Połącz się z nami

News Chicago

Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły w Chicago pierwszą poczekalnię poza Polską

Opublikowano

dnia

W czwartek Polskie Linie Lotnicze LOT, narodowy przewoźnik Polski, zrobiły kolejny krok w rozwoju swojej międzynarodowej obecności, otwierając pierwszy w swojej historii własny salonik lotniskowy poza granicami kraju. Nowy obiekt zlokalizowany jest w Terminalu 5 lotniska Chicago O’Hare, jednego z najważniejszych portów lotniczych w Stanach Zjednoczonych.

Nowa poczekalnia LOT-u, zajmująca powierzchnię ponad 6 600 stóp kwadratowych, oferuje miejsca siedzące dla 165 gości. Lokalizacja obiektu – w pobliżu strefy kontroli bezpieczeństwa TSA oraz jadalni Terminalu 5 – została starannie dobrana, aby zapewnić podróżnym wygodny dostęp.

Goście poczekalni mogą korzystać z licznych udogodnień, w tym:

  • Bufetu i baru z szerokim wyborem dań i napojów,
  • Pryszniców, które umożliwiają odświeżenie się przed podróżą,
  • Stref do pracy i relaksu,
  • Darmowego Wi-Fi i stacji ładowania,
  • Widoków na płytę lotniska, które umilą czas oczekiwania na lot.

Polskie rzemiosło na światowym lotnisku

Poczekalnia została zaprojektowana z myślą o promowaniu polskiego dziedzictwa i rzemiosła. Firma Clune Construction, odpowiedzialna za realizację projektu, zadbała o wprowadzenie niestandardowych elementów, takich jak płytki, meble i armatura wodno-kanalizacyjna sprowadzone z Polski.

Szczególną uwagę przyciąga korytarz wejściowy, ozdobiony misternymi listwami ściennymi przedstawiającymi Tatry – jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce. To wyjątkowe rozwiązanie architektoniczne stanowi wizualny hołd dla naturalnego piękna Polski i ma za zadanie podkreślić narodowy charakter przestrzeni.

„Głębokie zrozumienie środowiska lotniskowego przez Clune pozwoliło nam pokonać wyjątkowe wyzwania związane z pracą w pobliżu operacji bagażowych i celnych na lotnisku O’Hare” — powiedział Chris Redpath, dyrektor zarządzający Clune Construction. „Jesteśmy dumni, że zrealizowaliśmy wizję Polskich Linii Lotniczych LOT przed terminem, łącząc nasze doświadczenie z ich zaangażowaniem w tworzenie autentycznego polskiego doświadczenia dla podróżnych”.

W centralnym miejscu zlokalizowano bar, w którym nieodpłatnie serwowane są zarówno alkohole wysokoprocentowe, wina, piwa oraz koktajle, w tym autorski o nazwie Lewandowski.

W strefie gastronomicznej serwowane są w formie bufetu posiłki ciepłe oraz zimne przekąski. To na przykład taca polskich wędlin i pikli, bigos, barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami.

Otwarcie poczekalni w Chicago to istotny element strategii LOT-u, której celem jest wzmacnianie pozycji przewoźnika na kluczowych rynkach międzynarodowych. Chicago, jako jedno z największych skupisk Polonii na świecie, ma szczególne znaczenie dla narodowego przewoźnika.

Wstęp do saloniku możliwy jest dla posiadaczy biletu klasy biznes, a także podróżnych mających status Senator i Frequent Traveller w programie Miles&More. Korzystać z niego mogą także klienci linii z sojuszu Star Alliance, a także pasażerowie linii lotniczych, z którymi LOT podpisał odpowiednie umowy – m.in. Qatar Airways czy Royal Jordanian.

Wstęp dla pozostałych pasażerów kosztuje 70 dolarów.

Nowa przestrzeń nie tylko podnosi komfort podróży, ale również promuje polską kulturę i jakość na globalnej scenie, co wpisuje się w misję LOT-u – łączenia Polski z resztą świata na najwyższym poziomie.

 

Źródło: business travel, money
Foto: LOT

Polonia Amerykańska

Wnioski do programu stażowego dla Polonii: „Polska. Przygoda w biznesie” trzeba złożyć do 10 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Zgłoszenia do innowacyjnego programu stażowego „Polska. Przygoda w biznesie”(„Poland. Business Adventure”), będą przyjmowane do 10 kwietnia. Płatny staż daje młodym członkom diaspory polskiej oraz osobom szczególnie zainteresowanym Polską możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w kraju przodków – warto skorzystać!

