NEWS Florida
Wielki Balet Kijowski przypomina o Ukrainie podczas swojej trasy w USA

Wielki Balet Kijowski przemierza Stany Zjednoczone ze swoimi przedstawieniami. 2 stycznia w Sarasocie pokaże spektakl “Królowa Śniegu”. Dla zespołu to jednak coś więcej niż występy – to misja, która łączy sztukę z pamięcią o ojczyźnie.
Taniec jako sposób na przetrwanie
Dla solistki Diany Stetsenko taniec stał się zarówno sposobem na wyrażenie siebie, jak i hołdem dla Ukrainy. „To okazja, aby kontynuować moje życie bez myślenia o złych rzeczach” – mówi Stetsenko.
Te „złe rzeczy” zaczęły się trzy lata temu, gdy w lutowy poranek obudziły ją odgłosy wojny. „Obudziłam się o 4:00 rano po bombardowaniu” – wspomina. „Po prostu usłyszałam ten dźwięk i zdałam sobie sprawę, że zaczęła się wojna”.
Stetsenko musiała opuścić Ukrainę. Uciekła do Słowacji, a następnie dołączyła do objazdowego zespołu Wielkiego Baletu Kijowskiego. Teraz, będąc daleko od domu, występuje na scenach Ameryki, przypominając publiczności o trwającym konflikcie i jego konsekwencjach.
Sztuka w służbie pomocy
Podczas występów zespół zbiera fundusze na odbudowę Kijowskiej Państwowej Szkoły Choreograficznej, miejsca, gdzie swoje umiejętności doskonalili Dina Stetsenko i inni członkowie baletu. Szkoła nie tylko ucierpiała w wyniku wojny, ale także straciła uczniów, którzy zginęli na froncie.
„Czasami jest ciężko” – przyznaje Stetsenko. „Ale taniec pomaga. Na scenie nie myślę o wszystkim, co dzieje się na świecie. Żyję chwilą, i to jest niezwykłe”.
Wojna wpłynęła na skład zespołu. Zgodnie z ukraińskim prawem mężczyźni w wieku 18-60 lat są zobowiązani do pozostania w kraju i mogą być wcieleni do armii. To zmusiło Wielki Balet Kijowski do poszukiwania talentów za granicą.
Do zespołu dołączył m.in. brytyjski tancerz baletowy Zack Tidswell, który także otworzył swój dom dla ukraińskich uchodźców.
„Mam pusty pokój, więc zaprosiłem dwie ukraińskie uchodźczynie – matkę i córkę – aby zamieszkały ze mną w Londynie” – opowiada Tidswell. „Nauczyli mnie wiele o ukraińskiej kulturze i sztuce. Jestem dumny, że mogę reprezentować ukraińską sztukę na scenie”.
Trasa Wielkiego Baletu Kijowskiego potrwa do maja 2025 roku. Zespół wystawia spektakle “Dziadek do orzechów” , “Królową Śniegu”, “Jezioro Łabędzie” oraz “Śpiącą Królewnę”. Aby zapoznać się z harmonogramem ich występów w USA, odwiedź stronę zespołu.
Źródło: scrippsnews
Foto: Wielki Balet Kijowski
News Chicago
Jeszcze dwa spektakle „La Bohème” Pucciniego zobaczymy w Lyric Opera of Chicago

Spektakl „La Bohème” (Cyganeria) to świat namiętności, młodzieńczej radości i wzruszeń – jedno z największych arcydzieł opery. Giacomo Puccini nadał tej opowieści wyjątkową wrażliwość i piękno, tworząc historię, która porusza serca już od ponad wieku. Opera będzie grana w Chicago jeszcze dwa razy, w środę i sobotę.
Miłość i dramat w sercu XIX-wiecznego Paryża
Bohaterami opery jest Rodolfo – żarliwy poeta, zakochany w delikatnej krawcowej Mimì, oraz Musetta – charyzmatyczna i pełna życia, która wnosi do historii nutę szaleństwa i radości. Bieda, marzenia i namiętność splatają się w przejmującą opowieść, która inspiruje kolejne pokolenia.
Puccini tka tę historię z najpiękniejszych arii operowych, idealnie oddając romans, rozstania i tragedię, które czynią „La Bohème” uniwersalnym i niezapomnianym dziełem.
W „La Bohème” występują:
- Ailyn Pérez – była mieszkanka Elk Grove Village, sopranistka w roli Mimì.
- Gabriella Reyes – sopranistka w roli Musetty
- Pene Pati – tenor debiutujący w Lyric jako Rodolfo.
- Will Liverman – baryton jako Marcello.
Bilety w cenie 59-369 USD można zamawiać pod numerem telefonu (312) 827-5600 oraz poprzez stronę lyricopera.org. Spektakl śpiewany po włosku, z wyświetlanymi angielskimi napisami. Czas trwania: 2 godziny 20 minut (z jedną przerwą).

