Polonia Amerykańska
Dzisiaj pierwszy koncert „Kolęd polskich i amerykańskich” zespołu Lira Ensemble
Lira Ensemble serdecznie zaprasza na nadchodzące koncerty „Kolęd polskich i amerykańskich”. Będzie to koncert kolęd, jakiego nie było wcześniej, z własnymi ekskluzywnymi aranżacjami Lira tradycyjnych polskich kolęd, a także muzyką Moniuszki i Lutosławskiego. Członkinie Lira Singers będą śpiewać ubrane w autentyczne stroje ludowe z regionu Kaszub.
Harmonogram świątecznych koncertów:
- Piątek, 27 grudnia o 7:00PM Kościół św. Cyryla i Metodego przy 608 Sobieski St, Lemont, IL
- Sobota, 4 stycznia o 7:15PM Kościół Misyjny Polskiego Miłosierdzia Bożego przy 21W411 Sunset Ave, Lombard, IL
- Niedziela, 5 stycznia o 3:00PM Kościół św. Rozalii przy 6750 W Montrose Ave, Harwood Hts, IL
Bilety w cenie 30 dolarów dla dorosłych i 25 dolarów dla seniorów dostępne są na stronie: polishconcerts.org. Dzieci, studenci oraz duchowni – wstęp wolny.
Lira Ensemble jest jedynym w kraju profesjonalnym zespołem artystycznym specjalizującym się w polskiej muzyce, pieśni i tańcu. Jej misją jest wnoszenie do amerykańskiego życia tego, co najlepsze w polskiej kulturze.
Założony jako Lira Singers w 1965 roku zespół daje obecnie około 50 koncertów rocznie w okolicach Chicago, na Środkowym Zachodzie, okazjonalnie w całym kraju, a także odbył sześć tras koncertowych po Polsce.
Grupa wyprodukowała dziewięć dużych nagrań, które są sprzedawane w całym kraju.
Lira prezentuje pełne spektrum polskiej muzyki i tańca, zarówno klasycznego, jak i ludowego, z pouczającymi i dowcipnymi narracjami w języku angielskim, które wyjaśniają tradycje i historię wykonywanych utworów.
Zespół często reprezentuje polską kulturę na wydarzeniach miejskich, stanowych i narodowych.
Lira Ensamble zdobyła wysokie uznanie i nagrody za serię koncertów wykonywanych wspólnie z meksykańskimi Amerykanami i Afro-Amerykanami oraz koncerty popularyzatorskie dla amerykańskiej społeczności żydowskiej, a także za docieranie do innych grup etnicznych.
News Chicago
Zimowy koncert Elmhurst Symphony Orchestra: Dwie odsłony „Czterech Pór Roku”
Elmhurst Symphony Orchestra zaprasza na wyjątkowy zimowy koncert, który odbędzie się w niedzielę, 19 stycznia, o godzinie 3:00PM w Elmhurst Christian Reformed Church (149 W. Brush Hill Road, Elmhurst). W repertuarze znajdą się dwa arcydzieła, ukazujące piękno pór roku w muzycznych detalach: „Cztery pory roku” Antonia Vivaldiego oraz „Cztery pory roku w Buenos Aires” Astora Piazzolli.
Dyrygentem koncertu będzie Stephen Alltop, dyrektor muzyczny Elmhurst Symphony Orchestra. Wydarzenie poprzedzi przemówienie, które rozpocznie się o godzinie 1:45PM. Koncert zostanie poświęcony pamięci Keitha Olsona, cenionego zwolennika orkiestry.
Program:
- Antonio Vivaldi: Jego przełomowy cykl koncertów skrzypcowych „Cztery pory roku” to muzyczna podróż przez krajobrazy przyrody, od mroźnej zimy po rozgrzane słońcem lato. Arcydzieło, opublikowane po raz pierwszy w 1725 roku, zachwyca obrazowymi przedstawieniami ptaków, pszczół, burz czy ognisk.
- Astor Piazzolla: „Cztery pory roku w Buenos Aires” to świeże spojrzenie na tematykę sezonów. Argentyński mistrz tanga łączy klasyczną wirtuozerię z ognistą pasją Buenos Aires, tworząc dynamiczne i pełne emocji dzieło.
Wyjątkowe występy solistek
Koncert podkreśli talent dwóch wyjątkowych skrzypaczek. Cynthia Freivogel, debiutująca z Elmhurst Symphony Orchestra, jest uznaną amerykańską skrzypaczką mieszkającą w Amsterdamie. Jej interpretacja utworów Vivaldiego zapowiada się jako muzyczna uczta.
Rika Seko, koncertmistrzyni orkiestry, zaprezentuje utwory Piazzolli, wprowadzając publiczność w świat tanga i rytmów Buenos Aires.
Informacje organizacyjne
Występ łączy dwa kontrastujące języki muzyczne, oferując publiczności podróż przez cztery pory roku w dwóch różnych interpretacjach.
Bilety: Szczegóły dotyczące zakupu biletów znajdują się na stronie elmhurstsymphony.org/the-four-seasons lub pod numerem telefonu (630) 941-0202 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00–15:00).
Kontakt: W przypadku pytań, można skontaktować się z Elmhurst Symphony Association pod numerem (630) 941-0202 lub e-mailem na adres contact@elmhurstsymphony.org.
Źródło: dailyherald
Foto: Elmhurst Symphony Orchestra
News Chicago
Riot Fest 2025: Już ruszyła przedsprzedaż biletów Early Bird
Fani muzyki alternatywnej mogą już szykować się na jubileuszową edycję Riot Fest 2025, która odbędzie się w dniach 19–21 września w Douglass Park w Chicago (1401 S. Sacramento Drive). Festiwal będzie świętował swoje 20-lecie, zapowiadając wyjątkowy skład artystów i liczne niespodzianki.
Bilety i udogodnienia
Przedsprzedaż biletów Early Bird rozpoczęła się w piątek o 10:00. Ceny wejściówek na trzy dni zaczynają się od:
- 249,98 USD – bilety wstępu ogólnego,
- 299,98 USD – bilety VIP, które oferują dodatkowe korzyści, takie jak:
- Priorytetowe wejście,
- Miejsca do oglądania premium,
- Zacienione strefy relaksu i inne udogodnienia.
Dla uczestników dostępne są również plany ratalne, umożliwiające rozłożenie płatności na raty. Bilety można zakupić na oficjalnej stronie festiwalu.
Co nas czeka w 2025 roku?
Choć szczegóły dotyczące składu artystów pozostają tajemnicą, organizatorzy zapewniają, że jubileuszowa edycja będzie wyjątkowa. W komunikacie prasowym podkreślono, że „skład na 20. rocznicę ma być niezwykły, a gwiazdy i niespodzianki z pewnością sprawią, że to wydarzenie będzie punktem kulminacyjnym roku”.
Riot Fest w przeszłości przyciągał takie legendarne zespoły jak The Replacements, Naked Raygun, The Misfits, Jawbreaker, Fall Out Boy, czy My Chemical Romance, co pozwala przypuszczać, że i tym razem lista artystów będzie spektakularna.
Powrót do Douglass Park
Po wcześniejszych zapowiedziach o przeniesieniu festiwalu na SeatGeek Stadium w Bridgeview, organizatorzy ogłosili w sierpniu, że Riot Fest jednak pozostanie w Douglass Park na West Side Chicago.
Źródło: blockclubchicago
Foto: Riot Fest
News Chicago
Czarodziejski świat Harry’ego Pottera zachwyca publiczność w Chicago
Od 10 września w Wietrznym Mieście możemy oglądać przedstawienie „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, oparty na nowej historii autorstwa J.K. Rowling, Jacka Thorne’a oraz reżysera Johna Tiffany’ego. Sztuka wzbudza ogromne zainteresowanie i zapowiada się na kolejny hit na deskach Broadway in Chicago. Spektakl będzie wystawiany do 1 lutego.
Sztuka zaczyna się od dobrze znanej sceny z epilogu „Harry’ego Pottera i Insygniów Śmierci”, kiedy Harry (John Skelly) i Ginny (Trish Lindstrom) odprowadzają swojego syna Albusa (Emmet Smith) na peron, by ten mógł rozpocząć naukę w Hogwarcie.
Jednak już po chwili przechodzimy do gwałtownej kłótni między ojcem a synem, którzy wzajemnie życzą sobie, by nie byli spokrewnieni. To dziwny moment w dramaturgii, który sprawia, że widz może poczuć się zdezorientowany.
W centrum opowieści znajduje się relacja ojca z synem.
Mimo to na pierwszy plan wysuwa się więź między Albusem a Scorpiusem (Aidan Close), synem dawnego rywala Harry’ego, Draco Malfoya (Benjamin Thys). Ich przyjaźń jest rozwinięta i autentyczna, a postać Scorpiusa to jedna z najbardziej interesujących w całej sztuce. Niestety, Harry przedstawiany jest jako nadopiekuńczy i drobiazgowy, co przypomina jego relację z okrutnym ojczymem, Vernonem Dursleyem.
Czas, magia i ciemność na scenie
Główny wątek fabularny opiera się na podróżach w czasie. Bohaterowie mogą cofnąć się w przeszłość, wpływając na wydarzenia, które zmieniają teraźniejszość.
Atmosfera przedstawienia różni się od filmów o Harrym Potterze – jest znacznie mroczniejsza. Zamiast ciepłych świateł, świec i przytulnych wnętrz, mamy do czynienia z przestrzeniami pełnymi cieni, które niemal wypełniają scenę. Postacie, takie jak uczniowie Hogwartu, poruszają się w precyzyjnych formacjach, przypominających wręcz wojskowe marsze, co dodaje przedstawieniu atmosfery niepokoju.
Efekty specjalne to zdecydowanie mocna strona „Przeklętego Dziecka”. Użycie różdżek, miotanie zaklęć i sceny latania są spektakularne, choć niektóre z nich mogą wydawać się statyczne. Jednak momenty, w których postacie unoszą się nad sceną, budują niesamowite wrażenie.
Wielkie talenty z Chicago
Produkcja może pochwalić się obecnością kilku wybitnych aktorów z Chicago, w tym Emmeta Smitha w roli Albusa Pottera oraz Matta Muellera, który gra Rona Weasleya, postać, którą wcześniej odtwarzał na Broadwayu.
Jednak to Larry Yando, znany z roli Scrooge’a w produkcji „Opowieści Wigilijnej” w Goodman Theatre, kradnie całe show. Yando wciela się w trzy postacie, w tym Dumbledore’a i Severusa Snape’a, a każda z jego kreacji jest niezwykle wyrazista i zapadająca w pamięć. Jego rola jest bez wątpienia jednym z największych atutów tej produkcji.
„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” będzie grany w Chicago do 1 lutego 2025 r. Spektakl trwa 2 godziny i 50 minut z przerwą i jest przeznaczony dla osób powyżej 8-go roku życia.
Bilety w cenie od 49,00 dolarów do 193,00 dolarów można kupić tutaj.
Źródło: newcitystage, Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
-
News Chicago3 tygodnie temu
Pierwszy atak zimy w Chicago: Mroźne dni, silne wiatry. Jak przetrwać chłód?
-
News Chicago2 tygodnie temu
Przeżyj magię filmu „Elf” z akompaniamentem Orkiestry Symfonicznej w Chicago
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uzbrojony w siekierę Paweł Baginski zdemolował dom sąsiada w Lake Villa
-
News USA1 tydzień temu
Najbardziej ruchliwe trasy lotnicze w USA w 2024 roku: Gdzie lataliśmy najczęściej?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Kobietami w ciąży i po porodzie z powiatu Cook bezpłatnie zaopiekuje się doula
-
News USA4 tygodnie temu
Historyczny triumf mopsa na National Dog Show 2024: Vito zdobył Best in Show
-
News Chicago1 tydzień temu
Miasto odnowiło pozwolenie dla kontrowersyjnego złomowiska Sims Metal w Pilsen
-
News USA4 tygodnie temu
Zmarł John Tinniswood – najstarszy mężczyzna świata. Miał 112 lat