Połącz się z nami

News USA

Luigi Mangione stanął przed sądem federalnym. Zabójcy grozi kara śmierci

Opublikowano

dnia

Luigi Mangione, mężczyzna oskarżony o brutalne zabójstwo Briana Thompsona, dyrektora generalnego United Healthcare, przed hotelem na Manhattanie, stanął w czwartek przed sądem federalnym w Nowym Jorku, gdzie postawiono mu dodatkowe zarzuty. Oprócz wcześniejszego aktu oskarżenia o przestępstwa stanowe, teraz Mangione odpowie również za przestępstwa federalne, w tym morderstwo, prześladowanie i przestępstwa związane z bronią.

Podczas rozprawy w sądzie w Dolnym Manhattanie sędzina Katharine Parker odczytała cztery zarzuty federalne wobec 26-letniego Luigi Mangione, które zostały ujawnione w nowych dokumentach sądowych. Mężczyzna, który wcześniej został ekstradowany z Pensylwanii do Nowego Jorku, nie uzyskał prawa do zwolnienia za kaucją i pozostanie w areszcie do kolejnej rozprawy zaplanowanej na połowę stycznia.

Zgodnie z dokumentami, prokuratorzy federalni oskarżają Mangione m.in.  o:

  • Morderstwo z użyciem broni palnej – zarzut, który może skutkować karą śmierci lub dożywotnim pozbawieniem wolności.
  • Przekroczenie granicy stanu w celu dokonania zabójstwa – za co grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności.
  • Użycie broni palnej wyposażonej w tłumik w celu popełnienia przestępstwa z użyciem przemocy – za co grozi kara od 30 lat do dożywotniego pozbawienia wolności.

Jeśli sąd federalny uzna go za winnego, Luigi Mangione może zostać skazany na najwyższe kary przewidziane przez prawo.

Zarzuty stanowe i aresztowanie

Oprócz oskarżeń federalnych, Mangione stawił czoła 11 zarzutom w sądzie stanowym w Nowym Jorku. Wśród nich znalazły się morderstwo jako akt terroryzmu, posiadanie broni oraz posiadanie podrobionego narzędzia. Mężczyzna został aresztowany w Pensylwanii, gdzie zatrzymano go w McDonald’s w Altoona, pięć dni po dokonaniu ataku.

Prokurator okręgowy Manhattanu, Alvin Bragg, określił morderstwo Briana Thompsona jako „przerażające, dobrze zaplanowane i celowe”, mające na celu wywołanie „szoku, uwagi i zastraszenia”.

Motyw zbrodni i zapiski Mangione

Nowo ujawnione szczegóły dotyczące sprawy wskazują na możliwy motyw zbrodni. Prokuratorzy wskazują, że Luigi Mangione miał silne negatywne uczucia wobec branży ubezpieczeń zdrowotnych, a szczególnie jej wysokich przedstawicieli, w tym Briana Thompsona. W rękach ścigających znalazł się notatnik Mangione, w którym mężczyzna szczegółowo opisał swoje plany ataku.

W jednym z wpisów, datowanym na 15 sierpnia 2024 roku, Mangione pisał o rosnącym przekonaniu, że „szczegóły w końcu się układają”. W innym zapisie, mniej niż dwa miesiące przed atakiem, odnosił się do zbliżającej się konferencji inwestorów UnitedHealthcare, na której miał się pojawić Thompson, jako do „dar niebios”.

W notatkach Mangione wyrażał również wrogość wobec dyrektorów firm ubezpieczeniowych, a jego celem stało się popełnienie ataku, który miał wywołać szersze konsekwencje dla tej branży.

Reakcja opinii publicznej i dalsze śledztwo

Choć zbrodnia wywołała oburzenie, niektórzy ludzie zaczęli wyrażać poparcie dla Mangione, o czym informowaliśmy 16 grudnia. Jego zwolennicy stali przed budynkiem sądu na Manhattanie, trzymając transparenty wspierające oskarżonego.

Słowa prokuratora USA dla Południowego Dystryktu Nowego Jorku, Edwarda Kima, wyraźnie wskazują na dramatyczny charakter zbrodni: „Mangione zabił Thompsona w rażąco błędnej próbie rozpowszechnienia swoich poglądów na całym kraju”.

Kolejne kroki w sprawie

Sprawa, która wzbudza ogromne emocje, ma przed sobą kolejne etapy. Po ekstradycji Luigi Mangione do Nowego Jorku i złożeniu nowych zarzutów federalnych, rozprawy sądowe w tej sprawie mogą długo trwać, zwłaszcza biorąc pod uwagę kontrowersyjność postawionych zarzutów oraz możliwość podwójnego karania za to samo przestępstwo.

Zespół prawników Mangione już zapowiedział walkę z zarzutami, wskazując na poważne wątpliwości co do zasadności niektórych oskarżeń i procedur prawnych.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, police Department

News USA

Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów zatwierdziła pakiet Republikanów

Opublikowano

dnia

Autor:

W niedzielny wieczór Komisja Budżetowa Izby Reprezentantów minimalną większością głosów – 17 do 16 – zatwierdziła pakiet pojednawczy Republikanów. To ważny krok w kierunku jego ostatecznego uchwalenia, jednak decyzja ta nie obyła się bez dramatycznych zwrotów akcji i wewnętrznego oporu ze strony konserwatystów.

Głosowanie w nietypowym terminie

Posiedzenie komisji odbyło się w nietypowym czasie – przesłuchanie rozpoczęło się o 10:20PM czasu wschodniego, zaledwie 20 minut po zaplanowanej godzinie. Głosowanie odbyło się po weekendowych negocjacjach, będących reakcją na konserwatywny bunt wobec projektu, który ujawnił się już 16 maja.

Czterech konserwatywnych członków komisji – Chip Roy (Teksas), Josh Brecheen (Oklahoma), Ralph Norman (Karolina Południowa) i Andrew Clyde (Georgia) – zagłosowało przeciwko pakietowi również podczas wcześniejszego głosowania w piątek.

Krytyka procesu i brak przejrzystości

Demokrata Brendan Boyle (Pensylwania) ostro skrytykował sposób procedowania ustawy, domagając się ujawnienia szczegółów porozumienia, które doprowadziło do nietypowego głosowania w weekend. Przewodniczący komisji Jodey Arrington (R–Teksas) ograniczył się do stwierdzenia, że „negocjacje trwają”, a finalny kształt ustawy nadal jest przedmiotem prac.

Sukces Trumpa i Johnsona – ale na jak długo?

Zatwierdzenie projektu ustawy to polityczne zwycięstwo dla Prezydenta Donalda Trumpa oraz przewodniczącego Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona (R–Luizjana). Po wcześniejszej porażce legislacyjnej to krok w stronę odzyskania kontroli, choć ostateczne głosowanie w pełnej izbie wciąż wiąże się z ryzykiem – Johnson nie może sobie pozwolić na więcej niż trzy głosy sprzeciwu ze strony własnego obozu.

O co toczy się spór?

Konserwatywni krytycy ustawy mają szereg zastrzeżeń. Najważniejsze z nich dotyczą:

1. Wymogów pracy w Medicaid

Republikanie z prawego skrzydła domagają się szybszego i bardziej rygorystycznego wdrożenia wymogu pracy dla pełnosprawnych dorosłych. Jak podkreślił Norman:

„Ten projekt nie jest poważny w kwestii reform. Medicaid powinien wspierać naprawdę niepełnosprawnych, ciężarne kobiety i dzieci – nie pełnosprawnych dorosłych.”

2. Zachowania ulg podatkowych „Green New Deal”

Brecheen i Norman ostro skrytykowali fakt, że projekt ustawy nie likwiduje natychmiast ulg podatkowych dla zielonej energii.

„To wyczerpie podatników i przeniesie miejsca pracy za granicę. Trump wyrażał się jasno: koniec z Green New Scam – teraz, nie później” – napisał Brecheen w mediach społecznościowych.

3. Długoterminowy wpływ na deficyt

Część konserwatystów ostrzega, że w obecnej formie ustawa może doprowadzić do pogłębienia deficytu w przyszłości, jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiednie zabezpieczenia.

Choć projekt przebrnął przez komisję, droga do jego uchwalenia wciąż pozostaje niepewna. W obliczu wewnętrznych podziałów w Partii Republikańskiej, dalsze negocjacje wydają się nieuniknione. Przyszłość pakietu może zależeć od tego, czy liderzy zdołają przekonać konserwatywnych sceptyków, nie tracąc jednocześnie poparcia bardziej umiarkowanego skrzydła.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich w Polsce. II tura za 2 tygodnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich – ogłosiła po godzinie 9.00 rano czasu polskiego Państwowa Komisja Wyborcza po podliczeniu wszystkich głosów. Trzaskowski, kandydat centrowy, uzyskał 31,36 proc. poparcia, a wspierany przez PiS Nawrocki – 29,54 proc. To oznacza, że staną do pojedynku w drugiej turze wyborów, zaplanowanej na 1 czerwca.

Na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Mentzen z Konfederacji, zdobywając 14,8 proc. głosów. Tuż za podium znalazł się Grzegorz Braun (6,34 proc.), również reprezentujący skrajną prawicę.

Wyniki pozostałych kandydatów prezentują się następująco:

  • Szymon Hołownia – 4,99 proc.
  • Adrian Zandberg (Partia Razem) – 4,86 proc.
  • Magdalena Biejat (Nowa Lewica) – 4,23 proc.
  • Krzysztof Stanowski – 1,24 proc.
  • Joanna Senyszyn – 1,09 proc.
  • Marek Jakubiak – 0,77 proc.
  • Artur Bartoszewicz – 0,44 proc.
  • Maciej Maciak – 0,19 proc.
  • Marek Woch – 0,09 proc.

Komentarze zagraniczne: kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbiła się szerokim echem również za granicą. Norweskie media zwracają uwagę, że wynik głosowania może przesądzić o kierunku, w jakim zmierza Polska – czy pozostanie aktywnym członkiem Unii Europejskiej, czy też przesunie się w stronę obozu eurosceptyków.

Dziennik „VG” podkreślił, że druga tura – starcie Trzaskowskiego z Nawrockim – może mieć kluczowe znaczenie dla sytuacji kobiet w Polsce, szczególnie w kontekście jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych w Europie.

Z kolei Ingrid Brekke z „Aftenposten” zauważyła, że losy koalicyjnego rządu mogą zależeć od wyniku wyborów prezydenckich. Choć Nawrocki, jako kandydat prawicy, zdobył poparcie m.in. Donalda Trumpa i George’a Simiona, jego kampanię obciąża kontrowersja związana z pozyskaniem mieszkania od starszego mężczyzny w niejasnych okolicznościach.

Mentzen języczkiem u wagi?

W opinii zagranicznych korespondentów, to właśnie Sławomir Mentzen może odegrać decydującą rolę przed drugą turą. Opisany przez Brekke jako „antyukraiński i ultrakonserwatywny ekstremista”, lider Konfederacji może przesądzić o tym, kto sięgnie po prezydenturę – w zależności od tego, kogo poprą jego wyborcy.

Źródło: newsweek
Foto; YouTube, Karol Nawrockifb, Rafał Trzaskowski fb
Czytaj dalej

News USA

J.D. Vance u Leona XIV

Opublikowano

dnia

Autor:

Dziś rano Leon XIV przyjął na audiencji wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, Jamesa Davida Vance’a, który następnie spotkał się z szefem papieskiej dyplomacji abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Jak informuje oficjalny komunikat prasowy, podczas serdecznych rozmów w Sekretariacie Stanu ponownie wyrażono zadowolenie z dobrych stosunków dwustronnych i skupiono się na współpracy między Kościołem a państwem, a także na niektórych kwestiach o szczególnym znaczeniu dla życia kościelnego i wolności religijnej.

Wymieniono również opinie na temat niektórych kwestii dotyczących aktualnej sytuacji międzynarodowej, podkreślając potrzebę poszanowanie prawa humanitarnego i międzynarodowego w obszarach objętych konfliktami. Wyrażono też nadzieje na pozytywny rezultat negocjacji między stronami konfliktu.

J.D. Vance przyjechał do Rzymu na wczorajszą uroczystość. Przy tej okazji nie omieszkał zaznaczyć, że na inauguracji pontyfikatu pierwszego amerykańskiego Papieża Stany Zjednoczone reprezentuje pierwszy w historii katolik konwertyta, który pełni urząd wiceprezydenta USA.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych po raz ostatni był w Watykanie z okazji świąt wielkanocnych. W Wielki Piątek wziął udział w Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice św. Piotra, a w Wielkanoc spotkał się z Franciszkiem, w przeddzień jego śmierci.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: Vatican Media
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

grudzień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu