trump zorganizuje również międzywyznaniowe nabożeństwo modlitewne, które odbędzie się dzień wcześniej, 19 stycznia.

Zaproszenie kardynała Timothy’ego Dolana do poprowadzenia modlitwy jest postrzegane jako gest mający na celu pokazanie otwartości i duchowej głębi nadchodzącej administracji, niezależnie od politycznych podziałów.

 

Źródło: cna
Foto: Kardynał Timothy Dolan, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Szpital katolicki w Ohio pozwał władze miasta za naruszenie praw konstytucyjnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Szpital katolicki Mercy Health w Lorain, Ohio, złożył pozew w sądzie federalnym, oskarżając władze miejskie o działania odwetowe, które miały naruszyć prawa konstytucyjne placówki. Sprawa dotyczy incydentu, w którym lekarze szpitala odmówili przeprowadzenia przeszukania narkotykowego pacjenta, powołując się na ryzyko zdrowotne i zasady etyczne wynikające z ich misji katolickiej. O pozwie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Odmowa procedury z powodu ryzyka zdrowotnego

Według pozwu, w sierpniu policja w Lorain przyprowadziła na oddział ratunkowy pacjenta w celu przeprowadzenia „kontroli jam ciała”, aby ustalić, czy posiada on narkotyki. Lekarze odmówili wykonania procedury, argumentując, że mogłaby ona spowodować uwolnienie substancji do organizmu pacjenta, co groziło poważnymi obrażeniami lub nawet śmiercią.

Policja miała naciskać na lekarzy, grożąc im aresztowaniem i postawieniem zarzutów dotyczących utrudniania postępowania.

Wkrótce po odmowie, władze miasta Lorain rozwiązały umowę z Mercy Health dotyczącą świadczenia usług policyjnych na terenie kampusu szpitala. Szpital twierdzi, że decyzja ta znacząco wpłynęła na bezpieczeństwo placówki, personelu, pacjentów oraz lokalnej społeczności, zwiększając ryzyko funkcjonowania szpitala bez odpowiedniej ochrony.

Misja etyczna szpitala

Przedstawiciele Mercy Health podkreślają, że ich działalność opiera się na „Dyrektywach etycznych i religijnych”, które wykluczają wykonywanie procedur uznawanych za moralnie złe. Placówka zaznacza, że zasady te są zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego i gwarantują pacjentom ochronę ich integralności cielesnej.

Zarzuty i roszczenia

Szpital zarzuca władzom Lorain naruszenie jego praw wynikających z Pierwszej i Czternastej Poprawki do Konstytucji USA, jak również z Konstytucji stanu Ohio. Mercy Health domaga się odszkodowań, w tym karnego zadośćuczynienia, za działania zmierzające do wymuszenia przeprowadzenia procedury. W pozwie wymieniono miasto Lorain, dwóch prokuratorów, dyrektorów prawnych miasta oraz szefa policji, Jamesa McCanna.

Mercy Health w Lorain, Ohio

Odrębne postępowanie

Równocześnie przeciwko szpitalowi toczy się osobna skarga karna, złożona przez Biuro Prokuratora Powiatu Lorain. Stan twierdzi w niej, że lekarze mieli prawny obowiązek wykonania przeszukania.

 

Źródło: cna
Foto: Mercy Health, istock/ipopba/
Czytaj dalej

Kościół

Papież: kto krzywdzi dziecko, odpowie przed Bogiem

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzieci zajmują szczególne miejsce w Sercu Boga i każdy, kto krzywdzi dziecko, będzie musiał przed Nim odpowiedzieć – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Nawiązując do Bożego Narodzenia postanowił poświęcić dwie kolejne katechezy dzieciom. Zwrócił uwagę na doznawane przez nie krzywdy. „Potrafimy dzisiaj zwrócić wzrok w kierunku Marsa lub światów wirtualnych, ale z trudem patrzymy w oczy dziecka, które zostało pozostawione na marginesie i które jest wykorzystywane i krzywdzone”.

Dzieci darem Boga

Ojciec Święty przypomniał na wstępie przesłanie, jakie na temat dzieci niesie Biblia. Syn to słowo, które po boskim imieniu Jahwe, najczęściej pojawia się na kartach Pisma Świętego. Dzieci są ukazane jako dar Boga, „nagroda”. Zarazem jednak już sama Biblia daje świadectwo o tym, że dar ten nie zawsze jest traktowany z szacunkiem.

Wspomina o dzieciach umierających z głodu czy padających ofiarą przemocy. „Pomyślmy, jak wiele dzieci umiera dziś z głodu i niedostatku lub jest rozrywanych bombami” – mówił Papież.

Mały Jezus też był zagrożony przemocą

Przypomniał, że również na nowo narodzonego Jezusa natychmiast naciera nawałnica przemocy Heroda, który dokonuje rzezi dzieci w Betlejem. Mały Jezus i Jego rodzice doświadczają też „koszmaru bycia uchodźcami w obcym kraju”.

Dziecko w nauczaniu Jezusa

Dzieci zyskują natomiast szczególne miejsce w nauczaniu Jezusa. Kiedy apostołowie ganili matki, które przyprowadzały do Niego dzieci, aby je pobłogosławił, On stanowczo się im sprzeciwił mówiąc: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie i nie przeszkadzajcie im: do takich bowiem należy królestwo Boże”.

Wielokrotnie wskazuje też na dziecko jako na wzór: „Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego”. W mocnych słowach przestrzega przed gorszeniem najmłodszych: „kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza”.

Dzieci zmuszane do pracy

Papież zauważył, że również dzisiaj zbyt wiele dzieci jest zmuszanych do pracy. Na całym świecie są dzieci wykorzystywane przez ekonomię, która nie szanuje życia i w ten sposób niszczy nasze największe zasoby.

Chrześcijanie nie mogą pozostać obojętni

Podsumowując, Franciszek podkreślił, że chrześcijanie „nigdy nie mogą pozwolić, żeby dzieci były lekceważone lub źle traktowane, aby były pozbawiane swoich praw, aby nie były kochane i nie były chronione. Mają obowiązek gorliwie zapobiegać i stanowczo potępiać przemoc i nadużycia wobec dzieci”.

Ten, kto sam uznaje się za dziecko Boże, nie może pozostać obojętny, nie może godzić się na to, by najmłodsi byli okradani z dzieciństwa, byli ofiarami wyzysku i marginalizacji.

„Prośmy Pana – zaapelował na zakończenie Papież – aby otworzył nam umysł i serce na troskę i czułość, żeby każde dziecko na świecie czyniło postępy w latach, mądrości i łasce (por. Łk 2, 52), otrzymując miłość i obdarzając miłością”.

Autor: Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media, istock/orgogniels/cloverphoto/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2025
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu