Kościół
Wśród nowych biskupów pomocniczych Archidiecezji Chicago jest Polak, ks. Robert Fedek

Dziś Papież Franciszek mianował pięciu nowych biskupów pomocniczych Archidiecezji Chicago. Jest wśród nich Polak i ksiądz o polskich korzeniach. Biskupi-elekci to: Robert M. Fedek, John S. Siemianowski, Timothy J. O’Malley, Lawrence J. Sullivan i José María Garcia-Maldonado.
Święcenia biskupie biskupów-elektów odbędą się w Katedrze Najświętszego Imienia Jezus (Holy Name Catedral) na początku 2025 r. (dokładny termin zostanie ogłoszony w późniejszym czasie). Biskupi-elekci pozostaną na razie na swoich obecnych stanowiskach, a zmiany na ich funkcjach archidiecezjalnych zostaną ogłoszone w trakcie przejmowania przez nich nowych obowiązków.
“Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu za dar nowych biskupów pomocniczych. Ci wspaniali kapłani są odzwierciedleniem wiernych naszego lokalnego Kościoła oraz licznych talentów, które posiada nasz prezbiteriat.
Ponadto, każdy z nich posiada solidne i godne uwagi osiągnięcia w posłudze duszpasterskiej, zakorzenionej w wierności Ewangelii, oraz w zaangażowaniu z jakim wykorzystują swoje wyjątkowe dary dla dobra Kościoła i społeczeństwa” powiedział kardynał Błażej J. Cupich.
Biskup-elekt Robert M. Fedek
Mianowany biskupem tytularnym Dardano, urodził się 7 lipca 1979 r. w Bielsku-Białej w Polsce jako syn Józefy Marii (Robak) i Romana Kazimierza Fedków. Uczęszczał do miejscowej szkoły podstawowej i lokalnego liceum ogólnokształcącego, a w 1998 r. wstąpił do Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Krakowie.
W 2001 r. rozpoczął formację w Seminarium Biskupa Abramowicza w Chicago, a następnie w seminarium duchownym University of Saint Mary of the Lake Mundelein Seminary, gdzie w 2005 r. uzyskał tytuł magistra teologii. W tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie.

Biskup-elekt Robert M. Fedek
Biskup-elekt Fedek, w latach 2005-2010, pełnił funkcję wikariusza parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Mundelein. Był proboszczem parafii w Chicago: w latach 2010- 2017 Matki Bożej Zwycięskiej, a w latach 2017-2020 Niepokalanego Poczęcia (Talcott).
W 2020 r. biskup-elekt Fedek został mianowany sekretarzem administracyjnym kardynała Cupicha. Służył również archidiecezji jako asystent dyrektora ds. powołań w Wikariacie I, członek Rady Prezbiterialnej i Kolegium Konsultorów oraz koordynator ds. Duszpasterstwa Polonijnego Archidiecezji Chicago.

Biskup-elekt Robert M. Fedek
O tym, że arcybiskup Chicago wybrał ks. Roberta Fedka na swojego polonijnego przedstawiciela informowaliśmy 28 maja 2015 r.
Biskup-elekt John S. Siemianowski
Mianowany biskupem tytularnym Grazianopoli, urodził się 26 maja 1960 r. w Chicago jako syn Lydii i Józefa Siemianowskich. Uczęszczał do szkoły podstawowej Our Lady of Charity oraz szkoły średniej Morton East High School w Cicero. W 1982 r. uzyskał licencjat i certyfikat szkoły średniej na Southern Illinois University w Edwardsville.
W 1984 r. wstąpił do seminarium University of St. Mary of the Lake Mundelein, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1989 r. stopień STB. W tym samym roku biskup-elekt przyjął święcenia kapłańskie.

Biskup-elekt John S. Siemianowski
Biskup-elekt Siemianowski pełnił funkcję wikariusza w parafii św. Franciszka Salezego w Lake Zurich, w parafii św. Marii w Buffalo Grove i w parafii św. Elżbiety Seton w Orland Hills. Ponadto, był również proboszczem w parafiach św. Agnieszki, św. Pawła i św. Kieran w Chicago Heights, a w 2021 r. został mianowany proboszczem parafii św. Julianny w Chicago, gdzie posługuje do chwili obecnej.
Oprócz pełnienia funkcji parafialnych, biskup-elekt Siemianowski był członkiem i sekretarzem wykonawczym Komisji ds. Przydzielania Księżom Parafii.
Biskup-elekt Timothy J. O’Malley
Urodził się 17 grudnia 1959 r. w Evergreen Park jako syn Michaela J. i Eileen Shea O’Malley. Uzyskał licencjat w dziedzinie zarządzania na uniwersytecie w Purdue, CPA na Uniwersytecie Stanu Illinois oraz tytuł doktora prawa na Wydziale Prawa Uniwersytetu DePaul. W 1997 r. uzyskał tytuł STB i stopień magistra teologii na uniwersytecie St. Mary the Lake Mundelein Seminary, w tym samym roku przyjął również święcenia kapłańskie.

Biskup-elekt Timothy J. O’Malley
Biskup-elekt O’Malley w latach 1997-2002 posługiwał jako wikariusz w parafii św. Agnieszki Czeskiej (St. Agnes of Bohemia) w Chicago, a następnie, do 2007 roku jako proboszcz parafii św. Jakuba w Highwood. Był proboszczem dwóch parafii w Round Lake: św. Józefa w latach 2007-2015 oraz parafii św. Genowefy w latach 2015-2018.
W 2018 r. został mianowany proboszczem parafii Najświętszej Trójcy w Waukegan, gdzie posługuje do chwili obecnej. Ponadto, biskup-elekt O’Malley był członkiem Komisji ds. Przydzielania Księżom Parafii oraz dziekanem w wikariatach IVC, IVA i IB.
Biskup-elekt Lawrence J. Sullivan
Mianowany biskupem tytularnym Lamfua, urodził się 22 stycznia 1966 r. w Chicago jako syn Terrence’a i Renee Sullivan. W 1988 r. uzyskał licencjat nauk politycznych w Niles College Seminary of Loyola University Chicago oraz tytuł magistra teologii na uniwersytecie St. Mary of the Lake Mundelein Seminary. Święcenia kapłańskie przyjął w 1992 roku.
W 2019 r. biskup-elekt Sullivan uzyskał tytuł magistra zarządzania kościelnego na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie DC.

Biskup-elekt Lawrence J. Sullivan
Biskup-elekt Sullivan pełnił funkcję wikariusza, a następnie proboszcza parafii św. Celestyna w Elmwood Park. W 2008 r. został mianowany proboszczem parafii św. Krystyny, a w 2024 r. parafii Chrystusa Króla w Chicago. Nie przestając pełnić funkcji proboszcza w parafii Chrystusa Króla, od 2023 r., biskup-elekt Sullivan, jest również tymczasowym wikariuszem generalnym Wikariatu VI.
Oprócz pracy w parafiach, biskup-elekt Sullivan od 2013 r. posługiwał w archidiecezjalnym duszpasterstwie dla osób pogrążonych w żałobie jako zastępca księdza dyrektora oraz jako tymczasowy ksiądz dyrektor Cmentarzy Katolickich. Jest członkiem Archidiecezjalnej Rady Szkolnej, członkiem Kolegium Konsultorów oraz członkiem i wiceprzewodniczącym Rady Prezbiterialnej.
Biskup-elekt José María Garcia-Maldonado
Mianowany biskupem tytularnym Fallaba, urodził się 24 marca 1979 r. w San Julián, Jalisco, w Meksyku w rodzinie José María Garcia de Anda i Angelica Maldonado Villalpando. Uczęszczał do miejscowej publicznej szkoły podstawowej i do lokalnego gimnazjum, a później wstąpił do Mniejszego Seminarium Duchownego Diecezji San Juan de los Lagos (Introductory Program w Arandas), Jalisco. Następnie ukończył studia filozoficzne w lokalnym wyższym seminarium duchownym.
W sierpniu 2001 r. dołączył do swojej rodziny, która wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych osiem lat wcześniej, a w sierpniu 2002 r. wstąpił do seminarium Casa Jesus Archidiecezji Chicago. W 2003 r. wstąpił do seminarium duchownego Saint Mary of the Lake University Mundelein, gdzie w 2007 r. uzyskał tytuł magistra teologii.

Biskup-elekt José María Garcia-Maldonado
Święcenia kapłańskie przyjął w 2008 r., a następnie został mianowany wikariuszem parafii św. Sylwestra w Chicago. Biskup-elekt José María Garcia-Maldonado pełnił funkcję wikariusza w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines, a następnie administratora i proboszcza parafii Dobrego Pasterza w Chicago.
W 2021 r. został mianowany proboszczem parafii św. Jose Sancheza del Rio w Chicago, gdzie posługuje do chwili obecnej. Oprócz pracy w parafiach, biskup-elekt Garcia-Maldonado pełnił funkcję asystenta dyrektora ds. powołań w seminarium św. Józefa oraz członka Rady Prezbiterialnej i Kolegium Konsultorów. Był także administratorem parafii Matki Bożej z Tepeyac i dziekanem wikariatu IVC i IVA.
Archidiecezja Chicago
Foto: church.olvchicago.org, Archidiecezja Chicago
Kościół
Biskupi USA apelują do Senatu o poprawki w ustawie budżetowej: „Chrońmy najsłabszych”