Gabriella Reyes
Wystawa La Bohème: Opera „amerykańska”
Prezentowanej operze towarzyszy wystawa. Luther Lewis, absolwent Ryan Opera Center Stage Director, prezentuje swoje koncepcje “Cyganerii” dotyczące produkcji, które chciałby kiedyś wcielić w życie na scenie. Ekspozycja będzie otwarta dla wszystkich widzów uczestniczących w przedstawieniach “La Bohème”.
Wystawa jest otwarta dla publiczności we wtorki i czwartki od 12:00PM do 2:00PM, do 12 kwietnia.
Źródło: Lyric Opera
Foto: Lyric Opera
News Chicago
Hipnotyzująca opera współczesna „The Listeners”- jeszcze dwa przedstawienia w Chicago

Jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń operowych sezonu 2024/25 – „The Listeners” – zostanie przedstawione jeszcze dwa razy w tym tygodniu w Lyric Opera of Chicago. To współczesna, poruszająca i niepokojąca opera, skomponowana przez Missy Mazzoli do libretta Royce’a Vavreka, na podstawie opowiadania Jordana Tannahilla. Możemy ją zobaczyć we wtorek i w piątek.
Główna bohaterka opery, Claire, to nauczycielka, której życie zaczyna rozpadać się pod wpływem tajemniczego, niskoczęstotliwościowego szumu – dźwięku, którego nikt inny zdaje się nie słyszeć. Zdesperowana, dołącza do grupy „The Listeners”, społeczności poszukującej źródła tego zjawiska. Jednak organizacja szybko przybiera formę niebezpiecznej sekty, a obsesja jej członków prowadzi do nieuchronnej katastrofy.
Nowoczesne dzieło, które miało swoją premierę w Norwegian National Opera w 2022 roku, przyciąga uwagę zarówno nowatorską partyturą, jak i aktualnym przekazem o sile manipulacji i izolacji we współczesnym świecie.
Po amerykańskiej premierze w Opera Philadelphia w 2024 roku, spektakl trafił na scenę Lyric Opera w Chicago, gdzie w główną rolę wcieli się Nicole Heaston. Za kierownictwo muzyczne odpowiada Enrique Mazzola, a reżyserię powierzono Lileanie Blain-Cruz, jednej z najbardziej intrygujących postaci współczesnego teatru.
Tajemniczy dźwięk, który pochłania umysł
Zjawisko, wokół którego zbudowana jest fabuła opery, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości – od lat w różnych zakątkach świata ludzie donoszą o niepokojących dźwiękach, niesłyszalnych dla większości społeczeństwa. Ta aura tajemnicy, w połączeniu z mistrzowską muzyką Mazzoli, tworzy hipnotyzujące i niepokojące doświadczenie sceniczne.
Ważne informacje dla widzów
🔹 Język: Śpiewane po angielsku, z wyświetlanymi angielskimi napisami
🔹 Czas trwania: 2 godziny i 30 minut (1 przerwa)
🔹 Lokalizacja: Lyric Opera House, Chicago
Ostrzeżenie dotyczące treści: Opera zawiera wulgarny język, treści seksualne oraz odniesienia do samookaleczenia i samobójstwa. W spektaklu pojawiają się również efekty świetlne, błyski i teatralna strzelanina. Zalecana dla widzów dorosłych.
„The Listeners” to dzieło, które nie tylko zachwyca muzycznie, ale także prowokuje do głębszej refleksji. Czy dźwięk, który słyszy Claire, jest rzeczywisty? Czy może to tylko symptom lęków współczesnego świata? Odpowiedzi szukać będziemy na scenie Lyric Opera of Chicago.
Źródło: Lyric Opera of Chicago
Foto: Lyric Opera of Chicago, YouTube
Kultura
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – promocja Polski poprzez kulturę

To nie tylko święto muzyki. To wielka promocja polskiej kultury i polskich artystów – w Warszawie od 6 do 18 kwietnia odbędzie się 29. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena z udziałem najlepszych polskich orkiestr, artystów oraz wybitnych wykonawców z zagranicy.
„Mamy wspaniałych artystów, orkiestry, wspaniałe sale koncertowe. Polska kultura może zachwycać świat” – mówiła Elżbieta Penderecka, inicjatorka Festiwali Ludwiga van Beethovena. I z takim pragnieniem – promocji polskiej kultury – ale także edukacji muzycznej kolejnych pokoleń zainicjowała 29 lat temu Festiwal Beethovenowski, organizowany rokrocznie przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego jest prezesem.
Od IX Symfonii przez muzykę i poezję
Początkowo festiwal odbywał się w Krakowie, by po kilku latach przenieść się do Warszawy, w której sala Filharmonii Narodowej na dwa tygodnie przed Wielkanocą wybrzmiewa codziennie muzyką wybitnych kompozytorów w wykonaniu najlepszych artystów Polski i świata.
W tym roku 29. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena rozpoczyna się 6 kwietnia. I to od wykonania wybitnego dzieła – IX Symfonia Beethovena ze sławną Odą do radości Fryderyka Schillera śpiewaną w finale.
Utwór wykona Orkiestra Narodowego Forum Muzyki, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz doborowy kwartet solistów – Chen Reiss (sopran), Sarah Romberger (mezzosopran), Sung Min Song (tenor), Jan Martiník (baryton), a poprowadzi muzyków światowej sławy dyrygent Christoph Eschenbach.
Hasłem przewodnim tegorocznego Festiwalu jest „Beethoven i wielka poezja”. I chociaż sama nazwa festiwalu nawiązuje do postaci niemieckiego mistrza wszech czasów, to oczywiście prezentowana jest muzyka różnych kompozytorów w wykonaniu artystów prezentujących różne szkoły muzyczne.
12 dni festiwalowych
Zgodnie z hasłem przewodnim program koncertów wypełniony został utworami wokalno-instrumentalnymi i utworami inspirowanymi literaturą od Beethovena poprzez Ferenca Liszta, Gustava Mahlera, Richarda Straussa, Maurice’a Ravela po Krzysztofa Pendereckiego.
Jak informuje Andrzej Giza, dyrektor Fundacji im. Ludwiga van Beethovena, w trakcie 12 festiwalowych dni będzie można wysłuchać w sumie 8 koncertów symfonicznych, 3 recitale pieśni, 2 recitale fortepianowe i 2 koncerty kameralne. „Pani Elżbieta Penderecka, dyrektor Festiwalu, zaprosiła do udziału w koncertach wielu znakomitych solistów i dyrygentów, a także najlepsze krajowe i zagraniczne orkiestry symfoniczne” – dodaje Andrzej Giza.
Z koncertami symfonicznymi wystąpią polskie zespoły: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem maestro Lawrenca Fostera, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej prowadzona przez Yaroslava Shemeta, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego i Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie kierowana przez Leonarda Slatkina.
Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentuje się Beethovenorchester z Bonn pod batutą swego muzycznego dyrektora, Dirka Kaftana.
Wielki finał w Teatrze Wielkim
Wielkim wydarzeniem Festiwalu będzie – jak co roku – koncert finałowy, w Wielki Piątek. Odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, a w programie będzie można usłyszeć Kadysz Krzysztofa Pendereckiego i Kaddish Leonarda Bernsteina.
Wykonawcami dzieł z tekstem modlitwy za zmarłych będą Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, Chór dziecięcy i młodzieżowy Alla Polacca, Natalia Rubiś (sopran), Gerard Edery (kantor) oraz narratorzy – Leah Pisar-Haas, Sławomir Holland, prowadzeni pod batutą Christopha Königa, pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Narodowej.
Jak informują organizatorzy, zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe. 29. edycję Wielkanocnego Festiwalu anonsuje plakat autorstwa Julity Malinowskiej.
Festiwal, współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, objął honorowym patronatem Prezydent Andrzej Duda.
Szczegółowe informacje na temat programu festiwalu oraz biletów można uzyskać na stronie: beethoven.org.pl
Family News Service
Foto: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena
-
News USA2 tygodnie temu
Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Polonia głosuje: Nasz kandydat do rady szkolnej w Lemont – Ernest Świerk
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Fotograf z Chicago wygrał sprawę o prawa autorskie z bokserem, Arturem Szpilką
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
“Mężczyzna Idealny”: Komediowy poradnik dla panów Teatru Scena Polonia w ten weekend
-
Kościół2 tygodnie temu
“Misterium Męki Pańskiej” zobaczymy w ten weekend w Lombard i Milwaukee
-
News USA2 tygodnie temu
Gangi Ameryki Łacińskiej przejmują wpływy w USA wykorzystując miasta sanktuaria
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Uwaga na śmiertelny radon w domach! Krzysztof Kaczor bada jego poziom
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Bez naszych otwartych serc Joanna Dratwa nie pomoże dzieciom z Afryki