News Chicago
Brian Burch z przedmieścia Chicago zostanie Ambasadorem USA w Watykanie

W piątek prezydent-elekt, Donald Trump, ogłosił, że Brian Burch, prezes i współzałożyciel CatholicVote, został nominowany na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. W ogłoszeniu opublikowanym na Truth Social Trump podkreślił wyjątkowe osiągnięcia Burcha oraz jego oddanie Kościołowi katolickiemu.
„Brian jest pobożnym katolikiem, ojcem dziewięciorga dzieci i prezesem CatholicVote” — napisał Donald Trump. „Pomógł zbudować jedną z największych grup katolickich w kraju i otrzymał liczne nagrody za swoje przywództwo. Jestem pewien, że będzie nas godnie reprezentował”.
Brian Burch jest kluczową postacią CatholicVote, wpływowej grupy politycznej wspierającej wartości katolickie w przestrzeni publicznej. Organizacja aktywnie zaangażowała się w kampanię prezydencką Trumpa w 2024 roku, wydając ponad 10 milionów dolarów na reklamy i działania promujące jego kandydaturę.
Reklamy emitowane przez CatholicVote, szczególnie w kluczowych stanach wahających się, zwracały uwagę na kwestie kulturowe, w tym krytykę polityki dotyczącej osób transpłciowych wspieranej przez wiceprezydent Kamalę Harris.
Zaufanie Trumpa
Donald Trump w swoim wpisie podkreślił, że Burch odegrał kluczową rolę w zdobyciu poparcia katolickiego elektoratu.
„Dobrze mnie reprezentował podczas ostatnich wyborów, zdobywając więcej głosów katolików niż jakikolwiek inny kandydat na prezydenta w historii!” — napisał Trump. „Brian kocha swój Kościół i swój kraj. Gratulacje dla niego, jego żony Sary i ich niesamowitej rodziny!”
Według sondażu Washington Post, Trump wygrał w 2024 roku wśród katolików z przewagą 15 punktów, poprawiając swój wynik o 10 punktów w porównaniu do poprzednich wyborów.

Brian Burch
Misja w Watykanie
Brian Burch uczęszczał do szkół katolickich przez całe życie, w tym Most Holy Trinity, St. Thomas the Apostle i St. Mary’s High School w Phoenix w Arizonie. Ukończył studia z filozofii politycznej na University of Dallas w 1997 roku. Jest autorem książki „A New Catholic Moment: Donald Trump and the Politics of the Common Good”. Pełni również funkcję prezesa Seton Academy Catholic Montessori School w Villa Park w stanie Illinois.
Burch wyraził wdzięczność za nominację w poście na platformie X. „Jestem głęboko zaszczycony i pokorny, że zostałem nominowany na to stanowisko” — napisał. „Relacje między Kościołem katolickim a Stanami Zjednoczonymi są kluczowe. Z niecierpliwością czekam na współpracę z liderami Watykanu oraz nową administracją w promowaniu godności ludzkiej i dobra wspólnego”.
Burch podkreślił również, że jego misja to okazja do służby zarówno krajowi, jak i Kościołowi, dziękując swojej rodzinie i zmarłemu ojcu za nauki, które go ukształtowały.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Watykanie
Dziedzictwo dyplomacji
Stany Zjednoczone utrzymują formalne stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską od 1984 roku, kiedy to prezydent Ronald Reagan zainicjował współpracę. W trakcie pierwszej kadencji Donald Trump wyznaczył Callistę Gingrich na ambasadora, która pełniła tę funkcję do 2021 roku. Obecnie wakat ten ma objąć Brian Burch, kontynuując tradycję katolickich liderów na tym stanowisku.
Nominacja Burcha wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Senat. Jeśli proces przebiegnie pomyślnie, Burch stanie się kluczowym łącznikiem między Stanami Zjednoczonymi a Watykanem, reprezentując wartości katolickie i amerykańskie na arenie międzynarodowej.
Źródło: cna
Foto: CatholicVote, Ambasada Stanów Zjednoczonych w Watykanie
Kościół
Biskupi USA apelują do Senatu o poprawki w ustawie budżetowej: „Chrońmy najsłabszych”

Podczas gdy Senat rozważa ustawę budżetową znaną jako One Big Beautiful Bill, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwała ustawodawców do wprowadzenia istotnych zmian, które lepiej zabezpieczą interesy najbardziej wrażliwych grup społecznych. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
W oficjalnym oświadczeniu arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, wyraził uznanie i wdzięczność za niektóre zapisy projektu ustawy.
“Kongres musi być konsekwentny w ochronie życia i godności człowieka. Obecna wersja ustawy w wielu aspektach nie spełnia tego wymogu. Zabiera biednym, by dać bogatym” – dodał abp Broglio, nawiązując do nauczania papieża Leona XIII o odpowiedzialności polityków za dobro wspólne i walkę z nierównościami.
W liście do senatorów, podpisanym przez arcybiskupa Borysa Gudziaka oraz biskupów Roberta Barrona, Kevina Rhoadesa, Marka Seitza, Davida O’Connella i Daniela Thomasa, USCCB przedstawiła szczegółowe stanowisko wobec konkretnych zapisów ustawy.
Biskupi:
- Zdecydowanie poparli zakaz finansowania z podatków organizacji zajmujących się aborcją i tzw. „zmianą płci”, jak Planned Parenthood.
- Z zadowoleniem przyjęli zapisy wspierające prawo rodziców do wyboru formy edukacji dla swoich dzieci.
- Pochwalili propozycję odliczenia charytatywnego w wysokości 1000 dolarów „ponad linię” jako krok wspierający dobroczynność i organizacje non-profit.
Stanowczy sprzeciw wobec cięć w programach socjalnych i ekologicznych
Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB stanowczo sprzeciwiła się jednak innym elementom projektu. Są to:
- Cięcia w Medicaid i SNAP (programie pomocy żywnościowej) zostały określone jako „potencjalnie prowadzące miliony do głodu”.
- Wzrost finansowania egzekwowania przepisów imigracyjnych i zatrzymań imigrantów określono jako „niewspółmiernie dotykający rodziny imigrantów i osoby ze statusem mieszanym, silnie zakorzenione w społecznościach amerykańskich”.
- Ograniczenie zachęt do czystej energii i wycofanie programów ochrony środowiska uznano za szkodliwe dla dzieci, nienarodzonych i przyszłych pokoleń, zwiększające zanieczyszczenie i pogłębiające skutki ekstremalnych warunków klimatycznych.
Broglio: ulgi dla jednych kosztem drugich
Podsumowując stanowisko biskupów, abp Broglio podkreślił, że obecny kształt ustawy narusza zasady sprawiedliwości społecznej:
“Ta ustawa zapewnia ulgi podatkowe dla wybranych, jednocześnie osłabiając sieć zabezpieczenia społecznego dla innych poprzez poważne cięcia w Medicaid i SNAP. Nie chroni rodzin, nie chroni dzieci i szkodzi stworzeniu Bożemu” – powiedział.
Źródło: cna
Foto: YouTube
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Galeria
Jubileusz 70-lecia Shrine of Our Lady of Częstochowa w Doylestown, PA, 29 czerwca
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie