News Chicago
To ostatnie dni by zobaczyć czarodziejski musical “Frozen” Disneya w Aurorze
Musical „Frozen” Disneya na deskach Paramount Theatre w Aurorze to propozycja, która w magiczny sposób zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Spektakl będzie grany do 19 stycznia 2025 roku, więc jest jeszcze czas, by przeżyć tę cudowną przygodę, która z pewnością stanie się jednym z najpiękniejszych wspomnień tego sezonu.
Ta wyjątkowa inscenizacja, wyreżyserowana przez Trenta Storka, przenosi klasyczną opowieść o miłości, sile więzi i przemianie na zupełnie nowy poziom teatralnego kunsztu. Oczarowuje widzów imponującymi efektami, poruszającymi występami i niezwykle emocjonalną narracją, która trafia prosto do serca.
Dlaczego „Frozen” na to widowisko, którego nie można przegapić?
- Spektakularne efekty inspirowane naturą
Reżyser Trent Stork wprowadza wyjątkową wizję mocy Elsy, nadając jej sił inspirowanych naturalnymi żywiołami, które zamieniają scenę w bajkowy krajobraz. „Chcemy, by widzowie poczuli, że są świadkami magicznych zjawisk natury,” mówi Stork. „To coś więcej niż zimowy klimat — to pełne święto pór roku, a scenografia pozwala przenieść się widzom w świat baśni.”
Ulubione piosenki z filmu, jak i zupełnie nowe utwory skomponowane specjalnie na potrzeby musicalu, sprawią, że widzowie będą zanurzeni w wyjątkowej opowieści od początku do końca.
- Historia miłości, przemiany i rodzinnych więzi
Choć efekty specjalne zapierają dech w piersiach, prawdziwą duszą spektaklu są głębokie emocje, które poruszają serca widzów. Stork podkreśla, że “Frozen” to opowieść nie tylko o mocy magii, ale też o sile miłości, która łączy i przemienia ludzi. Rodzice docenią przesłanie, które mówi o rodzinnych więziach i odwadze bycia sobą – wartości, które zrozumieją zarówno młodsi, jak i dorośli widzowie.
- Inspirujące postacie, z którymi łatwo się identyfikować
Elsa i Anna są bohaterkami, które przyciągają uwagę swoją siłą i charakterem. „Anna jest zabawną, odważną i autentyczną postacią, którą dzieci mogą podziwiać,” wyjaśnia Trent Stork. „To bohaterka pełna życia, humoru i serca – chciałabym, by moja córka wzorowała się na takiej postaci.” Elsa natomiast zachwyci widzów swoją niezłomnością i charyzmatycznym wykonaniem „Mam tę moc”, a głos aktorki wcielającej się w nią Stork nazywa „najlepszym, jaki kiedykolwiek słyszał.”

- Magiczne kukiełki Olafa i Svena
Ważną częścią widowiska są kreatywnie zrealizowane postacie Olafa i Svena, które dzieci uwielbiają. Kukiełki, sterowane przez aktorów, ożywiają te popularne postacie, nadając im wyjątkowy i żywy charakter. „Dzieci będą zachwycone, widząc Olafa i Svena w pełnej krasie, a kukiełkowe przedstawienie doda całej produkcji jeszcze więcej uroku i magii” — mówi reżyser musicalu.

- Świąteczna atmosfera w Paramount Theatre
Paramount Theatre, z jego majestatyczną przestrzenią w stylu Art Deco, będzie przekształcony w zimową krainę czarów, co jeszcze bardziej podkreśli świąteczny klimat „Frozen.” Przedstawienie jest pełne dekoracji, która sprawi, że poczujesz się jak w świecie lodowego królestwa Elsy. Jest tu m.in. gigantyczna choinka.
Trent Stork zachęca rodziny do przyjścia wcześniej, aby móc zrobić pamiątkowe zdjęcia i poczuć atmosferę, która zaprasza do magicznej podróży. Musical jest przyjazny dzieciom – każdy akt trwa mniej niż godzinę, co pozwoli na zaangażowanie nawet najmłodszych widzów.
Bilety można kupić tutaj.
Źródło: chicagoparent, Paramount Theatre
Foto: Paramount Theatre, YouTube
News Chicago
6 żon Henryka VIII ponownie zaśpiewa i zatańczy w Chicago. Zobacz przebojowy musical “Six”
Od królowych dynastii Tudorów po gwiazdy współczesnego popu – sześć żon Henryka VIII chwyta za mikrofon, by zremiksować pięć stuleci złamanych serc w energetyczne, XXI-wieczne święto kobiecej siły. Od wtorku w Chicago ponownie możemy zobaczyć przebojowy musical “Six”. Sześć historii składa się w olśniewającą całość tego spektaklu, który będzie prezentowany w CIBC Theatre do 14 grudnia.
“Divorced, beheaded, died, divorced, beheaded, survived.”
To zdanie, będące krótkim podsumowaniem losów żon Henryka VIII, większości ludzi kojarzy się z jego biografią. Jest ono również pierwszą kwestią musicalu „SIX”, który zadebiutował w 2017 roku podczas Edinburgh Fringe Festival, a niedługo później zdobył West End.
W powszechnej narracji często pomija się silne i wpływowe kobiety stojące za królem Anglii – twórcą Kościoła Anglikańskiego. To one nierzadko kształtowały jego decyzje i losy dworu. W musicalu „SIX” autorzy Lucy Moss i Toby Marlow oddają im głos, pozwalając każdej z nich opowiedzieć własną historię.
Każda z sześciu bohaterek – Katarzyna Aragońska, Anna Boleyn, Jane Seymour, Anna Kleve, Katarzyna Howard i Katarzyna Parr – prezentuje w spektaklu swój popowy utwór, czerpiąc inspiracje z różnych współczesnych ikon muzyki. Musical składa się z dziewięciu piosenek, a jego obsada jest w całości kobieca, zarówno na scenie, jak i w zespole tancerek oraz chórkach.
Twórcy świadomie przełamują też historyczne schematy. Niektóre żony ukazane są jako czarnoskóre kobiety, co podkreśla, że opowieść i jej sens mogą być przekazywane niezależnie od koloru skóry wykonawczyń. Aktorki różnią się sylwetkami i urodą, jednak wszystkie emanują siłą, pewnością siebie i bezkompromisową kobiecością.
Musicalowa historia jest swoistym przykładem „girl power” – wspierających się dziewczyn – odrzucone królowe tworzą zespół popowy, by móc założyć odważne, kolorowe sukienki i opowiedzieć światu o swoich dziejach.
Wprawdzie „SIX the Musical” nie jest lekcją historii, ale jest napisany na cześć historycznych postaci, przy użyciu faktów. Jest także hołdem złożonym dla zaledwie kilku z tysięcy znaczących, a pominiętych przez historię kobiet.
80-minutowe przedstawienie osiągnęło wielki sukces i aplauz krytyków w Anglii, USA, Australii a także na 3 promach norweskiego armatora. W Chicago musical był grany w maju 2019 r., wiosną 2022 r. oraz latem 2024 roku, w ramach tournee po Stanach Zjednoczonych.
W sezonie 2021/2022 na Broadwayu musical zdobył 23 nagrody, w tym nagrodę Tony® za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową (muzyka i teksty) oraz nagrodę Outer Critics Circle dla najlepszego musicalu.
Album SIX: LIVE ON OPENING NIGHT na Broadwayu zadebiutował na pierwszym miejscu list przebojów magazynu Billboard i przekroczył 6 milionów odtworzeń w pierwszym miesiącu.
Musical “SIX” będzie grany do 14 grudnia w CIBC Theatre. Jest zalecany dla osób od lat 10. Bilety są do kupienia na stronie internetowej.
Źródło: broadwayinchicago, szajnmag
Foto: You Tube, broadwayinchicago
News Chicago
„Elf The Musical” wniesie świąteczną radość na scenę Auditorium Theatre
Od wtorku w teatrze Auditorium rozpocznie się seria spektakli świątecznego hitu „Elf The Musical”, która potrwa do 14 grudnia. W okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia widzowie będą mogli zanurzyć się w pełnej humoru i ciepła historii inspirowanej popularnym filmem „Elf”.
Przedstawienie jest odpowiednie dla całych rodzin – wielobarwna scenografia, dynamiczna choreografia i pełna energii muzyka tworzą idealne wydarzenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Musical opowiada historię Buddy’ego – człowieka wychowanego przez elfy Świętego Mikołaja, który wyrusza do Nowego Jorku, by odnaleźć swoją prawdziwą rodzinę. To opowieść o poszukiwaniu tożsamości, sile więzi rodzinnych i magii świątecznego ducha.
Spektakl cechuje: lekka, komediowa fabuła, wpadające w ucho piosenki, pozytywne przesłanie ,oraz emocje budujące atmosferę świąt.
Idealna propozycja na rodzinne wyjście
Organizatorzy podkreślają, że musical przeznaczony jest dla widzów od 5. roku życia, co czyni go doskonałym wyborem na rodzinne spotkanie w przedświątecznym czasie. W przerwie przewidziano możliwość zakupu przekąsek, a czas trwania – nieprzekraczający trzech godzin – jest dostosowany do młodszych widzów.
Szczegóły spektaklu
- Miejsce: The Auditorium
- Termin wystawiania: od 2 do 14 grudnia
- Czas trwania: 2 godziny i 30 minut, w tym jedna przerwa
- Rekomendowany wiek widzów: od 5 lat wzwyż
- Bilety: dostępne tutaj
To propozycja dla tych, którzy chcą rozpocząć grudzień w wyjątkowym, rodzinnym nastroju i przypomnieć sobie, jak ważna jest wiara w magię świąt!

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
KONCERTY I FESTIWALE W CHICAGO
Recital laureata XIX Konkursu Chopinowskiego. Piotr Alexewicz zagra w Chicago
We wtorek, 2 grudnia, o 7:00pm, w Dr. J. Roguska-Kyts Concert Hall przy Akademii Muzyki PaSO, mieszczącej się pod adresem 5400 N. Lawler Ave, Chicago, IL 60630, odbędzie się wyjątkowy recital fortepianowy laureata XIX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Piotra Alexewicza.
Wybitny talent młodego pokolenia
Piotr Alexewicz należy do grona najbardziej rozpoznawalnych polskich pianistów młodego pokolenia. Jego osiągnięcia obejmują m.in.:
- 5. nagrodę oraz Nagrodę Publiczności podczas XIX Konkursu Chopinowskiego w Warszawie,
- 2. miejsce w Hilton Head International Competition w USA (2025),
- udział w półfinale prestiżowego Van Cliburn Competition w Fort Worth,
- dwukrotne zwycięstwo w Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim,
- nagrody w międzynarodowych konkursach w Paryżu i Bukareszcie,
- historyczny sukces w Schenk Competition w Szwajcarii, gdzie jako pierwszy uczestnik w dziejach zdobył wszystkie nagrody specjalne.
Wyjątkowy wieczór w Chicago
Recital w Chicago będzie niepowtarzalną okazją, by na żywo usłyszeć interpretacje dzieł Fryderyka Chopina w wykonaniu artysty, którego styl charakteryzują głęboka muzykalność, techniczna precyzja oraz dojrzała wrażliwość.
Występ w kameralnej sali Dr. J. Roguska-Kyts Concert Hall zapowiada wieczór o wysokiej wartości artystycznej, skierowany zarówno do koneserów muzyki klasycznej, jak i do osób, które pragną doświadczyć kunsztu młodego mistrza w szczególnej atmosferze.
Informacje o biletach
- Zakup wyłącznie online: MojBilet.com
- Liczba miejsc ograniczona — organizatorzy rekomendują wcześniejszą rezerwację.
Recital Piotra Alexewicza w Chicago to wydarzenie o wyjątkowym znaczeniu kulturalnym dla polskiej i międzynarodowej społeczności muzycznej. Młody laureat Konkursu Chopinowskiego, rozwijający karierę w prestiżowych ośrodkach muzycznych na świecie, zaprezentuje swój kunszt przed publicznością w Chicago.
To wydarzenie, którego miłośnicy muzyki klasycznej nie mogą pominąć!

Źródło: Akademia Muzyki PaSO
Foto: Konkurs Chopinowski
-
News USA4 tygodnie temuDemokraci triumfują w wyborach: Historyczna frekwencja i znaczące zwycięstwa
-
News USA3 tygodnie temuTrump zapowiada „dywidendę celną” – po 2000 USD dla Amerykanów o niższych dochodach
-
News Chicago3 tygodnie temuOperacja „Midway Blitz” dobiega końca. Agenci federalni opuszczają Chicago
-
Polonia Amerykańska2 tygodnie temuGłosujemy na Emily Reng startującą w Miss Universe – historyczny moment dla Polonii!
-
News USA3 tygodnie temuICE ujawnia dane dotyczące Polaków w USA. Deportacje, zatrzymania i… polonijne donosy
-
News Chicago4 tygodnie temuNaloty imigracyjne w Halloween: Burmistrz Evanston IL mówi o „bezprawiu”
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuPolonia w Chicago świętuje 107. rocznicę odzyskania niepodległości Polski
-
News USA2 tygodnie temuKoniec ulg podatkowych dla osób przebywających nielegalnie w USA