Program „Polska. Przygoda w biznesie”(„Poland. Business Adventure”), organizowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), skierowany jest do osób w wieku 18-35 lat, które są polskiego pochodzenia lub po prostu fascynuje je Polska.

Kto może wziąć udział?

W pilotażowej edycji, trwającej od lipca do listopada 2025 roku, program będzie dostępny dla osób mieszkających w UE, Europejskim Obszarze Gospodarczym, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Jeśli inicjatywa odniesie sukces, planowane jest jej rozszerzenie na inne kraje.

Wybrani uczestnicy odbędą trzymiesięczny, płatny staż w wybranych polskich firmach, w tym zarówno w spółkach państwowych, jak i w oddziałach zagranicznych przedsiębiorstw działających w Polsce. Ponadto otrzymają wsparcie finansowe i logistyczne od ministerstwa.

Korzyści dla uczestników

Ministerstwo podkreśla, że program to nie tylko okazja do zdobycia doświadczenia zawodowego, ale także szansa na integrację z polską społecznością biznesową, nawiązanie międzynarodowych kontaktów i głębsze poznanie kultury oraz gospodarki Polski.

„Zachęcamy osoby czujące polski gen – tych, którzy mają polskie korzenie lub po prostu interesują się naszym krajem – do przyjazdu do Polski. Może niektórzy zdecydują się tu zostać na dłużej” – mówi Andrzej Dycha, szef PAIH.

Dycha zwrócił uwagę, że Polska staje się kluczowym ośrodkiem badań i rozwoju, zwłaszcza w branży IT. W ostatnich miesiącach polski rząd nawiązał strategiczne partnerstwa z Microsoftem i Google, które mają już silną pozycję na polskim rynku.

Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Uczestnicy otrzymają stypendia na pokrycie kosztów utrzymania w Polsce oraz refundację kosztów dojazdu do/z Polski. Osoby zainteresowane udziałem w programie „Poland. Business Adventure” powinny przesłać formularz wraz z życiorysem na adres: dwppg.stazebiznesowe@msz.gov.pl

Zgłoszenia będą przyjmowane do 10 kwietnia do godz. 4.00PM czasu polskiego. Decyzje o wyborze uczestników programu zostaną ogłoszone na głównej stronie internetowej MSZ do dnia 30 kwietnia. Ogłoszona lista będzie zawierała imię i nazwisko oraz kraj zamieszkania zakwalifikowanej osoby.

Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj.

Polonia – potencjał dla Polski

Na całym świecie żyje około 20 milionów osób polskiego pochodzenia. Największe skupiska Polonii znajdują się w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Francji, Ukrainie, Białorusi i Argentynie.

Polski rząd od kilku lat intensyfikuje działania mające na celu zachęcenie Polaków z zagranicy do powrotu do kraju. Podkreśla dynamiczny rozwój gospodarki, niskie bezrobocie oraz potrzebę przeciwdziałania kryzysowi demograficznemu, który powoduje stopniowe kurczenie się populacji.

Program „Polska. Przygoda w biznesie” może być kolejnym krokiem w budowaniu silnych więzi między Polską a jej diasporą, otwierając młodym ludziom drzwi do kariery i nowych możliwości w kraju ich przodków.

Źródło: NFP, polishconsulate
Foto: gov.pl, Michael J. Ariola, istock/Drone in Warsaw by Prokreacja.com/
Czytaj dalej

News USA

KB Home buduje pierwszą ognioodporną dzielnicę w Południowej Kalifornii

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeden z największych deweloperów w USA, KB Home, zaprezentował w czwartek swoją pierwszą odporną na pożary dzielnicę w Escondido w Południowej Kalifornii. Jest to pierwsza społeczność w kraju, która spełnia nowatorskie standardy odporności na pożary opracowane przez Insurance Institute for Business & Home Safety (IBHS).

Nowa era budownictwa odpornego na pożary

KB Home Dixon Trail powstało w odpowiedzi na rosnące zagrożenie pożarami lasów w Kalifornii. Deweloper zastosował szereg innowacyjnych rozwiązań, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się ognia i zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców.

  • Materiały ognioodporne – domy wyposażono w dachy klasy A, niepalne rynny, ulepszone okna i drzwi oraz otwory wentylacyjne odporne na żar i płomienie.
  • Bezpieczna infrastruktura – wszystkie konstrukcje oddzielono o co najmniej 10 stóp, a do budowy ogrodzeń użyto wyłącznie metalowych materiałów odpornych na ogień.
  • Niepalne strefy ochronne – wokół domów utworzono 5-stopowy bufor bezpieczeństwa, który zapobiega łatwemu przenoszeniu się płomieni na budynki.

Rosnące zagrożenie pożarami w Kalifornii

Nowa inwestycja KB Home pojawia się w momencie, gdy straty ekonomiczne i ubezpieczeniowe spowodowane pożarami w Kalifornii biją rekordy. Według analizy JPMorgan, pożary lasów z ostatnich lat, w tym te, które zniszczyły Pacific Palisades i Altadenę w zeszłym roku, mogą być najkosztowniejsze w historii stanu.

Eksperci porównują je nawet do katastrofalnego pożaru Camp Fire w 2018 roku, który pochłonął 85 ofiar śmiertelnych, zniszczył miasto Paradise i spowodował miliardowe straty.

Nowy standard budownictwa?

Deweloperzy w całych Stanach Zjednoczonych coraz częściej szukają rozwiązań, które pomogą chronić społeczności przed klęskami żywiołowymi. KB Home Dixon Trail to pierwszy krok w kierunku tworzenia miast bardziej odpornych na pożary.

Czy takie projekty staną się nowym standardem w budownictwie? Wszystko wskazuje na to, że w obliczu rosnącego zagrożenia pożarami, to dopiero początek innowacji w tej dziedzinie.

Źródło: foxbusiness
Foto: KB Home
Czytaj dalej

News Chicago

Nowa dzielnica biznesowo-rozrywkowa za 120 mln dolarów powstanie w Orland Park

Opublikowano

dnia

Autor:

W Orland Park rozpoczęła się budowa ogromnej dzielnicy biznesowo-rozrywkowej o powierzchni ponad 140 000 stóp kwadratowych. Nowa inwestycja obejmie restauracje, bary, sklepy, centra fitness, żłobki oraz przestrzenie rekreacyjne.

Nowe centrum Orland Park

Oficjalna inauguracja projektu miała miejsce w czwartek rano, gdy lokalne władze ogłosiły rozpoczęcie prac budowlanych. Inwestycja, wyceniona na 120 milionów dolarów, zlokalizowana jest na południowo-zachodnich przedmieściach Chicago.

Kluczowym elementem nowej dzielnicy będzie przebudowany Crescent Park, który zmieni nazwę na Heroes Park. Ma stać się sercem nowego centrum miasta, oferując mieszkańcom: targi rolnicze, letnie koncerty, zimowe lodowisko i deptaki dla pieszych.

Cała przebudowa obszaru zwanego “Trójkątem”, położonego między LaGrange Road a stacją metra 143rd Street, ma zakończyć się do jesieni 2027 roku.

Historia projektu – 20 lat planowania

Realizacja tej nowoczesnej przestrzeni jest efektem partnerstwa publiczno-prywatnego. Projekt rozpoczął się już w 2004 roku, gdy władze Orland Park podjęły decyzję o stworzeniu bardziej przyjaznego pieszym centrum miasta.

Pierwotny plan przewidywał inwestycję na poziomie 150 milionów dolarów, ale jego realizacja została wstrzymana na wiele lat. Dopiero w 2022 roku lokalny zarząd zatwierdził nowy plan generalny i wybrał dewelopera odpowiedzialnego za realizację przedsięwzięcia.

Trend rewitalizacji przedmieść

Orland Park dołącza do rosnącej liczby przedmieść Chicago, które podejmują ambitne projekty rewitalizacyjne. Podobne inicjatywy realizowane są m.in. w Aurorze, Bloomingdale i Niles, gdzie dawne centra handlowe i zdegradowane tereny miejskie zyskują nowe życie.

Nowa inwestycja w Orland Park ma szansę stać się kluczowym punktem handlowo-rekreacyjnym regionu, przyciągając mieszkańców i inwestorów przez kolejne dekady.

Źródło: nbc
Foto: Edwards Realty Company
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu