GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
„Bóg Się Rodzi Moc Truchleje”. Wyjątkowych Świąt Bożego Narodzenia życzą nasi Goście
Goście Radia Deon Chicago składają wszystkim Słuchaczom, Waszym Rodzinom i Przyjaciołom, najserdeczniejsze życzenia Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w rodzinnym gronie oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku 2025.
Dr Łucja Mirowska-Kopeć, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Parady 3 Maja i prezes Związku Klubów Polskich, która działa także w Komitecie Ligi Katolickiej, a za swoje zasługi dla edukacji została nagrodzona, jako jedyna Polka w USA, w ramach Miesiąca Historii Kobiet.
Sylwester Skóra – dziennikarz radiowy, były kandydat do sejmu RP, działacz polonijny oraz przedstawiciel firmy General Pulaski, Inc. – producenta Two Flags One Spirit.
Emilia Bryg – pierwsza dama Dworu Królowej Parady 3 Maja, zaangażowana w działalność Związku Klubów Polskich, współorganizatorka pierwszej konferencji “Leadership Inspired” HERitage Leaders.
Dariusz Godlewski – prezes Financial Wealth Alliance, laureat 2022 Polish American Congress Business Award. Financial Wealth Alliance już od 16 lat współpracuje z setkami zadowolonych rodzin na terenie Chicago i jego okolic, zapewniając im profesjonalne doradztwo finansowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta.
Tomasz Wybranowski – dziennikarz radiowy i prasowy, krytyk muzyczno-literacki, publicysta, poeta, a także dyrektor muzyczny Radia Wnet FM. Jego wiersze były tłumaczone w wielu językach. Wiersz „Królestwo Bezprzestrzenne” otrzymał Nagrodę Wiersz Roku 2023.
Katarzyna Niziołek – sekretarz redakcji stacji radiowej Deon Chicago i nauczycielka języka polskiego w Polskiej Szkole im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago.
Zenon Pałka z Metropolitan Insurance Group Inc., która oferuje swoim klientom ubezpieczenia samochodu, domu, medyczne, dentystyczne, życiowe, grupowe i indywidualne oraz wiele innych. Metropolitan Insurance ma dwa biura: na południu, przy 7018 W Archer Ave, Chicago, IL 60638 oraz na północy przy 112 Higgins Rd, Park Ridge, IL 60068Park Ridge, Illinois.
Paweł Zioło właściciel PT Duct Cleaning firmy zajmującej się profesjonalnym czyszczeniem systemów grzewczo – chłodzących, dezynfekcją oraz kompleksowym czyszczeniem pieców. PT Duct Cleaning mieści się przy 2381 N De Cook Ct. Park Ridge, IL 60068.
Foto: istock
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Niech te święta będą dla każdego błogosławionym czasem. Życzenia dla naszych słuchaczy
Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru przyniesie spokój i radość a Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem. Życzenia Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia dla Słuchaczy Radia Deon składają nasi Goście.
Robert Radkowski – menedżer Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na region Chicago, gdzie jest już obecna od prawie 15 lat i dynamicznie się rozwija. Nasza Unia oferuje swoim członkom korzystne pożyczki i wspiera polskie inicjatywy, wydarzenia i imprezy.
Ojciec Paweł Kosiński SJ – redaktor Radia Deon i Deon.pl., katolickiego portalu społecznościowo-informacyjny założonego i prowadzony przez Towarzystwo Jezusowe oraz Wydawnictwa WAM. Duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago.
Mec. Magdalena Grobelski – specjalistka prawa imigracyjnego. Na antenie Radia Deon Chicago prowadzi bezpłatne porady i konsultacje.
Robert Sobczak – Medicare Po Polsku – mówiący po polsku specjaliści w dziedzinie ubezpieczenia Medicare. W biurze w Chicago oferują darmową pomoc, konsultacje oraz porady przy wyborze odpowiedniego pakietu Medicare.
Katarzyna Romanowska – prezes Fundacji You Can Be My Angel od 11 lat pomagającej chorym dzieciom. Fundacja m.in. organizuje wydarzenia, z których dochód wspiera leczenie jej podopiecznego. Są to Mikołajki, Świętojańskie Wianki i Bal Serduszkowy.
Adrian Kowarzyk – dziennikarz, serwisant, poszukiwacz prawdy. Prowadzi programy „Kurier w samo południe” oraz „Ponad Oceanami”. Zainteresowania: ekonomia, polityka, technologia, historia, transport.
Anna Hebal – właścicielka bufetu Czerwone Jabłuszko serwującego dania tradycyjnej polskiej kuchni od 34 lat. Restauracja zaprasza gości w każdy weekend od piątku do niedzieli. Lokal mieści się przy 6474 N. Milwaukee Avenue.
Antoni Łabaj – pomysłodawca strony internetowej OnGeo.pl, tworzącej niezwykle szczegółowe raporty dotyczące działek w Polsce, a od przyszłego roku także w Stanach Zjednoczonych pod adresem OnGeo.com.
Foto: istock/Aron M/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Dr n. med. Marzena Konopko: Dobra mikrobiota jelitowa jest ważna dla naszego zdrowia
Z dr n. med. Marzeną Konopko rozmawialiśmy już na temat raka jelita grubego – o tym na czym polega profilaktyka, oraz o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w diagnozowaniu tego niebezpiecznego nowotworu. Tym razem nasz Gość z Białostockiego Centrum Onkologii, który prowadzi także swoją klinikę GastroMedica, wyjaśnia co to jest mikrobiota i jakie ma znaczenie dla zdrowia naszych jelit.
Rak jelita grubego jest obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu nowotworów wśród młodych osób dorosłych, a liczba przypadków raka jelita grubego wśród osób poniżej 50 lat stale rośnie.
Pod koniec lat 90-tych była to czwarta najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworów w tej grupie wiekowej. Aktualnie jest to główna przyczyna zgonów z powodu nowotworów u mężczyzn i druga najczęstsza przyczyna zgonów z powodu nowotworów u kobiet.
Wiemy już, że aby chronić swoje jelita przed zachorowaniem powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia – ćwiczyć, wysypiać się, dużo pić i stosować dietę z dużym udziałem warzyw, owoców, kiszonek, oraz żywności nieprzetworzonej, bez sztucznych dodatków i cukru.
Jakie znaczenie dla zdrowych jelit ma mikrobiota?
Mikrobiota to „100 bilionów, bakterii, wirusy, bakteriofagi, grzyby” wyjaśnia dr n. med. Marzena Konopko, dodając, że nosimy jej w sobie od 1 do 2 kilogramów – „tysiąc różnych gatunków i nawet 10 razy więcej komórek niż ma przeciętny człowiek.” Musimy ją wspierać by chroniła nas przed różnymi chorobami, m. in. przed nowotworami jelita.
Mikroorganizmy w naszych jelitach przede wszystkim wspomagają trawienie oraz odpowiadają za syntezy witamin, m.in. witaminę K i witaminę D, tłumaczy nasz Gość. Ale także „modulują układ odpornościowy”.
Mikrobiota w naszych jelitach rozkłada błonnik i produkuje krótko łańcuchowe kwasy tłuszczowe, a także odpowiada za „uszczelnianie jelit”. Jeśli w jelitach mamy niewłaściwe bakterie dochodzi do ich rozszczelnienia a toksyny przechodzą do naczyń krwionośnych i zaczynają krążyć w organizmie, wtórnie powodując stan zapalny.
„I to będzie wpływało potem na powstawanie różnych chorób. Nie tylko w przewodzie pokarmowym, ale również w układzie neurologicznym, w sercu, wątrobie” wyjaśnia dr n. med. Marzena Konopko.
Młodzież choruje tak licznie obecnie na depresję nie tylko z powodu COVID-u czy mediów, ale także z powodu złego odżywiania się – stosowania zachodniej diety pełnej przetworzonej żywności i sztucznych dodatków. Nieprawidłowa mikrobiota jelitowa produkuje toksyny które są odpowiedzialne za to, że powstają lęki, depresja, i zaburzenia nastroju.
„Czyli ta mikrobiota może być skarbem, albo nieprawidłowa może być czymś, co nam szkodzi” zaznacza nasz Gość.
Nieprawidłowa mikrobiota powoduje zwiększone ryzyko m.in. choroby niedokrwiennej serca; chorób neurologicznych, takich jak otępienie, demencja, alzheimer; chorób wątroby, jak stłuszczeniowe zapalenie wątroby; chorób autoagresywnych, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Hashimoto; choroby metaboliczne; czy choroby psychiczne, czyli depresję, lęki, zaburzenia snu.
Jak sprawić by mikrobiota była naszym skarbem?
Przede wszystkim ważna jest dieta. Najlepiej jest stosować dietę śródziemnomorską, zaleca dr n. med. Marzena Konopko – „wzbogacona o warzywa, owoce, oleje, ryby tłuste.” Dieta musi być bogata w błonnik, lub można dodawać gotowy błonnik rozpuszczalny. Ważne są również kiszonki. „Ja zawsze namawiam pacjentów, aby sobie rano zrobić taki szocik z soku z kapusty kiszonej z ciepłą wodą” mówi nasz Gość.
Przy tym musimy dużo pić. „Pamiętajcie państwo, że to, że resztki pokarmowe zalegają w jelicie, powodują również przewlekły stan zapalny. Więc pijmy co najmniej 6-7 szklanek dziennie, czyli 1,5 do 2 litrów” zachęca gastroenterolog z Białostockiego Centrum Onkologii.
Wśród suplementów stosować należy witaminę D3, kwasy omega i antyoksydanty. No i oczywiście nie można tkwić w fotelu. Zalecane minimum ruchu to 3 razy w tygodniu po 45 minut. „To może być cokolwiek, to może być spacer, to może być przejście po schodach, to może być pływanie”. Nie zaszkodzi także siłownia.
Wskazane jest również przyjmowanie prebiotyków.
Rozmowę o profilaktyce raka jelita grubego z dr n. med. Marzeną Konopko można znaleźć tutaj, natomiast o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w diagnostyce tego nowotworu pisaliśmy 18 lipca.
Z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzymy wszystkim przede wszystkim zdrowia!
Dr n. med. Marzena Konopko – gastroenterolog, specjalista chorób wewnętrznych Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku. 2004-2007 Grant promotorski Komitetu Badań Naukowych zakończony obroną doktorską pt.: „Wpływ leczenia otyłości metodą endoskopową na wybrane procesy metaboliczne i elementy regulacji hormonalnej”- obrona z wyróżnieniem.
Od 2008 roku pracuje w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku.
Nauczyciel akademicki wydziału lekarskiego i dietetyki w Klinice Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych USK Białystok w latach 2011-2014r. Aktualnie pracownik Białostockiego Centrum Onkologii. Członkini Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.
OSIĄGNIĘCIA:
- Specjalizacja z gastroenterologii oraz chorób wewnętrznych
- Tytuł doktora n. medycznych
- II miejsce w ogólnopolskim quizie endoskopowych w trakcie Warszawskich Dni Gastroenterologicznych w 2014 r.
- Nagroda naukowa Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
- Systematyczne szkolenie i udział w specjalistycznych konferencja i posiedzeniach naukowych
- 23rd United European Gastroenterology Week (Postgraduate teaching programme ) Hiszpania, Barcelona 24-28.2015
- Digestive Disease Week 2009 Chicago USA 06.2009
- Staże zagraniczne: University of Illinois Hospital Chicago, USA 1999 r. Advocate Illinois Masonic Medical Center Chicago USA 2008r, San Cecylio Hospital, Granada, Hiszpania 2000r.
Główne ukierunkowania kliniczne: endoskopia przewodu pokarmowego (diagnostyczna -gastroskopia, kolonoskopia, ultrasonografia i endosonografia przewodu pokarmowego oraz endoskopia terapeutyczna), choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), otyłość oraz choroby przewodu pokarmowego z nią związane.
Źródło: informacja własna, znany lekarz
Foto: Gastromedica, istock/sefa ozel/Natali_Mis/Halfpoint/
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
OnGeo wkracza do USA. Szczegółowe raporty o działkach wkrótce będą dostępne
Strona internetowa OnGeo.pl., którą już prezentowaliśmy na naszej antenie, generuje bardzo szczegółowe raporty dotyczące konkretnych działek. Polonia w USA może z niej korzystać sprawdzając informacje na temat swoich nieruchomości w Polsce, czy działek, które dopiero planuje kupić. A już niedługo OnGeo obejmie swoim zasięgiem także Stany Zjednoczone, o czym mówi w studiu Radia Deon Chicago autor tego pomysłu – Antoni Łabaj.
Antoni Łabaj przyleciał do Ameryki załatwiać sprawy biznesowe – rozszerza działalność OnGeo na Stany Zjednoczone. Strona, która tworzy fantastyczne raporty na temat nieruchomości, stanowiące kompendium wiedzy, jeżeli idzie o konkretną działkę, doskonale działa na terenie Polski, a teraz obejmie także USA.
„Jest takie pojęcie jak pułapka średniego rozwoju, szczególnie istotne w Polsce” tłumaczy nasz Gość. „Polski rynek jest za mały, żeby z danym pomysłem się przebić. Można go wylansować na skalę kraju, ale z uwagi na postęp technologiczny, ta firma zostanie przygłuszona przez inne rozwiązania o większym zasięgu rynkowym.”
Dlatego twórca OnGeo chce przenieść pomysł na rynek światowy, głównie amerykański.
„Zamierzamy pod domeną OnGeo.com, czyli tą globalną, realizować wizję raportu, który będzie obejmował też zasoby światowe informacji o terenie” tłumaczy Antoni Łabaj.
„W różnych miejscach naszego globu różne są systemy prawne, różne są systemy katastralne. Jest wiele krajów, które w ogóle nie posiada systemów katastralnych, więc czegoś takiego jak działka ewidencyjna nie ma. Stany należą do tych krajów, które mają dużo zasobów” dodaje pomysłodawca strony OnGeo.
Pomysł ma szansę na sukces, zwłaszcza, że nikt do tej pory takiej usługi w USA nie zrobił. Największym problemem jest jednak jej rozpropagowanie wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
„Zderzamy się z problemem takim, że raporty o terenie są czymś absolutnie nowym, czymś, czego sobie użytkownik nie potrafi wyobrazić, nie potrafi sobie wyobrazić korzyści, jakie z niego płyną” mówi Antoni Łabaj, podkreślając, że raport daje konkretne profity w czasie ewaluacji nieruchomości.
Polacy w powiecie Cook są właścicielami największej liczby nieruchomości – zdecydowanie powinniśmy więc zainteresować się stroną ongeo.com i korzystać z możliwości, które ona daje.
Jakie informacje będzie można uzyskać o działce w dowolnym stanie USA?
„Generalnie podzieliliśmy zagadnienia na kilka grup tematycznych. Pierwsze są związane z formalno-prawnymi zagadnieniami, również z fizycznym ukształtowaniem nieruchomości, gdzie można zobaczyć bardzo dokładnie rzeźbę terenu, czy też pochodne tej rzeźby terenu. Ale są też grupy tematyczne określające zagrożenia i uciążliwości, które występują na danym terenie” wyjaśnia nasz Gość.
W raporcie znajdziemy m.in oceny jakości życia na danym terenie. W zależności od dostępności i jakości źródeł danych, strona je wszystkie kompiluje i przedstawia w jednym spójnym raporcie.
„To, co jest istotne, to jest to, że takie informacje są, tylko zwykły użytkownik albo nie potrafi ich znaleźć w rozproszonych źródłach, albo musiałby bardzo długo się uczyć tego” podkreśla twórca strony OnGeo. Znalezione informacje wymagają także odpowiedniego przetworzenia. „Fachowcy sobie z tym zwykle radzą, natomiast zwykły człowiek nie ma na to czasu”, zaznacza Antoni Łabaj.
„Natomiast dzięki naszemu systemowi, jeżeli ktoś wskaże działkę, to taką mikroporcję tych danych może od nas w ciągu kilku, kilkunastu minut, czy nawet czasem to potrwa nawet kilkanaście godzin, ale może tą informację mieć” tłumaczy nasz Gość.
Uzyskane dane mogą dotyczyć np. huraganu, który uszkodził dom albo drzewostan – można ją następnie wykorzystać do celów formalnoprawnych, czy do celów udokumentowania danej szkody.
Strona OnGeo przetwarza te informacje i udostępnia je w jednym prostym raporcie w formacie PDF, stanowiącym dokument poświadczający diagnozę danego terenu. Można się nim następnie posłużyć w różnego rodzaju transakcjach handlowych, czy też w negocjacjach ceny danej nieruchomości.
„Jesteśmy jedyną firmą, która tę formę świadczenia usług zaproponowała na rynku” podkreśla Antoni Łabaj.
Zapraszamy do korzystania z OnGeo.pl a wkrótce z OnGeo.com – naprawdę warto to zrobić!
O możliwościach OnGeo informowaliśmy także 20 września i 1 października.
Źródło: informacja własna
Foto: OnGeo
-
News Chicago3 tygodnie temu
Pierwszy atak zimy w Chicago: Mroźne dni, silne wiatry. Jak przetrwać chłód?
-
News Chicago2 tygodnie temu
Przeżyj magię filmu „Elf” z akompaniamentem Orkiestry Symfonicznej w Chicago
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uzbrojony w siekierę Paweł Baginski zdemolował dom sąsiada w Lake Villa
-
News USA5 dni temu
Najbardziej ruchliwe trasy lotnicze w USA w 2024 roku: Gdzie lataliśmy najczęściej?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Komunikat Komisji Wyborczej: Oficjalne wyniki wyborów w Chicago
-
News Chicago3 tygodnie temu
Kobietami w ciąży i po porodzie z powiatu Cook bezpłatnie zaopiekuje się doula
-
News Chicago6 dni temu
Miasto odnowiło pozwolenie dla kontrowersyjnego złomowiska Sims Metal w Pilsen
-
News USA4 tygodnie temu
Historyczny triumf mopsa na National Dog Show 2024: Vito zdobył Best in Show