Podczas gdy Senat rozważa ustawę budżetową znaną jako One Big Beautiful Bill, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwała ustawodawców do wprowadzenia istotnych zmian, które lepiej zabezpieczą interesy najbardziej wrażliwych grup społecznych. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
W oficjalnym oświadczeniu arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, wyraził uznanie i wdzięczność za niektóre zapisy projektu ustawy.
“Kongres musi być konsekwentny w ochronie życia i godności człowieka. Obecna wersja ustawy w wielu aspektach nie spełnia tego wymogu. Zabiera biednym, by dać bogatym” – dodał abp Broglio, nawiązując do nauczania papieża Leona XIII o odpowiedzialności polityków za dobro wspólne i walkę z nierównościami.
W liście do senatorów, podpisanym przez arcybiskupa Borysa Gudziaka oraz biskupów Roberta Barrona, Kevina Rhoadesa, Marka Seitza, Davida O’Connella i Daniela Thomasa, USCCB przedstawiła szczegółowe stanowisko wobec konkretnych zapisów ustawy.
Biskupi:
- Zdecydowanie poparli zakaz finansowania z podatków organizacji zajmujących się aborcją i tzw. „zmianą płci”, jak Planned Parenthood.
- Z zadowoleniem przyjęli zapisy wspierające prawo rodziców do wyboru formy edukacji dla swoich dzieci.
- Pochwalili propozycję odliczenia charytatywnego w wysokości 1000 dolarów „ponad linię” jako krok wspierający dobroczynność i organizacje non-profit.
Stanowczy sprzeciw wobec cięć w programach socjalnych i ekologicznych
Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB stanowczo sprzeciwiła się jednak innym elementom projektu. Są to:
- Cięcia w Medicaid i SNAP (programie pomocy żywnościowej) zostały określone jako „potencjalnie prowadzące miliony do głodu”.
- Wzrost finansowania egzekwowania przepisów imigracyjnych i zatrzymań imigrantów określono jako „niewspółmiernie dotykający rodziny imigrantów i osoby ze statusem mieszanym, silnie zakorzenione w społecznościach amerykańskich”.
- Ograniczenie zachęt do czystej energii i wycofanie programów ochrony środowiska uznano za szkodliwe dla dzieci, nienarodzonych i przyszłych pokoleń, zwiększające zanieczyszczenie i pogłębiające skutki ekstremalnych warunków klimatycznych.
Broglio: ulgi dla jednych kosztem drugich
Podsumowując stanowisko biskupów, abp Broglio podkreślił, że obecny kształt ustawy narusza zasady sprawiedliwości społecznej:
“Ta ustawa zapewnia ulgi podatkowe dla wybranych, jednocześnie osłabiając sieć zabezpieczenia społecznego dla innych poprzez poważne cięcia w Medicaid i SNAP. Nie chroni rodzin, nie chroni dzieci i szkodzi stworzeniu Bożemu” – powiedział.
Źródło: cna
Foto: YouTube
Kościół
70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.
Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA
Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.
“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.
Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny
Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.
Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.
Dziedzictwo, które łączy pokolenia
Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.
W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:
- replika Kaplicy Jasnogórskiej,
- Cmentarz Weteranów Polonijnych,
- liczne kaplice i aleje różańcowe,
- oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.
Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość
Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.
“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.
Monika Adamski/Radio Rampa
Foto: Radio Rampa
Galeria
Jubileusz 70-lecia Shrine of Our Lady of Częstochowa w Doylestown, PA, 29 czerwca
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Polonia ma wielkie serca: Pomagamy pani Ewie spod Jarosławia, cioci Moniki Doroty
-
News USA4 tygodnie temu
Karol Nawrocki będzie Prezydentem RP. Wygrał z Trzaskowskim różnicą 369 tysięcy głosów
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
W wieku 53 lat zmarł Marcin Więcław były wiceprezes oraz działacz Wisłoki Chicago
-
News USA4 tygodnie temu
Administracja Trumpa wycofuje federalne wytyczne dla aborcji ratujących życie
-
News USA4 tygodnie temu
ICE przekroczył 100 tys. aresztowań nielegalnych imigrantów w czasie drugiej kadencji Trumpa
-
Polonia Amerykańska1 tydzień temu
Dominika Żak z Chicago została uhonorowana tytułem Miss Piękna z Przesłaniem
-
News USA3 tygodnie temu
Polowanie na ojca oskarżonego o zamordowanie trzech córek przejęły władze federalne
-
News Chicago4 tygodnie temu
Uwaga: Chicago ma obecnie jedną z najgorszych jakości powietrza na świecie