Połącz się z nami

Kościół

Szopki z całego świata można oglądać w Wiecznym Mieście

Opublikowano

dnia

125 szopek z 20 krajów świata, w tym również trzy eksponaty z Polski – Radomia, Sierpca i Wadowic – można podziwiać na wystawie „100 szopek w Watykanie”. Wydarzenie zostało zainaugurowane w niedzielę, 8 grudnia. Szopki można oglądać w lewym skrzydle kolumnady Berniniego na Placu Świętego Piotra.

Szopki z Polski zostały przygotowane przez Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz gminę Wadowice.

W ubiegłym roku wystawę szopek w Watykanie obejrzało ponad 290 tys. osób. W tym może być jeszcze więcej, gdyż 24 grudnia Papież Franciszek zainauguruje Jubileusz 2025 Roku. Będzie to się wiązać z przybyciem do Rzymu jeszcze większej rzeszy pielgrzymów.

W tym roku oprócz szopek z Polski na wystawę przywieziono eksponaty z kilkunastu krajów europejskich, a także spoza Europy, w tym m.in. z Mali, Tajwanu, Paragwaju, Filipin, Stanów Zjednoczonych czy Kostaryki.

Family News Service

 

Foto: YouTube, ks. Marek Weresa / Family News Service

Kościół

Dziś otwarcie Jubileuszu Roku 2025 w Katedrze Świętego Imienia w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W Archidiecezji Chicago, będziemy się łączyć z Kościołem Powszechnym w modlitwie i pielgrzymce z okazji Jubileuszu Roku 2025 przez cały rok. Arcybiskup Chicago, Blase Cupich, wyznaczył kościoły w których będzie można przejść przez Drzwi Święte i uzyskać odpust zupełny. Do zapoznania się z lokalnymi obchodami Roku Świętego zachęca Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Jesteśmy podekscytowani Jubileuszem Roku 2025, czasem łaski, odnowy i świętowania dla katolików na całym świecie! Ten szczególny Jubileusz, ogłoszony przez papieża Franciszka, wzywa nas do refleksji nad bezgranicznym miłosierdziem Boga i przyjęcia naszej misji, aby żyć Ewangelią w codziennym życiu” napisał arcybiskup Blase Cupich.

Kardynał Cupich otworzy Rok Jubileuszowy lokalnie, odprawiając specjalną mszę w Katedrze Świętego Imienia 29 grudnia 2024 r. o 12:30PM. Przez cały rok, od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r., wszyscy są zaproszeni do udziału w Jubileuszu poprzez odwiedzenie wyznaczonych Miejsc Pielgrzymkowych.

„Lista tych wyznaczonych miejsc pielgrzymkowych jest już dostępna i myślę, że warto przynajmniej o niektórych wspomnieć, dlatego że w naszym wikariacie czwartym, tu gdzie Radio Deon jest i kościoły świętego Huberta, świętego Mateusza, świętego Franciszka Borgi, świętego Franciszka Z Asyżu przy ulicy Kostner i świętego Jana Maryi Vianneya – to są te kościoły wyznaczone właśnie do tego, aby pełniły rolę miejsc świętych do odwiedzenia” mówi Ojciec Paweł Kosiński.

W wikariacie trzecim jest to katedra Świętego Imienia, Świętej Matki Bożej Częstochowskiej w Cicero, oraz Świętej Rity.

 

Źródło: Archidiecezja Chicago
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

„Zmień dług w nadzieję”: Kościół wzywa do umorzenia długów najbiedniejszych krajów

Opublikowano

dnia

Autor:

W nawiązaniu do misji św. Jana Pawła II z Jubileuszu 2000 roku, amerykańska organizacja Jubilee USA Network oraz międzynarodowe organizacje pomocowe ogłosiły pięcioletnią kampanię „Zmień dług w nadzieję”. Jej celem jest umorzenie długów najbiedniejszym krajom świata w związku z Rokiem Jubileuszowym 2025. Miejmy nadzieję, że ta inicjatywa będzie się rozwijać, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Inicjatywa została przedstawiona podczas konferencji prasowej w Watykanie 23 grudnia, a jej szczegóły przekazała Konferencja Biskupów Katolickich USA.

Dziedzictwo Jana Pawła II i apel Papieża Franciszka

Podczas wydarzenia Eric LeCompte, dyrektor wykonawczy Jubilee USA Network, przypomniał o przesłaniu św. Jana Pawła II z 2000 roku. Papież apelował wówczas o umorzenie długów dla najbiedniejszych państw, co zapoczątkowało globalne działania na rzecz sprawiedliwości finansowej.

Dzięki tym wysiłkom miliony dzieci w Afryce uzyskały dostęp do edukacji, co wcześniej było dla nich nieosiągalne.

Podobny apel skierował także Papież Franciszek, wzywając najbogatsze państwa do umorzenia długów krajów, które nie są w stanie ich spłacić. Papież zwrócił uwagę na konieczność uznania skutków przeszłych decyzji gospodarczych oraz podejmowania działań kierujących się współczuciem i odpowiedzialnością globalną.

Cele kampanii „Zmień dług w nadzieję”

Kampania, prowadzona wspólnie przez Jubilee USA Network i Caritas Internationalis, koncentruje się na:

  1. Umorzeniu długów najbiedniejszych krajów, aby uwolnić je od niesprawiedliwych zobowiązań.
  2. Reformie globalnej architektury finansowej, nadającej priorytet ludziom i środowisku.
  3. Wprowadzeniu międzynarodowego procesu upadłościowego, zapewniającego przejrzyste i wiążące zasady przywracania wypłacalności finansowej biednym narodom.

Dyrektor ds. integralnego rozwoju człowieka w Caritas Internationalis, Victor Genina Cervantes, zwrócił uwagę na powiązania między problemem długu a zmianami klimatycznymi. „Dług zagraniczny jest również długiem klimatycznym” – zaznaczył, podkreślając, że globalne cele klimatyczne nie mogą być osiągnięte bez rozwiązania problemu zadłużenia.

Szczególne wyzwania dla najbiedniejszych krajów

Kardynał Silvano Tomasi, emerytowany dyplomata watykański, przypomniał, że to najbiedniejsze społeczeństwa ponoszą największe koszty nieuczciwych warunków finansowych. „Jednostki i ich rodziny płacą konsekwencje niesprawiedliwych obciążeń długu” – powiedział.

Dług narodowy nie tylko ogranicza możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego, ale także uniemożliwia inwestycje w działania adaptacyjne i łagodzące skutki zmian klimatycznych. W obliczu klęsk żywiołowych związanych z globalnym ociepleniem, biedne kraje muszą polegać na zagranicznym finansowaniu, co tylko pogłębia ich zadłużenie.

Jak można pomóc?

Caritas Internationalis uruchomiła specjalną stronę internetową poświęconą kampanii „Zmień dług w nadzieję”. Znajduje się tam petycja wzywająca rządy, międzynarodowych wierzycieli oraz instytucje finansowe do podjęcia odważnych decyzji na rzecz sprawiedliwości ekonomicznej.

Nadzieja na globalne zmiany

Inicjatywa „Zmień dług w nadzieję” jest wyrazem kontynuacji misji Kościoła, by dążyć do sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej. Jej sukces zależy jednak od międzynarodowej współpracy, determinacji najbogatszych państw oraz wsparcia społeczeństwa globalnego. Jak podkreślił LeCompte, przyszłość milionów ludzi w najuboższych krajach zależy od decyzji, które zostaną podjęte w nadchodzących latach.

 

Źródło: cna
Foto: Caritas, istock/poco_bw/
Czytaj dalej

News Chicago

Kardynał Cupich odprawił bożonarodzeniową mszę w więzieniu powiatu Cook

Opublikowano

dnia

Autor:

W Boże Narodzenie kardynał Blase Cupich spędził poranek w nietypowym miejscu – w więzieniu powiatu Cook, gdzie odprawił mszę dla osadzonych. W swojej homilii zwrócił się do nich z przesłaniem pełnym nadziei i przypomnieniem o ich człowieczeństwie, niezależnie od życiowych błędów, które ich tam sprowadziły.

„Nie bójcie się swojego człowieczeństwa”

Podczas mszy kardynał Cupich podkreślał znaczenie akceptacji siebie i innych. „Ważne jest, abyśmy przyjęli i zaakceptowali nasze człowieczeństwo. Nie bać się go. Nie bać się faktu, że tylko dlatego, że popełniliśmy błędy w życiu, poddajemy się. Wszyscy dzielimy wspólne człowieczeństwo” – powiedział kardynał.

Jego coroczna wizyta w więzieniu to przypomnienie dla osadzonych, że choć ich wolność jest ograniczona, to ich godność i człowieczeństwo pozostają nienaruszone.

Nabożeństwo rozpoczęło się entuzjastycznym „Alleluja” w wykonaniu Marilyn Massey z Kolbe House – duszpasterstwa więziennego Archidiecezji Chicago, które zorganizowało wydarzenie. Uczestniczyli w nim więźniowie ubrani w brązowe uniformy z literami „DOC” na plecach, członkowie Chicago Black Catholic Choir oraz wolontariusze z Kolbe House.

Czytania i pieśni wybrzmiewały w języku angielskim i hiszpańskim, podkreślając różnorodność zebranych. Strażnicy z biura szeryfa powiatu Cook czuwali wzdłuż ścian, a odgłosy ich radiotelefonów od czasu do czasu zakłócały nabożeństwo.

„Mam nadzieję, że wyjdą stąd z poczuciem, że są częścią rodziny ludzkiej” – powiedział Cupich.

Podczas homilii podkreślał, że zaakceptowanie swojego człowieczeństwa, wraz z jego słabościami, może prowadzić do większej tolerancji wobec innych, hojności i radości.

Modlitwa za więźniów i świat

W modlitwie kardynał uwzględnił zarówno osadzonych, jak i ich rodziny. Szczególną uwagę poświęcił dzieciom, osobom chorym, będącym w żałobie oraz tym, którzy zmagają się z trudnościami.

„Modlę się o pokój na świecie, szczególnie na obszarach ogarniętych wojną, gdzie dochodzi do przemocy wobec ludzi” – powiedział.

Jego słowa wpisywały się w przesłanie papieża Franciszka, który w swoim orędziu bożonarodzeniowym wezwał do przezwyciężania konfliktów i podziałów w skali globalnej.

Pod koniec mszy więźniowie przekazali sobie znak pokoju – uścisk dłoni i życzenia – zanim przystąpili do komunii. Następnie, rząd po rzędzie, opuścili pomieszczenie, zostawiając za sobą chwilę wspólnoty i duchowego wytchnienia.

Przesłanie nadziei na przyszłość

Obecność kardynała w więzieniu była nie tylko aktem duchowego wsparcia, ale również wyrazem nadziei na resocjalizację i reintegrację osadzonych. „Każdy zasługuje na kolejną szansę” – mówił Cupich, podkreślając, że ignorowanie problemów więźniów może prowadzić do ich powrotu do przestępczości.

Boże Narodzenie w więzieniu było przypomnieniem, że nawet za murami wolności można odnaleźć wspólnotę, nadzieję i odnowę.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu